For English Prss ctrl+g
Khabar Odisha:Ram-navami-Today

ଆଜି ପବିତ୍ର ରାମ ନବମୀ, କରୋନା ପାଇଁ ଫିକା ପଡ଼ିଛି ପରମ୍ପରା

ଆଜି ହେଉଛି ପବିତ୍ର ରାମ ନବମୀ । ଏହି ଦିନ ମର୍ଯ୍ୟାଦା ପୁରୁଷ ପ୍ରଭୁ ଶ୍ରୀ ରାମଚନ୍ଦ୍ର ଜନ୍ମ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ । ଚୈତ୍ର ମାସ ନବମୀରେ ଦଶରଥଙ୍କ ପ୍ରଥମ ରାଣୀ କୌଶଲ୍ୟାଙ୍କ ଗର୍ଭରୁ ଜାତ ହୋଇଥିଲେ ପୁରୁଷୋତ୍ତମ । ସେଥିପାଇଁ ଆଜିର ଦିନକୁ ରାମ ନବମୀ ଭାବେ ପାଳନ କରାଯାଇଥାଏ । କିନ୍ତୁ କରୋନା ପାଇଁ ଆଜି ସବୁ ଫିକା ପଡ଼ିଛି ।

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 02/05/2020
Khabar Odisha:Rukuna-Rathyatra-Cancelled-for-Corona

କରୋନା ଭାଙ୍ଗିଲା ଶ୍ରୀଲିଙ୍ଗରାଜଙ୍କ ମହା ପରାମ୍ପରା, ଆଜି ଅଶୋକାଷ୍ଟମୀରେ ଗଡ଼ୁନି ରୁକୁଣା ରଥ

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ଏପ୍ରିଲ ୦୧ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ଆଜି ଅଶୋକାଷ୍ଟମୀ । ଅଶୋକାଷ୍ଟମୀରେ ରୁକୁଣା ରଥ ଉତ୍ସବ ଧୁମଧାମରେ ପାଳିତ ହୁଏ । କିନ୍ତୁ ଚଳିତଥର କରୋନା କଟାକଣା ଯୋଗୁଁ ପ୍ରଭୁ ଶ୍ରୀଲିଙ୍ଗରାଜଙ୍କ ରୁକୁଣା ରଥ ଗଡିବ ନାହିଁ । ସାରା ଦେଶ ଓ ରାଜ୍ୟରେ କରୋନା ମୁକାବିଲା ଲାଗି ଲକ୍ ଡାଉନ ପାଳନ କରାଯାଉଛି ।

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 01/04/2020
Khabar Odisha:State-Odisha-Utkal-DivasCelebration-Today

କରୋନା ମୁକାବିଲା: ଏଥର ନିରାଡ଼ମ୍ବରରେ ପାଳନ ହେବ ଉତ୍କଳ ଦିବସ

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ଏପ୍ରିଲ ୦୧ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ଓଡ଼ିଶା କରୁଛି କରୋନା ମୁକାବିଲା । ସାରା ଦେଶ ସହ ରାଜ୍ୟରେ ୨୧ ଦିନଆ ଲକ୍ ଡାଉନ୍ ପାଳନ କରାଯାଉଛି । ଏହି କରୋନା ଭୟବହତା ମଧ୍ୟରେ ଆଜି ଉତ୍କଳ ଦିବସ ପାଳନ କରାଯିବ । କିନ୍ତୁ ବର୍ଷ ଆଡମ୍ବର ସହିତ ଚଳିତ ଉତ୍କଳ ଦିବସ ପାଳନ ହେବ ନାହିଁ ।

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 31/03/2020
Khabar Odisha:State-Odisha-Utkal-Divas

ଆଜି ଉତ୍କଳ ଦିବସ, ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଓଡ଼ିଶା ପ୍ରଦେଶକୁ ପୂରିଲା ୮୪ ବର୍ଷ

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ଏପ୍ରିଲ ୦୧ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ଆଜି ଉତ୍କଳ ଦିବସ । ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଓଡ଼ଶା ପ୍ରଦେଶକୁ ପୂରିଲା ୮୪ ବର୍ଷ । ବନ୍ଦେ ଉତ୍କଳ ଜନନୀ । ଓଡ଼ିଶା ହେଉଛି କଳା, ସଂସ୍କୃତି ଓ ବାଣିଜ୍ୟର ଏକ ପ୍ରମୁଖ ସ୍ଥାନ।

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 01/04/2020
Khabar Odisha:State-Odisha-144-act-in-Baruni-Buda

ଆଜି ପ୍ରସିଦ୍ଧ ବାରୁଣୀ ବୁଡ, ଲାଗିଲା ୧୪୪ ଧାରା

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୧ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ଆଜି ପ୍ରସିଦ୍ଧ ବାରୁଣୀ ବୁଡ ରହିଛି । ଯାଜପୁର ବାରୁଣୀ ବୁଡ ଉପରେ ଲାଗିଲା ୧୪୪ ଧାରା ।

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 21/03/2020
Khabar Odisha:Art-and-Culture-Odisha-World-Pakhalo-divas

ଆଜି ବିଶ୍ୱ ପଖାଳ ଦିବସ: ଗାଁ ରୁ ସହର ସବୁ ଓଡ଼ିଆଙ୍କ ଘରେ ପଖାଳ କଂସା

ଖରାଦିନ ଆସି ଗଲେ ଘରେ ଘରେ ପଖାଳ କଂସା ଖୋଜା ପଡ଼େ । ପଖାଳ ଓଡ଼ିଆ ଲୋକଙ୍କ ଗର୍ବ ଓ ଐତିହ୍ୟ ପରିଚୟର ପ୍ରତୀକକୁ ବୁଝାଏ ।ପଖାଳ ପାଇଁ ଓଡ଼ିଶା ତଥା ଓଡ଼ିଆ ଲୋକଙ୍କ ମନରେ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ସ୍ଥାନ ରହିଛି । ତେଣୁ ବିଶ୍ୱର ସବୁ ସ୍ଥାନରେ ରହୁଥିବା ଓଡ଼ିଆଙ୍କ ପରମ୍ପରା ବଞ୍ଚାଇ ରଖିବାକୁ ୨୦୧୨ ମସିହାରୁ ପ୍ରତି ବର୍ଷ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୦ ତାରିଖକୁ ବିଶ୍ୱ ପଖାଳ ଦିବସ ରୁପେ ପାଳନ କରାଯାଏ ।

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 20/03/2020
Khabar Odisha:State-Odisha-konark-sun-temple-will-close-from-tomorrow-For-corona

କରୋନା ଆତଙ୍କ, ଆସନ୍ତାକାଲିଠୁ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ପାଇଁ ବନ୍ଦ ରହିବ କୋଣାର୍କ ସୂର୍ଯ୍ୟ ମନ୍ଦିର

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ମାର୍ଚ୍ଚ ୧୫ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): କରୋନା ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ରାଜ୍ୟରେ ବଡ଼ ବଡ଼ ପଦକ୍ଷେପ। ଓଡ଼ିଶାରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ରୋକିବା ପାଇଁ ଆସନ୍ତାକାଲିଠୁ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ପାଇଁ ବନ୍ଦ ରହିବ କୋଣାର୍କ ସୂର୍ଯ୍ୟମନ୍ଦିର ।

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 15/03/2020
Khabar Odisha:State-Odisha-strict-rules-imposition-in-srimandir-as-prevention-for-coronavirus

କରୋନା କଟକଣା: ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ଫର୍ମ ପୂରଣ କରି ଦର୍ଶନ କରିବେ ଭକ୍ତ, ଅରୁଣ ଓ ଗରୁଡ଼ ସ୍ତମ୍ଭ ଛୁଇଁବା ମନା

ପୁରୀ, ମାର୍ଚ୍ଚ ୧୫ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): କରୋନା ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ପୁରୀ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ କଟକଣା । ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ମନ୍ଦିରରେ ସୁରକ୍ଷିତ ପୂଜା ଏବଂ ଦର୍ଶନ ବ୍ୟବସ୍ଥା ସହ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ରୋକିବା ପାଇଁ ଆସନ୍ତା ଏପ୍ରିଲ ୧୫ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଭିତରେ କାଠ ଦର୍ଶନ ମନା ।

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 15/03/2020
Khabar Odisha:State-Odisha-Chaitra-Parab-of-Taratarini-mela-Meeting-for-Corona-Virus-In-Ganjam

କରୋନା ପାଇଁ ଏଥର ତାରାତାରିଣୀ ଯାତ୍ରାରେ ଜନସମାଗମ ମନା, ଦଣ୍ଡ ନାଚ ଉପରେ କଟକଣା

ଗଞ୍ଜାମ, ମାର୍ଚ୍ଚ ୧୫ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ଚଳିତ ବର୍ଷ ଗଞ୍ଜାମ ଚୈତ୍ର ପର୍ବ ଅର୍ଥାତ ତାରାତାରିଣୀ ଯାତ୍ରାରେ ଜନସମାଗମ ମନା । କରୋନା କବଳରେ ଏବେ ସାରା ବିଶ୍ୱ । କରୋନା ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ଏଥର ଚୈତ୍ର ପର୍ବରେ ଜନଗହଳିକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରାଯିବାକୁ ନିଷ୍ପତି ହୋଇଛି ।

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 15/03/2020
Khabar Odisha:Art-and-culture-Dola-Purnima-Festival

ଆଜି ପବିତ୍ର ଦୋଳ ପୂର୍ଣ୍ଣିମା, ଉତ୍ସବ ମୁଖର ଗାଁ ଠୁ ସହର

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ମାର୍ଚ୍ଚ ୦୯(ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ଓଡ଼ିଆ ମାନଙ୍କ ବାର ମାସରେ ତେର ପର୍ବ । ଆଜି ପବିତ୍ର ଦୋଳ ପୂର୍ଣ୍ଣିମା । ଫାଲଗୁନ ମାସ ଶୁକ୍ଲ ଦଶମୀ ଠାରୁ ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ଯାଏଁ ଦୋଳ ଉତ୍ସବ ପାଳନ କରାଯାଏ । ଏହା ଓଡ଼ିଆଙ୍କ ସାସ୍କୃତିକ ପରମ୍ପରାର ଏକ ମାଧ୍ୟମ ବୋଲି କୁହାଯାଏ ।

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 09/03/2020
Khabar Odisha:Art-and-culture-Pan-and-Plastic-Banned-from-april-1st-in-Srimandira

ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍ ମୁକ୍ତ ହେବ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର, ପାନ ଛେପ ପକାଇଲେ ଗଣିବେ ୫୦୦ ଟଙ୍କା ତଣ୍ଡ

ପୁରୀ, ମାର୍ଚ୍ଚ ୦୪ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା):ଏପ୍ରିଲ ପହିଲାରୁ ପୁରୀ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ହେବ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍ ମୁକ୍ତ । ପାନଛେପ ପକାଇଲେ ଆଦାୟ ହେବ ୫ ଶହ ଟଙ୍କାର ତଣ୍ଡ । ତାଳପତ୍ର ପେଡ଼ିରେ ମହାପ୍ରସାଦ ଦେବାକୁ ହେବ ବ୍ୟବସ୍ଥା । ଏନେଇ ଆଜି ପୁରୀ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ଛତିଶା ନିଯୋଗ ବୈଠକରେ ନିଷ୍ପତି ହୋଇଛି ।

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 04/03/2020
Khabar Odisha:Art-and-culture-Konark-sun-temple-national-seminar-FOR-Sand

କୋଣାର୍କ ସୂର୍ଯ୍ୟମନ୍ଦିର ଗର୍ଭଗୃହରୁ କେବେ କଢାଯିବ ବାଲି?

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ଫେବୃଆରୀ ୨୯ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ବିଶ୍ୱ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ମାନଚିତ୍ରରେ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ସ୍ଥାନ ଅଧିକାର କରିଥିବା କୋଣାର୍କ ସୂର୍ଯ୍ୟମନ୍ଦିରର ଗର୍ଭଗୃହରୁ ବାଲି କଢ଼ା ଯାଇପାରେ । ଦୁଇ ଦିନିଆ ଜାତୀୟ କର୍ମଶାଳାରେ ସୂର୍ଯ୍ୟମନ୍ଦିର ସୁରକ୍ଷା ନେଇ କେନ୍ଦ୍ର ଓ ରାଜ୍ୟ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ମନ୍ତ୍ରୀ, ଏଏସ୍‌ଆଇର ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀ, ଗବେଷକଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତିରେ ଆଲୋଚନା ହୋଇଥିଲେ ବି କୌଣସି ନିଷ୍ପତ୍ତି ହୋଇପାରି ନାହିଁ। ଏନେଇ କେନ୍ଦ୍ର ପର୍ଯ୍ୟଟନ ମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରହଲ୍ଲାଦ ସିଂ ପଟେଲ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ।

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 29/02/2020
Khabar Odisha:Art-and-culture-Banakalagi-Rituals-in-Srimandira

ଆଜି ଶ୍ରୀଜୀଉଙ୍କ ବନକଲାଗି ନୀତି, ୪ଘଣ୍ଟା ବନ୍ଦ ରହିବ ସାଧାରଣ ଦର୍ଶନ

ପୁରୀ, ଫେବୃଆରୀ ୧୨ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ଆଜି ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କର ବନକଲାଗି ନୀତି ହେବ । ବନକଲାଗି ନୀତିର ବିଧି ଅନୁସାରେ ଶ୍ରୀଜୀଉଙ୍କର ଶ୍ରୀମୁଖ ଶୃଙ୍ଗାର କରାଯିବ । ଏହା ଏକ ଗୁପ୍ତ ସେବା ବନକଲାଗି ନୀତି ହୋଇଥିବାରୁ ସାଧାରଣ ଦର୍ଶନକୁ ଅପରାହ୍ନ ୪ଟାରୁ ରାତି ୮ଟା ପର‌୍ୟ୍ୟନ୍ତ ବନ୍ଦ ରହିବ ବୋଲି ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି ।

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 12/02/2020
Khabar Odisha:special-odisha-birth-anniversary-of-kuntala-kumari-sabata

ଓଡ଼ିଆ ଭାଷାର ପ୍ରଥମ ଔପନ୍ୟାସିକା ତଥା ପ୍ରଥମ ମହିଳା ଡାକ୍ତରାଣୀ କୁନ୍ତଳା କୁମାରୀ ସାବତଙ୍କ ଜନ୍ମ ଜୟନ୍ତୀ

ଜଣେ କବୟିତ୍ରୀ ଭାବେ ସର୍ବତ୍ର ସୁପରିଚିତା କୁନ୍ତଳା କୁମାରୀ ସାବତ ତଥା ଓଡ଼ିଆ ଭାଷାର ପ୍ରଥମ ଔପନ୍ୟାସିକାର କୁନ୍ତଳା କୁମାରୀ ସାବତଙ୍କ ଆଜି ଜନ୍ମ ଜୟନ୍ତୀ। ସେ ୧୯୦୧ ମସିହା ଫେବୃଆରୀ ୮ ତାରିଖରେ ଜଗଦଲପୁରଠାରେ ଜନ୍ମଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ । ବର୍ମାର ଅଣଓଡ଼ିଆ ପରିବେଶରେ ତାଙ୍କର ଶୈଶବ ଓ କୈଶୋର ଅବସ୍ଥା କଟିଥିଲା। ତେଣୁ ସେ ଆରମ୍ଭରୁ ହିନ୍ଦୀ ଭାଷା ସହିତ ପରିଚିତ ହେଲେ । ତେବେ ଘରୋଇ ଉଦ୍ୟମରେ ‘ମଧୁ ବର୍ଣ୍ଣବୋଧ’, ‘ଶିଶୁପାଠ’, ‘ସାହିତ୍ୟ କୁସୁମ’, ‘ସାହିତ୍ୟ ତରଙ୍ଗ’ ଆଦିର ସହାୟତାରେ ସେ ଓଡ଼ିଆ ଶିଖିଲେ । ପରେ ଓଡ଼ିଶା ଫେରି କଟକର ରେଭେନ୍ସା ଗାର୍ଲସ୍‍ ହାଇସ୍କୁଲରେ ପାଠ ପଢ଼ିଲେ । ନବମ ଶ୍ରେଣୀକୁ ଉତ୍ତୀର୍ଣ୍ଣ ହେବାପରେ ଗାର୍ଲସ୍‍ ସ୍କୁଲ୍‍ ଛାଡ଼ି ମେଡିକାଲ୍‍ ସ୍କୁଲରେ ନାମ ଲେଖାଇଲେ ।

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 08/02/2020
Khabar Odisha:art-and-culture-Srimandir-Money-will-diposit-in-Nationalised-Bank

ଜାତୀୟକରଣ ବ୍ୟାଙ୍କରେ ରହିବ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ଟଙ୍କା

ପୁରୀ, ଫେବୃଆରୀ ୦୫(ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ଜାତୀୟକରଣ ବ୍ୟାଙ୍କରେ ଗଚ୍ଛିତ ରହିବ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପାଣ୍ଠି । ଟଙ୍କା ରଖିବା ପାଇଁ ବ୍ୟାଙ୍କମାନଙ୍କ ଠାରୁ ଆବେଦନ ଆହ୍ୱାନ କରାଯିବ । ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପାଣ୍ଠି ଗଚ୍ଛିତ ପରିଚାଳନା କମିଟି ବୈଠକରେ ନିଷ୍ପତି ନିଆଯାଇଛି ।

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 05/02/2020
Khabar Odisha:state-odisha-srimandir-commite-meeting-held-at-puri

ଗଜପତିଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଚାଲିଛି ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପରିଚାଳନା କମିଟି ବୈଠକ

ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ପରିଚାଳନା କମିଟି ବୈଠକ ବସିଛି। ଗଜପତି ମହାରାଜା ଦିବ୍ୟସିଂହ ଦେବଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ବୈଠକ ହେଉଛି। ଏହି ବୈଠକରେ ଉପଜିଲ୍ଲାପାଳ, ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରଶାସକ ଓ ଏଏସଆଇ ଅଧିକାରୀ ମଧ୍ୟ ଉପସ୍ଥିତ ଅଛନ୍ତି। ଏତଦ୍ ବ୍ୟତୀତ ବିଭିନ୍ନ ନିଯୋଗର ପରିଚାଳନା କମିଟି ସଦସ୍ୟ ମଧ୍ୟ ବୈଠକରେ ସାମିଲ ଅଛନ୍ତି।

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 05/02/2020
Khabar Odisha:National-Odisha-sri-ram-janambhoomi-tirth-kshetra-narendra-modi-announces-formation-of-ayodhya-temple-trust

ଅଯୋଧ୍ୟା ରାମ ମନ୍ଦିର ଟ୍ରଷ୍ଟକୁ ମିଳିଲା କେନ୍ଦ୍ର କ୍ୟାବିନେଟ ମଞ୍ଜୁରୀ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ଫେବୃଆରୀ ୦୫(ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଦ୍ୱାରା ରାମ ମନ୍ଦିର ନିର୍ମାଣ ନିଷ୍ପତି ପରେ ଏବେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଏହି ଦିଗରେ ଆଗକୁ ବଢିଛନ୍ତି । ରାମ ମନ୍ଦିର ଟ୍ରଷ୍ଟକୁ କେନ୍ଦ୍ର କ୍ୟାବିନେଟର ମଞ୍ଜୁରୀ ମିଳିଛି । ଏନେଇ ଲୋକସଭାରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି ।

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 04/02/2020
Khabar Odisha:State-Odisha-Oppose-to-Rathyatra-in-Mumbai

ମୁମ୍ବାଇରେ ଅଦିନିଆ ରଥଯାତ୍ରାକୁ ବିରୋଧ କଲେ ମହେଶ୍ୱର, କହିଲେ ଇସ୍କନକୁ ତାଗିଦ କରିବା ସମୟ ଆସିଛି

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ଫେବୃଆରୀ ୦୩ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ଇସ୍କନକୁ ତାଗିଦ କରିବା ସମୟ ଆସିଛି। ଇସ୍କନ ମନ୍ଦିର ପକ୍ଷରୁ ମୁମ୍ବାଇରେ ଅଦିନିଆ ରଥଯାତ୍ରାକୁ ବିରୋଧ କରିବାକୁ ମହେଶ୍ୱର ବିରୋଧ କରିଛନ୍ତି ।

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 03/02/2020
Khabar Odisha:state-odisha-magha-saptami

ଆଜି ପବିତ୍ର ମାଘ ସପ୍ତମୀ, ବୁଡ଼ ପକାଇଲେ ହଜାର ହଜାର ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁ

ଆଜି ପବିତ୍ର ମାଘ ସପ୍ତମୀ। କୋଣାର୍କ ଚନ୍ଦ୍ରଭାଗାରେ ବୁଡ ପକାଇଲେ ହଜାର ହଜାର ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁ । ବିଶ୍ଵାସ ରହିଛି ମାଘ ସପ୍ତମୀରେ ଚନ୍ଦ୍ରଭାଗାରେ ବୁଡ଼ ପକାଇଲେ ପାପ ନାଶ ସହ ମନୋସ୍କାମନା ପୂରଣ ହୋଇଥାଏ । ଏହା ସହ ଶରୀର ମଧ୍ୟ ଆରୋଗ୍ୟ ରହିଥାଏ । ୧୨୫ ବର୍ଷ ପରେ ଏଥର ବାରୁଣୀ ସ୍ନାନ ପଡ଼ୁଥିବାରୁ ଚନ୍ଦ୍ରଭାଗାରେ ପ୍ରବଳ ଜନସମାଗମ ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି। ଲକ୍ଷାଧିକ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁଙ୍କ ସମାଗମକୁ ଦେଖି ଚନ୍ଦ୍ରଭାଗା ନିକଟ ପୁଷ୍କରିଣୀରେ ସମସ୍ତ ବ୍ୟବସ୍ଥା ସହ ବ୍ୟାରିକେଡ୍ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଛି । ତେବେ ସମୁଦ୍ରରେ ସ୍ନାନ ପାଇଁ ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁଙ୍କୁ ବାରଣ କରାଯାଇଛି ।

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 01/02/2020
Khabar Odisha:State-Odisha-Vk-Pandian-Ganjam-taratarini-visit

ତାରାତାରିଣୀ ପୀଠ ପରିଦର୍ଶନ କରି ଉନ୍ନୟନମୂଳକ କାର୍ଯ୍ୟର ସମୀକ୍ଷା କଲେ ଭି.କେ ପାଣ୍ଡିଆନ

ଗଞ୍ଜାମ, ଜାନୁଆରୀ ୩୧ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ଗଞ୍ଜାମ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ତାରାତାରିଣୀ ପୀଠ ପରିଦର୍ଶନ କଲେ ‘୫-ଟି’ ସଚିବ ଭି.କେ ପଣ୍ଡିଆନ । ଆଜି ଭି.କେ ପଣ୍ଡିଆନ ସକାଳ ସମୟରେ ତାରାତାରିଣୀଙ୍କୁ ଦର୍ଶନ କରିବା ସହିତ ମନ୍ଦିରର ଉନ୍ନୟନ କାମ ସଂପର୍କରେ ସମୀକ୍ଷା କରିଛନ୍ତି ।

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 31/01/2020
First Previous
1 2 3 4 5 6 7 8 9
Next Last Page 1 of 9