For English Prss ctrl+g
Khabar Odisha:gold-silver-shine-faded-from-the-havoc-of-corona-price-came-down

କରୋନା ମାଡରେ ଖସିଲା ସୁନା ଦର, 40 ହଜାର ଟଙ୍କାରୁ କମ ହେଲା ଦର

କରୋନା ଭାଇରସର ପ୍ରଭାବ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ସୁନା ବଜାର ଉପରେ । କରୋନା ଭାଇରସ ମାଡରେ 40 ହଜାର ଟଙ୍କାରୁ କମ ମୂଲ୍ୟରେ ପହଁଞ୍ଚିଛି ସୁନା ଦର

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 17/03/2020
Khabar Odisha:Nation-Delhi-Truck-driver-and-owners-pay-Rs-48ooo-crore-per-year-in-bribes

ଟ୍ରକ ଡାଇଭରଙ୍କୁ କାମ ହାସଲ ପାଇଁ ବାର୍ଷିକ ଦେବାକୁ ପଡ଼ିଥାଏ ୪୮ ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କା

ଦିଲ୍ଲୀ-ଏନସିଆର ସମେତ ପୂରା ଦେଶରେ ଟ୍ରକ ଡାଇଭରଙ୍କୁ କୌଣସି ପରିସ୍ଥିତିରେ କାମ ହାସଲ କରିବାକୁ ଲାଞ୍ଚ ଦେବାକୁ ପଡୁଛି । ଟ୍ରକ ଚାଳକଙ୍କୁ ମାନସିକ ଓ ଶାରୀରିକ ଚାପର ସମ୍ମୁଖୀନ...

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 29/02/2020
Khabar Odisha:life-style-valentine-week-happy-teddy-day

ଭାଲେଣ୍ଟାଇନ ସପ୍ତାହ : ହ୍ୟାପି ଟେଡି ଡେ

ଭାଲେଣ୍ଟାଇନ ସପ୍ତାହର ଆଜି ଚତୁର୍ଥ ଦିନ। ଆଜି ପ୍ରେମୀ ଯୁଗଳମାନେ ଜଣେ ଅନ୍ୟ ଜଣଙ୍କୁ ଟେଡି ଦେଇ ପ୍ରେମ ନିବେଦନ କରନ୍ତି। ଯଦି ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ପ୍ରେମିକାଙ୍କୁ ଖୁସୀ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି, ତେବେ ଆଜି ତାଙ୍କୁ ଟେଡି ଉପହାର ଦିଅନ୍ତୁ। କାରଣ ଝିଅମାନେ ଏହାକୁ ଖୁବ୍ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି। ତେଣୁ ନିଜ ସାଥୀଙ୍କୁ ଟେଡି ଦେଇ ଏହି ସାୟେରୀ ବୋଲି ଖୁସୀ କରାନ୍ତୁ।

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 09/02/2020
Khabar Odisha:lifestyle-odisha-Valentine-week-happy-chocolate-day

ଭାଲେଣ୍ଟାଇନ ସପ୍ତାହ : ହ୍ୟାପି ଚକୋଲେଟ୍ ଡ଼େ

ଭାଲେଣ୍ଟାଇନ ସପ୍ତାହର ଆଜି ତୃତୀୟ ଦିନ। ଫେବୃଆରୀ ୯ ଅର୍ଥାତ୍ ଆଜିର ଦିନକୁ ଚକୋଲେଟ ଡ଼େ ଭାବରେ ପ୍ରେମୀଯୁଗଳମାନେ ପାଳନ କରିଥାନ୍ତି। ତେବେ ଚକୋଲେଟ ଲଭବାର୍ଡଙ୍କ ଛଡା ସବୁ ବର୍ଗ, ବୟସର ଲୋକମାନେ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି। ମାନସିକ ଚାପମୁକ୍ତ କରିବା ହେଉ କି ମନର ମଣିଷକୁ ପ୍ରେମ ନିବେଦନ କରିବା ହେଉ ଭଳିକି ଭଳି ଚକୋଲେଟ୍ ଦେଇ ପ୍ରେମ ନିବେଦନ କରିପାରିବେ। ଏବେ ଡିଜିଟାଲ ଯୁଗ ହୋଇଥିବାରୁ ଯୁବପିଢି ବେଶୀ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆର ବ୍ୟବହାର କରୁଛନ୍ତି। ତେଣୁ ଆପଣ ଯଦି ସୋସିଆଲ ମିଡ଼ିଆର ବ୍ୟବହାର କରୁଛନ୍ତି ତେବେ ଏହି ମେସେଜ କରି ନିଜ ସାଥୀଙ୍କ ମନ କିଣନ୍ତୁ।

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 09/02/2020
Khabar Odisha:lifestyle-odisha-valentine-week-propose-day

ଭାଲେଣ୍ଟାଇନ ସପ୍ତାହ : Propose Dayରେ ସାଥୀଙ୍କୁ କରନ୍ତୁ ପ୍ରେମ ନିବେଦନ

ଆଜି ଭାଲେଣ୍ଟାଇନ ସପ୍ତାହର ଦ୍ଵିତୀୟ ଦିନ। ଫେବୃଆରୀ ୮ ଅର୍ଥାତ୍ ଆଜିର ଦିନକୁ ପ୍ରପୋଜ୍ ଡ଼େ ରୂପରେ ପ୍ରେମୀଯୁଗଳମାନେ ପାଳନ କରିଥାନ୍ତି। ଯଦି ଆପଣ କାହାକୁ ମନେମନେ ଆପଣଙ୍କ ହୃଦୟ ଦେଇଛନ୍ତି ତେବେ ଆଜି ହିଁ ତାଙ୍କୁ ପ୍ରେମ ନିବେଦନ କରନ୍ତୁ। କିଏ ଜାଣିଲା ଆଜି ଆପଣଙ୍କ ଭାଗ୍ୟ ଖୋଲିଯାଇପାରେ। ତେବେ କେବଳ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ପ୍ରେମ ନିବେଦନ କରୁଥିବା ପ୍ରେମିକ ପ୍ରେମିକାଙ୍କ ପାଇଁ ଏହି ଦିନଟି ନୁହେଁ। ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ପ୍ରେମ ସମ୍ପର୍କ ଅଛି ତେବେବି ସୁଦ୍ଧା ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଥୀଙ୍କୁ ପୁଣି ଥରେ ପ୍ରେମ ନିବେଦନ କରି ଖୁସୀ କରାଇ ପାରିବେ।

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 08/02/2020
Khabar Odisha:Lifestyle-Odisha-Valentines-week-Started-today-is-Rose-day

ଆଜିଠୁ ଆରମ୍ଭ ହେଲା ଭାଲେନଟାଇନ ସପ୍ତାହ, Rose Dayରେ ଫୁଲ ଦେଇ କରନ୍ତୁ ପ୍ରେମ ନିବେଦନ

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ଫେବୃଆରୀ ୦୭( ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ଆଜିଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଛି ଭାଲେନଟାଇନ ସପ୍ତାହ । ଗୋଲାପକୁ ପ୍ରେମର ପ୍ରତୀକ କୁହାଯାଏ । ପ୍ରତ୍ୟେକ ବ୍ୟକ୍ତି ଗୋଲାପ ଦେଇ ନିଜର ପ୍ରେମର ନିବେଦନ କରିଥାନ୍ତି । ଆଜି ରୋଜ ଡେ । ଆଜିର ଦିନକୁ ନେଇ ପ୍ରେମୀଯୁଗଳମାନେ ଉତ୍ସାହିତ ଥାନ୍ତି ।

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 06/02/2020
Khabar Odisha:special-world-cancer-day-february-04

ଫେବୃଆରୀ ୦୪ : ବିଶ୍ଵ କର୍କଟ ଦିବସ

ଆଜି ବିଶ୍ଵ କର୍କଟ ଦିବସ। ପ୍ରତିବର୍ଷ ଫେବୃଆରୀ ୦୪କୁ ବିଶ୍ଵ କର୍କଟ ଦିବସ ରୂପରେ ପାଳନ କରାଯାଏ। ୧୯୩୩ରେ ଜେନିଭାରେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଏହି ଦିବସ ପାଳନ କରାଯାଇଥିଲା। ଲୋକଙ୍କୁ ଏହି ମହାମାରୀ ପ୍ରତି ସଚେତନ କରାଇବା ପାଇଁ ପ୍ରତିବର୍ଷ ବିଶ୍ଵ କର୍କଟ ଦିବସ ପାଳନ କରାଯାଏ। ବିଶ୍ଵ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ସଙ୍ଗଠନ ମୁତାବକ, ପ୍ରତିବର୍ଷ ପ୍ରତି ୬ ଜଣ ମୃତକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଜଣେ କର୍କଟ ରୋଗୀ ରହୁଛନ୍ତି। ୨୦୧୮ରେ କ୍ୟାନସର କାରଣରୁ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ଵରେ ୯୬ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କଲେଣି।

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 04/02/2020
Khabar Odisha:State-Odisha-eating-ghee-healthy-for-diabetics

ଡାଇବେଟିସ ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ଉପକାରୀ ଦେଶୀ ଘିଅ

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ଜାନୁଆରୀ ୨୭(ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ଦେଶୀ ଘିଅ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଅତି ଉପକାରୀ । ଅନିୟମିତ ଜୀବନଶୈଳୀ ଓ ଖାଦ୍ୟପାନୀୟ କାରଣରୁ ଡାଇବେଟିସ ରୋଗ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ସାଧାରଣ ପାଲଟିଗଲାଣି । ଡାଇବେଟିସ ରୋଗୀ ବିଶେଷ ଭାବେ ନିଜର ଖାଦ୍ୟପାନୀୟ ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦେବା ଜରୁରୀ ।

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 27/01/2020
Khabar Odisha:lifestyle-odisha-Achaari-Parwal-Recipe

ଆଚାରୀ ପୋଟଳ ରେସିପି

ଆଚାରୀ ପୋଟଳ ରେସିପି ଖାଇବାକୁ ଖୁବ୍ ସ୍ଵାଦିଷ୍ଟ। ଏହାକୁ ରୋଟି କିମ୍ବା ପରଟା ସହ ପରଷି ପାରିବେ। ଏହାକୁ ସାଇଡ୍ ଡିଶ୍ ଭାବରେ ମଧ୍ୟ ପରଷି ପାରିବେ। ତେବେ ଜାଣନ୍ତୁ ଏହାର ପ୍ରସ୍ତୁତି ପ୍ରଣାଳୀ।

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 24/01/2020
Khabar Odisha:state-odisha-radish-or-mooli-paratha-recipe

ମୂଳା ପରଟା ରେସିପି

ଶୀତଦିନେ ମୂଳା ଖାଇବାକୁ ସମସ୍ତେ ବେଶ୍ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି। ତେବେ ମୂଳାରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ପରଟା ଯଦି ଆପଣ କାହାକୁ ଉଷୁମ ଉଷୁମ ପରଷି ଦିଅନ୍ତି ତେବେ ଏହାକୁ ଖାଇବାକୁ ବେଶ୍ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି ସମସ୍ତେ। ଏହି ମୂଳା ପରଟା ଆପଣା ଚାଟ୍, ଚଟଣୀ, ଆଚାର ଦେଇ ଖାଇ ପାରିବେ। ଏହାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବା ଯେତିକି ସହଜ ଖାଇବାକୁ ସେତିକି ସ୍ଵାଦିଷ୍ଟ। ତେବେ ଜାଣନ୍ତୁ ଏହାର ପ୍ରସ୍ତୁତି ପ୍ରଣାଳୀ।

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 21/01/2020
Khabar Odisha:Lifestyle-Odisha-empty-stomach-food-for-weight-loss-stomach-problems

ମେଦବହୁଳତା ସହ ପେଟ ସମସ୍ୟା ଦୂର କରିବା ପାଇଁ ଖାଆନ୍ତୁ ଏହି ଜିନିଷ

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ଜାନୁଆରୀ ୦୧(ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ମେଦବହୁଳତା ଆଜିକାଲି ଅନେକ ଲୋକଙ୍କ ସମସ୍ୟା ପାଲଟି ଗଲାଣି । ତା ସାଙ୍ଗକୁ ପୁଣଇ ପେଟ ସମସ୍ୟା । ଏହି ସବୁ ସମସ୍ୟା ଦୂର କରିବାକୁ ସକାଳ ସମୟରେ ଅମୃତଭଣ୍ଡା ଖାଆନ୍ତୁ , ସେବନ କରନ୍ତୁ ଘି କୁଆଁରି ।

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 01/01/2020
Khabar Odisha:State-Odisha-tasty-refreshments-for-winter-season-chilli-baby-corn-recipe

ଘରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରନ୍ତୁ ଚଟପଟା ବେବିକର୍ଣ୍ଣ ଚିଲି

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ଜାନୁଆରୀ ୦୧(ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ଆପଣଙ୍କ ଘରକୁ କେହି ଗେଷ୍ଟ ଆସିବା ସମୟରେ କିମ୍ବା ଅନ୍ୟ ଖାସ ସମୟରେ କେଉଁ ବ୍ୟଞ୍ଜନ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବେ ତାହାକୁ ନେଇ ଆମେ ବେଳେ ବେଳେ ଚିନ୍ତାରେ ପଡ଼ିଯାଉ । ତେବେ ଗେଷ୍ଟ କିମ୍ବା ପରିବାର ଲୋକଙ୍କୁ ଚଟପଟା ବ୍ୟଞ୍ଜନ ଖୁଆଇବା ପାଇଁ ଘରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରନ୍ତୁ ଏହି ବେବିକର୍ଣ୍ଣ ଚିଲି ।

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 01/01/2020
Khabar Odisha:Lifestyle-Odisha-4-nutrient-food-to-increase-blood

ରକ୍ତହୀନତାରୁ ଦୁର୍ବଳ ଅନୁଭବ କରୁଛନ୍ତି କି? ଖାଦ୍ୟରେ ସାମିଲ କରନ୍ତୁ ଏହି ୪ଟି ଜିନିଷ

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ଡିସେମ୍ବର ୨୫(ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ଆଜିକାଲିର ଏହି ବ୍ୟସ୍ତବହୁଳ ଜୀବନରେ ନିଜ ଶରୀର ଓ ଖାଦ୍ୟପାନୀୟ ପ୍ରତି କେହି ଧ୍ୟାନ ଦେଇପାରନ୍ତି ନାହିଁ । ତେବେ ବେଳେ ବେଳେ କାମ କରୁ କରୁ ଆପଣଙ୍କୁ ଥକ୍କା ଅନୁଭବ ହେଉଥିବ ।

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 25/12/2019
Khabar Odisha:indian-users-are-busy-on-smartphone-for-5-hours-every-day-says-cmr-report

ମୋବାଇଲ ମାୟାରେ ବାୟା ହେଲେଣି ଭାରତୀୟ !

ମୋବାଇଲ ମାୟାରେ ବାୟା ହେଲେଣି ଭାରତୀୟ ! ଦିନକୁ ବ୍ୟବହାର କରୁଛନ୍ତି 5ଘଣ୍ଟାରୁ ଅଧକ ସମୟ ମୋବାଇଲ

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 25/12/2019
Khabar Odisha:Lifestyle-Odisha-amezing-health-Benefits-of-Eating-palak-daily

ଶାର୍ଫ ବ୍ରେନ ଓ ସୁନ୍ଦର ତ୍ୱଚା ପାଇଁ ଖାଆନ୍ତୁ ପାଳଙ୍ଗ ଶାଗ

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ଡିସେମ୍ବର ୨୪(ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ପାଳଙ୍ଗ ଶାଗ ଏହି ସିଜନରେ ଭରପୁର ମିଳିଥାଏ । ପାଳଙ୍ଗ ଶାଗରେ ଅନେକ ଉପକାରୀ ଗୁଣ ରହିଥାଏ ଯାହା ଶୀତ ଦିନରେ ଶରୀର ପାଇଁ ଅତି ଉପକାରୀ ହୋଇଥାଏ ।

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 24/12/2019
Khabar Odisha:Lifestyle-Odisha-amezing-health-Benefits-of-Eating-amla-daily

ପ୍ରତିଦିନ ଗୋଟିଏ ଅଁଳା ଖାଆନ୍ତୁ, କାଶ ସର୍ଦ୍ଦିରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବେ

ଋତୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେଲେ କିମ୍ବା ଅନ୍ୟ କାରଣରୁ ଶରୀର ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପଡ଼ିଲେ ଣ୍ଡ଼ା କାଶ ହୋଇଥାଏ । ଶୀତ ଋତୁ ଚାଲିଛି । ଏହି ସମୟରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଦ୍ୱାରା ସାଧାରଣତଃ ତାପମାତ୍ରାର ବୃଦ୍ଧି ଓ କମ କାରଣରୁ ଲୋକଙ୍କ ଶରୀରରେ ଥଣ୍ଡା ,କାଶ ,ଜ୍ୱର ଭଳି କିଛି ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟଗତ ସମସ୍ୟା ଦେଖାଦେଇଥାଏ । ଏହି ସବୁ ସମସ୍ୟା ପାଇଁ ଚିନ୍ତିତ ହେବା ଆବଶ୍ୟକ ନାହିଁ । ଆମ ଶରୀର ପାଇଁ ଅନେକ ଉପକାରୀ ହୋଇଥାଏ ଅଁଳା । ପ୍ରତିଦିନ ଗୋଟିଏ ଅଁଳା ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଏହି ସବୁ ସମସ୍ୟା ଦୂର ହୋଇଥାଏ ।

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 21/12/2019
Khabar Odisha:lifestyle-odisha-Paneer-Korma-making-process

ଚଟପଟା ପନୀର କୋରମା

ଖଟା ଚଟପଟା ଟମାଟୋ ଗ୍ରଭିରେ ପନୀର ପକାଇ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରନ୍ତୁ ପନୀର କୋରମା। ଏହାର ପ୍ରସ୍ତୁତି ପ୍ରଣାଳୀ ଖୁବ୍ ସହଜ। ଏହାକୁ ରୋଟି ସହ ଆପଣ ପରଷି ପାରିବେ।

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 19/12/2019
Khabar Odisha:lifestyle-odisha-kadai-mattar-curry-recipe

ଆଜି ଆପଣଙ୍କ ରୋଷେଇ ଘରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରନ୍ତୁ ଗ୍ରୀନ୍ ମଟର ତରକାରୀ

ଗ୍ରୀନ ମଟର ଓ ନଡିଆକୁ ବ୍ୟବହାର କରି ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏକ ସ୍ଵାଦିଷ୍ଟ ତରକାରୀ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଯାଉଛି। ଯାହାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବା ଖୁବ୍ ସହଜ ଓ ସ୍ଵାଦିଷ୍ଟ ମଧ୍ୟ। ଏହାକୁ ଦକ୍ଷିଣ ଭାରତୀୟମାନେ ଖୁବ୍ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି।

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 18/12/2019
Khabar Odisha:lifestyle-odisha-Sev-Tameta-chaat-making-process

ଟମାଟୋ-ସେଉ ଚାଟ୍

ଜିରା, ଅଦା ତଡକା ଦେଇ ଆଜି ହିଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରନ୍ତୁ ଟମାଟୋ ସେଉ ଚାଟ୍। ଏହା ଖାଇବାକୁ ଚାଟର ସ୍ଵାଦ ଭଳି ଲାଗିବ। ଏହାର ପ୍ରସ୍ତୁତି ପ୍ରଣାଳୀ ଖୁବ୍ ସହଜ। ଆପଣ ଏହାକୁ ଟିଫିନରେ ଖାଇ ପାରିବେ। ତେବେ ଧ୍ୟାନ ରଖିବେ ଏହାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବା ପରେ ଖାଇବା ପୂର୍ବରୁ ସଙ୍ଗେ ସଙ୍ଗେ ଛଣା ସେଉ ପକାଇବେ।

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 14/12/2019
Khabar Odisha:lifestyle-food-odisha-Spicy-salad

ଘରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରନ୍ତୁ ସ୍ପାଇସି ସାଲାଡ୍

ଖାଦ୍ୟକୁ ଟିକେ ହଟକା କରିବା ପାଇଁ ଆମେ ସବୁବେଳେ ସାଲାଡ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରୁ। ତେବେ ଜିରା ଏବଂ ଲଙ୍କାଗୁଣ୍ଡ ଦେଇ ଆପଣ ଟିକେ ଭିନ୍ନ ଅନ୍ଦାଜରେ ଚଟପଟା ସ୍ପାଇସି କଚୁମ୍ଵର ପ୍ରସ୍ତୁତ କରି ପାରିବେ। ତେବେ ଏହି ସାଲାଡ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବା ଯେତିକି ସହଜ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ସେତିକି ଉପଯୋଗୀ। ଏଥିରେ ଭିଟାମିନ୍ ଏ ଏବଂ ସି ରହିଥାଏ। ଏହାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବା ପ୍ରକ୍ରିୟା-

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 13/12/2019
First Previous
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Next Last Page 1 of 15