For English Prss ctrl+g
Khabar Odisha:Odisha-PCC-President-Niranjan-Naveen

ସତରେ କଣ ନବିନ ନିର୍ବାଚନର ଠିକ ପୁର୍ବରୁ ବଦଳାଇ ଦିଅନ୍ତିକି କଂଗ୍ରେସର ସଭାପତି ?

ମେ ୧୪, ୨୦୧୩ ମସିହା । ୨୦୧୪ ନିର୍ବାଚନର ଠିକ ୧ ବର୍ଷ ପୁର୍ବରୁ ଜୟଦେବ ଜେନା ହେଲେ ଓଡିଶା କଂଗ୍ରେସର ସଭାପତି । ଆଉ ସେତେବେଳେର ବିଦାୟୀ ସଭାପତି ଥିବା ନିରଂଜନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଆଣିଥିଲେ ଏକ ସଙ୍ଗୀନ ଅଭିଯୋଗ । କହିଥିଲେ ନବିନଙ୍କ ଇସାରାରେ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ କଂଗ୍ରେସ ନେତୃତ୍ୱ ଓଡିଶାରେ ସଭାପତି ବଦଳାଇଲେ । ଜୟଦେବ ଜେନାଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଲଢିଲା ଓଡିଶା କଂଗ୍ରେସ ଏବଂ ବିଧାନସଭାରେ ଆସନ ସଂଖ୍ୟା ୨୭ରୁ ଖସି ୧୬ରେ ପହଂଚିଥିଲା ।

Anil Biswal 21/04/2018
Khabar Odisha:Rahul-Gandhi-Prasad-Harichandan-Odisha-Congress

ପ୍ରସାଦଙ୍କ ସମର୍ଥକଙ୍କ ଗୁପ୍ତ ବୈଠକ, ଧୋକାଦେଲେ ରାହୁଲ ! ପ୍ରସାଦଙ୍କ ଯିବା ପଛରେ ନବୀନଙ୍କ ହାତ

ଗଛକୁ ଚଢାଇ ଦେଲେ ହେଲେ ଓହ୍ଲାଇବାକୁ ବାଟ ଦେଖାଇଲେନି। ଆଲୋଚନା ଲାଗି ଦିଲ୍ଲୀ ଡାକିଲେ, ହେଲେ ଛଡାଇ ନେଲେ ପିସିସି ଚୌକି । ପ୍ରସାଦଙ୍କ ହାତରୁ ପିସିସି ଚୌକି ଚାଲିଯିବା ପରେ ଏହାକୁ ନେଇ ଖପ୍ପା ହୋଇଛନ୍ତି ପ୍ରସାଦଙ୍କ ଶିବିରର କର୍ମୀ ଓ ନେତା। ହାଇକମାଣ୍ଡଙ୍କ ଏହିପରି ଧୋକାକୁ ସହଜରେ ହଜମ କରିପାରୁନାହାନ୍ତି ପ୍ରସାଦଙ୍କ ଲିଗାସୀ ।

ଶ୍ରୀହରି ଦାଶ 20/04/2018
Khabar Odisha:Politics-VS-Law--Question-On-Justice

ରାଜନୈତିକ ପୃଷ୍ଠପୋଷକତାରେ ବନ୍ଧା ଆଇନର ଆଖି, ନ୍ୟାୟ ଦେବ କିଏ ?

ଦେଶ ଦୁନିଆରେ ଦିନକୁ ଦିନ ବଢି ଚାଲିଛି ବଳତ୍କାରର ହେଉ ଅବା ସେକ୍ସ ସ୍କାଣ୍ଡାଲର ଅଭିଯୋଗ । ଏଇ କିଛି ଦିନ ହେଲା ଭାରତ ସହ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱକୁ ଦୋହଲାଇ ଦେଇଥିବା ଚର୍ଚ୍ଚିତ ଦୁଇଟି ଘଟଣା ହେଉଛି ଜମ୍ମୁର କଠୁଆ ଓ ଉତର ପ୍ରଦେଶର ଉନ୍ନାଓର ମର୍ମସ୍ପର୍ଶୀ ବଳାତ୍କାର ଘଟଣା। ଏହା ପରେ ପରେ ସୁରଟ ହେଉ ଅବା ବାଲେଶ୍ୱର ନୀଳଗିରି ଅଂଚଳରେ ଅତି ଅମାନୁଷିକ ଭାବେ ଯେପରି ନାବାଳିକା ମାନଙ୍କୁ ବଳାତ୍କାର କରାଯାଇଛି

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 16/04/2018
Khabar Odisha:Naveen-Pattnaik-Baijayanta-Panda-Make-In-Odisha

ନବୀନ ଓ ବୈଜୟନ୍ତ ଙ୍କ ଝଗଡାରେ ଓଡିଶାରେ ସ୍ବାର୍ଥ ଚୁଲିକି

ମେକ ଇନ ଓଡିଶାରୁ ଓହିରିଗଲା ସିଆଇଆଇ । ଏହିପରି ଖବର ଏବେ ଓଡିଶାବାସୀଙ୍କୁ ଚକିତ କରିଛି । ସେପେଟ ଏହି ଘଟଣା ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ସିଧାସଳଖ ଦାୟୀ କରିଛି କଂଗ୍ରେସ । ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଓ ସାଂସଦ ବୈଜୟନ୍ତ ପଣ୍ଡାଙ୍କ ଝଗଡା ପାଇଁ ଓଡିଶାର ସ୍ବାର୍ଥ ଆଜି ବଳି ପଡିଲା ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ବିରୋଧୀ ଦଳ ମୁଖ୍ୟ ,ସଟେତକ ତାରାପ୍ରସାଦ ବାହିନୀପତି ।

ଶ୍ରୀହରି ଦାଶ 11/04/2018
Khabar Odisha:Oil-Petrol-Price-And-Politics-Odisha

ତିନି ଦଳ ଓ ତୈଳ ଦର !

କିଛି ଦିନ ହେଲା ତୈଳ ଦରବୃଦ୍ଧିକୁ ନେଇ ରାଜନୀତି ସରଗରମ ହୋଇଛି। କେନ୍ଦ୍ର-ରାଜ୍ୟ, ଶାସକ-ବିରୋଧୀ ଭିତରେ ଚାଲିଛି ଛକାପଞ୍ଝା। ୨୦୦୯ ମସିହାରେ ମଧ୍ୟ ଏହିପରି ଭାବେ ଯେବେ କେନ୍ଦ୍ରରେ କଂଗ୍ରେସ ସରକାର ଥିଲା ସେହି ସମୟରେ ମଧ୍ୟ ତୈଳ ଦର ବୃଦ୍ଧିକୁ ନେଇ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା ବେଶ୍ ରାଜନୈତିକ ହଟଚମଟ। ତେବେ ଆଜି ରାଜ୍ୟ ଯୁବ କଂଗ୍ରେସ ତୈଳ ଦର ବୃଦ୍ଧିକୁ ବିରୋଧ କରି ସମସ୍ତ ପେଟ୍ରୋଲ ପମ୍ପରେ ଲାଗିଥିବା ମୋଦିଙ୍କ ପୋଷ୍ଟର ହଟାଅ ଅଭିଯାନ ଆରମ୍ଭ କରିଛି। ଅନୂରୁପ ଭାବରେ ଗତକାଲି ଶାସକ ଦଳ ଅଥବା ବିଜୁ ଯୁବ ଛାତ୍ର ଜନତା ଦଳ ତୈଳ ଦର ବୃଦ୍ଧିକୁ ବିରୋଧ କରି ସମସ୍ତ ପେଟ୍ରୋଲ ପମ୍ପ ଆଗରେ ଧାରଣା ଦେବା ସହ ଲିଫଲେଟ୍ ବାଣ୍ଟିଥିଲା ।

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 08/04/2018
Khabar Odisha:Black-Rose-Vessel-Surya-Prakash-Das-BJD-Naveen-Link

କିଏ ସେହି ସୁର୍ଯ୍ୟପ୍ରକାଶ ଦାଶ ? ବ୍ଲାକରୋଜ ଜାହାଜ ଘଟଣା ସହ ନବିନଙ୍କର ଅଛିକି ସର୍ମ୍ପକ ?

ବ୍ଲାକରୋଜ ଜାହାଜରେ ବୋଝେଇ ହୋଇଥିବା ଲୁହାପଥରସବୁର ମାଲିକ ସୁର୍ୟ୍ୟପ୍ରକାଶ ଦାସଙ୍କ ସହ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବିନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କର ଘନିଷ୍ଠତା ଅଛି କି ? ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୪ ତାରିଖ ଦିନ ଯାଜପୁର ପୌରପାଳିକାର ଏକ ଉସ୍ତ୍ରବରେ ଯୋଗଦେଇଥିଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ । ପୌରପାଳିକାର ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକଳ୍ପର ଉଦଘାଟନ କରିବା ବେଳେ ନବିନ ସେହି ସବୁ ପ୍ରକଳ୍ପକୁ ଏକ ବ୍ୟାଟେରି ଗାଡିରେ ବୁଲି ଦେଖିଥିଲେ ଯେଉଁ ବ୍ୟାଟେରି ଗାଡିର ଷ୍ଟିୟରିଙ୍ଗ ଥିଲା ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ହାତରେ ଯାହାଙ୍କର ନାମ ହେଉଛି ସୁର୍ୟ୍ୟ ପ୍ରକାଶ ଦାସ । ଯାଜପୁରର ଏହି ସୁର୍ୟ୍ୟ ପ୍ରକାଶ ଦାସଙ୍କର ପରିଚୟ କଣ ଏବଂ ରେକଟର ମାଇନସର ମାଲିକ ସୁର୍ୟ୍ୟ ପ୍ରକାଶ ଦାସଙ୍କର ଅସଲ ପରିଚୟ କଣ ଏହାକୁ ନେଇ ଉଠିଛି ପ୍ରଶ୍ନ ।

Anil Biswal 02/04/2018
Khabar Odisha:Siddhanta-Mohapatra-Berhampur-Politics-Chandrasekhar-Sahoo

ଦଳ ଛାଡିବେ ସାଂସଦ ସିଦ୍ଧାନ୍ତ ମହାପାତ୍ର ! ଚନ୍ଦ୍ରଶେଖର ଦମନରେ ଥିଲେ ମୁଖ୍ୟ ପୁରୋଧା

ଏକଦା କଂଗ୍ରେସର ହେଭିୱେଟ କୁହାଯାଉଥିବା ଚନ୍ଦ୍ରଶେଖର ସାହୁଙ୍କୁ ଦମନ କରିବା ପାଇଁ ବିଜେଡି ସୁପ୍ରିମୋ ସେତେବେଳେ ଓଡିଆ ସିନେମା ଜଗତର ଏହି ଅଭିନେତାଙ୍କ ସହାୟତା ନେଇଥିଲେ । ସେତେବେଳର କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଥିବା ଶ୍ରୀ ସାହୁଙ୍କୁ ପରାସ୍ତ କରି ସାଂସଦ ଭାବେ ସିଦ୍ଧାନ୍ତ ମହାପାତ୍ର ଆସିବା ସହ ଚନ୍ଦ୍ରଶେଖରଙ୍କ ଲୋକପ୍ରିୟତାକୁ ଉଡାଇ ଦେଇଥିଲେ । କଂଗ୍ରେସର ଗଡକୁ ଶେଷ କରିବା ପାଇଁ ଏହି ଲୋକପ୍ରିୟ ଅଭିନେତାଙ୍କ ସାହାରା ନେଇଥିଲେ ଶଙ୍ଖଦଳର ମୁଖିଆ । ଏବେ ସିଦ୍ଧାନ୍ତଙ୍କୁ ଦମନ କରି ତାଙ୍କ ସ୍ଥାନରେ ଚନ୍ଦ୍ରଶେଖରଙ୍କୁ ବିଜେଡି ଦଳକୁ ଆଣି ସାଂସଦ ପ୍ରାର୍ଥୀ କରିବାର ପ୍ରତିଶୃତି ଦେଇଛି । ତେଣୁ ଏପରି କ୍ଷେତ୍ରରେ ସେ ଅସନ୍ତୋଷ ହୋଇ ବିଜେଡିର ହାତଛାଡି ଅନ୍ୟ ଦଳରେ ଯୋଗଦାନ କରିବା ପାଇଁ କଥାବାର୍ତ୍ତା ଆରମ୍ଭ କରିଦେଇଛନ୍ତି ।

ଶ୍ରୀହରି ଦାଶ 31/03/2018
Khabar Odisha:Blood-Problem-Odisha

କୁଆଡେ ଯାଉଛି ସଂଗୃହୀତ ରକ୍ତ

ରାଜ୍ୟରେ ବର୍ତମାନ କେଉଁଠି ନା କେଉଁଠି ରକ୍ତ ସଂଗ୍ରହ ପାଇଁ ସ୍ୱେଚ୍ଛାକୃତ ରକ୍ତଦାନ ଶିବିର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେଉଛି। ସାମାଜିକ ସଂଗଠନ, ରାଜନୌତିକ ଦଳ ମାନେ ରକ୍ତଦାନ ମହତ ପୂର୍ଣ୍ଣ ସ୍ଲୋଗାନ ଦେଇ ରକ୍ତ ସଂଗ୍ରହ କରୁଛନ୍ତି। ଲୋକମାନେ ସ୍ୱେଛାକୃତ ଭାବେ ରକ୍ତ ଦାନ ବି କରୁଛନ୍ତି । ଏହି ଶବୁ ରକ୍ତ ଦାନ ଶିବିର ସରକାରୀ

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 30/03/2018
Khabar Odisha:State-Own-Revenue-Decreasing-CAG-Odisha-Budget

ଆର୍ଥୀକ ବଜେଟରେ ବିଗତ ୫ ବର୍ଷରେ କମୁଛି ରାଜ୍ୟର ନିଜସ୍ୱ ଅବଦାନ : ସିଏଜି

୨୦୧୨-୧୩ରେ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଅନୁଦାନର ପରିମାଣ ରାଜସ୍ୱ ପ୍ରାପ୍ତିରେ ୧୬% ଥିବା ବେଳେ ଏହା ୨୦୧୬-୧୭ରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ୨୦% ରେ ପହଂଚିଥିଲା । ସେହିପରି କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଟିକସରୁ ରାଜ୍ୟକୁ ହସ୍ତାନ୍ତକରଣ ବାବଦରେ ୨୦୧୨-୧୩ରେ ରାଜସ୍ୱ ପ୍ରାପ୍ତିରେ ୩୨% ଥିଲା ବେଳେ ୨୦୧୬-୧୭ରେ ଏହା ବଢି ୩୮% ରେ ପହଂଚିପାରିଥିଲା । ହେଲେ ରାଜ୍ୟର ଅଣଟିକସ ଆୟ ୨୦୧୨-୧୩ରେ ୧୮% ଥିବାବେଳେ ୨୦୧୬-୧୭ରେ କମି ୧୧% କୁ ଆସିଯାଇଥିଲ । ଖାଲି ଅଣଟିକସ ନୁହେଁ ଟିକସ ଆୟ ମଧ୍ୟ କମିଥିଲ । ରାଜ୍ୟର ନିଜସ୍ୱ ଟିକସ ୨୦୧୨-୧୩ରେ ମୋଟ ରାଜସ୍ୱ ପ୍ରାପ୍ତିର ୩୪% ଥିଲାବେଳେ ୨୦୧୬-୧୭ରେ ଏହା କମି ୩୧%କୁ ଆସିଯାଇଥିଲା ।

Anil Biswal 26/03/2018
Khabar Odisha:fund-money-gives-to-Private-place-in-Naduia-bari-Kendrapada

ପିସି କାରବାର ଦ୍ୱାରା ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଯାଗାକୁ ଅର୍ଥ ମଞ୍ଜୁର

କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଜିଲ୍ଲା ଅନ୍ତର୍ଗତ ପାଟକୁରା ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳୀ ନଡିଆବରୀ ପଂଚାୟତରେ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଯାଗାରେ ସର୍ବସାଧାରଣ ଆଂଚଳିକ ଉନ୍ନୟନ ପାଣ୍ଠିକୁ ପିସି କାରବାର ଯୋଗୁଁ ୭୦ ହଜାର ଟଙ୍କା ମଞ୍ଜୁର ହୋଇଛି।

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 25/03/2018
Khabar Odisha:No-Development-In-Hill-area-Peta-Chhella

ବିକାଶର ବହୁ ଦୂରରେ ପାହାଡ଼ିଆ ଅଞ୍ଚଳର ଗାଁ ପେଟଛେଲା

ରାଜ୍ୟ ସରକାର ବିକାଶର ଡିଣ୍ଡିମା ପିଟୁଥିବା ବେଳେ ପାହାଡ ଜଙ୍ଗଲରେ ପରିପୂର୍ଣ୍ଣ ଗାଁକୁ ପହଞ୍ଚି ପାରୁନାହିଁ ଯୋଜନା। ଯୋଜନାର ସର୍ବନିମ୍ନ ସୁବିଧା ପାଇବାରୁ ବଞ୍ଚିତ ହୋଇଆସୁଛନ୍ତି ପେଟଛେଲା ଗ୍ରାମବାସୀ। ଆଦିବାସୀ ଅନୁନ୍ନତ ଅଂଚଳର ବିକାଶ ପାଇଁ ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ମାଳମାଳ ଯୋଜନା ପ୍ରଣୟନ ହୋଇଛି। ଏଥି ନିମନ୍ତେ କୋଟିକୋଟି ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ ମଧ୍ୟ ହେଉଛି, ତଥାପି ବି ବହୁତ ପାହାଡ ଜଗଂଲରେ ପରିପୂର୍ଣ୍ଣ ଗାଁକୁ ସରକାରଙ୍କ ଯୋଜନା ପହଂଚି ପାରୁ ନାହିଁ। ଯୋଜନା ଗୁଡିକ ଗ୍ରାମରେ ପହଂଚି ନପାରିବାରୁ ଗ୍ରାମବାସୀ ଏକପ୍ରକାର ଅଭିଶପ୍ତ ଜୀବନ ଅତିବାହିତ କରୁଛନ୍ତି।

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 25/03/2018
Khabar Odisha:Work-Order-For-abash-Failed

ବିଧାୟକ ବାଣ୍ଟିଲେ, ଦଳିୟ କର୍ମୀ ଛଡେଇନେଲେ

ସବୁକିଛି ପ୍ରସ୍ତୁତି ପୂର୍ବରୁ ହୋଇସାରିଥିଲା। ଠିକ୍ ସମୟରେ ବିଧାୟକ ଆସି ପହଂଚିଥିଲେ। ନିଜ ହାତରେ ଗାଁ ଲୋକଙ୍କୁ ଆବାସ୍ ପାଇଁ ୱାର୍କ ଅର୍ଡର ବାଣ୍ଟିଥିଲେ। କିନ୍ତୁ କିଛି ସମୟ ପରେ ଦଳିୟକର୍ମୀ ଗରିବଙ୍କ ହାତରୁ ଛଡେଇ ନେଲେ ଏହି ଅର୍ଡର। କୋହଭରା କଣ୍ଠରେ ଏଭଳି ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ୬୫ ବର୍ଷିୟ ଜଣେ ବୃଦ୍ଧା ।

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 25/03/2018
Khabar Odisha:Government-Yojna-Failed-for-Gagan-Panda

ଲାଞ୍ଚ ପାଇଁ ଭିକ୍ଷାବୃତ୍ତିକୁ ଆଦରି ନେଇଛନ୍ତି ବୃଦ୍ଧା

ବାସହୀନଙ୍କୁ ବାସଘର ଖଣ୍ଡେ ଦେବାପାଇଁ ସରକାର କୋଟି କୋଟି ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରୁଛନ୍ତି କିନ୍ତୁ ସରକାରୀ ଯୋଜନା କେବଳ ଖାତା କଲମରେ ହିଁ ବନ୍ଦ ହୋଇ ରହିଯାଉଛି । ଏଭଳି ଏକ ଜ୍ୱଳନ୍ତ ଉଦାହରଣ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ମାର୍ଶାଘାଇ ବ୍ଲକ୍ ଅନ୍ତର୍ଗତ ପାଇଲୋର ଗାଁରେ।

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 25/03/2018
Khabar Odisha:No-Develeopment-in-Govind-Patana-Villege

ବିକାଶ ଠାରୁ ବହୁ ଦୂରରେ ଗୋବିନ୍ଦରାମ ପାଟଣା ଗ୍ରାମ

ନିଆଳି ବ୍ଲକ ଅର୍ନ୍ତଗତ ଅଁଳୋ ଗ୍ରାମ ପଂଚାୟତର ଗୋବିନ୍ଦରାମ ପାଟଣା ଗ୍ରାମରେ ୭୦ ରୁ ୮୦ ଜଣ ଲୋକ ବସବାସ କରନ୍ତି। ସେ ଗ୍ରାମରେ ଲୋକମାନେ ସାଧାରଣତଃ ଦିନ ମଜୁରିଆ ଭାବେ ଜୀବନ ବିତାନ୍ତି। ଗ୍ରାମରେ ବିଜୁଳି ସ୍ୱପ୍ନ। ସରକାରୀ ଯୋଜନା ମଧ୍ୟରେ କେବଳ ଚାଉଳ ହିଁ ପାଉଛନ୍ତି ତା ଛଡ଼ା ଆଉ କିଛି ବି ପାଉନାହାଁନ୍ତି। ସେହି ଗ୍ରାମରେ ରବିନ୍ଦ୍ର ଭୋଇ ନାମକ ଏକ ବୟଜ୍ୟେଷ୍ଠ ବ୍ୟକ୍ତି କହନ୍ତି, ସରକାରୀ ଯୋଜନା ଆମ ପାଇଁ ପ୍ରଯୁଯ୍ୟ ନୁହେଁ ।

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 25/03/2018
Khabar Odisha:Odisha-Congress-Leader-Niranjan-Pattnaik-Article-Row

ନିରଞ୍ଜନଙ୍କ ବିସ୍ଫୋରଣ: ଜାତୀୟ କଂଗ୍ରେସ ଓଡିଆ ମାନଙ୍କ ପ୍ରତି ଉଦାସୀନ, ଦିଲ୍ଲୀ ଛାଡି ପଲ୍ଲୀକୁ ଯିବାକୁ ନିରଞ୍ଜନଙ୍କ ଗୁରୁତ୍ୱ

କଂଗ୍ରେସ ରାଜନୀତିରେ ବିସ୍ଫୋରଣ। ବରିଷ୍ଠ କଂଗ୍ରେସ ନେତା ନିରଞ୍ଜନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ଆର୍ଟିକିଲ ଲେଖାକୁ ନେଇ ଦଳରେ ଝ଼ଡ। ଜାତୀୟ କଂଗ୍ରେସର ନେତାମାନେ ଓଡିଆ ମାନଙ୍କ ପ୍ରତି ଉଦାସୀନତା ପ୍ରଦର୍ଶନ କରୁଥିବାର ସାଙ୍ଘାତିକ ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଛନ୍ତି ଶ୍ରୀ ପଟ୍ଟନାୟକ। ଜାତୀୟ ନେତାଙ୍କ ଏହିପରି ମନୋଭାବ ବିରୋଧରେ ଦିଲ୍ଲୀ ଉପରେ ଭରସା ତୁଟାଇ ପଲୀରୁ କଂଗ୍ରେସକୁ ମଜଭୂତ କରିବାକୁ ଆହ୍ୱାନ କରିଛନ୍ତି ନିରଞ୍ଜନ। ନିରଞ୍ଜନଙ୍କର ଏହିପରି ବୟାନ ଓଡିଶାରେ ନୂଆ ଆଞ୍ଚଳିକ ଦଳ ଗଠନକୁ ଏଡାଇ ଦେଇ ହେବନାହିଁ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ରାଜନୈତିକ ସମୀକ୍ଷକ।

ଶ୍ରୀହରି ଦାଶ 22/03/2018
Khabar Odisha:Odisha-Economic-Survey-Report-Biju-Krushak-Kalyana-Yojana

ବିଜୁ କୃଷକ କଲ୍ୟାଣ ଯୋଜନାରେ ପ୍ରତି ଚାଷି ପିଛା ଖର୍ଚ୍ଚ ୩୬ ପଇସା : ଅର୍ଥନୈତିକ ସର୍ଭେ ରିପୋର୍ଟ

୨୦୧୩ରେ ରାଜ୍ୟରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା ବିଜୁ କୃଷକ କଲ୍ୟାଣ ଯୋଜନା । ରାଜ୍ୟରେ କୃଷକ ମାନଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟଗତ କଲ୍ୟାଣ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ କାମ ପାଇଁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା ଏହି ଜନ କଲ୍ୟାଣ ଯୋଜନା । ହେଲେ ଆଜି ବିଧାନସଭାରେ ସ୍ଥାନିତ ହୋଇଥିବା ରାଜ୍ୟ ଅର୍ଥନୈତିକ ସର୍ଭେ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ ୨୦୧୬-୧୭ ଆର୍ଥୀକ ବର୍ଷରେ ପ୍ରତି ଚାଷି ପିଛା ବିଜୁ କୃଷକ କଲ୍ୟାଣ ଯୋଜନାରେ ଖର୍ଚ୍ଚ ହୋଇଛି ୩୬ ପଇସା । ବିଜୁ କୃଷକ କଲ୍ୟାଣ ଯୋଜନାରେ ରାଜ୍ୟର ୫୭ଲକ୍ଷ ୬୪ ହଜାର ଚାଷୀ ଅର୍ନ୍ତଭୁକ୍ତ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଗୋଟିଏ ବର୍ଷରେ ଏହି ଯୋଜାନରେ ଖର୍ଚ୍ଚ ହୋଇଛି ସମୁଦାୟ ମାତ୍ର ୨୦.୯୭ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ।

Anil Biswal 22/03/2018
Khabar Odisha:Odisha-Economic-Survey-Report-Irrigation

୩ ବର୍ଷରେ ଜଳସେଚନ ବଢିଛି ୩ଲକ୍ଷ ହେକ୍ଟର ହେଲେ ସେଥିରୁ କ୍ଷୁଦ୍ର ଉଠା ଜଳସେଚନ ୨ଲକ୍ଷ : ଅର୍ଥନୈତିକ ସର୍ଭେ ରିପୋର୍ଟ

ଚାଷୀମାନଙ୍କ ନିୟମିତ ଅଭିଯୋଗ ହେଉଛି କ୍ଷୁଦ୍ର ଉଠା ଜଳସେଚନ ପ୍ରକଳ୍ପ ଗୁଡିକ ୨-୩ ବର୍ଷ ପରେ ଆଉ କାମ କରୁନି । ହେଲେ ସରକାରଙ୍କ ପ୍ରାଥମିକତାରେ ଅଛି କ୍ଷୁଦ୍ର ଉଠା ଜଳସେଚନ ପ୍ରକଳ୍ପ । ଆଜି ବିଧାନସଭାରେ ସ୍ଥାନିତ ହୋଇଥିବା ଅର୍ଥନୈତିକ ରିପୋର୍ଟରେ ୨୦୧୪-୧୫ରୁ ୨୦୧୬-୧୭ ମସିହା ମଧ୍ୟରେ ସବୁଠାରୁ ବେଶି ହାରରେ ବଢିଛି କ୍ଷୁଦ୍ର ଉଠା ଜଳସେଚନ ପ୍ରକଳ୍ପ ଦ୍ୱାରା ଜଳସେଚିତ ଜମିର ପରିମାଣ । ୨୦୧୪-୧୫ରେ ରାଜ୍ୟରେ ମୋଟ ୩୪.୮୬ ଲକ୍ଷ ହେକ୍ଟର ଜମିରେ ଜଳସେଚନ ସୁବିଧା ଥିବା ବେଳେ ୨୦୧୬-୧୭ରେ ଏହା ୩୭.୮୪ ଲକ୍ଷ ହେକ୍ଟରରେ ପହଂଚିିଥିଲା । ଜଳସେଚନ କ୍ଷମତା ବଢିଥିବା ୩ ଲକ୍ଷ ହେକ୍ଟର ଜମିରୁ ୨ ଲକ୍ଷ ହେକ୍ଟର ହେଉଛି କେବଳ କ୍ଷୁଦ୍ର ଉଠା ଜଳସେଚନ ପ୍ରକଳ୍ପର । ବୃହତ ଏବଂ ମଧ୍ୟମ ଜଳସେଚନ କ୍ଷମତାରେ ବହୁତ କମ ମାତ୍ର ୦.୧୩ ଲକ୍ଷ ହେକ୍ଟର ଚାଷ ଜମି ବଢିଛି ।

Anil Biswal 22/03/2018
Khabar Odisha:Odisha-Economic-Survey-Report-Agriculture

କମିଛି ବିହନ ଏବଂ ମଂଜି ବଂଟନ ହେଲେ ବଢିଛି ଧାନ ଉପ୍ତାଦନ : ଅର୍ଥନୈତିକ ସର୍ଭେ ରିପୋର୍ଟ

ରାଜ୍ୟରେ ଓଡିଶା ବିହନ ନିଗମର ବଜେଟ ବଢିଛି ହେଲେ ବର୍ଷକୁ ବର୍ଷ କମୁଛି ବିହନ ଏବଂ ମଂଜି ବଂଟନର ପରିମାଣ । ୨୦୧୦-୧୧ ଆର୍ଥୀକ ବର୍ଷରେ ଓଡିଶା ବିହନ ନିଗମ ମୋଟ ୬,୭୨,୭୩୮ କ୍ୱିଂଟାଲ ପରିମାଣର ବିହନ ଚାଷୀମାନଙ୍କୁ ବାଂଟିଥିଲା ବେଳେ ୨୦୧୬-୧୭ରେ ଏହି ପରିମାଣ କମି ୫,୮୨,୧୧୪ କ୍ୱିଂଟାଲରେ ପହଂଚିଛି । ମୋଟ ୭ ବର୍ଷରେ ପ୍ରାୟ ୯୦ ହଜାର କ୍ୱିଂଟାଲ ପରିମାଣର ବିହନ କମିଛି । ମୁଳତଃ ଓଡିଶା ବିହନ ନିଗମ ରାଜ୍ୟର ଚାଷୀମାନଙ୍କୁ ଧାନ, ତୈଳ ବିଜ, ପନିପରିବା ଏବଂ ଫଳଚାଷ ପାଇଁ ବିହନ ଯୋଗାଇ ଦେଇଥାଏ । ଅଣ ଧାନ ବିହନ ମାତ୍ରାରେ ଅତ୍ୟଧିକ କମ ବଂଟନ ହୋଇଥିବା ରିପୋର୍ଟରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ।

Anil Biswal 22/03/2018
Khabar Odisha:Kendrapada-BJD-Congress-leader

ବଦଳୁଛି କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ବିଜେଡି ସମୀକରଣ, କଂଗ୍ରେସ ନେତା ସାଜିବେ ମୁଖ୍ୟ କର୍ଣ୍ଣଧାର

ଧୀରେଧୀରେ କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ବିଜେଡିରେ ସମୀକରଣ ବଦଳିବାରେ ଲାଗିଛି। ବିଗତ ଦିନରେ ପାୱାରଫୁଲ ଥିବା ନେତାଙ୍କ ଶକ୍ତି ହରଣ କରିବାରେ ଲାଗିଯାଇଛନ୍ତି ହାଇକମାଣ୍ଡ। ଏପରି ଚର୍ଚ୍ଚା ଏବେ କେନ୍ଦ୍ରପଡା ରାଜନୀତିକୁ ଆହୁରି ଚଳଚଞ୍ଚଳ କରିଦେଇଛି।

ଶ୍ରୀହରି ଦାଶ 20/03/2018
Khabar Odisha:Congress-Rahul-Gandhi-PCC-President-Prasad-Harichandan

ଆଉ ଯୋଡି ହେବନି କଂଗ୍ରେସ ଫାଟ- ରାହୁଲଙ୍କ ଆଶୀର୍ବାଦ ପାଇ ଫେରିଲେ ପ୍ରସାଦ, ବରିଷ୍ଠଙ୍କ ଯୁଗ ଶେଷ, ଯୁବ ସାଜିବେ ସେନାପତି

କଂଗ୍ରେସ ରାଜନୀତିରେ ଏବେ ନୂଆ ଫର୍ମୁଲାକୁ ନେଇ କାମ କରିବେ ପିସିସି ସଭାପତି ପ୍ରସାଦ ହରିଚନ୍ଦନ। ଦଳରେ ଥିବା ବରିଷ୍ଠ ନେତା କେବଳ ମାର୍ଗଦର୍ଶକ ଭାବେ କାମ କରିବେ। ନୂଆ ପୀଢି ସଷ୍ଟି କରି ସେମାନଙ୍କୁ ସେନାପତି ଭାବେ କାମରେ ଲଗାଇବେ ପ୍ରସାଦ। ଏଥିପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ଦଳର ମୁଖିଆ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ଅଭୟ ବର ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି। ଦିଲୀର ମହାଅଧିବେଶନ ପରେ ଏବେ ଆକ୍ଟିଭ ମୁଡରେ ଚାଲି ଆସିଛନ୍ତି ପ୍ରସାଦ ହରିଚନ୍ଦନ। ତାଙ୍କୁ ନୂଆ ପିଢି ସୃଷ୍ଟି କରି କାମ କରିବା ପାଇଁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ରହିଥିବା କଥା ବରିଷ୍ଠ କଂଗ୍ରେସ ନେତା ସୁରେଶ କୁମାର ରାଉତରାୟ ଆଜି ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି। ଶ୍ରୀ ରାଉତରାୟଙ୍କର ଏହିପରି ବକ୍ତବ୍ୟକୁ ନେଇ ଏବେ କଂଗ୍ରେସ ରାଜନୀତିରେ ଏକ ପ୍ରକାର ଝଡ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି। ଏପରିକି ଦଳରେ ଥିବା କିଛି ପୁରୁଖା ନେତା ଏବେ ଏହାକୁ ହତଚକିତ ହୋଇପଡିଛନ୍ତି ।

ଶ୍ରୀହରି ଦାଶ 20/03/2018
First Previous
1 2 3 4 5 6
Next Last Page 1 of 6