Khabar Odisha:GST-Speciality

କଣ ଅଛି ଜିଏସଟିର ବିଶେଷତ୍ୱ

ଜିଏସଟି ର ଲାଗୁକରଣ ଆମ ରାଜ୍ୟ ପାଇଁ ଏକ ଖୁସିର କଥା । ଜିଏସଟି ହେଉଛି ଟିକସର ସରଳି କରଣ ପ୍ରକ୍ରିୟାର ଏକ ଯୁଗାନ୍ତକାରୀ ପଦକ୍ଷେପ । ସବୁ ପ୍ରକାର ପରୋକ୍ଷ କରକୁ ମିଶାଇ ଏକ ସରଳ ଟିକସ କରିବା ହେଉଛି ଏହାର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ । ସାରା ଭାରତରେ ଏବେ ଗୋଟିଏ ଟିକସ ନିୟମରେ ଚାଲିବ । ରାଜ୍ୟ ରାଜ୍ୟ ଭିତରେ ଅଲଗା ଅଲଗା ଟିକସ ନିୟମ ଥିବାରୁ ଅନେକ ଅସାଧୁ ବେପାରୀ ଏହାର ଲାଭ ଉଠାଇ ଟିକସ ଫାଙ୍କୁଥିଲେ । ଏହା ଦ୍ୱାରା ରାଜ୍ୟମାନେ ଟିକସ ହରାଉଥିଲେ । ଜିଏସଟି ଲାଗୁ ହେଲେ ରାଜ୍ୟ ମାନେ ଏହି ହରାଉଥିବା ଟିକସକୁ ପାଇପାରିବେ । ଟିକସ ପଦ୍ଧତିରେ ସ୍ୱଛତା ଆସିବ ।

Anil Biswal 18/05/2017
Khabar Odisha:Why-Soumya-Patnaik-Met-Odisha-CM-Naveen-Patnaik

ଆନ୍ଦୋଳନ କଲେ ଏକାଠି: ହେଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଭେଟିଲେ ଏକା ? ରାଜନୈତିକ ଅଭିସନ୍ଧି ପାଇଁ ଆନ୍ଦୋଳନ ଭାଙ୍ଗିବାର ମାଷ୍ଟର ପ୍ଲାନ ନୁହେଁ ତ ?

ହେଲେ ସୌମ ବାବୁ ନିଜେ ଏକା ଏ ସବୁ ଆନ୍ଦୋଳନ କରୁନଥିଲେ । ଓଡିଆ ଭାଷାର ସୁରକ୍ଷା ତଥା ଓଡିଆରେ ଶାସନ କରିବାକୁ ଚାଲୁଥିବା ଆନ୍ଦୋଳନରେ ଆହୁରି ଅନେକ ଭାଷାବିତ, ରାଜନେତା ଥିଲେ । ବୈଷ୍ଣବ ପରିଡା, ପଂଚାନନ କାନୁନଗୋ, ସୁଭାଷ ପଟ୍ଟନାୟକ, ପ୍ରଦ୍ୟୁମ୍ନ ଶତପଥୀ ଭଳି ଅନେକ ବ୍ୟକ୍ତି ଥିଲେ । ହେଲେ ସୌମ ବାବୁ ନିଜେ କାହିଁକି ଏକା ଗଲେ ଏମାନଙ୍କୁ ନେଲେ ନାହିଁ ତାକୁ ନେଇ ସନ୍ଦେହ ସ୍ୱାଭାବିକ । ସେହିପରି ଚିଟଫଣ୍ଡ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ଜମାକାରୀଙ୍କ ଅର୍ଥ ଫେରିବାକୁ ନେଇ ରାଜ୍ୟ ସାରା ଆନ୍ଦୋଳନ ଚାଲୁଥୀଲା । ସୌମ ବାବୁଙ୍କ ସହ ଆହୁରି ଅନେକ ବୁଦ୍ଧିଜୀବି ଏହି ଆନ୍ଦୋଳନରେ ସାମିଲ ଥିଲେ । ଚାଷୀ ଆନ୍ଦୋଳନରେ ସୌମ ପଟ୍ଟନାୟକ ପରେ ସାମିଲ ହୋଇଥିଲେ । ନିଜ ଖବର କାଗଜରେ ଲେଖା ଛାପିବାକୁ ସୁଯୋଗ ଦେଇ ଏହି ଆନ୍ଦୋଳନର ନେତା ମାନଙ୍କୁ ସୌମ ବାବୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିପାରିଥିଲେ ।

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 14/05/2017
Khabar Odisha:Who-is-killer-of-tiger-dead-body-rescue-from-Shimilipal-Tiger-Reserve

ଶିମିଳିପାଳରୁ ଉଦ୍ଧାର ମୃତ ବାଘକୁ ମାରିଛି କିଏ: କୁମ୍ଭୀର ନା ଶିକାରୀ!

ବାରିପଦା/ଭୁବନେଶ୍ୱର, ମଇ ୦୭(ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ମୟୁରଭଞ୍ଜ ଜିଲ୍ଲା ଶିମିଳିପାଳ ଅଭୟାରଣ୍ୟରୁ ଏପ୍ରିଲ ୪ରେ ଉଦ୍ଧାର ହୋଇଥିବା ବାଘକୁ କିଏ ମାରିଛି, ତାହାକୁ ନେଇ ଅନେକ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଙ୍କି ମାରୁଛି । ଭାରତର ଜାତୀୟ ପଶୁ ବାଘକୁ ସୁରକ୍ଷା ଦେବାରେ ଶିମିଳିପାଳ ଅଭୟାରଣ୍ୟର ଅଧିକାରୀ ଓ କର୍ମଚାରୀମାନେ ବିଫଳ ହୋଇଛନ୍ତି ବୋଲି ଅଭିଯୋଗ...

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 07/05/2017
Khabar Odisha:When-Will-Chit-Fund-Victims-Get-Back-Their-Money

କର୍ପସ ଫଣ୍ଡ ଘୋଷଣାକୁ ପୁରିଲା ୪ ବର୍ଷ, କେବେ ମିଳିବ ଚିଟ ଫଣ୍ଡ ଜମାକାରୀଙ୍କୁ ଅର୍ଥ

ଜୁଲାଇ ମାସ ୯ ତାରିଖ, ୨୦୧୩ ମସିହା । ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଘୋଷଣା କଲେ ୩୦୦ କୋଟିର କର୍ପସ ଫଣ୍ଡ । ଚିଟ ଫଣ୍ଡରେ ପଇସା ହରାଇଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ଅର୍ଥ ଫେରାଇବା ପାଇଁ ସରକାର ଏହି କର୍ପସ ଫଣ୍ଡ ତିଆରି କରିଥିଲେ । ସେତେବେଳେ ୨୦୧୪ ନିର୍ବାଚନର ଠିକ ଆଗରୁ ଏପରି ଘୋଷଣା କରି ଚିଟଫଣ୍ଡ ଜମାକାରୀଙ୍କ ଭୋଟକୁ ହାତେଇବାରେ ସକ୍ଷମ ହୋଇଥିଲା ବିଜୁ ଜନତା ଦଳ । ୨୦୧୩ ରୁ ଆସି ୨୦୧୭ ହେଲାଣି ହେଲେ ଚିଟଫଣ୍ଡ ଜମାକାରୀଙ୍କୁ ୩୦୦ କୋଟି ତ ଦୂରର କଥା ଫଟା ପାହୁଲାଟିଏବି ମିଳିପାରିନାହିଁ । କେବେ ମିଳିବ ପଇସା ତା ବି ସଠିକ ଭାବେ କହିପାରୁନାହାନ୍ତି ସରକାର । ସେତେବେଳେ ନିର୍ବାଚନ ଥିଲା ବୋଲି ସରକାର ବଡ ପାଟିରେ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେକି ଖୁବ ଶ୍ରୀଘ ପଇସା ପାଇଯିବେ ଚିଟଫଣ୍ଡ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତମାନେ । ହେଲେ ଆଉ ଏବେ ନିର୍ବାଚନ ଜିତିଲା ପରେ ପଇସା କଥା ଭୁଲି ଯାଇଛନ୍ତି ସରକାର ।

Anil Biswal 06/05/2017
Khabar Odisha:Lakh-of-Odia-labourers-in-other-states

ଶ୍ରମିକ ଦିବସ ଆଜି: ବାହାରେ ବନ୍ଧା ପଡ଼ିଛନ୍ତି ଲକ୍ଷ୍ୟାଧିକ ଓଡ଼ିଆ ଶ୍ରମିକ

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ମଇ ୦୧ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ଆଜି ଆନ୍ତର୍ଜାତିକ ଶ୍ରମିକ ଦିବସ ଓ ନିର୍ମାଣ ଶ୍ରମିକ ସେବା ସପ୍ତାହର ପ୍ରଥମ ଦିନ । ଖୁସିର କଥା ଯେ, ପୂରା ବିଶ୍ୱରେ ଏହି ଦିବସକୁ ଗମ୍ଭୀରତାର ସହିତ ପାଳନ କରାଯାଉଛି । ଆଜିର ଦିନରେ ନିର୍ମାଣ ଶ୍ରମିକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସରକାର ନୂଆଁ ନୂଆ ଯୋଜନାର ଶୁଭାରମ୍ଭ କରୁଛନ୍ତି । ନିର୍ମାଣଶ୍ରମିକଙ୍କ ମଙ୍ଗଳ ପାଇଁ ହଜାର ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କା ମଞ୍ଜୁରୀ ଦେଉଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ସବୁଠାରୁ ବଡ଼ କଥା ହେଲା ଯେ, ସରକାର ଯେଉଁ ଉଦେ୍ଦଶ୍ୟ ନେଇ ଯୋଜନାଗୁଡ଼ିକ ଆରମ୍ଭ କରିଥାନ୍ତି, ତା’କୁ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ପାଖରେ ପହଞ୍ଚାଇବାରେ ବିଫଳ ହୋଇ ଥାନ୍ତି । ଇରାକ, ଇରାନ, ପାକିସ୍ତାନ, ଉତ୍ତର କୋରିଆ ସରକାର ଗରୀବ ଓ ଶ୍ରମିକ ମଙ୍ଗଳ ପାଇଁ ଯେତିକି ଚନ୍ତା କରୁ ନାହାନ୍ତି, ଯୁଦ୍ଧ ଓ ଯୁଦ୍ଧ ସାମଗ୍ରୀ ପାଇଁ ତା’ଠାରୁ ଅଧିକ ଯତ୍ନବାନ । ଆମ ଦେଶରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଦେଶ, ଛତିଶଗଡ, ଗୁଜୁରାଟ, ଆନ୍ଧ୍ର ପ୍ରଦେଶ, ତାମିଲନାଡୁ ସରକାର ଶ୍ରମିକ ଓ ନିର୍ମାଣ ଶ୍ରମିକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଗୁଡ଼ିଏ ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଛନ୍ତି । ଏହି ରାଜ୍ୟମାନଙ୍କରେ ଭୂମିହୀନ, ଅଳ୍ପଚାଷୀମାନେ ଶମ କରି ପରିବାର ପୋଷିବାରେ କୌଣସି ଅସୁବିଧା ନାହିଁ । ଆମ ପଡୋଶୀ ରାଜ୍ୟ ସରକାରମାନେ ଶ୍ରମ ଦର ଅଧିକ ନିର୍ଦ୍ଧାରଣ କରିଛନ୍ତି । ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟମାନଙ୍କରେ ଯୋଜନାକୁ ଆରମ୍ଭ କରି ସେଗୁଡ଼ିକ କିପରି ରୂପାୟନ ହେବ, ସେଥିପାଇଁ ସରକାର ଯତ୍ନବାନ ଥାନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଆମ ରାଜ୍ୟରେ ଓଲଟା ।

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 01/05/2017
Khabar Odisha:

ଉତ୍କଳ ଗୌରବ ମଧୁବାବୁ: ଜୟନ୍ତୀରେ ମନେପକାନ୍ତି ନେତା, ମନ୍ତ୍ରୀ

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ଏପ୍ରିଲ ୨୮(ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ଆଧୁନିକ ଓଡ଼ିଶାର ନବ ନିର୍ମାତା ଉତ୍କଳ ଗୌରବ ମଧୁସୂଦନ ଦାସଙ୍କୁ ପରବର୍ତ୍ତୀ ଓଡ଼ିଆ ଲୋକେ ଉପଯୁକ୍ତ ସମ୍ମାନ ଦେଇ ପାରି ନହାଁନ୍ତି । ଗରିବ, ନିଷ୍ପେଷିତ ଓ ଅବହେଳିତ ଓଡ଼ିଆଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଯାହାର ପ୍ରାଣ ଦିନେ କାନ୍ଦୁଥିଲା, ସେହି ଯୁଗପୁରୁଷଙ୍କ ସ୍ମୁତିପୀଠ ଚିର ଅବହେଳିତ । ମଧୁବାବୁ ଯଦି ଓଡ଼ିଶା ମାଟିରେ ଜନ୍ମ ହୋଇ ନ ଥାନ୍ତେ, ଆଜି ଓଡ଼ିଶାର ପରିଚୟ କିଛି ନ ଥାନ୍ତା, ଏକଥା ସତ । ଏହା ସତ୍ତ୍ୱେ ବି ଓଡ଼ିଶାର କୁଳବୃଦ୍ଧ ଭାବରେ ପରିଚିତ ମଧୁବାବୁଙ୍କୁ ସରକାର ଅବହେଳା କରିଆସୁଛନ୍ତି । ଉତ୍କଳ ଗୌରବଙ୍କ ସ୍ମୁତି ରକ୍ଷା ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ସଂଗ୍ରହାଳୟ ପ୍ରତିଷ୍ଠ କରିଛନ୍ତି ସତ, କିନ୍ତୁ ସେଗୁଡ଼ିକ ରକ୍ଷଣାବେକ୍ଷଣର ଅଭାବ ଯୋଗୁଁ ଦୟନୀୟ ଅବସ୍ଥାରେ ପରିଚାଳିତ ହେଉଛି ।

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 28/04/2017
Khabar Odisha:Pellet-guns-case-supreme-court-today-asked-the-petitioner-to-talk-to-the-various

ଯବାନଙ୍କ ଉପରକୁ ପଥରମାଡ଼ ବନ୍ଦ ହେଉ, ପେଲେଟ ଗନ ବ୍ୟବହାର ନକରିବାକୁ ଯବାନଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେବି: SC

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 28/04/2017
Khabar Odisha:

କେମିତି ରହିଛି ବିଚ୍ଛିନ୍ନାଞ୍ଚଳ ଓ ସୀମାନ୍ତରେ ଓଡ଼ିଆ ସ୍କୁଲର ସ୍ଥିତି

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 27/04/2017
Khabar Odisha:self-analysis-or-only-political-propaganda

ଆତ୍ମ ସମୀକ୍ଷାର ଆହ୍ୱାନ ନା ରାଜନୈତିକ ପଇନ୍ତରାବାଜି

ନିକଟରେ ବିଜେଡିର ଦୁଇ ପୁରୁଣା ସାଂସଦ ବିଭିନ୍ନ ସମ୍ବାଦ ପତ୍ରରେ ନିଜ ଦଳକୁ ଆତ୍ମ ସମୀକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ପରାମର୍ଶ ଛଳରେ ଅନେକ କଥା ଲେଖିଛନ୍ତି । ଜଣେ ସାଂସଦ ନିଜ ଦଳକୁ ଆତ୍ମ ସମୀକ୍ଷାର ପରାମର୍ଶ କଥା ଲେଖିଥିଲେ ଏବେ ଆଉ ଜଣେ ଲେଖିଛନ୍ତି ଯେ ତାଙ୍କ ଦଳ ଉତକ୍ଷିପ୍ତ ହେଉଛି ବୋଲି । ଏହି ଦୁଇ ଜଣ ଯାକ ସାଂସଦ ଦିନେ ଥିଲେ ବିଜେଡିର ଶୃଙ୍ଖଳିତ ଆଉ ଆଗ ଧାଡିର ସାଂସଦ । ଦୁଇଜଣଯାକ ବିଜେଡି ଦଳରୁ ୪ ଥର ୪ ଥର ସାଂସଦ ହୋଇସାରିଲେଣି । ବିଜୁ ଜନତା ଦଳ ତାଙ୍କୁ ଅନେକ ସୁବିଧା ସୁଯୋଗ ଦେଇଛି । ବିଜେଡିରେ ଅନେକ ଟାଣୁଆ ଆଉ ମାଟିର ନେତାଙ୍କ ଟିକଟ ନବୀନ ବାବୁ କାଟିଥିଲା ବେଳେ ଏମାନଙ୍କ ପାଇଁ କିନ୍ତୁ ନବୀନ ବାବୁ ସବୁବେଳେ ଦୟାବାନ ହୋଇରହିଛନ୍ତି । ହେଲେ ଏବେ ରାଜ୍ୟରେ ବିଜେଡିର ଖରାପ ସମୟ ଆସୁଥିଲା ବେଳେ ଆଗ ଧାଡିର ଏହି ଦୁଇ ସାଂସଦ ଏପରି ବୟାନବାଜି କରିବା ପଛରେ କାରଣ ହେଇପାରେ? ଯାହାଙ୍କ ଆର୍ଶୀବାଦ ପାଇଁ ଏମାନେ ପଦ ପଦବୀ ଆଉ କ୍ଷମତା ପାଇଲେ ଏବେ ସେମାନେ ତାଙ୍କୁ ଦୋଷ ଦେଉଛନ୍ତି କାହିଁକି ? ଦଳ ଜିତିଲା ବେଳେ ସ୍ୱାହା ସ୍ୱାହା ଆଉ ହାରିଲା ବେଳେ ଆହା ନକହି ଉପଦେଶ କାହିଁକି ? ତା ପୁଣି ଖବର କାଗଜରେ । ଅବଶ୍ୟ ଦଳବି ଏ ଦୁଇଜଣଙ୍କୁ ଦଳୀୟ କାର୍ଯ୍ୟକମ ଠାରୁ ଦୁରେଇ ରଖିବା ଏମାନଙ୍କୁ ଏପରି କରିଥିବାପାଇଁ ବାଧ୍ୟ କରିଥାଇପାରେ ।

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 26/04/2017
Khabar Odisha:ଛan-a-united-opposition-spoil-bjps-chances-a-primer-to-presidential-poll

ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ନିର୍ବାଚନ: କଣ ବିରୋଧୀ ଏକଜୁଟ ହୋଇ ବିଗାଡ଼ିବେ ବିଜେପିର ଖେଳ, ଦେଖନ୍ତୁ ପୁରା ଗଣିତ

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 22/04/2017
Khabar Odisha:Naveen-Is-Following-Modi-After-Panchayat-Election-Bad-Result

ପଚାଂୟତ ମାଡ ପରେ ବଦଳୁଛନ୍ତି ନବୀନ, ମୋଦୀଙ୍କୁ କରୁଛନ୍ତି କପି

ଆଗରୁ ନବୀନ ମେଡିଆ ସାମ୍ନାରେ ବେଶ କମ କହୁଥିଲେ । କାଗଜରେ ଦୁଇ ଧାଡି ଲେଖାକୁ ପଢୁଥିଲେ ଆଉ ଥ୍ୟାଙ୍କ ୟୁ କହି ଚାଲିଯାଉଥିଲେ । ଆଉ କୌଣସି ପ୍ରଶ୍ନ ପଚାରିବାର ସୁଯୋଗ ଦେଉନଥିଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ । କିନ୍ତୁ ଏବେ ସ୍ଥିତି ପୁରା ବଦଳିଛି । ନବୀନ ନିଜ କଥା କହିଲା ପରେ ଅପେକ୍ଷା କରୁଛନ୍ତି କାଳେ କୋଉ ସାମ୍ବାଦିକ କିଛି ପ୍ରଶ୍ନ ପଚାରୁଛନ୍ତି । ଆଉ ହସି ହସି ଉତ୍ତରବି ଦେଉଛନ୍ତି ।

Anil Biswal 22/04/2017
Khabar Odisha:Odisha-On-Priority-Of-Narendra-Modis-Development-Agenda

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଗରିବ କଲ୍ୟାଣ ଯୋଜନାରେ ଓଡିଶା ପାଲଟିଛି ପ୍ରୟୋଗଶାଳା

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 21/04/2017
Khabar Odisha:

ଶିମିଳିପାଳ ଅଭୟାରଣ୍ୟ: ୬୪ ପରିବାର ବିତାଉଛନ୍ତି ଯାଯାବର ଜୀବନ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,ଏପ୍ରିଲ ୧୭(ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ବାଘ ହେଉଛି ଆମ ଦେଶର ଜାତୀୟ ପଶୁ । ବିଶ୍ୱରେ ଥିବା ସମୁଦାୟ ବାଘ ସଂଖ୍ୟାର ୭୦ ପ୍ରତିଶତ ଭାରତରେ ଦେଖାଯାଆନ୍ତି । ୨୦୦୬ ମସିହାରେ ଦେଶରେ ୧୪୧୧ଟି ବାଘ ଥିବାବେଳେ ୨୦୧୧ରେ ୧୭୦୬ ରୁ ୨୦୧୪ରେ ୨୨୨୬କୁ ପହଞ୍ଚିଛି । ଜାତୀୟ ବ୍ୟାଘ୍ର ସଂରକ୍ଷଣ ପ୍ରାଧିକରଣ (ଏନ୍ଟିସିଏ) ଦ୍ୱାରା ଦେଶରେ ୫୦ଟି ବ୍ୟାଘ୍ର ସଂରକ୍ଷଣ କେନ୍ଦ୍ର ପରିଚାଳିତ ହେଉଛି । ସେଥିରୁ ଶିମିଳିପାଳ ହେଉଛି ଅନ୍ୟତମ ବ୍ୟାଘ୍ର ସଂରକ୍ଷଣ ପ୍ରକଳ୍ପ ।

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 17/04/2017
Khabar Odisha:

କେତେଥର ଗିରଫ ହେବେ ଜୟନାରାୟଣ!

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ଏପ୍ରିଲ ୧୫(ଖବର ଓଡ଼ିଶା):ପରଂପରା ଓ ଭାଇଚାରାର ସହର ସମ୍ବଲପୁରରେ ଅନେକ ବର୍ଷ ଧରି ଚଳି ଆସୁଥିବା ପଣା ସଂକ୍ରାନ୍ତି ଓ ହନୁମାନ ଜୟନ୍ତୀ ସମୟରେ ପୂର୍ବତନ ବିଧାୟକ ତଥା ଭାରତୀୟ ଜନତା ପାର୍ଟିର ବରିଷ୍ଠ ନେତା ଜୟନାରାୟଣ ମିଶ୍ରଙ୍କୁ ଗିରଫ କରାଯାଉଛି । ପୁଲିସ ଓ ପ୍ରଶାସନର ଏକଛତ୍ରବାଦୀ ଶାସନ ଯୋଗୁଁ ବିଗତ ୪ ବର୍ଷ ହେଲା ଜୟନାରାୟଣଙ୍କୁ ହନୁମାନ ଜୟନ୍ତୀ ସମୟରେ ଜେଲ ଯିବାକୁ ପଡୁଛି । ହନୁମାନ ଜୟନ୍ତୀ ଅବ୍ୟବହିତ ପୂର୍ବରୁ ବିଜେପି ନେତା ତଥା ସମ୍ବଲପୁର ଜନତାଙ୍କୁ ଭାବିବାକୁ ପଡ଼ିଥାଏ ଯେ, ଜୟନାରାୟଣଙ୍କୁ କ'ଣ ଏଥର ବି ଜେଲ ଯିବାକୁ ପଡ଼ିବ କି? ସେପଟେ ପୁଲିସ ପ୍ରଶାସନ ଜୟନାରାୟଣଙ୍କୁ ଗିରଫ ନ କଲା ଯାଏ ଶାନ୍ତିରେ ରହିପାରେନି । ପୁଲିସ ଶୁକ୍ରବାର ଯେମିତି ଶ୍ରୀ ମିଶ୍ରଙ୍କ ସହିତ ଜୟନାରାୟଣଙ୍କ ସମର୍ଥକ ନାରଉି ନାୟକ, ଅନୀଲ ବେହେରା ଓ ସମୀର ବାବୁଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିବା ସହିତ ସହରରୁ ମୋଟ୍ ୧୦୭ଜଣଙ୍କୁ ଅଟକ ରଖିଥିଲା । ଶାନ୍ତି ପାଇଁ ପୁଲିସ ପ୍ରଶାସନ ତରଫରୁ ୩୨ ପ୍ଲାଟୁନ ପୁଲିସ ଫୋର୍ସ ମୁତୟନ ହୋଇଥିଲେ, ବି ଆଶା ଓ ଆଶଙ୍କାରେ ରହିଥିଲା ସମ୍ବଲପୁର ।

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 15/04/2017
Khabar Odisha:

ଭଦ୍ରକ ହିଂସା ସଭ୍ୟ ସମାଜ ପାଇଁ ଅଭିଶାପ

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 09/04/2017
Khabar Odisha:UPA-3-Years-Verses-NDA-3-Years-Narendra-Modi-And-Manmohan-Singh

ୟୁପିଏର ତିନି ବର୍ଷ ବନାମ ବିଜେପିର ତିନି ବର୍ଷ

କେନ୍ଦ୍ରରେ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଶାସନାଧୀନ ବିଜେପି ସରକାରକୁ ୩ ବର୍ଷ ପୁରିବାକୁ ଆଉ ମାସ କେଇଟା ଅଛି । ତିନି ବର୍ଷର ଶାସନ ଭିତରେ ଅନେକ ଯୋଜନା, ନିଷ୍ପତ୍ତି , ପଦକ୍ଷେପ ହୋଇଛି । ସରକାର କେଉଁଠି ଜନସାଧାରଣଙ୍କର ଆସ୍ଥାକୁ ଜିତିବାରେ ସକ୍ଷମ ହୋଇଛନ୍ତିତ ଆଉ କେଉଁଠି ବିରୋଧୀଙ୍କ ସମାଲୋଚନାର ଶିକାର ମଧ୍ୟ ହୋଇଛନ୍ତି । ୨୦୧୪ ନିର୍ବାଚନରେ ଜନସାଧାରଣ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ଉପରେ ପ୍ରଚଣ୍ଡ ଆଶା ଭରସା କରି ପୁରା ସପକ୍ଷରେ ଅଭୁତପୁର୍ବ ମତଦାନ ଦେଇଥିଲେ । ୟୁପିଏ ସରକାରକୁ ଲୋକମାନେ ନାପସନ୍ଦ କରି ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ଉପରେ ଭରଷା କରିଥିଲେ । ହେଲେ କଣ ଲୋକମାନେ ଯେଉଁଥି ପାଇଁ ୟୁପିଏ ଠାରୁ ମୁହଁ ଫେରାଇଥିଲେ ତା ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ବିଜେପି ସରକାର ପୂରଣ କରିପାରିଛନ୍ତି ।

Anil Biswal 08/04/2017
Khabar Odisha:Corruption-in-Harischandra-Scheme

"ହରିଶ୍ଚନ୍ଦ୍ର ସହାୟତା ଯୋଜନା'ର ହରି ଲୁଟ

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 07/04/2017
Khabar Odisha:Damodar-Rout-said-many-defaulters-of-farm-loans-spending-on-drinking-alcohol-or-towards-wedding-in-the-family

୧୪ ଲକ୍ଷ ଚାଷି ୪୪୯୨ କୋଟି ଟଙ୍କାର ମଦ ପିଇଦେଲେ - ଦାମ ବାବୁ ! କୃଷକଙ୍କୁ ଅପମାନ ନୁହେଁକି ?

ଦାମ ରାଉତ ରାଜ୍ୟର ସବୁଠାରୁ ପୁରୁଖା ମନ୍ତ୍ରୀ । ଏକମାତ୍ର ଧୋତୀ ପିନ୍ଧା ବରିଷ୍ଠ ତଥା ବୟସ୍କ ମନ୍ତ୍ରୀ । ହାତରେ ଅଛି ସମବାୟ ବିଭାଗ ଆଉ ଅବକାରୀ । ମାନେ କୃଷି ରୂଣ ଦେବା ଓ ମଦ ବିକ୍ରି କରିବା ସବୁ ହିସାବର ଦାୟିତ୍ୱ ଅଛି ମନ୍ତ୍ରୀ ଦାମ ରାଉତଙ୍କ ଉପରେ । ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ନେଇ ଚମତକାର ବୟାନକୁ ନେଇ ସଦାସର୍ବଦା ବିବାଦରେ ରହୁଥିବା ଦାମୋଦର ରାଉତ ଆଗରୁ ଅନେକ ବିତର୍କିତ ମନ୍ତବ୍ୟ ଦେଇଛନ୍ତି । ହେଲେ କୃଷି ଋଣ ଛାଡ଼ ସଂପର୍କରେ ଦାମବାବୁ ଯାହା କହିଛନ୍ତି ତାହା କିନ୍ତୁ ସାମ୍ବିଧାନିକ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଅନୁସାରେ ଦେଖିଲେ ଘୋର ସାଙ୍ଘାତିକ । ଦାମ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଚାଷୀ ଋଣ ନେଇ ଚାଷ କାମରେ ଲଗାଉନାହିଁ । ସେହି ଟଙ୍କାକୁ ସେ ଝିଅ ବାହାଘର କରୁଛି ଓ ମଦ ପିଉଛି । ଗଣତନ୍ତ୍ରରେ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କର ବକ୍ତ୍ୟବକୁ ସରକାରଙ୍କର ସ୍ବୀକୃତ ମତ ବୋଲି ଧରାଯାଏ । ମନ୍ତ୍ରୀ ଦାମ ରାଉତ ହେଉଛନ୍ତି ସମାବୟ ବିଭାଗର ମନ୍ତ୍ରୀ । କୃଷି ରୂଣ ଦେବା ଓ ତାକୁ ଠିକ କୃଷକଙ୍କ ପାଖରେ ପହଂଚାଇବା ଦାମ ରାଉତଙ୍କ ବିଭାଗର କାମ ।

Anil Biswal 06/04/2017
Khabar Odisha:Deficiency-of-cold-store-farmer-bear-lost

ଶୀତଳଭଣ୍ଡାରର ଅଭାବ, କ୍ଷତି ସହୁଛି ଉଦ୍ୟାନ ଚାଷୀ

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ଏପ୍ରିଲ ୫(ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ଓଡ଼ିଶାର ୪କୋଟି ୨୦ ଲକ୍ଷ ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୬୫ ପ୍ରତିଶତ କୃଷି ଓ କୃଷି ଶ୍ରମିକ ଭାବରେ ଜୀବନ ବିତାଇଥା'ନ୍ତି । ଧାନ ଚାଷ ମୁଖ୍ୟ ଫସଲ ହୋଇଥିଲେ ହେଁ ରାଜ୍ୟରେ ପରିବା ଚାଷ କରି ଅନେକ ପରିବାର ଭରଣ ପୋଷଣ କରୁଛନ୍ତି। କୃଷିଭିତ୍ତିକ ରାଜ୍ୟ ଓଡ଼ିଶାରେ ବର୍ଷକୁ ୮୭,୫୫,୦୦୦ଟନ୍ ପରିବା ଉତ୍ପାଦନ ହେଉଛି ।

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 05/04/2017
Khabar Odisha:Odisha-tourist-in-bad-position-tourist-do-not-interest-to-come-Odisha

ଦୁର୍ଦ୍ଦିନରେ ଓଡ଼ିଶା ପର୍ଯ୍ୟଟନ, ବିମୁଖ ହେଉଛନ୍ତି ଦେଶୀ-ବିଦେଶୀ ପର୍ଯ୍ୟଟକ

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ଏପ୍ରିଲ ୧(ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ସବୁଜ ବନାନୀ, ସୁଦୀର୍ଘ ପର୍ବତମାଳା, କୁଳୁକୁଳୁ ଜଳପ୍ରପାତ, ୪୮୦ କିମି ବିସ୍ତୀର୍ଣ୍ଣ ବେଳାଭୂମି, ପୁରାତନ ମନ୍ଦିର ଓ ଐତିହାସିକ ସ୍ମାରକୀକୁ ନେଇ ଓଡ଼ିଶା ପର୍ଯ୍ୟଟନ । ଅଭୟାରଣ୍ୟ, ଇକୋ-ପର୍ଯ୍ୟଟନ କେନ୍ଦ୍ର, କଳା ଓ ପର୍ବପର୍ବାଣି ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କୁ ଆକର୍ଷିତ କରିଥାଏ । ପଯ୍ୟଟକଙ୍କ ସୁବିଧା ଲାଗି ସରକାର ନିୟନ୍ତ୍ରଣାଧୀନ ଏକ ସଂସ୍ଥା କାମ କରୁଛି, ମାତ୍ର ପରିଚାଳନାରେ ଅବ୍ୟବସ୍ଥା ହେଉ ଅଥବା ଅନ୍ୟ କୈାଣସି କାରଣର ହେଉ, ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କୁ ଯେମିତି ସୁବିଧା ମିଳିବା କଥା, ତାହା ମିଳୁ ନ ଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହେଉଛି । ହାତଗଣତି କିଛି ପର୍ଯ୍ୟଟନ ସ୍ଥଳ ବ୍ୟତୀତ ୯୦ ପ୍ରତିଶତ ସଂକଟରେ ଚାଲିଛି । ପ୍ରଚାର-ପ୍ରସାରର ଅଭାବ, ପଯ୍ୟଟକଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ଉଚିତ ବ୍ୟବସ୍ଥା ନ ହେବା ଓ ନିମ୍ନମାନର ଗମନାଗମନ ଯୋଗୁଁ ଓଡ଼ିଶା ପର୍ଯ୍ୟଟନ ଗୋଆ, ଗୁଜୁରାତ, ରାଜସ୍ଥାନ, ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ଭଳି ରାଜ୍ୟମାନଙ୍କଠାରୁ ବହୁତ ପଛରେ ।

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 02/04/2017
First Previous
1 2 3
Next Last Page 1 of 3