For English Prss ctrl+g
Khabar Odisha:Bijoy-Mahapatra-Joined-BJD

ସ୍ୱାଭିମାନୀ ବିଜୟଙ୍କ ମାନ ଭାଙ୍ଗିବେ ନବିନ

ଆଉ କେହି ନୁହେଁ ନିଜେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବିନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଯିବେ ବିଜୟ ମହାପାତ୍ରଙ୍କର ଘରକୁ । ବିଜେଡିରେ ମିଶିବା ପାଇଁ କରିବେ ନିମନ୍ତ୍ରଣ । ଯଦି ନିଜେ ଯିବେନି ତା ହେଲେ ପ୍ରତିନିଧି ଭାବେ ପଠାଇବେ ମନ୍ତ୍ରୀମଣ୍ଡଳର କିଛି ବରିଷ୍ଠ ସଦସ୍ୟଙ୍କୁ । ମହାନଦୀ ବିବାଦରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଓ ଓଡିଶା ବିଜେପି ଓଡିଶାର ସ୍ୱାର୍ଥ ବିରୋଧରେ କାମ କରୁଛନ୍ତି ବୋଲି କହି ତା ଆଗରୁ ବିଜୟ ମହାପାତ୍ର ବିଜେପିରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେଇଦେଇଥିବେ । ଇସ୍ତଫା ଦେବାର ଅଳ୍ପ ଦିନ ପରେ ବିଜେଡିରେ ମିଶିବା ପାଇଁ ବିଜୟ ଆଗ୍ରହି ବୋଲି ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ହାଲକା ଇସାରା ମଧ୍ୟ ଦେବେ । ଆଉ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କର ନିମନ୍ତ୍ରଣ ପରେ ବିଜୟ ମହାପାତ୍ର ତାଙ୍କର ସମର୍ଥକ ମାନଙ୍କ ସହ ମିଶିବେ ବିଜେଡିରେ । ଆଉ ତାପରଦିନ ଖବର କାଗଜର ମୁଖ୍ୟ ପୃଷ୍ଠାରେ ଖବର ଛପିବ “ସ୍ୱାଭିମାନି ପୁଅଙ୍କ ମାନଭଂଜନ” । କିଛି ଏମିତି ଚର୍ଚ୍ଚା ଏବେ କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ରାଜନୀତିରେ ଢେର ଜୋରରେ ଚାଲିଛି । ଏବେ ବିଜୟଙ୍କ ଆଭିମୁଖ୍ୟ ଏବଂ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କର କିଛି ଦିନ ତଳେ କହିଥିବା ବକ୍ତବ୍ୟ କି ସେ ପୁରୁଣା ରାଗକୁ ଭୁଲି ଗଲେଣିକୁ ଦେଖିଲେ ଲାଗୁଛି ସେପରି କିଛି ଘଟିବା ସତ ହେଇପାରେ ।

Anil Biswal 14/02/2018
Khabar Odisha:Naveen-Patnaik-Facebook-Twitter-Social-Media-Expenditure

ସୂଚନା ଅଧିକାର ଆଇନାରେ ମିଳିଲା ତଥ୍ୟ, ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କର ସୋସିଆଲ ମିଡିଆ ଖର୍ଚ୍ଚ ୧ କୋଟି ଟଙ୍କା

ଏହି ୧ କୋଟି କେବଳ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କର ସୋସିଆଲ ମିଡିଆ ଚଲାଇବା ପାଇଁ ଖର୍ଚ୍ଚ ହେବ । କିଛି ବେସରକାରୀ ସଂସ୍ଥା ମାନଙ୍କୁ ଓକାକ ମାଧ୍ୟମରେ ଏହି ଅର୍ଥ ଦିଆଯିବ । ସେହି ବେସରକାରୀ ଏଜେନ୍ସି ଗୁଡିକ କିଏ , ସେମାନଙ୍କର ମାଲିକ କିଏ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କୁ ଏହି କାମ ଦିଆଗଲାବେଳେ ଅାଦର୍ଶ ଚୟନ ଚୟନ ପ୍ରକିୟା ଅବଲମ୍ବନ କରାଯାଇଥିଲା କି କରାଯାଇନଥିଲା ତାହା ଅନୁସନ୍ଧାନ ସାପେକ୍ଷ୍ୟ ।

Anil Biswal 12/02/2018
Khabar Odisha:VK-Pandiyan-Naveen-Pattnaik-BJD-Odisha

ନବୀନଙ୍କୁ ଅଣ୍ଡା ମାଡ ବେଳେ ବିଜେଡି କରିନଥିଲା ପ୍ରେସ ମିଟ ହେଲେ ପାଣ୍ଡିୟାନଙ୍କ ପାଇଁ ହେଲା

ବିଜେଡିରେ କିଏ ବଡ ? ବିଜେଡି ପାଇଁ କିଏ ମୁଲ୍ୟବାନ ? ବିଜେଡିର ସୁପ୍ରିମୋ ନିଜେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବିନ ପଟ୍ଟନାୟକ ନା ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ସଚିବ ଭି କେ ପାଣ୍ଡିୟାନ । କାହା କଥାରେ ଚାଲୁଛି ବିଜେଡି ? ସତରେ କଣ ବିଜେଡିର ନେତୃତ୍ୱ ଆଉ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବିନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ପାଖେ ନାହିଁ । ଏମିତି ଅନେକ ଚର୍ଚ୍ଚା ଏବେ ପାଓାର କରିଡର ଏବଂ ରାଜନୈତିକ ମହଲରେ ଉଙ୍କି ମାରିଛି । ପାଣ୍ଡିୟାନଙ୍କର ବାସଭବନ ଭିତରେ ବିଜେପି କର୍ମୀ ମାନେ ପଶିବା ପରେ ଶାସକ ବିଜେଡି ପକ୍ଷରୁ ତିବ୍ର ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି । ଏହାପରେ ଏବେ ଗୋଟିଏ ଚର୍ଚ୍ଚା ଖୋଲା ଖୋଲି ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ଯେ ପାଣ୍ଡିୟାନ ବିଜେଡି ପାଇଁ କିଏ ? ସେ ତାଙ୍କ ଦଳର ନେତା ବା କର୍ମୀ କି ?

Anil Biswal 10/02/2018
Khabar Odisha:Bijepur-Byelection-BJD-BJP-Fight

ବିଜେପୁର ଭିଡିଓ କଳି

ସେହିପରି ବିଜେପି ପକ୍ଷ୍ୟରୁ ମଧ୍ୟ ଶାସକ ବିଜେଡି ବିରୋଧରେ ମଧ୍ୟ ଏକ ଭିଡିଓକୁ ନେଇ ଅଭିଯୋଗ କରାଯାଇଛି ଯେଉଁ ଭିଡିଓରେ ଶାସକ ଦଳର ବିଧାୟକ ଅରୁଣ ସାହୁ ସରକାରୀ କ୍ଷମତାର ଉପଯୋଗ କରି ଭୋଟର ମାନଙ୍କୁ ପ୍ରଭାବିତ କଲା ଭଳି ଭାଷଣ ଦେଉଥିବାର ଦେଖାଯାଉଛି । ଅରୁଣ ସାହୁ କହିଛନ୍ତି କି, ଯେଉଁ ପଂଚାୟତରୁ ବିଜେଡି କୁ ଅଧିକ ଭୋଟ ମିଳିବ ସେହି ପଂଚାୟତକୁ ଅଧିକ ଆର୍ଥୀକ ପୁରସ୍କୃତ କରାଯିବ, ସମସ୍ତଙ୍କୁ ରେସନ କାର୍ଡ ମିଳିବ ଏବଂ ଭତ୍ତା ମିଳିବ । ଏହା ଆଦର୍ଶ ନିର୍ବାଚନ ଆଚରଣ ବିଧିର ଉଲଘଂନ ବୋଲି ବିଜେପି ନିର୍ବାଚନ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ପାଖେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛି ।

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 09/02/2018
Khabar Odisha:Kunduli-Gang-Rape-Naveen-Patnaik-Ordered-SIT-Investigation

ସିବିଆଇ ତଦନ୍ତ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକୁ ଅଟକାଇବା ପାଇଁ ଏସଆଇଟି ନାଟ !

ଅସଲ କଥା ହେଉଛି ଏବେ କୁନ୍ଦୁଲି ମାମଲାର ତଦନ୍ତକୁ ସିବିଆଇକୁ ହସ୍ତାନ୍ତର କରିବା ପାଇଁ ହାଇକୋର୍ଟ ଏବଂ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ପାଂଚ ପାଂଚଟି ପିଟିସନ ଫାଇଲ ହୋଇସାରିଲାଣି । ଏହି ସଂଖ୍ୟା ଅାଗକୁ ବଢିପାରେ । ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ପାଖକୁ ଅଦାଲତରେ ପକ୍ଷ ରଖିବା ପାଇଁ ନୋଟିସ ବି ଆସିଗଲାଣି । ଏବେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ନିଜେ ପକ୍ଷ ରଖିବେ । ଯୁକ୍ତି ବାଢିବେ ଏହି ମାମଲା ସିବିଆଇକୁ ଦିଆନଯାଉ କାରଣ ଆମେ ଏହାର ତଦନ୍ତ ଏସଆଇଟି ଟିମ ଗଠନ କରି କରୁଛୁ । ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କର ପାଖେ ଏବେ ସବୁଠାରୁ ବଡ ଲକ୍ଷ୍ୟ ହେଉଛି ଯାହା କରାଯାଉ ପଛେ ସିବିଅାଇ ଏହି ମାମଲାକୁ ତଦନ୍ତ ନକରୁ । ସରକାରୀ କଳର ପୋଲିସ ଠାରୁ ଅାରମ୍ଭ କରି ଶିଶୁ ମଙ୍ଗଳ ବିଭାଗ ଏବଂ ଚିକିସ୍ତ୍ରା କରୁଥିବା ଡାକ୍ତର ସମସ୍ତଙ୍କର ଭୁଲ ଅଛି ବୋଲି ସରକାର ଜାଣିସାରିଲେଣି । ଅାଉ ଯଦି ସିବିଅାଇ ଏହି ମାମଲାକୁ ତଦନ୍ତ କରେ ସରକାର କେତେ ଯେ ହରଡ ଘଣାରେ ପଡିବେ ତାହା ସମସ୍ତେ ଜାଣନ୍ତି ।

Anil Biswal 07/02/2018
Khabar Odisha:No-Arrested-In-Kunduli-Gang-Rape

ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଅଣ୍ଡା ମାରି ଗିରଫ ହୋଇଛନ୍ତି ୮୯ ହେଲେ କୁନ୍ଦୁଲି ଗଣଦୁର୍ଷମ ମାମଲାରେ ଗିରଫଦାରୀ ଏଯାଏଁ ହୋଇନି

ନେତାଙ୍କୁ ପ୍ରତିବାଦ କରିବା ଆଳରେ ଅଣ୍ଡା ମାରିଲେ ପ୍ରତିବାଦକାରିଙ୍କୁ ପୋଲିସ ସାଙ୍ଗେ ସାଙ୍ଗେ ଉଠାଇ ନେଉଛି ହେଲେ କୁନ୍ଦୁଲି ଗଣଦୁର୍ଷମ ମାମଲାରେ ପୋଲିସର ସେ ପାରିବା ପଣିଆ ଫେଲ ମାରିଗଲା । ଆଇନ ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ସମାନ ସତ କି ମିଛ ଏହା ହେଉଛି ତାର ଜ୍ୱଳନ୍ତ ଉଦାହରଣ । ଗଣଦୁର୍ଷମ ଅପରାଧିକୁ ଧରିପାରୁନଥିବା ଓଡିଶା ପୋଲିସ କିନ୍ତୁ କେଉଁ ମନ୍ତ୍ରୀ ବିଧାୟକଙ୍କୁ ଅଣ୍ଡାମାଡ ହେଲେ କାହାକୁ ଛାଡୁନାହିଁ । ଶତ ସିଂହର ବଳ ନେଇ କରୁଛି କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ । ଜାନୁୟାରୀ ୨୦୧୫ ରୁ ଆଜି ଯାଏଁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଓ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରୀ, ସାଂସଦଙ୍କ ଉପରେ ୧୭ଥର ସମୁଦାୟ ଅଣ୍ଡାମାଡ ହୋଇଥିବା କଥା ସରକାରୀ ରିପୋର୍ଟ କହୁଛି । ଆଉ ସେହି ମାମଲା ଗିରଫ ହୋଇଛନ୍ତି ସମୁଦାୟ ୮୯ ଜଣ । ଆଉ ଏହି ୮୯ ଜଣଙ୍କ ଭିତରୁ ୧୮ ଜଣ ହେଉଛନ୍ତି ଛାତ୍ର । ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଅଣ୍ଡାମାଡ ମାମଲାରେ କେତେ ଆମ ପୋଲିସ କେତେ ତତ୍ପର ଏଥିରୁ ବୁଝା ପଡୁଛି । ଲାଗୁଛି ଯେମିତି ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଅଣ୍ଡା ମାରିଲେ ପୋଲିସକୁ ବେଶି ବାଧୁଛି ଗଣଦୁର୍ଷମ ହେଲେ ନୁହେଁ ।

Anil Biswal 24/01/2018
Khabar Odisha:Kundli-Gang-rape-Victim-Suicide

ଆଜିର ଦିନକୁ ରାଜ୍ୟ ବାସୀ ମନେରଖିବେ ଆଦର୍ଶ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ପୁରସ୍କାର ପାଇଁ ନୁହେଁ କୁନ୍ଦୁଲି ପୀଡିତାଙ୍କ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ପାଇଁ

ଭୁବନେଶ୍ୱରର ବିମାନ ବନ୍ଦର ଠାରେ ଏବେ ଚାଲିଛି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କର ବିରାଟ ପଟୁଆର । କୁଆଡେ ପୁନେରେ ମିଳିଛି ଆଦର୍ଶ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀର ପୁରସ୍କାର । ବିରାଟ ପଟୁଆର, ବାଜା, ବାଣ, ରାଲି କେଉଥିରେ କମ ନାହିଁ । ଆଉ ଏତିକି ବେଳେ ହଠାତ ଗୋଟିଏ ଖବର ଆସି ଆମ ନ୍ୟୁଜ ରୁମରେ ପହଂଚିଲା । କୁନ୍ଦୁଲି ପୀଡିତା ଜଣଙ୍କ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିଛନ୍ତି । ଆହା କି ଦୁଃଖର କଥା । ନ୍ୟାୟ ପାଇଁ ଅକ୍ଟୋବର ୧୦, ୨୦୧୭ ରୁ ଜାନୁୟାରୀ ୨୨, ୨୦୧୮ ଦୀର୍ଘ ୧୦୪ ଦିନର ସଂଘର୍ଷ ପରେ ନିଜ ପାଇଁ ମରିବା ହିଁ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ରାସ୍ତା ବୋଲି ବାଛି ନେଲେ । ଶେଷରେ ଆଦର୍ଶ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କର ଶାସନରେ ଏମିତି ଘଟିଗଲା । ପୀଡିତାଙ୍କୁ ନ୍ୟାୟ ମିଳିଲା ନିଜର ଆତ୍ମହତ୍ୟା । ଇତିଶ୍ରୀ , ବେବିନା ପରେ ଏବେ କୁନ୍ଦୁଲିର ସରସ୍ବତୀ । ସମାନ ଢଙ୍ଗରେ ଚାଲିଗଲା ତିନି ତିନିଟା ଜିବନ ।

Anil Biswal 22/01/2018
Khabar Odisha:Mahanadi-Tribunal-Odisha-Chhatisgarh-Naveen-Pattnaik

ନବୀନଙ୍କୁ କଣ ଦରକାର ? ରାଜନୀତି ନା ମହାନଦୀର ଜଳ ? ଟ୍ରିବ୍ୟୁନାଲ ନା ସମାଧାନ ?

କିନ୍ତୁ ଟ୍ରିବ୍ୟୁନାଲର ରାୟ ଆସୁଆସୁ ଲାଗିପାରେ ୧୦ ବର୍ଷ ବା ତା ଠାରୁ ଅଧିକ ସମୟ । ଆଉ ସେହି ଦଶ ବର୍ଷ ଓଡିଶା ଯେଉଁ କ୍ଷତି ସହିବ ତା ଭରଣା କିଏ କରିବ ? ଟ୍ରିବ୍ୟୁନାଲ ହେଉଛି ଏକ ବିଚାର ପ୍ରକ୍ରିୟା । ଏବଂ ନିକଟ ଅତୀତରେ ବଂଶଧାରା ଟ୍ରିବ୍ୟୁନାଲରେ ଓଡିଶା କିପରି ହାରିଲା ତାର ଉଦାହରଣ ମଧ୍ୟ ଆମ ଆଗରେ ଅଛି । ଦୁର୍ବଳ ଯୁକ୍ତି ଉପସ୍ଥାପନା ଯୋଗୁଁ ଓଡିଶା ତାର ନ୍ୟାର୍ଯ୍ୟଦାବି ହରାଇଲା ଆଉ ମହନଦୀ ମାମଲାରେ ସେମିତି ନହେବ ତାର ଗ୍ୟାରେଣ୍ଟି କିଏ ଦେବ ? ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଯଦି ଭାବୁଛନ୍ତି ଟ୍ରିବ୍ୟୁନାଲ ହୋଇଗଲା ମାତ୍ରେ ଓଡିଶା ସପକ୍ଷରେ ରାୟ ଆସିଯିବ ସେପରି ଭାବିବା ଭୁଲ । କାରଣ କାବେରୀ ଟ୍ରିବ୍ୟୁନାଲର ଉଦାହରଣ ଅାମ ପାଖରେ ଅଛି ଯାହାର ରାୟ ଆସିବା ପାଇଁ ୨୮ ବର୍ଷ ସମୟରୁ ଅଧିକ ଲାଗିସାରିଲାଣି ।

Anil Biswal 07/01/2018
Khabar Odisha:Odisha-Politics-in-2017

୨୦୧୭ରେ କେମିତି ଥିଲା ରାଜ୍ୟ ରାଜନୀତି

ସରିଯାଇଛି ବର୍ଷ ୨୦୧୭ । ଅନେକ ଘଟଣା, ଅଘଟଣ, ଆରୋପ, ପ୍ରତ୍ୟାରୋପ ଭିତରେ କଟିଛି ପୁରା ବର୍ଷ । ଆଉ ସବୁ ବର୍ଷ ଭଳି ୨୦୧୭ବି ଓଡିଶା ରାଜନୀତି ପାଇଁ ଅନେକ ଘଟଣା ବହୁଳ ଥିଲା । ଅନେକ ଉତଥାନ ପତନ ଭିତରେ ପୁରା ସରଗରମ ଥିଲା ରାଜ୍ୟ ରାଜନୀତି । ସବୁ ଖବରକୁ ଆମେ ସବୁବେଳେ ଆପଣଙ୍କ ପାଖରେ ନିର୍ଭୁଲ ଭାବେ ବିନା ପକ୍ଷପାତିତାରେ ଆପଣଙ୍କ ଅାଗରେ ରଖିଛୁ ।

Anil Biswal 31/12/2017
Khabar Odisha:Odia-Language-Act

ଚାରି ଅଣା ଓଡିଆ ବାର ଅଣା ଇଂରାଜି

୨୦୧୨-୧୩ ବର୍ଷରୁ ୨୦୧୫-୧୬ ବର୍ଷରେ ମୋଟ ୪ ବର୍ଷରେ ପ୍ରକାଶିତ ହୋଇଛି ସମୁଦାୟ ୯୩୫୭ଟି ସରକାରି ବିଜ୍ଞପ୍ତି । ହେଲେ ଦୁଃଖର କଥା ସେଥିରୁ ଓଡିଆ ଭାଷାରେ ପ୍ରକାଶିତ ହୋଇଛି ମାତ୍ର ୨୫% । ଓଡିଆ ଭାଷାରେ ମୋଟ ୨୨୯୪ଟି ବିଜ୍ଞପ୍ତି ପ୍ରକାଶିତ ହୋଇଥିବାବେଳେ ଇଂରାଜିରେ ପ୍ରକାଶିତ ହୋଇଛି ୭୦୬୩ଟି ବିଜ୍ଞପ୍ତି ।

Anil Biswal 28/12/2017
Khabar Odisha:BJP-Win-Gujrat-Impact-of-BJP-Win-In-Odisha-Politics

ଓଡିଶା ରାଜନୀତି ଉପରେ ବିଜେପିର ବିଜୟ କି ପ୍ରଭାବ ପକାଇ ପାରେ ?

ନିର୍ବାଚନ ଫଳଫଳ ଘୋଷଣା ପରେ ବିଜେଡିର ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଯାହା ଆସିଛି ତାହା ଏକ ସନ୍ଦେହପୁର୍ଣ୍ଣ ଏବଂ ଦ୍ୱନ୍ଦାତ୍ମକ ସ୍ଥିତି ଭଳି ଜଣାପଡୁଛି । ଗୋଟିଏ ପଟେ ବିଜେଡି ମୁଖିଆ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ବିଜେପିର ବିଜୟକୁ ଅଭିନନ୍ଦନ ଜଣାଇଛନ୍ତି । ହେଲେ ଏହି ପ୍ରଶଂସାକୁ ସେ ଅରୁଣ ଜେଟ୍ଟେଲିଙ୍କୁ ଫୋନ କରି କହିଛନ୍ତି । ଅରୁଣ ଜେଟେଲି ଯେ କି ଗୁଜରାଟ ନିର୍ବାଚନ ସହ ଏତେ ମାତ୍ରାରେ ଜଡିତ ନଥିଲେ ତାଙ୍କୁ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ଶୁଭେଛାର କାରଣ କଣ ତା ନିଜେ ନବୀନ ବାବୁହିଁ ଜାଣିଥିବେ । ବିଜେପିର ଜାତୀୟ ସଭାପତି ଅମିତ ଶାହ କି ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି କି ବିଜେପିର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଥିବା ବିଜୟ ରୁପାନିଙ୍କୁ ଅଭିନନ୍ଦନ ଜଣାଇ ନାହାନ୍ତି । ଏହି ଶୁଭେଛା ରାଜନୀତି ନା ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଏହା ବୁଝିବା କଷ୍ଟକର । ସେହିପରି ବିଜୁ ଜନତା ଦଳ ଏକ ରାଜନୈତିକ ଦଳ ଭାବରେ ଯାହା ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ପ୍ରକାଶ କରିଛି ତାହା ନବୀନଙ୍କ ଠାରୁ ପୁରା ଓଲଟା । ବିଜୁ ଜନତା ଦଳ ଖୋଲା ଖୋଲି ଭାବେ ନିର୍ବାଚନ ଜିତିଥିବା ବିଜେପିକୁ ସମାଲୋଚନା କରିଛି । ଦଳ କହିଛି, “ବିଜେପିର ୧୫୦ ଆସନ ଜିତିବାର ଗର୍ବ ଚୁରମାର ହୋଇଛି” ଖାଲି ସେତିକି ନୁହେଁ ବିଜେପି ପ୍ରତି ଅହଂକାରୀ, ଔଦ୍ଧତପୁର୍ଣ୍ଣ ଭଳି ଶବ୍ଦ ବ୍ୟବହାର କରିଛି ବିଜୁ ଜନତା ଦଳ ଏବଂ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ତଳ ସ୍ତରର ରାଜନୀତି କରୁଛନ୍ତି ବୋଲି ବିଜେଡି କହିଛି । ନବୀନଙ୍କ ସିଲେକ୍ଟିଭ ଆପ୍ରୋଚ ଏବଂ ବିଜୁ ଜନତା ଦଳର କଡା ଭାଷାରେ ବିଜେପିକୁ ସମାଲୋଚନାରୁ ସ୍ପଷ୍ଟ ବୁଝାପଡୁଛି ଯେ ଆଗାମୀ ଦିନରେ ରାଜ୍ୟରେ ବିଜେଡି ବିଜେପିର ଯେଉଁ ଫାଇଟ କିଛି ଦିନ ହେଲା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ତାହା ଆହୁରି ତୀବ୍ର ହେବ ।

Anil Biswal 18/12/2017
Khabar Odisha:Brahmani-Bridge-Rourkela-Koel-Bridge-Dillip-Ray-Naveen-Pattnaik

ବ୍ରାହ୍ମଣୀ ସେତୁ ବିବାଦ ବେଳେ କୋଏଲ ବ୍ରିଜ ନିର୍ମାଣ କଥା କାହିଁକି ଭୁଲିଗଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ? ୨୦୧୩ରେ ନିଜେ ସ୍ଥାପନା କରିଥିଲେ ଭିତ୍ତିପ୍ରସ୍ତର, ଦିଲ୍ଲିପଙ୍କ ଅହେତୁକ ନୀରବତା ନେଇ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଶ୍ନ

ବ୍ରାହ୍ମଣୀ ସେତୁ ନିର୍ମାଣକୁ ଏକ ରାଜନୈତିକ ମୋଡକୁ ନେଇଥିବା ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କିନ୍ତୁ ସେହି ରାଉରକେଲାର ଅାଉ ଏକ ଗୁରୁତ୍ବପୁର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରକଳ୍ପ କୋଏଲ ବ୍ରିଜ ନିର୍ମାଣ କଥା ଭୁଲିଯାଉଛନ୍ତି । ରାଉରକେଲା ବାସୀଙ୍କ ପାଇଁ ୨୦୧୩ ମସିହାରେ ନିଜେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କୋଏଲ ନଦୀ ଉପରେ ବ୍ରିଜ ଏବଂ ବ୍ୟାରେଜ ନିର୍ମାଣର ଭିତ୍ତିପ୍ରସ୍ତର ସ୍ଥାପନା କରିଥିଲେ । ୪ ବର୍ଷ ବିତିଗଲାଣି ନିର୍ମାଣ ତ ଦୁରର କଥା ଟେଣ୍ଡରଟି ବି ହୋଇନାହିଁ । ଏପରିକି ନିର୍ମାଣରେ ଅହେତୁକ ବିଳମ୍ବ ହେବା ଯୋଗୁଁ ନିଜେ ରାଉରକେଲାର ବିଧାୟକ ଖୋଦ ଦିଲ୍ଲିପ ରାୟ ବିଧାନସଭାରେ ଆଗରୁ ପୁର୍ବ ଅଧିବେସନରେ ଉଠାଇଥିଲେ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗ । ହେଲେ ଏବେ ଦିଲ୍ଲିପ ଓ ନବୀନ ଉଭୟଙ୍କର ବଦଳିଯାଇଛି ମିଂଜାସ । ଉଭୟେ ବ୍ରାହ୍ମଣୀ ସେତୁ ନିର୍ମାଣକୁ ନେଇ ଅନେକ ତୁମ୍ବି ତୋଫାନ କରୁଥିଲାବେଳେ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କର ନିଜସ୍ୱ ପ୍ରକଳ୍ପ କୋଏଲ ସେତୁ ନିର୍ମାଣ ବିଳମ୍ବତାକୁ ନେଇ ଅଛନ୍ତି ନୀରବ । ଉଭୟଙ୍କର ଏହି ଅହେତୁକ ନିରବତା ସୃଷ୍ଟିି କରିଛି ଅନେକ ପ୍ରଶ୍ନ ।

Anil Biswal 04/12/2017
Khabar Odisha:Pradeep-Maharathy-Son-Marriage-Expenditure

ନିଜକୁ କୁହନ୍ତି ମୁଁ ଜଣେ ଚଷା, ହେଲେ ରାଜ୍ୟରେ ଚାଷୀ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ସମୟରେ ପୁଅ ବାହାଘରରେ ଖର୍ଚ୍ଚ କଲେ ୯ କୋଟି ୭୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା

ପ୍ରଦୀପ ମହାରଥୀ ଯିଏ ସବୁବେଳେ ନିଜକୁ ଜଣେ ଚଷା ପୁଅ ବୋଲି କହିଆସିଛନ୍ତି, ଖାଲି କୁହନ୍ତି ନାହିଁ ବଂର ସଭାସମିତିରେ ଚାଷିର ଦୁଃଖ ବଖାଣି କାନ୍ଦି ମଧ୍ୟ ପକାନ୍ତି, ସିଏ ଏବେ ବେଶି ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ଅଛନ୍ତି । ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ରହିବାର କାରଣ ନିଜ ବିଭାଗର ସଫଳତା ପାଇଁ ନୁହେଁ ବଂର ନିଜ ପୁଅ ବାହାଘରର ରାଜକିୟ ଆୟୋଜନ ଲାଗି । ଅନୁସନ୍ଧାନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ପଂଚାୟତରାଜ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କର ପୁଅ ବାହାଘରର ଖର୍ଚ୍ଚ ଓଡିଶାର ଅନ୍ୟତମ ବ୍ୟୟବହୁଳ ବାହାଘର ତାଲିକାରେ ଯୋଡି ହୋଇଯାଇଛି । ରାଜ୍ୟରେ ଏବେ ଚାଷୀ ଆତ୍ମହତ୍ୟା, ଚକଡା ପୋକରେ ଧାନ ଫସଲ ଉଜୁଡିଯାଉଥିବା ବେଳେ ସବୁବେଳେ ନିଜକୁ ଚଷା ବୋଲି କହୁଥିବା ପଂଚାୟତ ରାଜ ମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରଦୀପ ମହାରଥୀଙ୍କର ଏ ରାଜକିୟ ବ୍ୟୟବହୁଳ ଆୟୋଜନ ପୁଣି ଥରେ ରାଜନେତାମାନଙ୍କର ନୀତି ନୈତିକତା ଉପରେ ସାଧାରଣଲୋକଙ୍କର ସନ୍ଦେହ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି । ଓଡିଶା ଭଳି ଗରିବ ରାଜ୍ୟରେ ଯଦି ନେତା ମନ୍ତ୍ରୀ ମାନେ ଗୋଟିଏ ବାହାଘରରେ ୯ କୋଟିରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରିବେ ତା ହେଲେ ନେତା ମାନେ ଯେ ବାସ୍ତବରେ ଲୋକମାନଙ୍କର ସେବକ ତାଉପରେ ସନ୍ଦେହ ହେବା ସ୍ବାଭାବିକ ।

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 29/11/2017
Khabar Odisha:Bijepur-NAC-For-Byelection-BJD-Khabar-Odisha-Exclusive

ଖବର ଓଡିଶା ଏକ୍ସକ୍ଲୁଜିଭ : ପ୍ରସ୍ତାବିତ ୧୫ ଏନଏସି ତାଲିକାରେ ନଥିଲା ବିଜେପୁର ନାଁ, ହେଲେ ମାନ୍ୟତା ପାଇଲା ଆଗେ

ତାଲିକାରେ କାକଟପୁର, ସାକ୍ଷୀଗୋପାଳ, ବ୍ରହ୍ମଗିରି, ବୋଲଗଡ, ପରଜଙ୍ଗ, ସାଲେପୁର, ଚଣ୍ଡିଖୋଲ, ଧର୍ମଶାଳା ଭଳି ସହରର ଥିଲା । ସେହି ତାଲିକାରେ ନଥିଲା ବିଜେପୁରର ନାଁ । ବିଜେପୁର ଉପନିର୍ବାଚନ ଭୋଟ ହାତେଇବା ପାଇଁ ନବୀନ ବାବୁ ଏହାକୁ ଏନଏସି ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ । ବିଜେପୁରକୁ ଏନଏସି ଘୋଷଣା ହେଉ ଏଥିରେ କୌଣସି ଅସୁବିଧା ନାହିଁ କିନ୍ତୁ ଯେଉଁ ୧୫ ଏନଏସି ଗଠନ ହେବାର ପ୍ରସ୍ତାବ ସରକାର ନିଜେ କରିଥିଲେ ସେହି ସହରକୁ ଏବେ ସୁଦ୍ଧା ସରକାର ଏନଏସି ଘୋଷଣା କରିନାହାନ୍ତି । ହେଲେ ତାଲିକାରେ ନଥିବା ବିଜେପୁରକୁ ସରକାର ଆଗୁଆ ଏନଏସି ଘୋଷଣା କରି ଶସ୍ତା ରାଜନୀତିର ସଙ୍କେତ ଦେଇଛନ୍ତି ।

Anil Biswal 25/11/2017
Khabar Odisha:Naveen-Pattnaik-Manara-Katha-20-Crores

ନବୀନ କହିଲେ ମନର କଥା, ୧୨ ମିନିଟ୍ ପାଇଁ ଖର୍ଚ୍ଚ ହେଲା ୨୦ କୋଟି

ହେଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କର ଏହି ୧୨ ମିନିଟର ମନର କଥା କହିବା ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଖର୍ଚ୍ଚ କରିଛନ୍ତି ପ୍ରାୟ ୨୦ କୋଟିରୁ ଅଧିକ ଅର୍ଥ । ସରକାରଙ୍କର ଜାରି ହୋଇଥିବା ନେର୍ଦ୍ଦେଶନାମା ଅନୁସାରେ ପ୍ରତି ପଂଚାୟତ ପାଇଁ ୨୦ ହଜାର ଟଙ୍କା ଲେଖାଏଁ ଖର୍ଚ୍ଚ କରିବା ପାଇଁ ମଜୁଂର କରାଯାଇଛି ଛାତ୍ର ଛାତ୍ରୀ ମାନେ ମନର କଥା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଶୁଣିବା ପାଇଁ । ରାଜ୍ୟରେ ଅଛି ୭୮୮୫ ଟି ଗ୍ରାମପଂଚାୟତ । ପ୍ରତି ପଂଚାୟତ ପିଛା ୨୦ ହଜାର ଟଙ୍କା ଲେଖାଏଁ ହିସାବ କଲେ ଏ ବାବଦରେ ଖର୍ଚ୍ଚ ହୋଇଛି ୧୫ କୋଟି ୭୭ ଲକ୍ଷ ।

Anil Biswal 14/11/2017
Khabar Odisha:Ashish-Singh-Bargarh-SP-Khabar-Odisha-Exclusive

ଖୋଜନ୍ତୁ ଗୁଗୁଲରେ ! ବରଗଡ ଏସପି କିଏ ? ଆଶିଷ ସିଂ ଏବେ ବି ବରଗଡ ଏସପି !

ଦୁଇଟି ଯାକ ଓେବସାଇଟ ଓଡିଶା ପୋଲିସ ବିଭାଗର । ଗୋଟିଏ ଓଡିଶା ପୋଲିସ ମୁଖ୍ୟକାର୍ଯ୍ୟାଳୟର ଏବଂ ଅନ୍ୟଟି ବରଗଡ ପୋଲିସର । ଓଡିଶା ପୋଲିସ ମୁଖ୍ୟକାର୍ଯ୍ୟାଳୟର ଥିବା ଓେବସାଇଟରେ ବରଗଡ ଏସପି ଭାବେ ଯୁଗୋଳ କିଶୋର ବାନୋଥ ନାଁ ରହିଥିବା ବେଳେ ବରଗଡ ଜିଲ୍ଲାର ଓେବସାଇଟରେ ଏସପି ଭାବେ ଆଶିଷ ସିଂଙ୍କର ନାଁ ରହିଛି । କିଏ ପ୍ରକୃତରେ ବରଗଡ ଏସପି ଜାଣିବା ଏବେ ସାଧାରଣଲୋକଙ୍କପାଇଁ ମୁସ୍କିଲ ହୋଇଛି । ଖାଲି ଏସପିଙ୍କ ନାଁ ନୁହେଁ ବରଂ ଇ-ମେଲ ଠିକଣା ମଧ୍ୟ ଦୁଇ ଯାଗାରେ ଅଲଗା ଅଛି । ଗୋଟିଏ ଯାଗାରେ ବରଗଡ ଏସପିିଙ୍କର ଇ-ମେଲ ଅାଇଡି spbgr.orpol@nic.in ଥିଲା ବେଳେ ଅନ୍ୟ ଓେବସାଇଟରେ ଏହା spbgr.odipol@nic.in ବୋଲି ଲେଖା ଅଛି ।

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 04/11/2017
Khabar Odisha:Sukanta-Panda-Chief-Minister-PRO-Admits-Mistake-BJD-BJP

ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କର ଲୋକ ସର୍ମ୍ପକ ଅଧିକାରୀ ସୁକାନ୍ତ ପଣ୍ଡା ଭୁଲ ମାନିଲେ କହିଲେ ଆଉ ଏମିତି ଭୁଲ ହେବନି

ଏହି ଅଭିଯୋଗ ପରେ ଖବର ଓଡିଶା ତରଫରୁ ସୁକାନ୍ତ ପଣ୍ଡାଙ୍କୁ ଯୋଗାଯୋଗ କରାଯାଇଥିଲା । ସେ ଏହାର ଜବାବରେ ନିଜର ଭୁଲ ମାନିଯାଇଥିଲେ ଏବଂ କହିଥିଲେ ଏମିତି ଭୁଲ ଆଉ କେବେ କରିବି ନାହିଁ । ସୁକାନ୍ତ ପଣ୍ଡା ନିଜେ ଫୋନ ମାଧ୍ୟମରେ ତାଙ୍କ ପ୍ରତିକ୍ରିୟାରେ କହିଥିଲେ ଯେ, “ସେ ହାଟସଆପରେ ମେସେଜକୁ ଡିଲିଟ କରିବା ପାଇଁ ଚାହୁଁଥିଲେ ମାତ୍ର ଭୁଲରେ ସେଇଟା ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଫରଓାଡ ହୋଇଗଲା । ଏହା ମୋର ଭୁଲରେ ହୋଇଯାଇଛି । ମୁଁ ମୋ ଭୁଲକୁ ସ୍ୱୀକାର କରୁଛି । ମୁଁ ଜଣେ ସରକାରୀ ଚାକିରିଆ । ମୁଁ ମୋ ସୀମା ଭିତରେ ରହିବାକୁ ଚାହେଁ । ମୁଁ Service Code Of Conduct କୁ ଲଙ୍ଘନ କଲା ଭଳି କାମ ଭବିଷ୍ୟତରେ ଆଉ କେବେ କରିବି ନାହିଁ ।”

Anil Biswal 22/10/2017
Khabar Odisha:Tapas-Paul-Sudip-Bandopadhay-Prabhat-Biswal-CBI-Chitfund

ତାପସ ପାଲ, ସୁଦୀପ ବନ୍ଦୋପାଧ୍ୟାୟଙ୍କ ପରେ ପ୍ରଭାତ ବିଶ୍ୱାଳ । ଜେଲରୁ ବଂଚିବା ପାଇଁ ଅସୁସ୍ଥତା ବାହାନା ?

ଏହାର କିଛି ଦିନପରେ କଟକରୁ ସୁଦୀପ ଆସି ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ଏକ ଘରୋଇ ହସ୍ପିଟାଲ, ଆପୋଲ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଚିକିସ୍ତ୍ରିତ ହେଲେ । ମେ ୧୯, ୨୦୧୭ରେ ସୁଦୀପ ବନ୍ଦୋପାଧ୍ୟୟଙ୍କୁ ଓଡିଶା ହାଇକୋର୍ଟରେ ଜାମିନ ମିଳିଗଲା । ଜାନୁୟାରୀ ୪ରୁ ମେ ୧୯ ସମୁଦାୟ 134 ଦିନରୁ ଜେଲରେ ମାତ୍ର 12 ଦିନ ରହିଛନ୍ତି ତୃଣମୁଳ ସାଂସଦ ସୁଦିପ ବନ୍ଦୋପାଧ୍ୟାୟ । ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୁର୍ଣ୍ଣ କଥା ହେଉଛି ଏହି ଚାରି ମାସରେ ସୁଦୀପ ବନ୍ଦୋପାଧ୍ୟାୟଙ୍କର ଘରୋଇ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ସମୁଦାୟ ବିଲ ୧୪ ଲକ୍ଷ ହୋଇଥିଲା ଯେଉଁଥିରୁ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ରହିବା ପାଇଁ ଥିବା ରୁମଭଡା ଥିଲା ୧୧ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା । ମାତ୍ର ୩ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ତାଙ୍କ ଚିକିସ୍ତ୍ରା ବାବଦରେ ଖର୍ଚ୍ଚ ହୋଇଥିଲା । ଗୁରୁତର ଅସୁସ୍ଥ ବୋଲି କାଗଜ ପତ୍ରରେ ଦେଖାଯାଇଥିବା ବେଳେ ବାସ୍ତବରେ ଗ୍ରାଷ୍ଟଲୋଜିଷ୍ଟ ବିଭାଗର ଜଣେ ମାତ୍ର ଡାକ୍ତର ତାଙ୍କୁ ଚିକିସ୍ତ୍ରା କରୁଥିଲେ ବୋଲି ସିବିଅାଇ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଥିଲା ।

Anil Biswal 29/09/2017
Khabar Odisha:Bijepur-By-Election-Pre--Poll-Survey

ବିଜେପୁର ପାଣିପାଗ : କାମ ଦେବନି ସହାନଭୁତି । ବିକାଶ ବନାମ ଅପାରଗତା ହିଁ ହେବ ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରସଙ୍ଗ

ଗତ ପଂଚାୟତ ନିର୍ବାଚନରେ ଏହି ବିଧାନସଭା କ୍ଷେତ୍ରରେ ବିଜେପି ପାଇଥିଲା ୯୧ ହଜାର ୬୮୮ ଭୋଟ, କଂଗ୍ରେସ ପାଇଥିଲା ୨୭ ହଜାର ୯୬୪ ଏବଂ ଶାସକ ବିଜେଡି ପାଇଥିଲା ୪୪ ହଜାର ୧୧୦ । ସୁବଳ ସାହୁଙ୍କ ପରିବାର କଂଗ୍ରେସ ଛାଡିବା ପରେ କଂଗ୍ରେସ ମୋଟା ମୋଟି ଭାବେ ଉପନିର୍ବାଚନ ରେସରେ ପଛରେ ପଡିଯାଇଛି । ଯଦିଓ ଗତ ପଂଚାୟତ ନିର୍ବାଚନରେ ବିଜୁ ଜନତା ଦଳ, ବିଜେପି ଠାରୁ ପାଖାପାଖି ୪୭ ହଜାର ଭୋଟ କମ ପାଇଥିଲା କିନ୍ତୁ ସୁବଳ ସାହୁଙ୍କ ପତ୍ନୀ ବିଜେଡିରୁ ପାର୍ଥୀ ହେବା ପରେ ଏହା ଉଭୟ ବିଜେଡି ଏବଂ ସୁବଳ ସାହଙ୍କ ପତ୍ନୀ ରିତାଙ୍କ ପାଇଁ ଲାଭ ଆଣିପାରେ । ସହାନୁଭୁତିର ପ୍ରଭାବ ଏହି ନିର୍ବାଚନରେ କମ ପ୍ରଭାବ ପକାଇବାର ସମ୍ଭାବନା ଥିବାରୁ ଏହି ଉପନିର୍ବାଚନ ଲଢେଇରେ ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରସଙ୍ଗ ମୁଖ୍ୟତଃ ନବୀନଙ୍କ ବିକାଶ ବନାମ ବିଜେପିର ରାଜ୍ୟ ସରଜାରଙ୍କର ବିରୁଦ୍ଧରେ ଅପାରଗତାର ଅଭିଯୋଗ ହିଁ ହେବ ।

Anil Biswal 25/09/2017
Khabar Odisha:BJD-Chitfund-Prasanna-Acharya-Link

ବିଜେଡିର ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନିରେ ବସିଥିବା ନେତାଙ୍କ ନାଁ ରେ ବି ଅଛି ଚିଟ ଫଣ୍ଡ ଅଭିଯୋଗ

ବିଜେଡିର ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନିରେ ବସିଥିବା ପ୍ରସନ୍ନ ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରୀ ଥିବା ବେଳେ ସି ସୋର କୁ ମିଳିଥିଲା ଡାକ୍ତରଖାନା ଚଳାଇବା ପାଇଁ ଅନୁମତି । ପ୍ରସନ୍ନ ଆଚାର୍ଯ୍ୟଙ୍କ ସମୟରେ ହିଁ ସି ସୋର ଚିଟଫଣ୍ଡ କମ୍ପାନୀ ସହ ବୁଝାମଣା ପତ୍ର ସ୍ୱାକ୍ଷର କରିଥିଲେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର । କେବଳ ସି ସୋର ଚିଟଫଣ୍ଡ ନୁହେଁ ଗ୍ରିନ ରେ ଚିଟ ଫଣ୍ଡ କମ୍ପାନୀ ସହ ମଧ୍ୟ ପ୍ରସନ ଆଚାର୍ଯ୍ୟଙ୍କର ସମ୍ପୃକ୍ତ ଥିବା କଥା ଆଗରୁ ସମତା କ୍ରାନ୍ତି ଦଳ ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲା । କାରଣ ଗ୍ରିନ ରେ ଚିଟ ଫଣ୍ଡ କମ୍ପାନି ଯାହା ଆର୍ଥୀକ କାରବାର ବ୍ୟବସାୟ କରୁଥିଲା ଏହାର ଔଷଧ ବ୍ୟବସାୟରେ କୌଣସି ଅଭିଜ୍ଞତା ନଥାଇ ମଧ୍ୟ ଏହାକୁ ଔଷଧ କାରଖାନା କରିବା ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଅନୁମତି ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ । ନିଜେ ତତ୍କାଳିନ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରସନ୍ନ ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଏହି କାରଖାନାକୁ ଉଦଘାଟନ କରିଥିଲେ ।

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 19/09/2017
First Previous
1 2 3 4 5
Next Last Page 1 of 5