For English Prss ctrl+g
Khabar Odisha:lifestyle-Odisha-Mutton-masala-recipe

ଏଥର ଘରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରନ୍ତୁ ମଟନ ମସଲା

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 20/04/2019
Khabar Odisha:lifestyle-Odisha-benefits-of-tulsi

ତୁଳସୀ ପତ୍ରର ଔଷଧୀୟ ଗୁଣ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,ଏପ୍ରିଲ ୧୯(ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ହିନ୍ଦୁ ପରମ୍ପରାରେ ତୁଳସୀ ଗଛର ମାହାତ୍ମ୍ୟ ବହୁତ ରହିଛି । ଏହି ଗଛ ଓଡ଼ିଶା ସମେତ ଭାରତର ଘରେ ଘରେ ତୁଳସୀ ଗଛ ପୂଜା କରାଯାଏ । ତୁଳସୀ ପତ୍ର ଅନେକ ରୋଗ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ବହୁତ ଲାଭକାରୀ । କାରଣ ତୁଳସୀ ଗଛର ପତ୍ରକୁ ବିଭିନ୍ନ ଉପାୟରେ ଖାଇଲେ ଆମ ଶରୀରକୁ ବହୁ ରୋଗରୁ ଉପଷମ ମିଳିଥାଏ ।

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 19/04/2019
Khabar Odisha:lifestyle-Odisha-Preparation-of-dahibora

ଘରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରନ୍ତୁ ଦହିବରା

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ଏପ୍ରିଲ ୧୫(ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ଦହିବରା ଖାଇବାକୁ ବହୁତ ଲୋକ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି । ଘରେ ଦହିବରାର ପ୍ରସ୍ତୁତି କିପରି କରିବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା .

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 15/04/2019
Khabar Odisha:lifestyle-Odisha-Amazing-Health-benefits-of-Bela-pana

ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟପାଇଁ ଲାଭଦାୟକ ବେଲ ପଣା

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ଏପ୍ରିଲ ୧୫(ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ବେଲ ଗଛ ବହୁ ଉପକାରୀ ହୋଇଥାଏ । ଏହି ଗଛରେ ଅନେକ ଔଷଧୀୟ ଗୁଣ ଭରହିଛି । ଏହାର ପତ୍ର, ଫୁଲ ଓ ଚେରରେ ବୀଜାଣୟ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ରହିଥିବାରୁ ଅନେକ ପ୍ରକାର ସୁଫଳ ମିଳିଥାଏ ।

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 15/04/2019
Khabar Odisha:lifestyle-Odisha-Pana-Preparation

ଘରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରନ୍ତୁ ପଣା

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ଏପ୍ରିଲ ୧୪(ଖବର ଓଡ଼ିଶା ): ଆଜି ମହା ବିଷୁବ ସଂକ୍ରାନ୍ତି ବା ପଣା ସଂକ୍ରାନ୍ତି । ଏହି ଅବସରରେ ଆମେ ଘରେ ପଣା ତିଆରି କରି ଅନ୍ୟମାନଙ୍କୁ ପିଇବାକୁ ଦେବା ଏହା ପାଟିକୁ ସୁଆଦିଆ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ପେଟକୁ ମଧ୍ୟ ଥଣ୍ଡା ରଖିଥାଏ। ତେଣୁ ଘରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରନ୍ତୁ।

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 14/04/2019
Khabar Odisha:lifestyle-Odisha-Amazing-Health-benefits-of-Carrot

ଜାଣନ୍ତୁ ଗାଜର ଶରୀର ପାଇଁ କେତେ ଉପକାରୀ

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ଏପ୍ରିଲ ୧୪(ଖବର ଓଡ଼ିଶା ): ଗାଜର ଏକ ପରିବା ହେଲେ ସୁଦ୍ଧା ଏହାକୁ କଞ୍ଚା ମଧ୍ୟ ଖାଇହୁଏ । ଗାଜରରେ ରହିଥିବା ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱ ଆମ ଶରୀରକୁ ଶକ୍ତି ଯୋଗାଇଥାଏ। ତେଣୁ ଗାଜର ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ସାରାଦିନ ସତେଜ ଅନୁଗୂତ ହୋଇଥାଏ।

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 14/04/2019
Khabar Odisha:Lifestyle-Odisha-Health-care-tips-for-summer

ଖରାଦିନେ କିପରି ନେବେ ଶରୀରର ଯତ୍ନ

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ଏପ୍ରିଲ ୧୨(ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ଗ୍ରୀଷ୍ମଋତୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇସାରିଛି । ସୂର‌୍ୟ୍ୟଙ୍କ ପ୍ରଖର କିରଣ ଯୋଗୁ ଆମର ଅନେକ ଶାରୀରିକ ସମସ୍ୟା ଦେଖାଦେଇଥାଏ। ତେଣୁ ଖରାଦିନେ ନିଜକୁ ସୁସ୍ଥ ରଖିବାକୁ କିଛି ଉପାୟ ଅବଲମ୍ବନ କରନ୍ତୁ । ଖରାଦିନେ ସାଧାରଣତଃ ଶରୀରରେ ପାଣିର ପରିମାଣ କମ୍‌ ହେଲେ ଡିହାଇଡ୍ରେସନ୍‌ ସମସ୍ୟା ଦେଖାଦେଇଥାଏ। ତେଣୁ ପ୍ରତିଦିନ ୨ ଲିଟର ପାଣି ପିଇବା ଆବଶ୍ୟକ।

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 12/04/2019
Khabar Odisha:health-odisha-6-amazing-health-benefits-of-cumin-seeds-zeera-ke-fayde

ବିଭିନ୍ନ ସମସ୍ୟାର ରାମବାଣ ହେଉଛି ଜିରା

ଏବେ ପ୍ରାୟ ସବୁ ବର୍ଗର ଲୋକ ଫିଟ ରହିବା ପାଇଁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି । ବ୍ୟସ୍ତ ବହୁଳ ଜୀବନ କାରଣରୁ ଜିମ ଯିବା ବ୍ୟାୟାମ କରିବା ସମ୍ଭବ ହେଉ ନାହିଁ । ଏହି ସମୟରେ ଆପଣଙ୍କ ରୋଷେଇ ଘରେ ଥିବା ଜିରା ଆପଣଙ୍କର ବହୁ କାମରେ ଆସିବ । ଏହା ଆପନଙ୍କର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ୱାସ୍ତ୍ୟ ଜନିତ ସମସ୍ୟାକୁ ସମାଧାନ କରିଥାଏ । ତେବେ ଏହାକୁ କଂଚା ଖାଇବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ । ଝିଅମାନଙ୍କର ମାସିକ ଧର୍ମ ସମୟରେ ଏହା ଖାଇବା ହାନିକାରକ ହୋଇଥାଏ । ଏହାକୁ ଉଚିତ୍ ମାତ୍ରାରେ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ ପଡିବ ।

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 12/04/2019
Khabar Odisha:Lifestyle-Odisha-Garlic-Chicken-Recipe

ଘରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରନ୍ତୁ ଗାରଲିକ ଚିକେନ

ଚିକେନ୍‌ କାହାକୁ ବା ଖାଇବାକୁ ଭଲ ଲାଗି ନଥାଏ । ଆମେ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର ଚିକେନ ଆଇଟମ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରି ଖାଇଥାଉ । କିନ୍ତୁ ରସୁଣ ପକାଇ ଗାରଲିକ ଚିକେନ ଥରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରି ଦେଖନ୍ତୁ । ରସୁଣ ଖାଇବା ଦ୍ୱରା ଶରୀରର ରକ୍ତଚାପ ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ରହିବା ସହ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଭଲ ରହିଥାଏ ।

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 11/04/2019
Khabar Odisha:lifestyle-health-odisha-5-surprising-health-benefits-of-raw-banana

ଶରୀରର ଏହି ୫ଟି ସମସ୍ୟା ଦୂର କରେ କଞ୍ଚା କଦଳୀ

ପ୍ରାୟ ସମସ୍ତେ ପାଚିଲା କଦଳୀ ଖାଇବାକୁ ପସନ୍ଦ କରିଥାନ୍ତି । ଖରା ଦିନେ ବାନାନା ସେକ ମଧ୍ୟ କରି ପିଅନ୍ତି । ତେବେ ଆମେ ଆଜି ଆପଣଙ୍କୁ କଞ୍ଚା କଦଳୀର ଉପକାରିତା ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଯାଉଛି । ଏହା ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରରକୁ ୫ଟି ଲାଭ ଦେଇଥାଏ ।

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 10/04/2019
Khabar Odisha:Lifestyle-Odisha-Health-Benefits-Of-unripe-mango

ଜାଣନ୍ତୁ କଞ୍ଚା ଆମ୍ବ ଆମ ଶରୀର ପାଇଁ କେତେ ଉପକାରୀ

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ଏପ୍ରିଲ ୧୦(ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ଖରାଦିନେ କଞ୍ଚା ଆମ୍ବ ପ୍ରଚୁର ପରିମାଣରେ ମିଳିଥାଏ । ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଆମ୍ବ ଖାଇବାକୁ ଭଲ ଲାଗିଥାଏ । କଞ୍ଚା ଆମ୍ବ ହେଉ କିମ୍ବା ପାଚିଲା ଆମ୍ବ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ପସନ୍ଦ । ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା କଞ୍ଚା ଆମ୍ବର ଉପକାରିତା ସମ୍ପର୍କରେ

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 10/04/2019
Khabar Odisha:food-odisha-easy-and-simple-fruit-raita-recipe

ଘରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରନ୍ତୁ ସ୍ୱାଦିଷ୍ଟ ଏବଂ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକର ଫଳ ରାଇତା

ଖରାଦିନେ ଖାଦ୍ୟ ସହ ରାଇତା ନହେଲେ ଖାଦ୍ୟ ଅସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଲାଗିଥାଏ । ଆପଣ ଘରେ ବୁନ୍ଦି, ପୋଦିନା କିମ୍ବା ଆଳୁ ରାଇତା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଥିନେ ନିଶ୍ଚୟ । କିନ୍ତୁ ଆମେ ଆଜି ଆପଣଙ୍କୁ ଫଳ ରାଇତା ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ । ଯାହାକି ଖାଇବା ପାଇଁ ଯେତିକି ସ୍ୱାଦିଷ୍ଟ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ସେତିକି ହିତକର ।

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 09/04/2019
Khabar Odisha:Lifestyle-Odisha-Benefits-of-Coconut-for-health

ଶରୀର ପାଇଁ ନଡ଼ିଆ ବେଶ ଉପକାରୀ

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ଏପ୍ରିଲ ୦୫ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ନଡିଆରେ ଭିଟାମିନ, ମିନେରାଲ, କାର୍ବୋହାଇଡ୍ରେଟ ଏବଂ ପ୍ରୋଟିନ ବହୁଳ ପରିମାଣରେ ରହିଛି । ଏଥିରେ ବହୁତ ମାତ୍ରାରେ ଜଳୀୟ ଅଂଶ ରହିଥାଏ । ନଡ଼ିଆ ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରକୁ କଣ କଣ ରୋଗରୁ ମୁକ୍ତି କରିପାରିବ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ..

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 05/04/2019
Khabar Odisha:Lifestyle-Odisha-How-to-prepare-lassi-at-home

ଏଥର ଖରାଦିନେ ଘରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରନ୍ତୁ ଲସି

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ଏପ୍ରିଲ ୦୫(ଖବର ଓଡ଼ିଶା) :ଖରାଦିନ ଆସିଲାଣି । ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଖଣ୍ଡା ଖଣ୍ଡା ଜୁସ ,ଲସି ପିଇବାକୁ ଭଲ ଲାଗେ । ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଆଜି ଆମେ ଲସି କିପରି ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୁଏ ଜାଣିବା ..

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 05/04/2019
Khabar Odisha:Lifestyle-Odisha-Health-Benefits-of-Watermelon-seeds

ଜାଣନ୍ତୁ ତରଭୂଜ ମଞ୍ଜିର ଉପକାରୀ ଗୁଣ

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ଏପ୍ରିଲ ୦୪ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ଖରାଦିନେ ତରଭୂଜ ଖାଇବାକୁ ସମସ୍ତେ ପସନ୍ଦ କରିଥାନ୍ତି । ଦେଖିଥିବେ ତରଭୂଜ ଖାଇବା ବେଳେ ଲୋକେ ତାର ମଞ୍ଜିକୁ ବାହାରକରି ଫୋପାଡ଼ି ଦେଇଥାନ୍ତି ।

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 04/04/2019
Khabar Odisha:Lifestyle-Odisha-List-of-temples-where-man-are-not-allowed-pushkar-temple-attukal

ଭାରତର ଏମିତି କିଛି ମନ୍ଦିର, ଯେଉଁଠି ପୁରୁଷଙ୍କ ପ୍ରବେଶ ନିଷେଧ

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ଏପ୍ରିଲ ୦୨(ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ଭାରତରେ ଏମିତି କିଛି ମନ୍ଦିର ରହିଛି ଯେଉଁଠାରେ ମହିଳାଙ୍କୁ ପ୍ରବେଶ କରିବାକୁ ଦିଆଯାଇନଥାଏ । କିନ୍ତୁ କିଛି ମନ୍ଦିର ବା ଧାର୍ମିକ ସ୍ଥଳୀ ରହିଛି ଯେଉଁଠାରେ ପୁରୁଷଙ୍କ ପ୍ରବେଶ ନିଷେଦ୍ଧ ରହିଛି । ଏହି ମନ୍ଦିର ଗୁଡ଼ିକରେ କେବଳ ମହିଳା ପୂଜା କରିପାରିବେ । ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଭାରତରେ ଏପରି କେଉଁ କେଉଁ ମନ୍ଦିର ରହିଛି ..

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 02/04/2019
Khabar Odisha:Lifestyle-Odisha-Health-benefits-of-cloves

ଔଷଧୀୟ ଗୁଣରେ ଭରପୁର ଲବଙ୍ଗ

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ଏପ୍ରିଲ ୦୧ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ସାଧାରଣତଃ ଆମେ ଲବଙ୍ଗକୁ ମସଲା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାରେ କିମ୍ବା ରୋଷେଇରେ ବ୍ୟବହାର କରିଥାଉ । ଲବଙ୍ଗରେ ଅନେକ ଔଷଧୀୟ ଗୁଣ ଭରପୁର ହୋଇ ରହିଛି । ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଲବଙ୍ଗରେ ଦ୍ୱାରା ଶରୀରକୁ ମିଳୁଥିବା ଉପକାରିତା ବିଷୟରେ ..

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 01/04/2019
Khabar Odisha:Lifestyle-Odisha-Badam-aur-gulkand-ki-kulfi-Recipe

ଘରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରନ୍ତୁ ସ୍ୱାଦିଷ୍ଟ ମଲାଇ କୁଲଫି

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୯(ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ଖରାଦିନ ଆସିଗଲାଣି । ବାହାରକୁ ଗଲେ ଆମକୁ କିଛି ନା କିଛି ମୃଦୁପାନୀୟ କିମ୍ବା ଆଇସକ୍ରିମ ଖାଇବାକୁ ମନ ହୁଏ । ଆଜି ଘରେ ମଲାଇ କୁଲଫି କିପରି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଏ ଜାଣିବା ଆସନ୍ତୁ ..

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 29/03/2019
Khabar Odisha:Lifestyle-Odisha-Health-benefits-of-Gouva

ପିଜୁଳି ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଭଲ ହୁଏ ଅନେକ ରୋଗ

ପିଜୁଳିରେ ଅନେକ ପିଜୁଳି ହେଉଛି ଭିଟାମିନ୍‌ ଓ ମିନେରାଲସ୍‌ ଭରପୁର ରହିଥାଏ। ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି କି ପିଜୁଳି ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରକୁ କଣ କଣ ଲାଭ ହୋଇଥାଏ ..

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 29/03/2019
Khabar Odisha:Lifestyle-Odisha-Health-benefits-of-raisins

ଜାଣନ୍ତୁ କିସମିସର ଉପକାରିତା

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୯(ଖବର ଓଡ଼ିଶା): କାଜୁ କିସମିସ ଖାଇବାକୁ ସମସ୍ତେ ପସନ୍ଦ କରିଥାନ୍ତି । କିସମିସରେ ଅନେକ କିଛି ଉପକାରିତା ରହିଛି ଯାହା ବହୁତ ଲୋକ ଜାଣି ନଥାନ୍ତି । ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା କିସମିସରେ ଥିବା ଲାଭକାରୀ ଗୁଣଗୁଡ଼ିକୁ ..

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 29/03/2019
First Previous
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Next Last Page 1 of 12