Home > ସଂମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଖବର
କାଶ୍ମୀରରେ ଟଳିଲା ବଡ ଧରଣର ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣ, ପୁଲୱାମା ଭଳି ହୋଇଥିଲା ଷଡଯନ୍ତ୍ର
Khabar Odisha:Big-terror-attack-averted-in-Kashmir-plot-like-Pulwama-IED-of-diffuse-in-time
ଜମ୍ମୁକାଶ୍ମୀର, ମେ ୨୮(ଖବର ଓଡ଼ିଶା):

ଗୁରୁବାର ଦିନ ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀରରେ ପୁଲୱାମା ଭଳି ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣର ଷଡଯନ୍ତ୍ରକୁ ସୁରକ୍ଷା ବାହିନୀ ଦ୍ୱାରା ବିଫଳ କରାଯାଇଛି ।  ପୁଲୱାମା ନିକଟରେ ମିଳିଥିବା ଥିବା ଏକ ସାଣ୍ଟ୍ରୋ ଗାଡିରେ IED (ଇମ୍ପ୍ରୋଭାଇଜଡ୍ ବିସ୍ଫୋରକ ଉପକରଣ) ପ୍ଲାଣ୍ଟ ସ୍ଥାପନ କରାଯାଇଥିଲା, ଯାହା ଠିକ ସମୟରେ ସୁରକ୍ଷାବାହିନୀ ଦ୍ୱାରା ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଯାଇଥିଲା | ବୋମା ନିଷ୍କ୍ରୟକାରୀ ଦଳ ଏହି ବୋମାକୁ ଠିକ୍ ସମୟରେ ନିଷ୍କ୍ରୟ କରିଦେଇଛନ୍ତି ।

ପୁଲୱାମା ପୋଲିସ, CRPF ଏବଂ ସେନା ମିଳିତ ଭାବେ ସର୍ଚ୍ଚ ଅପରେସନ କରୁଥିବାବେଳେ ଏହି ଗାଡିକୁ ଚିହ୍ନଟ କରିଥିଲେ ଏବଂ ଏଥିରେ IED ର ଖଞ୍ଜା ଯାଇଥିବା ଜାଣିବାକୁ ପାଇଥିଲେ। ଏହା ପରେ ବୋମା ନିଷ୍କ୍ରୟକାରୀ ଦଳକୁ ଡକାଯାଇ ଏହି IED ଗୁଡିକୁ ନିଷ୍କ୍ରିୟ କରାଯାଇଥିଲା ।

କୁହାଯାଉଛି ଯେ ଆତଙ୍କବାଦୀମାନେ ଏହି ଗାଡି ଚଳାଇ ଆସୁଥିଲେ ପରେ ସୁରକ୍ଷାକର୍ମୀ ଗୁଳି ବିନିମୟ କରିବା ପରେ ସେମାନେ ଗାଡିଟିକୁ ଏହିଠାରେ ଛାଡି ଅନ୍ଧାରରେ ପଳାଇ ଯାଇଥିଲେ। ଏହି ମାମଲା ବର୍ତ୍ତମାନ ଏନଆଇଏକୁ ହସ୍ତାନ୍ତର କରାଯାଇଛି। ଏହି ଗାଡିଟି ପୁଲୱାମାର ରାଜପୁରା ରୋଡ ନିକଟ ଶାଦିପୁରାରେ ଧରାପଡିଛି।

ଧଳା ସାଣ୍ଟ୍ରୋ କାରରେ ଦୁଇଟି ଚକିଆ ଗାଡିର ନମ୍ବର ପ୍ଲେଟ୍ ଲାଗିଥିଲା, ଯାହା କଠୁଆରେ ପଞ୍ଜିକୃତ ହୋଇଥିଲା | ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀର ପୋଲିସ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ଗାଡିର ମାଲିକଙ୍କୁ ଟ୍ରାକ୍ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଛି ବୋମା ନିଷ୍କ୍ରିୟ କରିବା ପାଇଁ ନିଷ୍କ୍ରିୟକାରୀ ୟୁନିଟ୍ ଆସିବା ପୂର୍ବରୁ ଆଖପାଖ ଅଞ୍ଚଳରୁ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରାଯାଇଥିଲା।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ଗତ ବର୍ଷ ପୁଲୱାମାରେ ହୋଇଥିବା ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣ ମଧ୍ୟ ସମାନ ଧରଣର ଥିଲା । ଯେଉଁଥିରେ ଏକ କାରରେ ଏକ ବୋମା ରଖାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ଏହାକୁ CRPF ଗାଡି ଯାଉଥିବା ଶୋଭାଯାତ୍ରା ମଧ୍ୟରେ ନେଇ ବିସ୍ପୋରଣ କରାଯାଇଥିଲା ଫେବୃଆରୀ 2019 ରେ ହୋଇଥିବା ଏହି ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣରେ ପ୍ରାୟ 45 ଜଣ ଯବାନ ପ୍ରାଣ ହରାଇଥିଲେ।

  • Tags: