Home > ସଂମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଖବର
44.2Tbps ବେଗରେ ଚାଲିଲା ଇଣ୍ଟରନେଟ, ଗୋଟିଏ ସେକେଣ୍ଡରେ ଡାଉନଲୋଡ ହେବ 1000 HD ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର
Khabar Odisha:australians-record-world-s-fastest-internet-speed-at-44-2-tbps-1000-movies-in-one-second
ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ, ମେ ୨୩ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା):

ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆପଣ ମାନେ Gbps କ୍ଷମତା ବିଶିଷ୍ଟ ଇଣ୍ଟରନେଟର ବ୍ୟବହାର କରୁଛନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଖୁବ ଶୀଘ୍ର ଆପଣ Tbps କ୍ଷମତା ବିଶିଷ୍ଟ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ସ୍ପିଡ୍ ପାଇବେ | 44.2Tbps ବେଗରେ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ଚଳାଇ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଏକ ନୂତନ ରେକର୍ଡ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି |

ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆର ମୋନାଶ, ସ୍ୱାଇନବର୍ଗ ଏବଂ RMIT ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀମାନେ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ 44.2Tbps (ଟେରାବାଇଟ୍ / ସେକେଣ୍ଡ) ବେଗରେ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ଚଳାଇବାରେ ସକ୍ଷମ ହୋଇଛନ୍ତି। ଏହି ବେଗରେ, ଆପଣ ଆଖି ପିଛୁଳାକେ 1000 HD ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଡାଉନଲୋଡ୍ କରିପାରିବେ କିମ୍ବା ଆପଣ ମାତ୍ର ଗୋଟିଏ ସେକେଣ୍ଡରେ 50 100 GB ରୁ ଅଧିକ ବ୍ଲୁ ରେ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଡାଉନଲୋଡ୍ କରିପାରିବେ |

ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଟେଲିକମ୍ ହାର୍ଡୱେରରେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିବା ପ୍ରାୟ 80 ଲେଜରକୁ ମାଇକ୍ରୋ କମ୍ ନାମକ ଏକ ଉପକରଣରେ ପରିଣତ କରୁଥିବା ଏକ ଉପକରଣ ବ୍ୟବହାର କରି ସେମାନେ ଏହି ଗତି ପାଇଛନ୍ତି। ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀମାନେ ଏହାକୁ ବ୍ୟବସାୟିକ ଭାବରେ ବ୍ୟବହାର କରିବା ବିଷୟରେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କିଛି କହି ନାହାଁନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଏହା ସମ୍ଭବ ଯେ ଆପଣ ଦିନେ 44.2Tbps ବେଗରେ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ବ୍ୟବହାର କରିବେ |

ତେବେ ଏଠାରେ ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ଏହା ପୂର୍ବରୁ ମଧ୍ୟ 2019ରେ ଏକ ଏଡଲ୍ଟ ୱେବସାଇଟ୍ ପ୍ରତି ସେକେଣ୍ଡରେ 11 ପେଟାବାଇଟ୍ ବେଗରେ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ଚଳାଇବା ନେଇ ଦାବି କରିଥିଲା ​​| ତେବେ ଭାରତରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ହାରାହାରି ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ବେଗ 25–50Mbps ମଧ୍ୟରେ ରହିଥିବାବେଳେ ଏବଂ ସିଙ୍ଗାପୁରରେ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ସର୍ବାଧିକ 193Mbps ବେଗରେ ଚାଲିଥାଏ ବୋଲି ଏକ ରିପୋର୍ଟରୁ ଜଣାପଡିଛି |

ତେବେ ଦ୍ରୁତତମ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ପ୍ରଦାନକାରୀଙ୍କ ବିଷୟରେ ଯଦି ଆମେ ଆଲୋଚନା କରିବା ତେବେ ଗୁଗୁଲ୍ ଫାଇବରର ବେଗ 1000 Mbps ଥିବାବେଳେ ଭେରିଜୋନ୍ର ର ଇନ୍ଟରନେଟ ବେଗ ମଧ୍ୟ 940 Mbps, ଏବଂ RCN 1000 Mbps ଥିବାବେଳେ Xfinity ର ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ସ୍ପିଡ୍ 2000 Mbps ଥିବା ନେଇ କମ୍ଫାନୀ ଦାବୀ କରିଛି |

  • Tags: