For English Prss ctrl+g
Khabar Odisha:govt-extends-deadline-for-registration-of-farmers-for-paddy-collection

ବଢ଼ିଲା ଚାଷୀ ପଞ୍ଜିକରଣ ଅବଧି

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୧୦ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ଖରିଫ ଧାନ ସଂଗ୍ରହ ପାଇଁ ଚାଷୀ ନାମ ପଞ୍ଜିକରଣ ତାରିଖକୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଆଗାମୀ ସାତ ଦିନ ପାଇଁ ଘୁଞ୍ଚାଇ ଦେଇଛନ୍ତି । ଆସନ୍ତା ୧୭ ତାରିଖ ନାମ ପଞ୍ଜିକରଣର ଶେଷ ତାରିଖ ରହିଛି । ଏ ନେଇ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ରାଜ୍ୟ ସମବାୟ ମନ୍ତ୍ରୀ ରଣେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରତାପ ସ୍ୱାଇଁ ।

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 10/09/2019
Khabar Odisha:prakash-javadekar-says-50-lakh-hectares-degraded-land-will-be-made-fertile-in-10-years

କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ବଡ଼ ନିଷ୍ପତ୍ତି: ୫୦ ହେକ୍ଟର ଟାଙ୍ଗରା ଭୂଇଁ ହେବ ଚାଷ ଉପଯୋଗୀ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ଅଗଷ୍ଟ ୨୭ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ଦେଶରେ ଥିବା ଏକର ଏକର ପତିତ ଜମିଙ୍କୁ ଚାଷ ଉପଯୋଗୀକୁ କରିବାକୁ ପ୍ରୟାସ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର । ଆସନ୍ତା ୧୦ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ୫୦ ହେକ୍ଟର ପତିତ ଜମିକୁ କ୍ଷେତରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବାକୁ ସରକାର ଯୋଜନା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରୁଛନ୍ତି । ଏହା ଦ୍ୱାରା ପ୍ରାୟ ୭୫ଚ ଲକ୍ଷ ଲୋକ ରୋଜଗାର କ୍ଷମ ହୋଇପାରିବେ । ଏଥିପାଇଁ ସରକାର ୟୁନାଇଟେଡ୍‌ ନେସନ୍‌ କନ୍‌ଭେନ୍‌ସନ୍‌ ସହ ଚୁକ୍ତି କରିବେ ବୋଲି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି କେନ୍ଦ୍ର ପରିବେଶ, ଜଙ୍ଗଲ ଓ ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରକାଶ ଜାଭେଡ଼କର ।

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 27/08/2019
Khabar Odisha:again-a-farmer-commits-suicide-in-kalupada-of-Baliguda

ଫସଲ ହାନି ନେଲା ପୁଣି ଜଣେ ଚାଷୀର ଜୀବନ

କନ୍ଧମାଳ, ଅଗଷ୍ଟ ୨୪ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ଲଗାଣ ବର୍ଷା ଓ ଫସଲ ହାନି ପୁଣି ଜଣେ ଚାଷୀର ଜୀବନ ନେଇଛି । କନ୍ଧମାଳ ଜିଲ୍ଲା ବାଲିଗୁଡ଼ା ଥାନାର କଲୁପଡ଼ାରେ ଜଣେ ଚାଷୀ କୀଟନାଶକ ପିଇ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିଛନ୍ତି । ସେ ହେଲେ ଗୋବର୍ଦ୍ଧନ ମଳିକ । ଅତ୍ୟଧିକ ଋଣ ପାଇଁ ସେ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିଛି ବୋଲି ତାଙ୍କ ବାପା ଗାଡି ମଳିକ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ।

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 24/08/2019
Khabar Odisha:pm-kishan-pension-scheme-to-start-from-today

ଆଜିଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ କିଷାନ ପେନ୍‌ସନ୍‌ ଯୋଜନା: ୬୦ ବର୍ଷ ପରେ ଚାଷୀଙ୍କୁ ମିଳିବ ଭତ୍ତା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ଅଗଷ୍ଟ ୯ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ଦେଶର ଅନ୍ନଦାତା ସାଠିଏ ବର୍ଷ ପରେ ଏକ ସମ୍ମାନ ଜନକ ଜୀବନ ବଞ୍ଚିବା ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି କିଷାନ ପେନ୍‌ସନ୍‌ ଯୋଜନା । ଅର୍ଥାତ ୬୦ ବର୍ଷ ପରେ ଚାଷୀଙ୍କୁ ମାସିକ ତିନି ହଜାର ଟଙ୍କା ଭତ୍ତା ମିଳିବ । ଯାହା ଆଜିଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବାକୁ ଯାଉଛି । କେନ୍ଦ୍ର କୃଷି ମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ସିଂହ ତୋମାର ଏହାର ଉଦଘାଟନ କରିବେ ।

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 09/08/2019
Khabar Odisha:again-a-farmer-commits-suicide

ମରୁଡ଼ି ନେଲା ପୁଣି ଜଣେ ଚାଷୀର ଜୀବନ

ବରଗଡ଼, ଜୁଲାଇ ୨୫ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ଚଳିତ ବର୍ଷ ରାଜ୍ୟରେ ବର୍ଷା ଅଭାବରୁ ମରୁଡ଼ି ପରିସ୍ଥିତି ଉତ୍ପନ୍ନ ହୋଇଛି । ଜଳ ବିନା କ୍ଷେତରେ ଧାନ ତଳି ସୁଖି ଯାଉଛି । ଫଳରେ ଏକର ଏକରେ ଜମିରେ ଧାର କରଜ କରି ଚାଷ କରିଥିବା ଚାଷୀ ଏବେ ମୁଣ୍ଡରେ ହାତ ଦେଲେଣି । କେହି କେହି ଫସଲ ହାନି ଓ ଋଣ ଚିନ୍ତାରେ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହେଉଛନ୍ତି । ବରଗଡ଼ ଜିଲ୍ଲାରେ ପୁଣି ଜଣେ ଚାଷୀ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି । ସେ ହେଲେ ପୋଡ଼ାମୁଡ଼ା ଗାଁର ବୈଷ୍ଣବ ଭୋଇ ।

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 25/07/2019
Khabar Odisha:farmer-commits-suicide-in-bolangir

ବର୍ଷା ଅଭାବରୁ ଫସଲ ହାନୀ, ବିଷ ପିଇ ଜୀବନ ହାରିଲେ ଚାଷୀ

ବଲାଙ୍ଗୀର, ଜୁଲାଇ ୧୯ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ବଲାଙ୍ଗୀର ସଦର ଥାନା ବରକାନୀ ଗାଁରେ ଜଣେ ଚାଷୀ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି । ଫସଲହାନୀ ପାଇଁ ସେ ଜୀବନ ହାରିଥିବା ପରିବାର ଲୋକ କହିଛନ୍ତି । ମୃତ ଚାଷୀ ଜଣକ ହେଲେ ଭକ୍ତବନ୍ଧୁ ଦଣ୍ଡସେନା ।

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 19/07/2019
Khabar Odisha:budget-2019-allocation-for-agriculture

ବଜେଟ୍‌: ଅନ୍ନଦାତାଙ୍କୁ ଶକ୍ତିଦାତାରେ ପରିଣତ କରିବାକୁ ମୋଦୀ ସରକାରଙ୍କ ଲକ୍ଷ୍ୟ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ଜୁଲାଇ ୫ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ଅନ୍ନ ଦାତାଙ୍କୁ ଶକ୍ତି ଦାତାରେ ପରିଣତ କରିବାକୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଚାଷୀଙ୍କ ପାଇଁ ତାଙ୍କ ବଜେଟ୍‌ରେ ବଡ଼ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି । ଦଶ ହଜାର ନୂଆ କିଷାନ ଉତ୍ପାଦକ ସଂଘ ତିଆରିକୁ କରିବାକୁ ମୋଦୀ ସରକାର ବଜେଟ୍‌ ରଖିଚନ୍ତି । ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଲା ସୀତାରମଣ କହିଛନ୍ତି କି ଆମ ସରକାରର କେନ୍ଦ୍ର ବିନ୍ଦୁ ହେଉଛି ଗାଁ, ଚାଷୀ ଓ ଗରୀବ । କୃଷି ସରଞ୍ଚନାରେ ଏବେ ନିବେଶ ପାଇଁ ଅଗ୍ରାଧିକାରୀ ଦିଆଯିବ ବୋଲି ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ।

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 05/07/2019
Khabar Odisha:state-governent-will-change-the-agriculture-police-2013

ବଦଳିବ ରାଜ୍ୟ କୃଷି ନୀତି

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ଜୁନ ୧୧ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): କୃଷି ଓ କୃଷକଙ୍କ କଲ୍ୟାଣକୁ ନଜରରେ ରଖି ରାଜ୍ୟ ସରକାର କୃଷି ନୀତିରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବାକୁ ଯାଉଛି । ସମୟ ଓ ଆବଶ୍ୟକତାକୁ ଦେଖି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ତାଙ୍କର ପଞ୍ଚମ ପାଳିରେ କୃଷି ନୀତିକୁ ବଦଳାଇବେ । ଏ ନେଇ ଆଜି ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ବସିଥିବା ବୈଠକରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ହୋଇଥିବା କୃଷି ସଚିବ ସୌରଭ ଗର୍ଗ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ।

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 11/06/2019
Khabar Odisha:Politics-farmer-odisha-rice-mandi-irregularity

ଧାନ କିଣାରେ ଅନିୟମିତତା ହୋଇଥିଲେ ରାଜନୀତି ଛାଡ଼ିବେ ମନ୍ତ୍ରୀ ସୂର୍ଯ୍ୟ ପାତ୍ର, ବିଜେପି କହିଲା ଗାଲୁଆଙ୍କ ବାରବାଟୀ ଚାଷ

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ଜାନୁଆରୀ ୧୧(ଖବର ଓଡିଶା): ଚାଷୀଙ୍କ ପାଇଁ ମଣ୍ଡି ଖୋଲୁ ନ ଥିବା ଏବଂ କମ୍‌ ମୂଲ୍ୟରେ ଧାନ ବକ୍ରି ହେଉଥିବା ବିରୋଧୀଙ୍କ ଅଭିଯୋଗ ପରେ ମୁହଁ ଖୋଲିଛନ୍ତି ବିଭାଗୀୟ ମନ୍ତ୍ରୀ । ରାଜ୍ୟ ସମବାୟ ଓ ଯୋଗାଣ ମନ୍ତ୍ରୀ ସୂର୍ଯ୍ୟନାରାୟଣ ପାତ୍ର ବିରୋଧୀଙ୍କୁ ଦୃଢ଼ୋକ୍ତିରେ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ଦେଇ କହିଛନ୍ତି ଯଦି ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ମୂଲ୍ୟରୁ ଧାନ ବିକ୍ରି ହେଉଥିବା ପ୍ରମାଣିତ ହୁଏ, ତେବେ ସେ ରାଜନୀତି ଛାଡ଼ି ଦେବେ । ସେହିପରି ରାଜ୍ୟରେ ଗତ ବର୍ଷ ତୁଳନାରେ ଅଧିକ ଧାନ ସଂଗ୍ରହ ହୋଇଥିବା ମଧ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରୀ ଶ୍ରୀ ପାତ୍ର ଆଜି ଏକ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ।

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 11/01/2019
Khabar Odisha:farmer-odisha-xerox-form-of-kalia-scheme-valid

ଜେରକ୍ସ ଫର୍ମରେ କରିହେବ କାଳିଆ ଯୋଜନାରେ ଆବେଦନ

ଭୁବନେଶ୍ୱର ,ଜାନୁଆରୀ ୧୦(ଖବର ଓଡ଼ିଶା): କାଳିଆ ଯୋଜନା ନିମନ୍ତେ ଜେରକ୍ସ ଫର୍ମରେ ମଧ୍ୟ ଆବେଦନ କରାଯାଇପାରିବ । ପର୍ଯ୍ୟାୟ କ୍ରମେ ଆବେଦନ ପାଇଁ ରହିଛି ସୁଯୋଗ । ଏନେଇ ରହିଛି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ କଡା ନିର୍ଦ୍ଦେଶ । ଆଜି ଏହା କହିଛନ୍ତି କୃଷି ଏବଂ କୃଷକ ସଶକ୍ତକରଣ ସଚିବ ସୌରଭ ଗର୍ଗ ।

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 10/01/2019
Khabar Odisha:paddy-affected-due-to-pethai

ଅଦିନିଆ ବର୍ଷାରେ ଭିଜିଲା ଧାନ, ଚାଷୀ ମୁଣ୍ଡରେ ଚଡ଼କ

ମାଲକାନଗିରି, ଡିସେମ୍ବର ୧୮ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ସ୍ଥଳ ଭାଗ ଛୁଇଁବା ପରେ ସାମୁଦ୍ରିକ ଝଡ ‘ପେଥାଇ’ ଦୁର୍ବଳ ହୋଇଛି । କିନ୍ତୁ ଚାଷୀଙ୍କ ମୁଣ୍ଡରେ ଚଡ଼କ ପକେଇ ଦେଇଛି । ମଣ୍ଡିରେ ବର୍ଷା ପାଣି ପଶି କ୍ୱିଣ୍ଟାଲ କ୍ୱିଣ୍ଟାଲ ଧାନ ଓଦା ହୋଇଛି । ଧାନ ଗଜା ହୋଇଯିବା ଆଶଙ୍କାରେ ଚାଷୀକୂଳ ହତାଶ ହୋଇପଡ଼ିଛି ।

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 18/12/2018
Khabar Odisha:farmers--in-sress-protest-by-congress-party

କୋରାପୁଟରେ ମଣ୍ଡିରେ ଅଚଳାବସ୍ଥା: ଚିନ୍ତାରେ ଚାଷୀ, ଜୟପୁରରେ କଂଗ୍ରେସର ଚକା ଜାମ୍‌ ଆନ୍ଦୋଳନ

କୋରାପୁଟରେ ବିଭିନ୍ନ ମଣ୍ଡିରେ ପଡ଼ି ରହିଛି କ୍ୱିଣ୍ଟାଲ କ୍ୱିଣ୍ଟାଲ ଧାନ । ରାତି ଅନିଦ୍ରା ହୋଇ ଅମଳ ଧାନକୁ ଜଗି ରହିଛି ଚାଷୀ । କିନ୍ତୁ ମିଲର୍‌ଙ୍କ ଦେଖା ନାହିଁ । ଯାହାକୁ ନେଇ ଚିନ୍ତାରେ ପଡ଼ିଛି ଚାଷୀକୂଳ । ଧାନର ଏଫ୍‌ଏକ୍ୟୁ ମାନର ଆଳ ଦେଖାଇ ଧାନ କିଣୁ ନାହାଁନ୍ତି ମିଲର୍‌ । ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଚାଷୀ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି ଅସନ୍ତୋଷ । ସେଥିପାଇଁ ଆଜି ବୋରିଗୁମ୍ମାରେ ୧୭ଟି ପଞ୍ଚାୟତର ଶତାଧିକ ଚାଷୀ ଆନ୍ଦୋଳନକୁ ଓହ୍ଲାଇଛନ୍ତି । ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ଧାନ କିଣାରେ ଅନିୟମିତତା ଅଭିଯୋଗରେ କଂଗ୍ରେସ ଜୟପୁରରେ ୫ ଘଣ୍ଟିଆ ଚକା ଜାମ୍‌ କରିଛି ।

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 13/12/2018
Khabar Odisha:Ministry-and-farmer-meeting

ମନ୍ତ୍ରୀସ୍ତରୀୟ କମିଟି ବୈଠକରେ ଚାଷୀଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା ସଫଳ, ୨ୟ ବୈଠକରେ ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ହେବ: ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ

ରାଜ୍ୟର ଚାଷୀ ସମସ୍ୟା ସମାଧାନ ପାଇଁ ମନ୍ତ୍ରୀସ୍ତରୀୟ କମିଟି ବୈଠକରେ ହୋଇଥିବା ପ୍ରାଥମିକ ଆଲୋଚନା ସଫଳ ହୋଇଛି । ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ବୈଠକରେ ସେମାନଙ୍କ ସମସ୍ୟା ସମାଧାନ କରାଯିବ ବୋଲି ଉକ୍ତ କମିଟିର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ତଥା ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ଶଶୀଭୂଷଣ ବେହେରା ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି ।

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 07/12/2018
Khabar Odisha:farmers-protest-at-khadial

ହକ୍ ପାଇଁ ରାସ୍ତା ଅବରୋଧ କଲେ ଚାଷୀ

ନୂଆପଡା, ଡିସେମ୍ବର ୫ (ଖବର ଓଡିଶା): ନୂଆପଡା ଜିଲ୍ଲାର ଖାସବାହଲ ଓ ଦୋହେଲପଡା ଗାଁ ଚାଷୀମାନେ ଆଜି ରାଜରାସ୍ତାକୁ ଓହ୍ଲାଇଛନ୍ତି । ଜମିକୁ ଜଳ ସେଚନ ସୁବିଧା ଓ ମରୁଡି ଘୋଷଣା ସହ ଫସଲ ବୀମା ପ୍ରଦାନ, ଶତ ପ୍ରତିଶତ ସହାୟତା ଦାବି ନେଇ ଭବାନୀପାଟଣା-ଖଡିଆଳ ମୁଖ୍ୟ ରାସ୍ତାକୁ ଅବରୋଧ କରିଛି ନିଖିଳ ଉତ୍କଳ ଚାଷୀ ମୁଲିଆ ସଂଗଠନ । ଫଳରେ ସେହି ରାସ୍ତା ଦେଇ ଗମନାଗମନ ବାଧାପ୍ରାପ୍ତ ହୋଇଛି ।

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 05/12/2018
Khabar Odisha:again-farmer-suicide-at-binika-subernpur

ପୁଣି ଚାଷୀ ଆତ୍ମହତ୍ୟା , ଫସଲ ହାନି ସହ ଋଣ ବୋଝ ନେଲା ଜୀବନ

ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର, ଡିସେମ୍ବର ୧ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ରାଜ୍ୟରେ ଫସଲ ହାନି ଓ ଋଣ ବୋଝରୁ ଚାଷୀ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ଘଟଣା ପ୍ରତିଦିନ ଖବର କାଗଜ ପୃଷ୍ଠାର ଶିର ମଣ୍ଡନ କରୁଛି । କିନ୍ତୁ ଚାଷୀ ମୃତ୍ୟକୁ ରୋକିବାରେ ବିଫଳ ହୋଇଛନ୍ତି ରାଜ୍ୟ ସରକାର । ଆଜି ପୁଣି ଅନୁରୂପ ଘଟଣାରେ ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଜିଲ୍ଲା ବିନିକା ବ୍ଲକରେ ସିଂହିଯୁବା ଗାଁରେ ଘଟିଛି । ଜଣେ ଚାଷୀ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି । ମୃତକ ଜଣକ ସିଂହିଯୁବା ଗ୍ରାମର ଭୁତୁଲୁ କର୍ଣ୍ଣି ।

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 01/12/2018
Khabar Odisha:Odisha-Assembly--Farmers

ରାଜ୍ୟରେ କମୁଛି ଚାଷୀଙ୍କ ଆୟ: ଚାଷୀ ପରିବାରର ଆୟ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଓଡ଼ିଶା ଦେଶରେ ତଳଆଡ଼ୁ ଦ୍ୱିତୀୟ

ଚାଷୀଙ୍କ ଆୟ ଦୁଇଗୁଣ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ଓ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ବାରମ୍ବାର ଘୋଷଣା କରୁଥିବା ବେଳେ ଓଡ଼ିଶାରେ ଚାଷୀ ପରିବାରର ଆୟ ବଢ଼ିବା ପରିବର୍ତେ କମିବାରେ ଲାଗିଛି । ବିଧାୟକ ଦିଲିପ ରାୟଙ୍କ ଏକ ପ୍ରଶ୍ନର ଉତରରେ କୃଷି ଓ କୃଷକ ସଶକ୍ତିକରଣ ମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରଦୀପ ମହାରଥୀ ଦେଇଥିବା ବିସ୍ତୃତ ପରିସଂଖ୍ୟାନରୁ ଏହା ଜଣାପଡ଼ିଛି ।

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 20/11/2018
Khabar Odisha:Farmer-Suicide-in-Kendrapada

କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ାରେ ବିଷ ପିଇ ଜୀବନ ହାରିଲେ ଚାଷୀ

କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଜିଲ୍ଲା ପଟ୍ଟାମୁଣ୍ଡାଇ ନପଙ୍ଗ ଗାଁରେ ପୁଣି ଜଣେ ଚାଷୀ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିଛନ୍ତି । ମୃତ ଚାଷୀ ଜଣକ ହେଲେ ଗୌରାଙ୍ଗ ଚରଣ କାପ। ସେ ବିଷ ପିଇ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିଛନ୍ତି ।

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 17/11/2018
Khabar Odisha:Odisha-CM-Special-Package-Announced-for-Drought-Affected-Farmer

ମରୁଡି କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ଚାଷୀଙ୍କ ପାଇଁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ପ୍ୟାକେଜ୍ ଘୋଷଣା, ୩୩ % ବା ତଦୁର୍ଦ୍ଧ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ଚାଷୀଙ୍କୁ ମିଳିବ କ୍ଷତିପୂରଣ

ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଆଜି ୨୦୧୮ ବର୍ଷ ପାଇଁ ମରୁଡି ପ୍ରଭାବିତ ଅଂଚଳ ପାଇଁ ପ୍ୟାକେଜ୍ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି । ସରକାରଙ୍କ ଘୋଷଣା ଅନୁସାରେ ଚାଷ ଜମିର ୩୩ ପ୍ରତିଶତ ଅଥବା ଏହା ଠାରୁ ଅଧିକ କ୍ଷତି ହୋଇଥିଲେ କ୍ଷତିପୂରଣ ମିଳିବ। ଅଣଜଳସେଚିତ ଜମିକୁ ହେକ୍ଟର ପିଛା ୬୮୦୦ ଟଙ୍କା କ୍ଷତିପୂରଣ ମିଳିବ। ସେହିପରି ନିଶ୍ଚିତ

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 15/11/2018
Khabar Odisha:Naba-Nirman-Krishak-sangathan-Strikes-again

କୃଷକଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ଭତ୍ତା ନେଇ ପ୍ରଥମେ ଅଧ୍ୟାଦେଶ, ପରେ ଆଲୋଚନା: ଅକ୍ଷୟ କୁମାର

ପ୍ରାଇସ୍, ପ୍ରେଷ୍ଟିଜ୍ ଓ ପେନସନ୍ ଦାବି ନେଇ ନବ ନିର୍ମାଣ କୃଷକ ସଂଗଠନ ଆନ୍ଦୋଳନ ଜାରି ରଖିବ। ନଭେମ୍ବର ୧୨ରୁ ନିଜର ଦାବି ନେଇ ପୁଣି ଥରେ ଚାଷୀମାନେ ରାଜ୍ୟର ପ୍ରତି ପଞ୍ଚାୟତ ଅଫିସ ଓ ଥାନା ଆଗରେ ଧାରଣା ଦେବା ସହ ସତ୍ୟାଗ୍ରହ କରିବେ ବୋଲି ନବ ନିର୍ମାଣ କୃଷକ ସଂଗଠନର ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ସଂଯୋଜକ ଅକ୍ଷୟ

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 09/11/2018
Khabar Odisha:farmer-solve-soon-said-Farmer-Minister-Pradeep-Moharathy

ଚାଷୀମାନଙ୍କର ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ପାଇଁ ଖୁବଶୀଘ୍ର ବୈଠକ ଡକାଯାଇ ନିଷ୍ପତି ନିଆଯିବ: କୃଷିମନ୍ତ୍ରୀ

ପ୍ରାଇସ୍, ପେନସନ୍ ଓ ପ୍ରେଷ୍ଟିଜ୍ ଦାବି କରି ନବନିର୍ମାଣ କୃଷକ ସଂଗଠନ ପକ୍ଷରୁ ରାଜଧାନୀରେ ଆୟୋଜନ କରାଯାଇଥିବା ଚାଷୀ ମହାସମାବେଶକୁ ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଭଣ୍ଡୁର କରିଦିଆଯାଇଥିବାରୁ ଚାଷୀମାନେ ଉତକ୍ଷିପ୍ତ ହୋଇ ଫେରି ଯାଇଛନ୍ତି । ଏହାର ଠିକଣା ଜବାବ ଗାଁ ଗାଁରେ ଦିଆଯିବ ବୋଲି ସେମାନେ ନିଷ୍ପତି

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 06/11/2018
First Previous
1 2 3 4
Next Last Page 1 of 4