Home > ଅନ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ
ଦେଶ ପାଇଁ ଗୌରବ ଆଣିଲେ ମହିଳା ସେନା ଅଧିକାରୀ ସୁମନ ଗାୱାନୀ, ମିଳିତ ଜାତିସଂଘର ସମ୍ମାନରେ ହେଲେ ସମ୍ମାନିତ
Khabar Odisha:Suman-Gawani-a-female-army-officer-was-honored-by-the-United-Nations
ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ମେ ୩୦ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା):

ଦେଶରେ ଜାରି ରହିଥିବା କରୋନା ଭାଇରସ ଆତଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଏକ ଭଲ ଖବର ଆସିଛି | ମିଳିତ ଜାତିସଂଘ ଦ୍ୱାରା ଭାରତୀୟ ସେନା ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ସମ୍ମାନିତ କରାଯାଇଛି। ଦକ୍ଷିଣ ସୁଦାନର ଯୁଦ୍ଧ ପ୍ରଭାବିତ ଦେଶରେ ଲିଙ୍ଗଗତ ସମ୍ପର୍କ ସହିତ ଜଡିତ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଥିବାରୁ ଅଧିକାରୀ ମେଜର ସୁମନ ଗାୱାନୀଙ୍କୁ ସମ୍ମାନିତ କରାଯାଇଛି।

ଦକ୍ଷିଣ ସୁଦାନର ଯୁଦ୍ଧଗ୍ରସ୍ତ ଦେଶରେ ଲିଙ୍ଗଗତ ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନରେ ତାଙ୍କର ଭୂମିକା ପାଇଁ ମିଳିତ ଜାତିସଂଘ ଦ୍ୱାରା ଭାରତୀୟ ସେନାର ଜଣେ ଅଧିକାରୀ ମେଜର ସୁମନ ଗୱାନୀଙ୍କୁ ସମ୍ମାନଜନକ ପୁରସ୍କାର ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି। ଗତ ବର୍ଷ ସୁମନ ଗାୱାନି ଦକ୍ଷିଣ ସୁଦାନରେ ମିଳିତ ଜାତିସଂଘ ମିଶନ ଅଧୀନରେ ମହିଳା ଶାନ୍ତି ରକ୍ଷାକାରୀ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିଲେ।

ବ୍ରାଜିଲର ଜଣେ ନୌସେନା କମାଣ୍ଡରଙ୍କ ସହ ମିଳିତ ଭାବେ 'ୟୁନାଇଟେ଼ ନେସନ ମିଲିଟ୍ରି ଜେଣ୍ଡର ଆଡଭୋକେଟ ଅଫ ଦ ଇୟର ପୁରସ୍କାରରେ ସମ୍ମାନିତ କରାଯାଇଛି ବୋଲି ଜଣେ ସେନା ଅଧିକାରୀ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ 2018-2019 ମସିହାରେ ଦକ୍ଷିଣ ସୁଦାନରେ ମିଳିତ ଜାତିସଂଘ ଅଭିଯାନରେ ମେଜର ସୁମନ ସାମରିକ ପର୍ଯ୍ୟବେକ୍ଷକ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିଲେ।

  • Tags: