Home > ସଂମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଖବର
EMI ଉପରେ ଆରବିଆଇର ବଡ ନିଷ୍ପତ୍ତି, ରେପୋ ରେଟରେ 40 ବେସିସ ପଏଣ୍ଟ ହ୍ରାସ କଲା ଆରବିଆଇ
Khabar Odisha:RBIs-big-decision-on-EMI-reduction-in-repo-rate-by-40-basis-points
ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ମେ ୨୨ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା):

କରୋନା କାରଣରୁ ଦେଶରେ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା ଆର୍ଥିକ ସଙ୍କଟକୁ ଦୂର କରିବା ନେଇ ନିଜ ଚେଷ୍ଟା ଜାରି ରଖିଛି ଆରବିଆଇ । ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ (ଆରବିଆଇ) ଶୁକ୍ରବାର ରେପୋ ହାରରେ 40 ବେସିସ ପଏଣ୍ଟ ହ୍ରାସ କରିବା ନେଇ ଘୋଷଣା କରିଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ରେପୋ ହାର 4.40 ପ୍ରତିଶତରୁ 4 ପ୍ରତିଶତକୁ ହ୍ରାସ କରାଯାଇଛି। ତଥାପି, ରିଭର୍ସ ରେପୋ ହାରରେ କୌଣସି ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଯାଇ ନାହିଁ |

ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ଏକ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ ଆରବିଆଇ ଗଭର୍ଣ୍ଣର ଶକ୍ତିକାନ୍ତ ଦାସ କହିଛନ୍ତି ଯେ ରେପୋ ହାରରେ ଏମପିସି 0.40 ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ କରିବାକୁ ଆରବିଆଇ ଘୋଷଣା କରିଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ରେପୋ ହାରକୁ 4 ପ୍ରତିଶତକୁ ହ୍ରାସ କରାଯାଇଛି। ଏହା ଆପଣଙ୍କର EMI ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇପାରେ | ଆପଣଙ୍କର EMI ହ୍ରାସ ହୋଇପାରେ |

ରେପୋ ରେଟ୍ କଣ ?

ରେପୋ ରେଟ୍ ହେଉଛି ସେହି ହାର ଯେଉଁଥିରେ ଆରବିଆଇ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକୁ ଋଣ ଦେଇଥାଏ | ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକ ଆରବିଆଇ ଠାରୁ ଋଣ ଆଣି ସାଧାରଣ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ଋଣ ଦିଅନ୍ତି | କମ୍ ରେପୋ ହାରର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଯେ ବ୍ୟାଙ୍କରୁ ଅନେକ ପ୍ରକାରର ଣ ଶସ୍ତା ହୋଇଯିବ, ଯେପରିକି ଘର , କାର୍ ଣ ଇତ୍ୟାଦି | ବର୍ତ୍ତମାନ ରେପୋ ହାରକୁ 4 ପ୍ରତିଶତକୁ ହ୍ରାସ କରାଯାଇଛି। ଏହା ସହିତ ଆପଣ ଯଦି ବର୍ତ୍ତମାନ ଋଣ ନେଉଥାନ୍ତି ତେବେ ଆପଣ ଶସ୍ତା ଦରରେ ଣ ପାଇପାରିବେ |

  • Tags: