Home > ସଂମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଖବର
ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ନ ହୋଇ ମଧ୍ୟ ନିଜ ନାମରେ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ଶବ୍ଦ ବ୍ୟବହାର କରିଥିବା 127 ଟି କଲେଜକୁ ନୋଟସ ଜାରି କଲା ୟୁଜିସି
Khabar Odisha:UGC-issued-notices-to-127-colleges-that-used-the-word-university-in-their-own-name-even-though-they-were-not-universities
ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ମେ ୨୮(ଖବର ଓଡ଼ିଶା):

ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ଅନୁଦାନ ଆୟୋଗ (ୟୁଜିସି) ଦେଶର ସେହି ଅନୁଷ୍ଠାନଗୁଡ଼ିକ ଉପରେ ନଜର ରଖିବା ଆରମ୍ଭ କରିଛି, ଯେଉଁମାନେ ସେମାନଙ୍କ ନାମରେ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ଶବ୍ଦ ବ୍ୟବହାର କରୁଛନ୍ତି, ଯଦିଓ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଏ ବାବଦରେ ପୂର୍ବରୁ କଡା ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଜାରି କରିସାରିଛନ୍ତି।

ହେଲେ ୟୁଜିସି ବର୍ତ୍ତମାନ ଏ ବାବଦରେ ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଜାରି କରିଛି। ଦେଶରେ ଥିବା କେତେକ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟ ଯେଉଁ ଗୁଡିକ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ନ ହୋଇ ମଧ୍ୟ ନିଜ ନାମରେ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ଶବ୍ଦର ବ୍ୟବହାର କରୁଛନ୍ତି ସେଭଳି 127 ଟି ମହାବିଦ୍ୟାଳୟକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି, ସେମାନେ ନିଜ ନାମରେ କୌଣସି ପ୍ରକାରରେ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ନାମ ବ୍ୟବହାର କରିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ | ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ, ଆୟୋଗ 127 ଟି ଅନୁଷ୍ଠାନର ଏକ ତାଲିକା ମଧ୍ୟ ପ୍ରକାଶ କରିଛି।

ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ, UGC ନିର୍ଦ୍ଦେଶର ଏକ ତାଲିକା ଜାରି କରିଛି ଯେ ଯଦି ଏହି 127 ଅନୁଷ୍ଠାନ ନିୟମ ପାଳନ ନକରନ୍ତି ତେବେ ସେମାନଙ୍କ ବିରୋଧରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇପାରିବ। ଏହା ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଏହି ଅନୁଷ୍ଠାନଗୁଡିକ ସେମାନଙ୍କର ବିଜ୍ଞାପନ, ଠିକଣା, ଇ-ମେଲ, ୱେବସାଇଟ୍ ଠିକଣା, ଚିଠି ହେଡରୁ ଏବଂ ଯେଉଁଠାରେ ଅନୁଷ୍ଠାନ ହୋଡିଙ୍ଗସ୍ ସମେତ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସ୍ଥାନରେ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ନାମକୁ ବ୍ୟବହାର କରିଛନ୍ତି ତୁରନ୍ତ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ଶବ୍ଦକୁ ହଟାଇ ଦିଅନ୍ତୁ । ନିର୍ଦ୍ଦେଶନାମା ଗ୍ରହଣ ନ କଲେ ମଧ୍ୟ ସେମାନଙ୍କ ବିରୁଦ୍ଧରେ କଠୋର କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବ।

ପୂର୍ବରୁ ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ମଧ୍ୟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି –

ଏଥି ସହିତ ୟୁଜିସି ଏକ ଚିଠି ଜାରି କରି ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛି ଯେ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟଗୁଡ଼ିକ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ ଶବ୍ଦ ବ୍ୟବହାର କରିବେ ନାହିଁ। ଏହିପରି ଅନୁଷ୍ଠାନଗୁଡିକ, ସେମାନେ କର୍ପୋରେଟ୍ ସଂସ୍ଥା ହେଉ କିମ୍ବା ନ ହେଉ, କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଅଧିନିୟମ, ପ୍ରାଦେଶିକ ଅଧିନିୟମ ଏବଂ ରାଜ୍ୟ ଅଧିନିୟମ ଆଧାରରେ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ଶବ୍ଦକୁ ସେମାନଙ୍କ ନାମରେ କୌଣସି ପ୍ରକାରରେ ଯୋଡି ପାରିବେ ନାହିଁ |

ଏହି ଚିଠିରେ ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବେ ଲେଖାଯାଇଛି ଯେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଏହି ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ପୂର୍ବରୁ ଦିଆଯାଇଥିଲା । ହେଲେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ଏହି ଆଦେଶ ପାଳନ କରାଯାଇ ନାହିଁ ହେଲେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଯଦି ଏହା ପରେ କୌଣସି ଅନୁଷ୍ଠାନ ଏହି ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ପାଳନ ନକରନ୍ତି, ତେବେ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବ ବୋଲି ଚେତାଇ ଦେଇଛି UGC

  • Tags: