For English Prss ctrl+g
Khabar Odisha:Odia-labourer-return-home-in-lock-down

କରୋନା ତାଲାବନ୍ଦ ଆଣିଛି ଦୁଃଖ: ଶ୍ରମିକ ଏବେ ଘର ମୁହାଁ, ଚାଲିଚାଲି ପାଦ ଫୋଟକା ହେଲାଣି

କରୋନା ତାଲାବନ୍ଦ ଆଣିଛି ଦୁଃଖ: ଶ୍ରମିକ ଏବେ ଘର ମୁହାଁ, ଚାଲିଚାଲି ପାଦ ଫୋଟକା ହେଲାଣି

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 12/04/2020
Khabar Odisha:state-odisha-CM-Naveen-patnaik-inagurate-state-krushi-policy-2020

ରାଜ୍ୟ କୃଷି ନୀତି ୨୦୨୦ ଉନ୍ମୋଚନ କଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ

କୃଷି ଓ କୃଷକଙ୍କ ସର୍ବାଙ୍ଗୀନ ଉନ୍ନତି ଲକ୍ଷ୍ୟରେ ରାଜ୍ୟ କୃଷି ନୀତି ୨୦୨୦କୁ ଉନ୍ମୋଚନ କଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ। ଏହି ଅବସରରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ନୂଆ କୃଷି ନୀତି ଚାଷୀ ବିକାଶର ଲକ୍ଷ୍ୟ ବିନ୍ଦୁ। କୃଷିର ବିକାଶ ପାଇଁ ଆମେ ନିଷ୍ଠାର ସହ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛୁ। କାଳିଆ ଚାଷୀଙ୍କ ସମ୍ମାନ ବୃଦ୍ଧି କରିଛି, ସ୍ଵାଭିମାନ ସହ ଚାଷୀ ବଞ୍ଚୁ।

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 20/01/2020
Khabar Odisha:state-odisha-We-have-set-20-targets-for-welfare-of-farmers--agriculture-under-5T

ଚାଷ ଓ ଚାଷୀଙ୍କ ଉନ୍ନତି ପାଇଁ ସରକାରଙ୍କ ୨୦ ଟାର୍ଗେଟ୍

ଚାଷୀଙ୍କ ଉନ୍ନତି ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ୨୦ଟି ଟାର୍ଗେଟ୍ କରିଛନ୍ତି। କୃଷି ବିଭାଗ ୫ଟି ଅଧିନକୁ ଆସିବା ପରେ ଟାର୍ଗେଟ୍ ସବୁ ଧାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଇଛି। ୫ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ୭୮ ହଜାର ଚାଷୀଙ୍କ ଆୟ ଦ୍ଵିଗୁଣ କରିବା ପାଇଁ ସରକାର ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଛନ୍ତି। ଜାନୁୟାରୀ ପହିଲା ସୁଦ୍ଧା ମୋବାଇଲ ଆପରେ କୃଷି ବିଭାଗର ସବୁ ଯୋଜନା ଉପଲବ୍ଧ ହେବ। ମୋ ସରକାର ସମ୍ପର୍କିତ କର୍ମଶାଲାରେ କୃଷି ମନ୍ତ୍ରୀ ଅରୁଣ ସାହୁ ଏନେଇ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି।

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 19/12/2019
Khabar Odisha:state-odisha-debesh-acharya-protest-token-system-in-odisha-assembly

ସରକାରଙ୍କୁ ଅଡୁଆରେ ପକାଇଲେ ଶାସକ ଦଳ ବିଧାୟକ, ଟୋକନ ବ୍ୟବସ୍ଥା ନେଇ ଉଠାଇଲେ ପ୍ରଶ୍ନ

ଖରିଫ୍ ଧାନ ସଂଗ୍ରହରେ ଟୋକନ ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ନେଇ ଆଜି ବିଧାନସଭାରେ ଉଦବେଗ। ଶାସକ ଦଳର ୩ ଜଣ ବିଧାୟକ ଉଦବେଗ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି। ରେଢାଖୋଲ ବିଧାୟକ ରୋହିତ ପୂଜାରୀ, ବରଗଡ ବିଧାୟକ ଦେବେଶ ଆଚାର୍ଯ୍ୟ, ପଦ୍ମପୁର ବିଧାୟକ ବିଜୟ ରଞ୍ଜନ ସିଂ ବରିହା ଟୋକନ ବ୍ୟବସ୍ଥା ପ୍ରତ୍ୟାହାର ନେଇ ଦାବି କରିଛନ୍ତି।

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 27/11/2019
Khabar Odisha:state-odisha-Farmers-under-the-aegis-of-Naba-Nirman-Krushak-Sangathan-NNKS-take-out-rally-from-PMG-Square-to-Naveen-Niwas

ଟୋକନ ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ନା, ରାଜଧାନୀରେ ତାତିଲେ ଚାଷୀ

ଖରିଫ୍ ଧାନ ସଂଗ୍ରହରେ ସରକାରଙ୍କ ଟୋକନ ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ନେଇ ଚାଷୀଙ୍କ ଆନ୍ଦୋଳନ ତୀବ୍ର ହେବାରେ ଲାଗିଛି। ଆଜି ଗୋଡଭଗା ଛକରେ ରାସ୍ତାରେ ଧାନବସ୍ତା ରଖି ପଶ୍ଚିମ ଓଡିଶା ଚାଷୀ ରାସ୍ତା ଅବରୋଧ କରିଥିବା ବେଳେ ରାଜଧାନୀରେ ଏହାକୁ ମଧ୍ୟ ତୀବ୍ର ବିରୋଧ କରାଯାଇଛି। ଟୋକନ ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ବିରୋଧ କରି ରାଜଧାନୀରେ ନବ ନିର୍ମାଣ କୃଷକ ସଙ୍ଗଠନ ପକ୍ଷରୁ ରାଲି କରାଯାଇଛି। ସଙ୍ଗଠନର ଚାଷୀମାନେ ପିଏମଜିରୁ ବାହାରି ନବୀନ ନିବାସ ଅଭିମୁଖେ ଶୋଭାଯାତ୍ରା କରିଛନ୍ତି।

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 21/11/2019
Khabar Odisha:state-odisha-Farmers-Victim-Of-Govts-Faulty-Paddy-Procurement-System

ଟୋକନ ବ୍ୟବସ୍ଥା ପ୍ରତ୍ୟାହାର ଜିଦରେ ଅଟଳ ଚାଷୀ, ରାଜରାସ୍ତାରେ ଧାନ ବସ୍ତା ରଖି ପ୍ରତିବାଦ

ଖରିଫ୍ ଧାନ ସଂଗ୍ରହରେ ସରକାରଙ୍କ ଟୋକନ ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ନେଇ ଚାଷୀଙ୍କ ଆନ୍ଦୋଳନ ତୀବ୍ର ହେବାରେ ଲାଗିଛି। ଆଜି ଗୋଡଭଗା ଛକରେ ରାସ୍ତାରେ ଧାନବସ୍ତା ରଖି ରାସ୍ତା ଅବରୋଧ କରିଛନ୍ତି ଚାଷୀ। ଫଳରେ ବରଗଡ-ସମ୍ଵଲପୁର ମୁଖ୍ୟ ରାସ୍ତାରେ ଯାତାୟତ ଠପ୍ ହୋଇଯାଇଛି। ଶହ ଶହ ସଂଖ୍ୟାରେ ଚାଷୀ ଏକଜୁଟ ହୋଇଛନ୍ତି। ଡିଆଇଜି ଓ ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା ବିଫଳ ପରେ ଚାଷୀମାନେ ଆନ୍ଦୋଳନ କରିଛନ୍ତି।

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 21/11/2019
Khabar Odisha:state-odisha-Farmers-continue-to-stand-firm-on-their-protest-against-token-system-in-paddy-procurement

ଟୋକନ ବ୍ୟବସ୍ଥା ପ୍ରସଙ୍ଗ : ଡିଆଇଜିଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା ବିଫଳ, ରାଜରାସ୍ତାକୁ ଓହ୍ଲାଇବେ ଚାଷୀ

ଖରିଫ୍ ଧାନ ସଂଗ୍ରହରେ ସରକାରଙ୍କ ଟୋକନ ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ପଶ୍ଚିମ ଓଡିଶାରେ ତୀବ୍ର ବିରୋଧ କରାଯାଇଛି। ଟୋକନ ବ୍ୟବସ୍ଥା କାରଣରୁ ଧାନ ମଣ୍ଡି ଗୁଡିକରେ ଅଚଳାବସ୍ଥା ଦେଖାଯାଇଛି। ସେହି ସମୟରେ ଟୋକନ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଚାଷୀଙ୍କ ସୁବିଧାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ନିଆଯାଇଛି ଏବଂ ଏଥିରେ କୌଣସି ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଯିବ ନାହିଁ ବରଂ ସରଳୀକରଣ କରାଯିବ ବୋଲି ମନ୍ତ୍ରୀ ସୁଶାନ୍ତ ସିଂହ ଗତକାଲି କହିଛନ୍ତି। ସେହି ସମୟରେ ଟୋକନ ବ୍ୟବସ୍ଥା ପ୍ରତ୍ୟାହାର ଜିଦରେ ଚାଷୀ ଅଟଳ ଅଛନ୍ତି। ଏନେଇ ସେମାନେ ଜୋରଦାର ଆନ୍ଦୋଳନ କରିବା ସହ ଦିନ ୧ଟାରେ ରାଜରାସ୍ତାକୁ ଓହ୍ଲାଇବେ ବୋଲି ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି।

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 20/11/2019
Khabar Odisha:state-odisha-Farmer-of-Chulimal-village-in-Binika-area-torches-paddy-crops-cultivated-on-his-half-acre-of-farmland

ପୁଣି ଚାଷୀକୂଳ ହତାଶ, ଉଜୁଡା ବିଲରେ ନିଆଁ ଲଗାଇଲେ ଚାଷୀ

ପୁଣି ହତାଶ ଚାଷୀ। ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ବିନିକା ଭଣ୍ଡାର ପଞ୍ଚାୟତ ଚୁଲିମାଲ ଗାଁର ଜଣେ ଚାଷୀ ନିଜ କିଆରିରେ ନିଆଁ ଲଗାଇ ଦେଇଛନ୍ତି। ଫସଲ ଉଜୁଡି ଯାଇଥିବାରୁ ଅଧ ଏକର ପରିମିତ ଧାନ ବିଲରେ ନିଆଁ ଲଗାଇ ଦେଇଛନ୍ତି ଚାଷୀ ମହାଦେବ ଭୋଇ।

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 06/11/2019
Khabar Odisha:farmer-commits-suicide-in-balasore

ଉଜୁଡ଼ା ଫସଲ ନେଲା ପୁଣି ଏକ ଚାଷୀର ଜୀବନ

ବାଲେଶ୍ୱର, ଅକ୍ଟୋବର ୩୦ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ପ୍ରଥମେ ବର୍ଷା ଅଭାବ ଏବଂ ପରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ଚାଷୀଙ୍କ ମେରୁଦଣ୍ଡକୁ ଭାଙ୍ଗି ଦେଇଛି । ଫସିଲ ହାନି ଯୋଗୁଁ ପୁଣି ଜଣେ ଚାଷୀ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି । ସେ ହେଉଛନ୍ତି ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲ୍ଲା ସିମୁଳିଆ ବ୍ଲକ୍‌ କବୀରପୁର ଗାଁର ବିଜୟ ପରିଡ଼ା । ସେ କୀଟନାଶକ ପିଇ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିଥିବା ପରିବାର ଲୋକ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ।

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 30/10/2019
Khabar Odisha:govt-extends-deadline-for-registration-of-farmers-for-paddy-collection

ବଢ଼ିଲା ଚାଷୀ ପଞ୍ଜିକରଣ ଅବଧି

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୧୦ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ଖରିଫ ଧାନ ସଂଗ୍ରହ ପାଇଁ ଚାଷୀ ନାମ ପଞ୍ଜିକରଣ ତାରିଖକୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଆଗାମୀ ସାତ ଦିନ ପାଇଁ ଘୁଞ୍ଚାଇ ଦେଇଛନ୍ତି । ଆସନ୍ତା ୧୭ ତାରିଖ ନାମ ପଞ୍ଜିକରଣର ଶେଷ ତାରିଖ ରହିଛି । ଏ ନେଇ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ରାଜ୍ୟ ସମବାୟ ମନ୍ତ୍ରୀ ରଣେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରତାପ ସ୍ୱାଇଁ ।

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 10/09/2019
Khabar Odisha:prakash-javadekar-says-50-lakh-hectares-degraded-land-will-be-made-fertile-in-10-years

କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ବଡ଼ ନିଷ୍ପତ୍ତି: ୫୦ ହେକ୍ଟର ଟାଙ୍ଗରା ଭୂଇଁ ହେବ ଚାଷ ଉପଯୋଗୀ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ଅଗଷ୍ଟ ୨୭ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ଦେଶରେ ଥିବା ଏକର ଏକର ପତିତ ଜମିଙ୍କୁ ଚାଷ ଉପଯୋଗୀକୁ କରିବାକୁ ପ୍ରୟାସ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର । ଆସନ୍ତା ୧୦ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ୫୦ ହେକ୍ଟର ପତିତ ଜମିକୁ କ୍ଷେତରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବାକୁ ସରକାର ଯୋଜନା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରୁଛନ୍ତି । ଏହା ଦ୍ୱାରା ପ୍ରାୟ ୭୫ଚ ଲକ୍ଷ ଲୋକ ରୋଜଗାର କ୍ଷମ ହୋଇପାରିବେ । ଏଥିପାଇଁ ସରକାର ୟୁନାଇଟେଡ୍‌ ନେସନ୍‌ କନ୍‌ଭେନ୍‌ସନ୍‌ ସହ ଚୁକ୍ତି କରିବେ ବୋଲି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି କେନ୍ଦ୍ର ପରିବେଶ, ଜଙ୍ଗଲ ଓ ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରକାଶ ଜାଭେଡ଼କର ।

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 27/08/2019
Khabar Odisha:again-a-farmer-commits-suicide-in-kalupada-of-Baliguda

ଫସଲ ହାନି ନେଲା ପୁଣି ଜଣେ ଚାଷୀର ଜୀବନ

କନ୍ଧମାଳ, ଅଗଷ୍ଟ ୨୪ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ଲଗାଣ ବର୍ଷା ଓ ଫସଲ ହାନି ପୁଣି ଜଣେ ଚାଷୀର ଜୀବନ ନେଇଛି । କନ୍ଧମାଳ ଜିଲ୍ଲା ବାଲିଗୁଡ଼ା ଥାନାର କଲୁପଡ଼ାରେ ଜଣେ ଚାଷୀ କୀଟନାଶକ ପିଇ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିଛନ୍ତି । ସେ ହେଲେ ଗୋବର୍ଦ୍ଧନ ମଳିକ । ଅତ୍ୟଧିକ ଋଣ ପାଇଁ ସେ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିଛି ବୋଲି ତାଙ୍କ ବାପା ଗାଡି ମଳିକ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ।

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 24/08/2019
Khabar Odisha:pm-kishan-pension-scheme-to-start-from-today

ଆଜିଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ କିଷାନ ପେନ୍‌ସନ୍‌ ଯୋଜନା: ୬୦ ବର୍ଷ ପରେ ଚାଷୀଙ୍କୁ ମିଳିବ ଭତ୍ତା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ଅଗଷ୍ଟ ୯ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ଦେଶର ଅନ୍ନଦାତା ସାଠିଏ ବର୍ଷ ପରେ ଏକ ସମ୍ମାନ ଜନକ ଜୀବନ ବଞ୍ଚିବା ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି କିଷାନ ପେନ୍‌ସନ୍‌ ଯୋଜନା । ଅର୍ଥାତ ୬୦ ବର୍ଷ ପରେ ଚାଷୀଙ୍କୁ ମାସିକ ତିନି ହଜାର ଟଙ୍କା ଭତ୍ତା ମିଳିବ । ଯାହା ଆଜିଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବାକୁ ଯାଉଛି । କେନ୍ଦ୍ର କୃଷି ମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ସିଂହ ତୋମାର ଏହାର ଉଦଘାଟନ କରିବେ ।

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 09/08/2019
Khabar Odisha:again-a-farmer-commits-suicide

ମରୁଡ଼ି ନେଲା ପୁଣି ଜଣେ ଚାଷୀର ଜୀବନ

ବରଗଡ଼, ଜୁଲାଇ ୨୫ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ଚଳିତ ବର୍ଷ ରାଜ୍ୟରେ ବର୍ଷା ଅଭାବରୁ ମରୁଡ଼ି ପରିସ୍ଥିତି ଉତ୍ପନ୍ନ ହୋଇଛି । ଜଳ ବିନା କ୍ଷେତରେ ଧାନ ତଳି ସୁଖି ଯାଉଛି । ଫଳରେ ଏକର ଏକରେ ଜମିରେ ଧାର କରଜ କରି ଚାଷ କରିଥିବା ଚାଷୀ ଏବେ ମୁଣ୍ଡରେ ହାତ ଦେଲେଣି । କେହି କେହି ଫସଲ ହାନି ଓ ଋଣ ଚିନ୍ତାରେ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହେଉଛନ୍ତି । ବରଗଡ଼ ଜିଲ୍ଲାରେ ପୁଣି ଜଣେ ଚାଷୀ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି । ସେ ହେଲେ ପୋଡ଼ାମୁଡ଼ା ଗାଁର ବୈଷ୍ଣବ ଭୋଇ ।

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 25/07/2019
Khabar Odisha:farmer-commits-suicide-in-bolangir

ବର୍ଷା ଅଭାବରୁ ଫସଲ ହାନୀ, ବିଷ ପିଇ ଜୀବନ ହାରିଲେ ଚାଷୀ

ବଲାଙ୍ଗୀର, ଜୁଲାଇ ୧୯ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ବଲାଙ୍ଗୀର ସଦର ଥାନା ବରକାନୀ ଗାଁରେ ଜଣେ ଚାଷୀ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି । ଫସଲହାନୀ ପାଇଁ ସେ ଜୀବନ ହାରିଥିବା ପରିବାର ଲୋକ କହିଛନ୍ତି । ମୃତ ଚାଷୀ ଜଣକ ହେଲେ ଭକ୍ତବନ୍ଧୁ ଦଣ୍ଡସେନା ।

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 19/07/2019
Khabar Odisha:budget-2019-allocation-for-agriculture

ବଜେଟ୍‌: ଅନ୍ନଦାତାଙ୍କୁ ଶକ୍ତିଦାତାରେ ପରିଣତ କରିବାକୁ ମୋଦୀ ସରକାରଙ୍କ ଲକ୍ଷ୍ୟ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ଜୁଲାଇ ୫ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ଅନ୍ନ ଦାତାଙ୍କୁ ଶକ୍ତି ଦାତାରେ ପରିଣତ କରିବାକୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଚାଷୀଙ୍କ ପାଇଁ ତାଙ୍କ ବଜେଟ୍‌ରେ ବଡ଼ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି । ଦଶ ହଜାର ନୂଆ କିଷାନ ଉତ୍ପାଦକ ସଂଘ ତିଆରିକୁ କରିବାକୁ ମୋଦୀ ସରକାର ବଜେଟ୍‌ ରଖିଚନ୍ତି । ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଲା ସୀତାରମଣ କହିଛନ୍ତି କି ଆମ ସରକାରର କେନ୍ଦ୍ର ବିନ୍ଦୁ ହେଉଛି ଗାଁ, ଚାଷୀ ଓ ଗରୀବ । କୃଷି ସରଞ୍ଚନାରେ ଏବେ ନିବେଶ ପାଇଁ ଅଗ୍ରାଧିକାରୀ ଦିଆଯିବ ବୋଲି ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ।

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 05/07/2019
Khabar Odisha:state-governent-will-change-the-agriculture-police-2013

ବଦଳିବ ରାଜ୍ୟ କୃଷି ନୀତି

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ଜୁନ ୧୧ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): କୃଷି ଓ କୃଷକଙ୍କ କଲ୍ୟାଣକୁ ନଜରରେ ରଖି ରାଜ୍ୟ ସରକାର କୃଷି ନୀତିରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବାକୁ ଯାଉଛି । ସମୟ ଓ ଆବଶ୍ୟକତାକୁ ଦେଖି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ତାଙ୍କର ପଞ୍ଚମ ପାଳିରେ କୃଷି ନୀତିକୁ ବଦଳାଇବେ । ଏ ନେଇ ଆଜି ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ବସିଥିବା ବୈଠକରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ହୋଇଥିବା କୃଷି ସଚିବ ସୌରଭ ଗର୍ଗ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ।

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 11/06/2019
Khabar Odisha:Politics-farmer-odisha-rice-mandi-irregularity

ଧାନ କିଣାରେ ଅନିୟମିତତା ହୋଇଥିଲେ ରାଜନୀତି ଛାଡ଼ିବେ ମନ୍ତ୍ରୀ ସୂର୍ଯ୍ୟ ପାତ୍ର, ବିଜେପି କହିଲା ଗାଲୁଆଙ୍କ ବାରବାଟୀ ଚାଷ

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ଜାନୁଆରୀ ୧୧(ଖବର ଓଡିଶା): ଚାଷୀଙ୍କ ପାଇଁ ମଣ୍ଡି ଖୋଲୁ ନ ଥିବା ଏବଂ କମ୍‌ ମୂଲ୍ୟରେ ଧାନ ବକ୍ରି ହେଉଥିବା ବିରୋଧୀଙ୍କ ଅଭିଯୋଗ ପରେ ମୁହଁ ଖୋଲିଛନ୍ତି ବିଭାଗୀୟ ମନ୍ତ୍ରୀ । ରାଜ୍ୟ ସମବାୟ ଓ ଯୋଗାଣ ମନ୍ତ୍ରୀ ସୂର୍ଯ୍ୟନାରାୟଣ ପାତ୍ର ବିରୋଧୀଙ୍କୁ ଦୃଢ଼ୋକ୍ତିରେ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ଦେଇ କହିଛନ୍ତି ଯଦି ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ମୂଲ୍ୟରୁ ଧାନ ବିକ୍ରି ହେଉଥିବା ପ୍ରମାଣିତ ହୁଏ, ତେବେ ସେ ରାଜନୀତି ଛାଡ଼ି ଦେବେ । ସେହିପରି ରାଜ୍ୟରେ ଗତ ବର୍ଷ ତୁଳନାରେ ଅଧିକ ଧାନ ସଂଗ୍ରହ ହୋଇଥିବା ମଧ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରୀ ଶ୍ରୀ ପାତ୍ର ଆଜି ଏକ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ।

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 11/01/2019
Khabar Odisha:farmer-odisha-xerox-form-of-kalia-scheme-valid

ଜେରକ୍ସ ଫର୍ମରେ କରିହେବ କାଳିଆ ଯୋଜନାରେ ଆବେଦନ

ଭୁବନେଶ୍ୱର ,ଜାନୁଆରୀ ୧୦(ଖବର ଓଡ଼ିଶା): କାଳିଆ ଯୋଜନା ନିମନ୍ତେ ଜେରକ୍ସ ଫର୍ମରେ ମଧ୍ୟ ଆବେଦନ କରାଯାଇପାରିବ । ପର୍ଯ୍ୟାୟ କ୍ରମେ ଆବେଦନ ପାଇଁ ରହିଛି ସୁଯୋଗ । ଏନେଇ ରହିଛି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ କଡା ନିର୍ଦ୍ଦେଶ । ଆଜି ଏହା କହିଛନ୍ତି କୃଷି ଏବଂ କୃଷକ ସଶକ୍ତକରଣ ସଚିବ ସୌରଭ ଗର୍ଗ ।

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 10/01/2019
First Previous
1
Next Last Page 1 of 1