For English Prss ctrl+g
Khabar Odisha:lifestyle-odisha-Achaari-Parwal-Recipe

ଆଚାରୀ ପୋଟଳ ରେସିପି

ଆଚାରୀ ପୋଟଳ ରେସିପି ଖାଇବାକୁ ଖୁବ୍ ସ୍ଵାଦିଷ୍ଟ। ଏହାକୁ ରୋଟି କିମ୍ବା ପରଟା ସହ ପରଷି ପାରିବେ। ଏହାକୁ ସାଇଡ୍ ଡିଶ୍ ଭାବରେ ମଧ୍ୟ ପରଷି ପାରିବେ। ତେବେ ଜାଣନ୍ତୁ ଏହାର ପ୍ରସ୍ତୁତି ପ୍ରଣାଳୀ।

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 24/01/2020
Khabar Odisha:state-odisha-radish-or-mooli-paratha-recipe

ମୂଳା ପରଟା ରେସିପି

ଶୀତଦିନେ ମୂଳା ଖାଇବାକୁ ସମସ୍ତେ ବେଶ୍ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି। ତେବେ ମୂଳାରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ପରଟା ଯଦି ଆପଣ କାହାକୁ ଉଷୁମ ଉଷୁମ ପରଷି ଦିଅନ୍ତି ତେବେ ଏହାକୁ ଖାଇବାକୁ ବେଶ୍ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି ସମସ୍ତେ। ଏହି ମୂଳା ପରଟା ଆପଣା ଚାଟ୍, ଚଟଣୀ, ଆଚାର ଦେଇ ଖାଇ ପାରିବେ। ଏହାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବା ଯେତିକି ସହଜ ଖାଇବାକୁ ସେତିକି ସ୍ଵାଦିଷ୍ଟ। ତେବେ ଜାଣନ୍ତୁ ଏହାର ପ୍ରସ୍ତୁତି ପ୍ରଣାଳୀ।

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 21/01/2020
Khabar Odisha:Lifestyle-Odisha-empty-stomach-food-for-weight-loss-stomach-problems

ମେଦବହୁଳତା ସହ ପେଟ ସମସ୍ୟା ଦୂର କରିବା ପାଇଁ ଖାଆନ୍ତୁ ଏହି ଜିନିଷ

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ଜାନୁଆରୀ ୦୧(ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ମେଦବହୁଳତା ଆଜିକାଲି ଅନେକ ଲୋକଙ୍କ ସମସ୍ୟା ପାଲଟି ଗଲାଣି । ତା ସାଙ୍ଗକୁ ପୁଣଇ ପେଟ ସମସ୍ୟା । ଏହି ସବୁ ସମସ୍ୟା ଦୂର କରିବାକୁ ସକାଳ ସମୟରେ ଅମୃତଭଣ୍ଡା ଖାଆନ୍ତୁ , ସେବନ କରନ୍ତୁ ଘି କୁଆଁରି ।

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 01/01/2020
Khabar Odisha:State-Odisha-tasty-refreshments-for-winter-season-chilli-baby-corn-recipe

ଘରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରନ୍ତୁ ଚଟପଟା ବେବିକର୍ଣ୍ଣ ଚିଲି

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ଜାନୁଆରୀ ୦୧(ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ଆପଣଙ୍କ ଘରକୁ କେହି ଗେଷ୍ଟ ଆସିବା ସମୟରେ କିମ୍ବା ଅନ୍ୟ ଖାସ ସମୟରେ କେଉଁ ବ୍ୟଞ୍ଜନ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବେ ତାହାକୁ ନେଇ ଆମେ ବେଳେ ବେଳେ ଚିନ୍ତାରେ ପଡ଼ିଯାଉ । ତେବେ ଗେଷ୍ଟ କିମ୍ବା ପରିବାର ଲୋକଙ୍କୁ ଚଟପଟା ବ୍ୟଞ୍ଜନ ଖୁଆଇବା ପାଇଁ ଘରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରନ୍ତୁ ଏହି ବେବିକର୍ଣ୍ଣ ଚିଲି ।

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 01/01/2020
Khabar Odisha:Lifestyle-Odisha-4-nutrient-food-to-increase-blood

ରକ୍ତହୀନତାରୁ ଦୁର୍ବଳ ଅନୁଭବ କରୁଛନ୍ତି କି? ଖାଦ୍ୟରେ ସାମିଲ କରନ୍ତୁ ଏହି ୪ଟି ଜିନିଷ

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ଡିସେମ୍ବର ୨୫(ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ଆଜିକାଲିର ଏହି ବ୍ୟସ୍ତବହୁଳ ଜୀବନରେ ନିଜ ଶରୀର ଓ ଖାଦ୍ୟପାନୀୟ ପ୍ରତି କେହି ଧ୍ୟାନ ଦେଇପାରନ୍ତି ନାହିଁ । ତେବେ ବେଳେ ବେଳେ କାମ କରୁ କରୁ ଆପଣଙ୍କୁ ଥକ୍କା ଅନୁଭବ ହେଉଥିବ ।

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 25/12/2019
Khabar Odisha:indian-users-are-busy-on-smartphone-for-5-hours-every-day-says-cmr-report

ମୋବାଇଲ ମାୟାରେ ବାୟା ହେଲେଣି ଭାରତୀୟ !

ମୋବାଇଲ ମାୟାରେ ବାୟା ହେଲେଣି ଭାରତୀୟ ! ଦିନକୁ ବ୍ୟବହାର କରୁଛନ୍ତି 5ଘଣ୍ଟାରୁ ଅଧକ ସମୟ ମୋବାଇଲ

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 25/12/2019
Khabar Odisha:Lifestyle-Odisha-amezing-health-Benefits-of-Eating-palak-daily

ଶାର୍ଫ ବ୍ରେନ ଓ ସୁନ୍ଦର ତ୍ୱଚା ପାଇଁ ଖାଆନ୍ତୁ ପାଳଙ୍ଗ ଶାଗ

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ଡିସେମ୍ବର ୨୪(ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ପାଳଙ୍ଗ ଶାଗ ଏହି ସିଜନରେ ଭରପୁର ମିଳିଥାଏ । ପାଳଙ୍ଗ ଶାଗରେ ଅନେକ ଉପକାରୀ ଗୁଣ ରହିଥାଏ ଯାହା ଶୀତ ଦିନରେ ଶରୀର ପାଇଁ ଅତି ଉପକାରୀ ହୋଇଥାଏ ।

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 24/12/2019
Khabar Odisha:Lifestyle-Odisha-amezing-health-Benefits-of-Eating-amla-daily

ପ୍ରତିଦିନ ଗୋଟିଏ ଅଁଳା ଖାଆନ୍ତୁ, କାଶ ସର୍ଦ୍ଦିରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବେ

ଋତୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେଲେ କିମ୍ବା ଅନ୍ୟ କାରଣରୁ ଶରୀର ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପଡ଼ିଲେ ଣ୍ଡ଼ା କାଶ ହୋଇଥାଏ । ଶୀତ ଋତୁ ଚାଲିଛି । ଏହି ସମୟରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଦ୍ୱାରା ସାଧାରଣତଃ ତାପମାତ୍ରାର ବୃଦ୍ଧି ଓ କମ କାରଣରୁ ଲୋକଙ୍କ ଶରୀରରେ ଥଣ୍ଡା ,କାଶ ,ଜ୍ୱର ଭଳି କିଛି ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟଗତ ସମସ୍ୟା ଦେଖାଦେଇଥାଏ । ଏହି ସବୁ ସମସ୍ୟା ପାଇଁ ଚିନ୍ତିତ ହେବା ଆବଶ୍ୟକ ନାହିଁ । ଆମ ଶରୀର ପାଇଁ ଅନେକ ଉପକାରୀ ହୋଇଥାଏ ଅଁଳା । ପ୍ରତିଦିନ ଗୋଟିଏ ଅଁଳା ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଏହି ସବୁ ସମସ୍ୟା ଦୂର ହୋଇଥାଏ ।

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 21/12/2019
Khabar Odisha:lifestyle-odisha-Paneer-Korma-making-process

ଚଟପଟା ପନୀର କୋରମା

ଖଟା ଚଟପଟା ଟମାଟୋ ଗ୍ରଭିରେ ପନୀର ପକାଇ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରନ୍ତୁ ପନୀର କୋରମା। ଏହାର ପ୍ରସ୍ତୁତି ପ୍ରଣାଳୀ ଖୁବ୍ ସହଜ। ଏହାକୁ ରୋଟି ସହ ଆପଣ ପରଷି ପାରିବେ।

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 19/12/2019
Khabar Odisha:lifestyle-odisha-kadai-mattar-curry-recipe

ଆଜି ଆପଣଙ୍କ ରୋଷେଇ ଘରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରନ୍ତୁ ଗ୍ରୀନ୍ ମଟର ତରକାରୀ

ଗ୍ରୀନ ମଟର ଓ ନଡିଆକୁ ବ୍ୟବହାର କରି ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏକ ସ୍ଵାଦିଷ୍ଟ ତରକାରୀ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଯାଉଛି। ଯାହାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବା ଖୁବ୍ ସହଜ ଓ ସ୍ଵାଦିଷ୍ଟ ମଧ୍ୟ। ଏହାକୁ ଦକ୍ଷିଣ ଭାରତୀୟମାନେ ଖୁବ୍ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି।

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 18/12/2019
Khabar Odisha:lifestyle-odisha-Sev-Tameta-chaat-making-process

ଟମାଟୋ-ସେଉ ଚାଟ୍

ଜିରା, ଅଦା ତଡକା ଦେଇ ଆଜି ହିଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରନ୍ତୁ ଟମାଟୋ ସେଉ ଚାଟ୍। ଏହା ଖାଇବାକୁ ଚାଟର ସ୍ଵାଦ ଭଳି ଲାଗିବ। ଏହାର ପ୍ରସ୍ତୁତି ପ୍ରଣାଳୀ ଖୁବ୍ ସହଜ। ଆପଣ ଏହାକୁ ଟିଫିନରେ ଖାଇ ପାରିବେ। ତେବେ ଧ୍ୟାନ ରଖିବେ ଏହାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବା ପରେ ଖାଇବା ପୂର୍ବରୁ ସଙ୍ଗେ ସଙ୍ଗେ ଛଣା ସେଉ ପକାଇବେ।

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 14/12/2019
Khabar Odisha:lifestyle-food-odisha-Spicy-salad

ଘରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରନ୍ତୁ ସ୍ପାଇସି ସାଲାଡ୍

ଖାଦ୍ୟକୁ ଟିକେ ହଟକା କରିବା ପାଇଁ ଆମେ ସବୁବେଳେ ସାଲାଡ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରୁ। ତେବେ ଜିରା ଏବଂ ଲଙ୍କାଗୁଣ୍ଡ ଦେଇ ଆପଣ ଟିକେ ଭିନ୍ନ ଅନ୍ଦାଜରେ ଚଟପଟା ସ୍ପାଇସି କଚୁମ୍ଵର ପ୍ରସ୍ତୁତ କରି ପାରିବେ। ତେବେ ଏହି ସାଲାଡ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବା ଯେତିକି ସହଜ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ସେତିକି ଉପଯୋଗୀ। ଏଥିରେ ଭିଟାମିନ୍ ଏ ଏବଂ ସି ରହିଥାଏ। ଏହାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବା ପ୍ରକ୍ରିୟା-

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 13/12/2019
Khabar Odisha:Lifestyle-Odisha-amezing-health-Benefits-of-Peanuts

ନିତିଦିନିଆ ଖାଦ୍ୟରେ ସାମିଲ କରନ୍ତୁ ଚିନାବାଦାମ, ଓଜନ କମିବା ସହ ଡାଇବେଟିସ ହେବ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ଡିସେମ୍ବର ୧୦ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ଶୀତଦିନ ଆରମ୍ଭ ହୋଇ ସାରିଛି । ଶୀତଦିନେ ଚିନାବାଦାମ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଶରୀରକୁ ଉପଯୁକ୍ତ ଶକ୍ତି ମିଳିବା ସହ ଭିତରୁ ନିଜକୁ ଗରମ ଲାଗେ । ଚିନାବାଦାମକୁ ନିଜ ଡାଏଟରେ ସାମିଲ କରନ୍ତୁ । ଚିନାବାଦାମରେ ଥିବା ପ୍ରୋଟିନ, ଓମେଗା-୩, ଓମେଗା-୬ ଓ ଭିଟାମିନ ଇ ଶରୀରକୁ ସୁସ୍ଥ ରଖିବା ସହ ଅନେକ ଲାଭଦାୟକ ହୋଇଥାଏ ।

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 10/12/2019
Khabar Odisha:lifestyle-odisha-beetroot-juice-good-for-health

ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଲାଭଦାୟକ ବିଟ୍ ଜୁସ୍

ଜିମ୍ ଯିବା ପୁର୍ବରୁ ଏବଂ ଜିମରୁ ଆସିବା ପରେ କଣ ସେବନ କରିବା ଉଚିତ୍ ତାହାକୁ ନେଇ ବହୁ ଲୋକ ଚିନ୍ତିତ ଥାନ୍ତି। ତେବେ ଏହି ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ହେଉଛି ଆପଣମାନେ ଓ୍ଵାର୍କଆଉଟ୍ ପରେ ବିଟ୍ ଜୁସ ପିଇ ପାରିବେ। ଏହାଦ୍ଵାରା ଆପଣଙ୍କ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟକୁ ଖୁବ୍ ଲାଭ ମିଳିବ।

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 10/12/2019
Khabar Odisha:Lifestyle-Odisha-gulab-jamun-recipes-how-to-make-gulab-jamun-at-home

ଘରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରନ୍ତୁ ସ୍ୱାଦିଷ୍ଟ ଗୋଲାପ ଜାମୁନ

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ଡିସେମ୍ବର ୦୯ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା):ମିଠା ଖାଇବାକୁ କାହାକୁ ବା ଭଲ ନ ଲାଗେ । ପିଲାଠାରୁ ବୁଢା ଯାଏଁ ମିଠା ତ ସମସ୍ତଙ୍କ ପସନ୍ଦ । ଆପଣ ତ ଗୋଲାପ ଜାମୁନ ଖାଇଥିବେ ନିଶ୍ଚିତ । କିନ୍ତୁ ଘରେ ସହଜରେ କିପରି ଗୋଲାପ ଜାମୁନ ପ୍ରସ୍ତୁତ ନିଜ ପିଲାଙ୍କୁ ଖୁଆଇବେ ତାହା ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ।

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 09/12/2019
Khabar Odisha:Lifestyle-Odisha-lifestyle-one-cup-of-this-tea-will-help-you-fight-cold-and-coughtea-for-winter-season

ଶୀତ ଦିନେ ଚା'ରେ ଏହି ସବୁ ପକାଇ ପିଅନ୍ତୁ, ଦୂର ହେବ ଥଣ୍ଡା ସର୍ଦ୍ଦି

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ଡିସେମ୍ବର ୦୭ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ବର୍ତ୍ତମାନ ଶୀତ ଋତୁ ଚାଲିଛି । ଅନେକ ସ୍ଥାନରେ ତାପମାତ୍ରା ୧୦ ଡିଗ୍ରୀ ତଳକୁ ଖସିଛି । ତେବେ ଋତୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେଲେ ଶରୀରରେ ଉପରେ ଏହାର ପ୍ରଭାବ ପଡ଼ିଥାଏ । ଫଳରେ ତାପମାତ୍ରାର ବୃଦ୍ଧି ଓ କମ କାରଣରୁ ଲୋକଙ୍କ ଶରୀରରେ ଥଣ୍ଡା ,କାଶ ସମସ୍ୟା ଦେଖାଦେଇଥାଏ ।

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 07/12/2019
Khabar Odisha:lifestyle-odisha-solution-of-winter-problem

ଏହି ସବୁ ଉପାୟରେ ସମାଧାନ କରନ୍ତୁ ଶୀତଦିନିଆ ସମସ୍ୟା

ରୁପି ଠୁ ନେଇ ଓଠ ଫାଟିବା ଯାଏଁ, ଶୀତ ଦିନିଆ ସମସ୍ୟାକୁ ଏକ ଚୁଟକିରେ ଦୂର କରେ ଏହି ସବୁ ଉପାୟ। ଶୀତ ଦିନେ ଥଣ୍ଡା ପଡିବା ଆରମ୍ଭ ହେଲେ ତ୍ଵଚାକୁ ନେଇ ଚିନ୍ତା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଏ। କାରଣ ଥଣ୍ଡା ପଡିଲେ ଚର୍ମ ଶୁଷ୍କ ହୋଇଯାଏ। ଯାହାଫଳରେ ଆପଣଙ୍କୁ ଚିଡଚିଡା ଲାଗେ। ତେଣୁ ଆପଣମାନେ ଏହି ଉପାୟରେ ଥଣ୍ଡା ସମୟରେ ହେଉଥିବା ସମସ୍ୟାକୁ ଦୂର କରିପାରିବେ।

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 04/12/2019
Khabar Odisha:lifestyle-odisha-Garlic-Tomato-Chutney-Tomato-Garlic-Chutney

ଚଟପଟା ଟମାଟୋ ରଶୁଣ ଚଟଣୀ

ଟମାଟୋ ଓ ରଶୁଣର ସ୍ଵାଦ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ଖୁବ୍ ପସନ୍ଦ। ଏଥିରେ ଭରପୁର ମାତ୍ରାରେ ଭିଟାମିନ୍ ମଧ୍ୟ ରହିଛି। ତେଣୁ ଟମାଟୋ ଓ ରଶୁଣର ମିଶ୍ରଣରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଥିବା ଚଟଣୀ ମଧ୍ୟ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ଖୁବ୍ ପସନ୍ଦ ଆସିବ। ତେବେ ଆଜି ହିଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରନ୍ତୁ ରଶୁଣ ଟମାଟୋ ଚଟଣୀ।

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 28/11/2019
Khabar Odisha:lifestyle-Odisha-Amazing-Health-benefits--turmeric-milk-home-remedies

ସୁସ୍ଥ ଶରୀର ପାଇଁ ସେବନ କରନ୍ତୁ ହଳଦୀ ମିଶା କ୍ଷୀର, ଦୂର ହେବ ଅନେକ ସମସ୍ୟା

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ନଭେମ୍ବର ୨୭(ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ଶରୀର ପାଇଁ ବହୁତ ଲାଭଦାୟକ ହୋଇଥାଏ ହଳଦୀ କ୍ଷୀର । ଦେହ ଦରଜ ସହ ଥଣ୍ଡାକାଶ ପାଇଁ ହଳଦୀ ମିଶାଇ ଉଷୁମ କ୍ଷୀର ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ଅନେକ ଫାଇଦା ମିଳିଥାଏ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଥକ୍କାପଣ ଅନୁଭବ ହେଉଥିବ ତାହେଲେ ମଧ୍ୟ ଏହି ହଳଦୀ ମିଶା କ୍ଷୀର ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ସତେଜ ଆପଣ ଅନୁଭବ କରିବେ ।

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 27/11/2019
Khabar Odisha:lifestyle-odisha-Healthy-Moong-Chaat-making-process

ସ୍ଵାଦିଷ୍ଟ ଏବଂ ସୁସ୍ଥ ଗଜାମୁଗ ଚାଟ୍

ଗଜାମୁଗ ଖୁବ୍ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟକର। ଏହାକୁ ଖାଇବାକୁ ମଧ୍ୟ ଖୁବ୍ ଲୋକ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି। ଗଜାମୁଗକୁ ବହୁ ଲୋକ ଝାଲ କରି ମଧ୍ୟ ଖାଇ ଥାଆନ୍ତି। ତେବେ ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଗଜାମୁଗର ଏକ ସ୍ଵତନ୍ତ୍ର ପ୍ରଣାଳୀରେ ଗଜାମୁଗ ଚାଟ୍ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ। ଯାହାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବା ଖୁବ୍ ସହଜ।

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 27/11/2019
First Previous
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Next Last Page 1 of 19