For English Prss ctrl+g
Khabar Odisha:Art-and-culture-Banakalagi-Rituals-in-Srimandira

ଆଜି ଶ୍ରୀଜୀଉଙ୍କ ବନକଲାଗି ନୀତି, ୪ଘଣ୍ଟା ବନ୍ଦ ରହିବ ସାଧାରଣ ଦର୍ଶନ

ପୁରୀ, ଫେବୃଆରୀ ୧୨ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ଆଜି ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କର ବନକଲାଗି ନୀତି ହେବ । ବନକଲାଗି ନୀତିର ବିଧି ଅନୁସାରେ ଶ୍ରୀଜୀଉଙ୍କର ଶ୍ରୀମୁଖ ଶୃଙ୍ଗାର କରାଯିବ । ଏହା ଏକ ଗୁପ୍ତ ସେବା ବନକଲାଗି ନୀତି ହୋଇଥିବାରୁ ସାଧାରଣ ଦର୍ଶନକୁ ଅପରାହ୍ନ ୪ଟାରୁ ରାତି ୮ଟା ପର‌୍ୟ୍ୟନ୍ତ ବନ୍ଦ ରହିବ ବୋଲି ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି ।

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 12/02/2020
Khabar Odisha:special-odisha-birth-anniversary-of-kuntala-kumari-sabata

ଓଡ଼ିଆ ଭାଷାର ପ୍ରଥମ ଔପନ୍ୟାସିକା ତଥା ପ୍ରଥମ ମହିଳା ଡାକ୍ତରାଣୀ କୁନ୍ତଳା କୁମାରୀ ସାବତଙ୍କ ଜନ୍ମ ଜୟନ୍ତୀ

ଜଣେ କବୟିତ୍ରୀ ଭାବେ ସର୍ବତ୍ର ସୁପରିଚିତା କୁନ୍ତଳା କୁମାରୀ ସାବତ ତଥା ଓଡ଼ିଆ ଭାଷାର ପ୍ରଥମ ଔପନ୍ୟାସିକାର କୁନ୍ତଳା କୁମାରୀ ସାବତଙ୍କ ଆଜି ଜନ୍ମ ଜୟନ୍ତୀ। ସେ ୧୯୦୧ ମସିହା ଫେବୃଆରୀ ୮ ତାରିଖରେ ଜଗଦଲପୁରଠାରେ ଜନ୍ମଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ । ବର୍ମାର ଅଣଓଡ଼ିଆ ପରିବେଶରେ ତାଙ୍କର ଶୈଶବ ଓ କୈଶୋର ଅବସ୍ଥା କଟିଥିଲା। ତେଣୁ ସେ ଆରମ୍ଭରୁ ହିନ୍ଦୀ ଭାଷା ସହିତ ପରିଚିତ ହେଲେ । ତେବେ ଘରୋଇ ଉଦ୍ୟମରେ ‘ମଧୁ ବର୍ଣ୍ଣବୋଧ’, ‘ଶିଶୁପାଠ’, ‘ସାହିତ୍ୟ କୁସୁମ’, ‘ସାହିତ୍ୟ ତରଙ୍ଗ’ ଆଦିର ସହାୟତାରେ ସେ ଓଡ଼ିଆ ଶିଖିଲେ । ପରେ ଓଡ଼ିଶା ଫେରି କଟକର ରେଭେନ୍ସା ଗାର୍ଲସ୍‍ ହାଇସ୍କୁଲରେ ପାଠ ପଢ଼ିଲେ । ନବମ ଶ୍ରେଣୀକୁ ଉତ୍ତୀର୍ଣ୍ଣ ହେବାପରେ ଗାର୍ଲସ୍‍ ସ୍କୁଲ୍‍ ଛାଡ଼ି ମେଡିକାଲ୍‍ ସ୍କୁଲରେ ନାମ ଲେଖାଇଲେ ।

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 08/02/2020
Khabar Odisha:art-and-culture-Srimandir-Money-will-diposit-in-Nationalised-Bank

ଜାତୀୟକରଣ ବ୍ୟାଙ୍କରେ ରହିବ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ଟଙ୍କା

ପୁରୀ, ଫେବୃଆରୀ ୦୫(ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ଜାତୀୟକରଣ ବ୍ୟାଙ୍କରେ ଗଚ୍ଛିତ ରହିବ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପାଣ୍ଠି । ଟଙ୍କା ରଖିବା ପାଇଁ ବ୍ୟାଙ୍କମାନଙ୍କ ଠାରୁ ଆବେଦନ ଆହ୍ୱାନ କରାଯିବ । ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପାଣ୍ଠି ଗଚ୍ଛିତ ପରିଚାଳନା କମିଟି ବୈଠକରେ ନିଷ୍ପତି ନିଆଯାଇଛି ।

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 05/02/2020
Khabar Odisha:state-odisha-srimandir-commite-meeting-held-at-puri

ଗଜପତିଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଚାଲିଛି ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପରିଚାଳନା କମିଟି ବୈଠକ

ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ପରିଚାଳନା କମିଟି ବୈଠକ ବସିଛି। ଗଜପତି ମହାରାଜା ଦିବ୍ୟସିଂହ ଦେବଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ବୈଠକ ହେଉଛି। ଏହି ବୈଠକରେ ଉପଜିଲ୍ଲାପାଳ, ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରଶାସକ ଓ ଏଏସଆଇ ଅଧିକାରୀ ମଧ୍ୟ ଉପସ୍ଥିତ ଅଛନ୍ତି। ଏତଦ୍ ବ୍ୟତୀତ ବିଭିନ୍ନ ନିଯୋଗର ପରିଚାଳନା କମିଟି ସଦସ୍ୟ ମଧ୍ୟ ବୈଠକରେ ସାମିଲ ଅଛନ୍ତି।

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 05/02/2020
Khabar Odisha:National-Odisha-sri-ram-janambhoomi-tirth-kshetra-narendra-modi-announces-formation-of-ayodhya-temple-trust

ଅଯୋଧ୍ୟା ରାମ ମନ୍ଦିର ଟ୍ରଷ୍ଟକୁ ମିଳିଲା କେନ୍ଦ୍ର କ୍ୟାବିନେଟ ମଞ୍ଜୁରୀ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ଫେବୃଆରୀ ୦୫(ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଦ୍ୱାରା ରାମ ମନ୍ଦିର ନିର୍ମାଣ ନିଷ୍ପତି ପରେ ଏବେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଏହି ଦିଗରେ ଆଗକୁ ବଢିଛନ୍ତି । ରାମ ମନ୍ଦିର ଟ୍ରଷ୍ଟକୁ କେନ୍ଦ୍ର କ୍ୟାବିନେଟର ମଞ୍ଜୁରୀ ମିଳିଛି । ଏନେଇ ଲୋକସଭାରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି ।

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 04/02/2020
Khabar Odisha:State-Odisha-Oppose-to-Rathyatra-in-Mumbai

ମୁମ୍ବାଇରେ ଅଦିନିଆ ରଥଯାତ୍ରାକୁ ବିରୋଧ କଲେ ମହେଶ୍ୱର, କହିଲେ ଇସ୍କନକୁ ତାଗିଦ କରିବା ସମୟ ଆସିଛି

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ଫେବୃଆରୀ ୦୩ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ଇସ୍କନକୁ ତାଗିଦ କରିବା ସମୟ ଆସିଛି। ଇସ୍କନ ମନ୍ଦିର ପକ୍ଷରୁ ମୁମ୍ବାଇରେ ଅଦିନିଆ ରଥଯାତ୍ରାକୁ ବିରୋଧ କରିବାକୁ ମହେଶ୍ୱର ବିରୋଧ କରିଛନ୍ତି ।

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 03/02/2020
Khabar Odisha:state-odisha-magha-saptami

ଆଜି ପବିତ୍ର ମାଘ ସପ୍ତମୀ, ବୁଡ଼ ପକାଇଲେ ହଜାର ହଜାର ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁ

ଆଜି ପବିତ୍ର ମାଘ ସପ୍ତମୀ। କୋଣାର୍କ ଚନ୍ଦ୍ରଭାଗାରେ ବୁଡ ପକାଇଲେ ହଜାର ହଜାର ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁ । ବିଶ୍ଵାସ ରହିଛି ମାଘ ସପ୍ତମୀରେ ଚନ୍ଦ୍ରଭାଗାରେ ବୁଡ଼ ପକାଇଲେ ପାପ ନାଶ ସହ ମନୋସ୍କାମନା ପୂରଣ ହୋଇଥାଏ । ଏହା ସହ ଶରୀର ମଧ୍ୟ ଆରୋଗ୍ୟ ରହିଥାଏ । ୧୨୫ ବର୍ଷ ପରେ ଏଥର ବାରୁଣୀ ସ୍ନାନ ପଡ଼ୁଥିବାରୁ ଚନ୍ଦ୍ରଭାଗାରେ ପ୍ରବଳ ଜନସମାଗମ ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି। ଲକ୍ଷାଧିକ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁଙ୍କ ସମାଗମକୁ ଦେଖି ଚନ୍ଦ୍ରଭାଗା ନିକଟ ପୁଷ୍କରିଣୀରେ ସମସ୍ତ ବ୍ୟବସ୍ଥା ସହ ବ୍ୟାରିକେଡ୍ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଛି । ତେବେ ସମୁଦ୍ରରେ ସ୍ନାନ ପାଇଁ ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁଙ୍କୁ ବାରଣ କରାଯାଇଛି ।

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 01/02/2020
Khabar Odisha:State-Odisha-Vk-Pandian-Ganjam-taratarini-visit

ତାରାତାରିଣୀ ପୀଠ ପରିଦର୍ଶନ କରି ଉନ୍ନୟନମୂଳକ କାର୍ଯ୍ୟର ସମୀକ୍ଷା କଲେ ଭି.କେ ପାଣ୍ଡିଆନ

ଗଞ୍ଜାମ, ଜାନୁଆରୀ ୩୧ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ଗଞ୍ଜାମ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ତାରାତାରିଣୀ ପୀଠ ପରିଦର୍ଶନ କଲେ ‘୫-ଟି’ ସଚିବ ଭି.କେ ପଣ୍ଡିଆନ । ଆଜି ଭି.କେ ପଣ୍ଡିଆନ ସକାଳ ସମୟରେ ତାରାତାରିଣୀଙ୍କୁ ଦର୍ଶନ କରିବା ସହିତ ମନ୍ଦିରର ଉନ୍ନୟନ କାମ ସଂପର୍କରେ ସମୀକ୍ଷା କରିଛନ୍ତି ।

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 31/01/2020
Khabar Odisha:Art-and-culture-Odisha-Saraswati-puja-2020

ଆଜି ପବିତ୍ର ସରସ୍ୱତୀ ପୂଜା, ଉତ୍ସବ ମୁଖର ସବୁ ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନ

ଆଜି ପବିତ୍ର ବସନ୍ତ ପଂଚମୀ ଓ ସରସ୍ୱତୀ ପୂଜା । ଆରାଧ୍ୟ ଦେବୀ ମା ସରସ୍ୱତୀଙ୍କ ମୂର୍ତ୍ତି ସ୍ଥାପନ କରି ଏହି ପୂଜା କରାଯାଏ । ଜ୍ଞାନ ଓ ବୁଦ୍ଧିଦାତ୍ରୀ ମା ସରସ୍ୱତୀଙ୍କ ଏହି ପୂଜା କଳାକାର ଓ ଛାତ୍ର ଛାତ୍ରୀଙ୍କ ପାଇଁ ଅତି ମହତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ । ହଂସ ବାହିନୀ ଓ ଜ୍ଞାନ ଦାୟିନୀ ମା ସରସ୍ୱତୀଙ୍କ ପୂଜା ପ୍ରତିବର୍ଷ କରାଯାଏ । ବୀଣାପାଣି ମା କଣ୍ଠ ପ୍ରଦାନ କରିଥାନ୍ତି ।

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 30/01/2020
Khabar Odisha:state-odisha-padma-besa-of-lord-jagannath-at-puri-srimandir

ଆଜି ପଦ୍ମବେଶରେ ଭକ୍ତମାନଙ୍କୁ ଦର୍ଶନ ଦେଉଛନ୍ତି ମହାପ୍ରଭୁ

ଆଜି ଶ୍ରୀଜୀଉଙ୍କ ପଦ୍ମବେଶ। ପଦ୍ମବେଶରେ ମହାପ୍ରଭୁ ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ଭକ୍ତଙ୍କୁ ଦର୍ଶନ ଦେବେ। ବଡ଼ଛଡ଼ା ମଠ ଦ୍ଵାରା ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ପଦ୍ମବେଶ କରାଯାଏ। ମାଘମାସର ପ୍ରତିପଦ ଓ ବସନ୍ତ ପଞ୍ଚମୀ ମଧ୍ୟବର୍ତ୍ତୀ ବୁଧବାର କିମ୍ବା ଶନିବାରରେ ପଦ୍ମବେଶ କରାଯାଏ। ମୁଖପଦ୍ମ ସହିତ, ପଦ୍ମ ପାଖୁଡା, ବେତ ନିର୍ମିତ ଓ ସୋଲ ପଦ୍ମ ଖଚିତ ଏକ ତ୍ରିକୋଣର ଟାହିଆ ଲାଗି କରାଯାଏ। ଶ୍ରୀଭୁଜରେ ପଦ୍ମ କଳିକା ଲାଗିହୁଏ। ସକାଳ ମଙ୍ଗଳ ଆଳତୀ ପରେ ସାହାଣ ମେଲା ହୋଇ ପ୍ରାୟ ୧୧ଟା ୩୦ ଯାଏଁ ଭକ୍ତମାନେ ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କୁ ଏହି ବେଶରେ ଦର୍ଶନ କରିଥାନ୍ତି।

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 29/01/2020
Khabar Odisha:national-odisha-birth-anniversery-of-lala-lajpat-rai

ଆଜି ଯୁଗସ୍ରଷ୍ଟା ମହାନ ସ୍ଵାଧୀନତା ସଂଗ୍ରାମୀ ଲାଲା ଲଜପତ ରାୟଙ୍କ ଜନ୍ମ ଜୟନ୍ତୀ

ମହାନ ସ୍ଵାଧୀନତା ସଂଗ୍ରାମୀ ଲାଲା ଲଜପତ ରାୟଙ୍କ ଆଜି ଜନ୍ମ ଜୟନ୍ତୀ। ଲାଲା ଲଜପତ ରାୟଙ୍କ ଜନ୍ମ ୧୮୬୫ ଜାନୁଆରୀ ୨୮ରେ ପଞ୍ଜାବର ମୋଙ୍ଗା ଜିଲ୍ଲାରେ ହୋଇଥିଲା। ସେ ଜଣେ ରାଜନେତା, ଲେଖକ ଏବଂ ଓକିଲ ଭାବରେ ଦେଶର ସ୍ଵାଧୀନତା ପାଇଁ ଅମୂଲ୍ୟ ଯୋଗଦାନ ଦେଇଥିଲେ। ଆର‌୍ୟ୍ୟ ସମାଜ ଦ୍ଵାରା ପ୍ରଭାବିତ ଲାଲା ଲଜପତ ରାୟ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଦେଶରେ ଏଥିପାଇଁ ପ୍ରଚାର ପ୍ରସାର ମଧ୍ୟ କରିଥିଲେ। ପଞ୍ଜାବରେ ତାଙ୍କ ଅମର କାମ ପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ପଞ୍ଜାବ କେଶରୀ ଉପାଧିରେ ସମ୍ମାନିତ କରାଯାଇଥିଲା।

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 28/01/2020
Khabar Odisha:State-Odisha-Inspection-of-Nata-Mandap-Jagamohan--Meghanad-Pacheri-of-Puri-Srimandir-by-ASI-Team

ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ASI ଯୁଗ୍ମ ଡିଜି ଓ କୋରକମିଟି, ପରଖିଲେ ନାଟମଣ୍ଡପର ସ୍ଥିତି

ପୁରୀ, ଜାନୁଆରୀ ୨୩(ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ଭାରତୀୟ ପ୍ରତ୍ନତତ୍ତ୍ୱ ବିଭାଗ ଏଏସଆଇର ଯୁଗ୍ମ ଡିଜି ଜାହ୍ନବୀ ଶର୍ମାଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ୬ଜଣିଆ କୋରକମିଟି ଟିମ ନାଟମଣ୍ଡପ , ଜଗମୋହନର ସ୍ଥିତି ପରଖିଛନ୍ତି । ଏହି ଟିମ ନାଟମଣ୍ଡପ ବିମରେ ହୋଇଥିବା ଫାଟର ସ୍ଥିତି ସମୀକ୍ଷା କରିଛନ୍ତି ।

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 23/01/2020
Khabar Odisha:Art-and-culture-Odisha-Puri-Srimandira-Banakalagi-Niti

ଆଜି ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ବନକଲାଗି ନୀତି, ୪ଘଣ୍ଟା ବନ୍ଦ ରହିବ ସାଧାରଣ ଦର୍ଶନ

ପୁରୀ, ଜାନୁଆରୀ ୨୨ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ଆଜି ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କର ବନକଲାଗି ନୀତି ହେବ । ବନକଲାଗି ନୀତିର ବିଧି ଅନୁସାରେ ଶ୍ରୀଜୀଉଙ୍କର ଶ୍ରୀମୁଖ ଶୃଙ୍ଗାର କରାଯିବ । ଏହା ଏକ ଗୁପ୍ତ ସେବା ବନକଲାଗି ନୀତି ହୋଇଥିବାରୁ ସାଧାରଣ ଦର୍ଶନକୁ ଅପରାହ୍ନ ୪ଟାରୁ ରାତି ୮ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବନ୍ଦ ରହିବ ବୋଲି ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି ।

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 22/01/2020
Khabar Odisha:Art-and-culture-A-Export-Team-vill-visit-Samaleswari-Temple

ସମଲେଶ୍ୱରୀ ମନ୍ଦିର ସ୍ଥିତି ସମୀକ୍ଷା କରିବ ଏକ୍ସପର୍ଟ ଟିମ : ନବୀନ

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ଜାନୁଆରୀ ୨୧ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ବରଗଡ଼ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ସରିବା ପରେ ସମ୍ବଲପୁରରେ ଅଧିଷ୍ଠାତ୍ରୀ ଦେବୀ ମାଆ ସମଲେଶ୍ୱରୀଙ୍କୁ ଦର୍ଶନ କରିଛନ୍ତି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ । ସମଲେଶ୍ୱରୀ ମନ୍ଦିର ସ୍ଥିତି ସମୀକ୍ଷା ପାଇଁ ଏକ ଏକ୍ସପର୍ଟ ଟିମ ପଠାଯିବ ବୋଲି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ରଖିଛନ୍ତି ।

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 21/01/2020
Khabar Odisha:State-Odisha-Puri-srimandir-75-mtr-Demolistion-work-going-on

୨ଦିନର ବିରତି ପରେ ପୁଣି ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ଚତୁଃପାର୍ଶ୍ଵ ଉଚ୍ଛେଦ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ, ଆଜି ଭଙ୍ଗାଯିବ ୮ଟି କୋଠା

ପୁରୀ, ଜାନୁଆରୀ ୧୭(ଖବର ଓଡ଼ିଶା):ପୁରୀକୁ ବିଶ୍ୱ ଐତିହ୍ୟରେ ପରିଣତ କରିବା ଦିଗରେ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ସୁରକ୍ଷା ଜୋନରୁ ଉଚ୍ଛେଦ ପ୍ରକ୍ରିୟା ୨ଦିନର ବିରତି ପରେ ପୁଣି ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି । ଆଜି ବାଲିସାହି ମୌଜାର କାକୁଡ଼ିଖାଇ ମନ୍ଦିର ଛକରୁ ଦୋକାନ ଉଚ୍ଛେଦ ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଛି ।

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 17/01/2020
Khabar Odisha:Art-and-culture-Odisha-Makar-Sankranti-In-Odisha

ଆଜି ମକର ସଂକ୍ରାନ୍ତି: ଘରେ ଘରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଛି ମକର ଚାଉଳ, ଗୁଡ଼ି ଉଡ଼ାଇବାକୁ ଲୋକଙ୍କ ଉତ୍ସାହ

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ଜାନୁଆର ୧୫ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ଆଜି ପବିତ୍ର ମକର ସଂକ୍ରାନ୍ତି । ଘରେ ଘରେ ହେଉଛି ମକର ଚାଉଳ । ଲୋକେ ସକାଳୁ ସକାଳୁ ଯାଇ ଠାକୁରଙ୍କୁ ଦର୍ଶନ କରୁଛନ୍ତି ଭକ୍ତ । ଏହା ସହ ଗୁଡ଼ି ଉଡ଼ାକୁ ନେଇ ଲୋକଙ୍କ ମନରେ ଦେଖାଦେଇଛି ପ୍ରବଳ ଉତ୍ସାହ । ଓଡିଆ ସଂସ୍କୃତିରେ ବାରମାସରେ ତେରପର୍ବ ପାଳନ ହେଉଥିବାବେଳେ ଆଜିର ଦିନଟି ପ୍ରତି ଓଡିଆଙ୍କ ପାଇଁ ବିଶେଷ ଅଟେ । ଆଜିଠାରୁ ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କର ଉତରାୟଣ ଗତି ଆରମ୍ଭ ହେବା ସହ ମକର ରାଶିରେ ସୂର୍ଯ୍ୟ ପ୍ରବେଶ କରିଥାନ୍ତି । ମକର ସଂକ୍ରାନ୍ତି ପାଇଁ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ନୀତି ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଛି ।

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 15/01/2020
Khabar Odisha:state-odisha-pushyabhishek-rituals-in-puri-srimandir-on-the-occasion-of-poushapurnima

ଆଜି ପବିତ୍ର ପୌଷପୂର୍ଣ୍ଣିମା, ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ଶ୍ରୀଜିଉଙ୍କ ପୁଷ୍ୟାଭିଷେକ ନୀତିକାନ୍ତି

ଆଜି ପବିତ୍ର ପୌଷ ପୂର୍ଣ୍ଣମା। ଯେଉଁ ବର୍ଷ ପୌଷପୂର୍ଣ୍ଣିମାରେ ପୁଷ୍ୟାନକ୍ଷତ୍ର ଯୋଗଥିବ ସେହି ବର୍ଷ ହରିଙ୍କର ପୁଷ୍ୟାସ୍ନାନ ମହୋତ୍ସବ ବିଧେୟ ହୋଇଥାଏ। କିନ୍ତୁ ପୁଷ୍ୟାଭିଷେକ ପ୍ରତି ପୌଷପୂର୍ଣ୍ଣିମାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୁଏ। ତେଣୁ ଆଜି ମଧ୍ୟ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କର ପୁଷ୍ୟାଭିଷେକ ହୋଇଛି। ଆଜି ଶ୍ରୀଜିଉଙ୍କ ସୁନାବେଶ ମଧ୍ୟ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ । ରତ୍ନସିଂହାସନରେ ଠାକୁରଙ୍କ ଅଭିଷେକ ନୀତି ସମ୍ପନ୍ନ ହେବ ।

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 09/01/2020
Khabar Odisha:Art-and-culture-Development-of-Konark-Temple-VK-Pandian-Visit

ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ଏବଂ ଲିଙ୍ଗରାଜ ମନ୍ଦିର ପରେ କୋଣାର୍କ ମନ୍ଦିରର ହେବ ବିକାଶ, ପରିଦର୍ଶନ କଲେ ୫ଟି ସଚିବ ଭି.କେ ପାଣ୍ଡିଆନ

ପୁରୀ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ଏବଂ ଲିଙ୍ଗରାଜ ମନ୍ଦିରର ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟକରଣ ପରେ ଏବେ ବିଶ୍ଵ ଐତିହ୍ୟରେ ସାମିଲ ପାଇଁ ବିକଶିତ ହେବ ଐତିହାସିକ କୋଣାର୍କ ମନ୍ଦିର। ଆଜି କୋଣାର୍କରେ ୫ଟି ସଚିବ ଭି.କେ ପାଣ୍ଡିଆନ ଓ ଟିମ୍ ବୁଲି ସୂର୍ଯ୍ୟ ମନ୍ଦିର ଚତୁଃପାଶ୍ୱର୍ର ବିକାଶ ନେଇ ସମୀକ୍ଷା କରିଛନ୍ତି ।

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 09/01/2020
Khabar Odisha:barabati-nrutyaustav-held-on-10th-january

ଆସନ୍ତା ୧୦ତାରିଖରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ ୧୯ତମ ବାରବାଟୀ ନୃତ୍ୟୋତ୍ସବ

ଓଡିଶୀ ନୃତ୍ୟମଣ୍ଡଳ ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ ତଥା ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନର ସହଯୋଗରେ ଏହି ନୃତ୍ୟ ମହୋତ୍ସବ ଜାନୁଆରୀ ୧୦ ରୁ ୧୬ତାରିଖ ୭ଦିନ ଧରି ଚାଲିବ

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 08/01/2020
Khabar Odisha:Art-and-culture-Supreme-Court-shows-displeasure-over-the-status-of-report-submitted-by-Jagannath-Temple-Managing-Committee

ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପରିଚାଳନା କମିଟି ରିପୋର୍ଟରେ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ ନାହାଁନ୍ତି ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ, ୪ ସପ୍ତାହ ପରେ ପରବର୍ତ୍ତୀ ଶୁଣାଣୀ

ପୁରୀ, ଜାନୁଆରୀ ୦୮(ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ସଂସ୍କାର ମାମଲାର ଶୁଣାଣୀ ଆଜି ହୋଇଛି । ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପରିଚାଳନା କମିଟି ପକ୍ଷରୁ ଦାଖଲ ହୋଇଥିବା ରିପୋର୍ଟରେ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ ନାହାଁନ୍ତି ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ । ୪ ସପ୍ତାହ ପରେ ମମାଲାର ଶୁଣାଣୀ କରାଯିବ ।

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 08/01/2020
First Previous
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Next Last Page 1 of 20