For English Prss ctrl+g
Khabar Odisha:Education-State-Odisha-Schools-announed-to-close-2days-for-Cyclone-Bulbul

ସମ୍ଭାବ୍ୟ ବାତ୍ୟା ଯୋଗୁଁ ଜଗତସିଂହପୁର, କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା ଓ ପୁରୀରେ ଆସନ୍ତା ୨ଦିନ ସ୍କୁଲ ଛୁଟି

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ନଭେମ୍ବର ୦୭(ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ଦକ୍ଷିଣପୂର୍ବ ବଙ୍ଗୋପସାଗରରେ ସୃଷ୍ଟ ଲଘୁଚାପ“ବୁଲବୁଲ” ବାତ୍ୟାରେ ପରିଣତ ହୋଇଛି । ବୁଲବୁଲ ପ୍ରଭାବରେ ରାଜ୍ୟରେ ଆସନ୍ତା କାଲି ଠାରୁ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ଆରମ୍ଭ ହେବା ସହ ଆସନ୍ତା ୯ତାରିଖରେ ଘଣ୍ଟାପ୍ରତି ୭୦ରୁ ୮୦ କିମି ବେଗରେ ପବନ ବୋହିବ । ତେଣୁ ସମ୍ଭାବ୍ୟ ବାତ୍ୟାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ପୁରୀ ଓ ଜଗତସିଂହପୁର ଜିଲ୍ଲାରେ ସମସ୍ତ ସ୍କୁଲ ଛୁଟି ରଖିବାକୁ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି ଜିଲ୍ଲାପାଳ ।

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 07/11/2019
Khabar Odisha:Education-Odisha-Integrated-BEd--MEd-students-of-Fakir-Mohan-University-take-out-padayatra-from-the-varsity-to-Lok-Seva-Bhavan-to-meet-Odisha-CM

ବାଲେଶ୍ୱର: ଓଟିଇଟି ପ୍ରବେଶିକା ପରୀକ୍ଷାରୁ ବଞ୍ଚିତ, ପ୍ରତିବାଦରେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ପଦଯାତ୍ରା

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ନଭେମ୍ବର ୦୫(ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ବାଲେଶ୍ୱରରେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ପଦଯାତ୍ରା । ଫକୀରମୋହନ ୟୁନିଭର୍ସିଟି ଓ ଉତ୍ତର ଓଡ଼ିଶା ୟୁନିଭର୍ସିଟି ବିଏଡ ପାଠ୍ୟକ୍ରମରେ ଡିଗ୍ରୀ ହାସଲ କରିଥିବା ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଓଡ଼ିଶା ଟିଚରର୍ସ ଏଲିଜିବିଲିଟି ଟେଷ୍ଟ ବା ପ୍ରବେଶିକା ପରୀକ୍ଷାରୁ ବଂଚିତ କରାଯାଇଛି । ଏହାକୁ ପ୍ରତିବାଦ କରି ଆଜି ରାଜରାସ୍ଥାକୁ ଓହ୍ଲାଇଛନ୍ତି ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ । ସେମାନେ ଏକ ପଦଯାତ୍ରାରେ ବାହାରି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ସମସ୍ୟା ସମ୍ପର୍କରେ ଅବଗତ କରାଇବେ ବୋଲି ।

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 05/11/2019
Khabar Odisha:Education-State-Odisha-Online-attendance-for-Teachers-and-students-in-Odisha

ଏଣିକି ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ଓ ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ପାଇଁ ଲାଗୁ ହେବ ଅନଲାଇନ ଉପସ୍ଥାପନ

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ଅକ୍ଟୋବର ୨୫(ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ଶିକ୍ଷା କ୍ଷେତ୍ରରେ ସ୍ୱଚ୍ଛତା ଆଣିବା ପାଇଁ ପୁଣି ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଆଉ ଏକ ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି । ଏଣିକି ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ଓ ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ଉପସ୍ଥାନ ଅନଲାଇନରେ କରାଯିବ । ଗଣଶିକ୍ଷା ବିଭାଗ ନୂଆ ଷ୍ଟୁଡେଣ୍ଟ ହେଲପଲାଇନ ନମ୍ବର ମଧ୍ୟ ଜାରି କରିଛି । ଅଧିକାଂଶ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ବିଦ୍ୟାଳୟକୁ ଆସୁ ନାହାଁନ୍ତି । ସେହିପରି କିଛି ଶିକ୍ଷକ ମଧ୍ୟ ନିଜ କର୍ମକୁ ଖାମଖିଆଲି ଭାବେ ନେଉଛନ୍ତି ।

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 25/10/2019
Khabar Odisha:career-education-odisha-education-ssc-selection-posts-phase-vi-result-released-know-how-to-check

SSC Selection Posts Phase-VIର ରେଜଲ୍ଟ ଘୋଷଣା କଲା ଏସଏସସି, ଜାଣନ୍ତୁ କିପରି କରିବେ ଚେକ୍

ଷ୍ଟାଫ୍ ସିଲେକ୍ସନ କମିଶନ ଷଷ୍ଠ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ପରୀକ୍ଷା ପରିଣାମ ଘୋଷିଣା କରିଛି। ଏସଏସସି ୨୦୧୯ ଅକ୍ଟୋବର ୧୪ରୁ ଅକ୍ଟୋବର ୧୬ ଯାଏଁ ପରୀକ୍ଷା ଆୟୋଜନ କରିଥିଲା। ପାଖାପାଖି ୩୩,୦୦୦ ପରୀକ୍ଷାର୍ଥୀ ସାମିଲ ଥିଲେ। ଏସଏସସିର ଷଷ୍ଠ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ପରୀକ୍ଷା କମ୍ପ୍ୟୁଟର ଆଧାରିତ ଥିଲା। ଏହି ଭର୍ତ୍ତି ପାଇଁ ପାଖାପାଖି ୧,୫୨,୦୭୯ ପରୀକ୍ଷାର୍ଥୀ ଆବେଦନ କରିଥିଲେ। ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ କେବଳ ୩୨,୨୪୨ ପ୍ରାର୍ଥୀ ପରୀକ୍ଷା ଦେବାକୁ ପହଁଚିଥିଲେ। ଏସଏସସି ଏହି ପ୍ରାର୍ଥୀମାନଙ୍କୁ ସର୍ଟଲିଷ୍ଟ କରିଛି। ଏବେ ଆଠ ହଜାର ପରୀକ୍ଷାର୍ଥୀ ପରବର୍ତ୍ତୀ ପରୀକ୍ଷାରେ ବସିବେ।

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 20/10/2019
Khabar Odisha:special-odisha-ser-saha-suri-first-started-coin-in-india

ଜାଣନ୍ତୁ ଟଙ୍କା ପ୍ରଚଳନର ଇତିହାସ, କିଏ କରିଥିଲେ ଏହାର ଆରମ୍ଭ

ଟଙ୍କା ପାଇଁ ସମସ୍ତେ ପରିଶ୍ରମ କରିଥାନ୍ତି। କୁହନ୍ତି ପାଖରେ ଅର୍ଥ ନଥିଲେ କେହି ଚିହ୍ନନ୍ତି ନାହିଁ। ତେବେ କଣ ଆପଣ ଜାଣିଛନ୍ତି ଏହି ଟଙ୍କାର ଇତିହାସ। ଏହାକୁ କିଏ ପ୍ରଚଳନ କରିଥିଲା। କେବେ କରିଥିଲା। ଆମେ ଆଜି ଆପଣଙ୍କୁ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ ଟଙ୍କାର ଇତିହାସ। ଭାରତରେ ପ୍ରଥମେ ସେର ଶାହା ସୁରୀ ଟଙ୍କାର ପ୍ରଚଳନ କରିଥିଲେ। ଭାରତରେ ସୂରୀ ସାମ୍ରାଜ୍ୟ ସ୍ଥାପନ କରିଥିବା ତଥା ଭାରତର ସିଂହ ନାମରେ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ସେର ଶାହା ସୂରୀ ଖୁବ୍ କମ୍ ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ବହୁ ବଡ ବଡ ଇତିହାସ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିଲେ। ସେ ଏଭଳି ସବୁ ପ୍ରଥାର ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ ଯାହାକି ଆଜି ଯାଏଁ ଆମେ ବ୍ୟବହାର କରୁଛୁ।

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 11/10/2019
Khabar Odisha:National-news-No-New-Engineering-College-Will-Open-In-India-In-2020-Session

୨୦୨୦ରେ ଖୋଲା ହେବନି ନୂଆ ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ କଲେଜ, ଖରାପ ରେଜଲ୍ଟ ଥିବା କଲେଜରେ ଝୁଲିବ ତାଲା

2020 ମସିହାରେ ଦେଶର କୌଣସି ସ୍ଥାନରେ ଖୋଲିବନି ନୂଆ ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ କଲେଜ । ବି-ଟେକର କୌଣସି କୋର୍ସର ବୃଦ୍ଧି ହେବନି ସିଟ । ଖରାପ ପ୍ରଦର୍ଶନ ଏବଂ ନିୟମ ଉଲ୍ଲଂଘନ କରୁଥିବା କଲେଜ ଗୁଡିକୁ ବନ୍ଦ କରାଯିବ । ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଗଠିତ ହୋଇଥିବା ୱାର୍କିଂ କମିଟିର ଏହି ଅନୁରୋଧକୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଅନୁମତି

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 10/10/2019
Khabar Odisha:special-odisha-world-post-day

ଆଜି ବିଶ୍ଵ ଡାକ ଦିବସ

ଆଜି ବିଶ୍ଵ ଡାକ ଦିବସ। ଡାକ ସେବା କେବଳ ଭାରତରେ ନୁହେଁ ଅନ୍ୟ ଦେଶ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଖବର ପହଁଚାଇବାକୁ ଏକ ଉତ୍ତମ ଏବଂ ଶସ୍ତା ମାଧ୍ୟମ। ଯେଉଁ ସମୟରେ ଫୋନର ବ୍ୟବହାର ନଥିଲା ସେହି ସମୟରେ ଦୂରରେ ରହୁଥିବା ସମ୍ପର୍କୀୟଙ୍କ ନିକଟରେ ଖବର ପହଁଚାଇବା ଡାକ ଏକମାତ୍ର ମାଧ୍ୟମ ଥିଲା। ଠିକ୍ ଆଜିର ଦିନରେ ଡାକ ସେବାର ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଥିଲା।

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 08/10/2019
Khabar Odisha:education-special-odisha-educational-qualification-for-isro-scientist

ISRO ବୈଜ୍ଞାନିକ ହେବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି କି ? ଜାଣନ୍ତୁ ଶିକ୍ଷାଗତ ଯୋଗ୍ୟତା

ସମସ୍ତଙ୍କ ଜୀବନରେ କିଛି ନା କିଛି ଲକ୍ଷ୍ୟ ରହିଥାଏ। କେହି କେହି ଡାକ୍ତର ହେବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି ତ କେହି ଇଞ୍ଜିନିଅର ତ କେହି ବୈଜ୍ଞାନିକ ହେବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି। ତେବେ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଆମ ଦେଶର ଭାରତୀୟ ମକାକାଶ ଗବେଷଣା ସଂସ୍ଥା ଭଳି ସ୍ଥାନ ରହିଛି। ଯେଉଁଠାରେ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ନିଜର ଉଚ୍ଚାକାଂକ୍ଷାକୁ ଗବେଷଣା କରି ନୂତନ ସିଦ୍ଧି ହାସଲ କରିଥାନ୍ତି।

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 05/10/2019
Khabar Odisha:National-news--Ayush-Ministry-Will-Teach-Ayurveda-Treatment-Through-Professor-Ayushman-Comic-Book-To-Treat-Children

ନୂଆ ପ୍ରୟାସ: “ପ୍ରୋଫେସର ଆୟୁଷ୍ମାନ” ସାହାଯ୍ୟରେ ଘରୋଇ ଚିକିତ୍ସା ଶିଖାଇବେ ସରକାର

ଶକ୍ତିମାନ ହେଉ ଅବା ଛୋଟା ଭୀମ ଛୋଟ ପିଲାଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ କାର୍ଟୁନ ଚରିତ୍ର ବେଶ ଲୋକପ୍ରୀୟ ହୋଇଥାଏ । ଏହି କାରଣରୁ ଆୟୁଷ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ଦେଶୀ ଚିକିତ୍ସାର ପ୍ରଚାର କରିବା ପାଇଁ ଏବେ କାର୍ଟୁନ ଚରିତ୍ରର ସାହାଯ୍ୟ ନେଇଛି । ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ପ୍ରୋଫେସର ଆୟୁଷ୍ମାନ ନାମକ ଏକ କାର୍ଟୁନ ଚିରିତ୍ରର ବହି ପ୍ରକାଶିତ କରିଛି, ଯେଉଁଥିରେ

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 25/09/2019
Khabar Odisha:Education-State-Odisha-Educational-development-Meeting-in-delhi-tomorrow

ଆସନ୍ତାକାଲି ବସିବ ଶିକ୍ଷାନୀତି ବୈଠକ, କେନ୍ଦ୍ର ପାଖରେ କରାଯିବ ଏହି ସବୁ ଦାବୀ

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୦(ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ରାଜ୍ୟରେ ଶିକ୍ଷା କ୍ଷେତ୍ରରେ ସ୍ୱଚ୍ଛତା ଆଣିବା ପାଇଁ ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ପ୍ରଚେଷ୍ଟା ଜାରି ରହିଛି । ଆସନ୍ତାକାଲି ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ଠାରେ ଶିକ୍ଷାନୀତି ବୈଠକ ବସିବ ।

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 20/09/2019
Khabar Odisha:National-education-Not-SSC-Or-IBPS-National-Recruitment-Agency-NRA-To-Conduct-Govt-Jobs-Exams

SSC କି IBPS ନୁହେଁ, ଏବେ ସରକାରୀ ଚାକିରୀ ପାଇଁ ଏହି ନୂଆ ସଂସ୍ଥା କରିବ ପରୀକ୍ଷା

ସରକାରୀ ଚାକିରୀ ପାଇଁ ହେଉଥିବା ପରୀକ୍ଷା ଗୁଡିକ ପାଇଁ ଆଉ ଏକ ସଂସ୍ଥା ଗଠନ ହେଉଛି । କର୍ମଚାରୀ ଚନୟ ଆୟୋଗ(SSC),ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଷ୍ଟ ଅଫ ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ ପର୍ସନଲ ସିଲେକ୍ସନ ( IBPS) ପରି ସଂସ୍ଥା ଦ୍ୱାରା ଆୟୋଜିତ ହେଉଥିବା ପରୀକ୍ଷା ମଧ୍ୟ ଏହି ସଂସ୍ଥା ଦ୍ୱାରା ଆୟୋଜିତ ହେବ । ଏଥିପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ମଞ୍ଜୁରୀ

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 18/09/2019
Khabar Odisha:state-odisha-dress-shoo-free-for-govt-school-students

ଏବେ ସବୁ ସରକାରୀ ସ୍କୁଲ ପିଲାଙ୍କୁ ମିଳିବ ଡ୍ରେସ୍, ଜୋତା

ଏଣିକି ସବୁ ସରକାରୀ ସ୍କୁଲ ପିଲାଙ୍କୁ ଜୋତା, ଡ୍ରେସ ଓ ପରିଚୟପତ୍ର ମିଳିବ। ଏନେଇ ଗଣଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ସମୀର ଦାସ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ପୂର୍ବରୁ କେବଳ ବିପିଏଲ୍ ପିଲାଙ୍କୁ ଜୋତା, ଡ୍ରେସ୍ ମିଳୁଥିଲା।

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 18/09/2019
Khabar Odisha:Education-Odisha-Students-of-Utkal-University-stage-protest-gherao-vice-chancellor-over-several-issues-including-mismanagement-at-hostels

୧୦ଦଫା ଦାବୀ ନେଇ ବାଣିବିହାରରେ ତାତିଲେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ, କୁଳପତିଙ୍କ ଅଫିସରେ ତାଲା

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୧୬(ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ଉତ୍କଳ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଦେଖାଦେଇଛି ଛାତ୍ର ଅଶାନ୍ତି । ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ମୁଖ୍ୟ ଫାଟକ ସ୍ଥାନାନ୍ତର ସମେତ ୧୦ଦଫା ଦାବୀ ନେଇ ଧାରଣାରେ ବସିବା ସହ କୁଳପତିଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ତାଲା ପକାଇଲେ ଉତ୍ୟକ୍ତ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ । ସୁରକ୍ଷାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ସେଠାରେ ପୋଲିସ ମୁତୟନ କରାଯାଇଛି ।

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 16/09/2019
Khabar Odisha:State-Education-Odisha-SchooSpecial-squad-constituted-by-Khurda-district-administration-conducts-inspection-of-weight-of-school-bags-in-two-private-schools-in-Bhubaneswar

ବସ୍ତାନି ବୋଝକୁ ନେଇ ଦେଖାଦେଇଛି ତତ୍ପରତା, ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ସ୍କୁଲ ବ୍ୟାଗ ଓଜନ ଯାଂଚ କରୁଛନ୍ତି ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ସ୍କ୍ୱାର୍ଡ଼

ବୟସ କମ ଥିବା ବେଳେ ସ୍କୁଲ ବ୍ୟାଗର ଓଜନ ପିଲାଙ୍କ ଓଜନ ଠାରୁ ଅଧିକ ହୋଇ କୋମଳମତି ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ବୋଝ ସାଜୁଛି । ସ୍କୁଲ ପିଲାଙ୍କ ବସ୍ତାନି ବୋଝ ନେଇ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ତତ୍ପରତା । ଆଜି ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ସ୍କ୍ୱାର୍ଡ଼ ପହଂଚି ସ୍କୁଲ ପିଲାଙ୍କ ବ୍ୟାଗ ଓଜନ ପରଖୁଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି ।

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 11/09/2019
Khabar Odisha:Education-State-Odisha-School-bag-Weight-rule-not-obeying-by-all-Schools

ସବୁ ସ୍କୁଲରେ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହୋଇନି ବସ୍ତାନି ବୋଝ ଆଇନ, କ୍ଷୁବ୍ଧ ହେଲେ ହାଇକୋର୍ଟ

କଟକ, ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୦୬ (ଖବର ଓଡିଶା) : ସ୍କୁଲରେ ବସ୍ତାନି ବୋଝ ନେଇ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଓ ଗଣଶିକ୍ଷାମନ୍ତ୍ରୀ ସମୀର ଦାଶ ନୂଆ ନିୟମ ଲାଗୁ କରିବାକୁ ମାସେ ପୂରିଲାଣି । କିନ୍ତୁ କୈାଣସି ମଧ୍ୟ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଏହା କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହୋଇପାରି ନାହିଁ । ଏନେଇ କ୍ଷୁବ୍ଧ ହୋଇଛନ୍ତି ହାଇକୋର୍ଟ ।

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 06/09/2019
Khabar Odisha:state-odisha-mismanagement-in-mid-day-meal-of-gopalpur-primary-school

ସଭିଏଁ ପଢନ୍ତୁ ସଭିଏଁ ବଢନ୍ତୁ ପ୍ରତି ଉପହାସ, ମଧ୍ୟାହ୍ନ ଭୋଜନରେ ଅନିୟମିତତା, ପ୍ରଶ୍ନ କରିବାରୁ ସ୍କୁଲରୁ ତଡିଦେଲେ ପ୍ରଧାନଶିକ୍ଷକ

ଭୁଷୁଡିବାରେ ଲାଗିଛି ରାଜ୍ୟର ଶିକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା । ମଧ୍ୟାହ୍ନ ଭୋଜନର ଅନିୟମିତତା ନେଇ ଅଭିଭାବକ ପ୍ରଶ୍ନ କରିବାରୁ ଏଠି ପିଲାମାନଙ୍କୁ ପ୍ରଧାନଶିକ୍ଷକ ବିଦ୍ୟାଳୟରୁ ବାହାର କରି ଦେଉଛନ୍ତି । ରାଜ୍ୟର ଶିକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥାର ଏଭଳି ନଗ୍ନ ଚିତ୍ର ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ଜଗତସିଂହପୁର ଜିଲ୍ଲା ରଘୁନାଥପୁର ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଗୋପାଳପୁର ଉଚ୍ଚ ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ । ୨ଜଣ ଅଭିଭାବକ ମଧ୍ୟାହ୍ନ ଭୋଜମକୁ ନେଇ ପ୍ରଶ୍ନ କରିବାରୁ ଆଜକୁ ବର୍ଷେ ହେଲା ତାଙ୍କର ୪ଜଣ ପିଲା ଶିକ୍ଷାରୁ ବଞ୍ଚିତ ଅଛନ୍ତି । ସେହି ସମୟରେ ସ୍କୁଲର ପ୍ରଧାନଶିକ୍ଷକ ତାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଏକ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟମୂଳକ ଷଡଯନ୍ତ୍ର ବୋଲି କହିଛନ୍ତି । ତେବେ ଏଠି ଭୁଲ କାହାର ।

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 04/09/2019
Khabar Odisha:Education-National-Odisha-ugc-plan-to-introduce-4-year-graducation-syllabus-to-take-direct-admission-in-phd

ଏଣିକି ଗ୍ରାଜୁଏସନ ୩ବର୍ଷ ନୁହେଁ ୪ବର୍ଷ ! ଏହାପରେ ସିଧାସଳଖ କରିହେବ ପିଏଚଡି

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୦୪(ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ସ୍ନାତକ ଅର୍ଥାତ ଗ୍ରାଜୁଏସନ ପଡ଼ିବାକୁ ଯାଉଥିବା ପିଲାଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ମହତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଖବର । ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ଅନୁଦାନ ଆୟୋଗ (ୟୁଜିସି)ଖୁବ ଶୀଘ୍ର ପାଠ୍ୟକ୍ରମରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆଣିପାରେ । ୟୁଜିସି ଗ୍ରାଜୁଏସନ ୩ବର୍ଷିଆ ପାଠ୍ୟକ୍ରମର ଅବଧି ବୃଦ୍ଧି କରି ୪ବର୍ଷ କରିବ ଯାହା ଦେଶର ସବୁ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରେରେ ଲାଗୁ କରାଯିବ ।

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 04/09/2019
Khabar Odisha:Education-Odisha-Plus-two-and-plus-three-Exam-will-conduct-in-Correct-time-Said-by-higher-Education-Minister

ଏଣିକି ଠିକ ସମୟରେ ସ୍ନାତକ ଓ ସ୍ନାତକତ୍ତୋର ପରୀକ୍ଷା ହେବ, ମୂଲ୍ୟାୟନ କେନ୍ଦ୍ର ଓ ପ୍ରଶ୍ନ ପତ୍ର ସେଟ୍ ବି ବଢିବ: ଅରୁଣ ସାହୁ

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ଅଗଷ୍ଟ ୨୯(ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ରାଜ୍ୟରେ ଶିକ୍ଷା କ୍ଷେତ୍ରରେ ଉନ୍ନତି ଆଣିବା ପାଇଁ ସରକାର ବିଭିନ୍ନ ନୂଆ ନୂଆ ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରୁଛନ୍ତି । ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷା ବିଭାଗର ପରୀକ୍ଷା ଠିକ ସମୟରେ ସାରିବାକୁ ନିଷ୍ପତି ନିଆଯାଇଥିବା ସହ ମୂଲ୍ୟାୟନକାରୀଙ୍କ ପାଉଣା ବଢାଯିବ ବୋଲି ବୈଠକ ଶେଷ ହେବା ପରେ ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ଅରୁଣ ସାହୁ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ।

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 28/08/2019
Khabar Odisha:Education-Odisha-increment-closed-of-headmaster-those-school-have-poor-result-in-matric

କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ: ମାଟ୍ରିକରେ ଖରାପ ରେଜଲ୍ଟ କରିଥିବା ହାଇସ୍କୁଲର ପ୍ରଧାନ ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ଇନକ୍ରିମେଣ୍ଟ ବନ୍ଦ

ଏବେ ବନ୍ଦ ହେବ ପ୍ରଧାନ ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ଇନକ୍ରିମେଣ୍ଟ। ମାଟ୍ରିକରେ ରେଜଲ୍ଟ ଖରାପ କରିଥିବା ସ୍କୁଲ ଉପରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ସ୍ଵରୂପ ସ୍କୁଲ ହେଡମାଷ୍ଟରଙ୍କ ଦରମା ବୃଦ୍ଧି ବନ୍ଦ ଲାଗି ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି। ମଙ୍ଗଳବାର ...

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 27/08/2019
Khabar Odisha:state-odisha-2-teacher-suspended-at-jaguleipatana-up-school

କର୍ତ୍ତବ୍ୟରେ ଖିଲାପ କରି ୨ ଶିକ୍ଷକ ନିଲମ୍ବିତ

ଅନୁପସ୍ଥିତତା ନେଇ ଆଜି ୨ଜଣ ଉଚ୍ଚ ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟର ଶିକ୍ଷକଙ୍କୁ ନିଲମ୍ବିତ କରାଯାଇଛି । ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଜାଗୁଳେଇପାଟଣା ଉପ୍ରା ବିଦ୍ୟାଳୟର ପ୍ରଧାନ ଶିକ୍ଷକ ଓ ସହକାରୀ ଶିକ୍ଷକଙ୍କୁ ଜିଲ୍ଲା ଶିକ୍ଷା ଅଧୀକାରୀ ନିଲମ୍ବିତ କରିଛନ୍ତି ।

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 26/08/2019
First Previous
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Next Last Page 1 of 18