Home > ଅନ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ
ଚୀନର ଯୁଦ୍ଧ ଧମକ, ଆମ କଥା ମାନ ନ ହେଲେ ଯୁଦ୍ଧ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ରୁହ
Khabar Odisha:Chinas-war-threat-be-prepared-for-war-if-we-do-not-obey
ବେଜିଂ, ମେ ୩୦ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା):

ତାଇୱାନକୁ ଖୋଲାଖୋଲି ଭାବେ ଯୁଦ୍ଧର ଧମକ ଦେଇଛି ଚୀନ । ଯଦି ଏକୀକରଣ ପାଇଁ ତାଇୱାନ ପ୍ରସ୍ତୁତ ନହୁଏ ତେବେ ଯୁଦ୍ଧ ପାଇଁ ଧମକ ଦେଇଛି ଚୀନ । ଚୀନ୍‌ର କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ସାମରିକ ଆୟୋଗର ସଦସ୍ୟ ତଥା ଯୁଗ୍ମ କର୍ମଚାରୀ ବିଭାଗର ମୁଖ୍ୟ ଲି ଜୁଚେଙ୍ଗ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ତାଇୱାନକୁ ସ୍ୱାଧୀନ ହେବାକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ଅନ୍ୟ କୌଣସି ଉପାୟ ନଥାଏ ତେବେ ଚୀନ ଏହା ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିବ।

ଲି ଜୁଚେଙ୍ଗ ଚୀନ୍‌ର ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ ଜେନେରାଲ୍। ଚୀନ୍‌ର ଜଣେ ଉଚ୍ଚ ପଦରେ ଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ଏଭଳି ବିବୃତ୍ତି ଦେବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ବିରଳ। ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ବେଜିଂର ଗ୍ରେଟ୍ ହଲ୍ ଅଫ୍ ପବ୍ଲିକରେ ଲି ଏହି କଥା କହିଛନ୍ତି।

ଲି ଜୁଚେଙ୍ଗ କହିଛନ୍ତି- 'ଯଦି ଶାନ୍ତି ସହିତ ଏକୀକରଣର ରାସ୍ତା ସମାପ୍ତ ହୁଏ, ତେବେ ଚୀନ୍ ସେନା ବିଚ୍ଛିନ୍ନତାବାଦୀଙ୍କ ସହ ସମଗ୍ର ଦେଶ (ତାଇୱାନର ଲୋକଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ) ବିରୁଦ୍ଧରେ ଆବଶ୍ୟକ କାର୍ଯ୍ୟନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରିବ।

ଯୁଗ୍ମ କର୍ମଚାରୀ ବିଭାଗର ମୁଖ୍ୟ ଲି ଜୁଚେଙ୍ଗ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସୁରକ୍ଷା ବାହିନୀ ବ୍ୟବହାର ନକରିବାକୁ ଆମେ ପ୍ରତିଶୃତି ଦେଉନାହୁଁ । ତାଇୱାନର ପରିସ୍ଥିତିକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ପାଇଁ ଆମେ ଏହି ବିକଳ୍ପକୁ ମଧ୍ୟ ବିଚାର କରୁଛୁ |

ଚୀନ୍‌ର ବିରୋଧୀ ଆଇନର 15 ତମ ବାର୍ଷିକୀ ଅବସରରେ ଲି ଏହା କହିଥିଲେ। ଏହି ନିୟମ ଚୀନ୍ କୁ ଆଇନଗତ ପ୍ରାଧିକରଣ ଦେଇଥାଏ ଯେ ତାଇୱାନ ଅଲଗା ହେବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କଲାବେଳେ ସାମରିକ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇପାରିବ |

ତାଇୱାନର ଉପରେ ବରିଷ୍ଠ ଜେନେରାଲଙ୍କ ଏହି ବିବୃତ୍ତି ଏଭଳି ସମୟରେ ଆସିଛି ଯେତେବେଳେ ଚୀନ୍ ହଂକଂ ଉପରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ହାସଲ କରିବାକୁ ଜାତୀୟ ସୁରକ୍ଷା ଆଇନ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବାକୁ ଯାଉଛି।

ବର୍ଷ ବର୍ଷ ଧରି ଚାଇନା ତାଇୱାନକୁ ଏହାର ଅଂଶ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରେ । କିନ୍ତୁ ତାଇୱାନରେ ନିଜସ୍ୱ ନିର୍ବାଚିତ ଗଣତାନ୍ତ୍ରିକ ସରକାର ଅଛି। ତେବେ ଚୀନ୍‌ର ବିରୋଧ ଯୋଗୁଁ ତାଇୱାନ ଅନେକ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଅନୁଷ୍ଠାନରେ ସ୍ଥାନ ପାଇପାରି ନାହିଁ।

  • Tags: