Home > ରାଜନୀତି
ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ କରୋନା ସ୍ଥିତି ଜଟିଳ ଥିବାବେଳେ, ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଉଦ୍ଧବଙ୍କ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଆସନ ମଧ୍ୟ ଟଳମଳ
Khabar Odisha:While-the-corona-situation-in-Maharashtra-is-critical-Chief-Minister-Uddhavs-chief-ministerial-seat-is-also-shaky
ମହାରାଷ୍ଟ୍ର, ଏପ୍ରିଲ ୦୮ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା):

ସମଗ୍ର ଭାରତ ବର୍ଷରେ କରୋନା ଭାଇରସ ନିଜ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ଜାରି ରଖିଛନ୍ତି ଏବଂ ଭାରତରେ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ଏହି ସଂକ୍ରମଣରେ ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇଥିବା ଜଣାପଡିଛି । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ଲକଡାଉନ ଅବଧି ବୃଦ୍ଧି ହେବାର ଯଥେଷ୍ଟ ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ରାଜ୍ୟ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଥିବା ଉଦ୍ଧବ ଠାକରେଙ୍କ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ପଦ ପାଇଁ ସଙ୍କଟ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି । କାରଣ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଥିବା ଉଦ୍ଧବ ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର କୌଣସି ଗୃହର ସଦସ୍ୟ ହୋଇନାହାଁନ୍ତି ଅର୍ଥାତ୍ ବିଧାନସଭା କିମ୍ବା ବିଧାନ ପରିଷଦ କୌଣସିଟିରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସଦସ୍ୟ ନାହାଁନ୍ତି ଉଦ୍ଧବ । ବର୍ତ୍ତମାନ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ହେବାକୁ ଥିବା ବିଧାନ ପରିଷଦ ନିର୍ବାଚନକୁ କରୋନା ବିପଦ କାରଣରୁ ସ୍ଥଗିତ ରଖାଯାଇଛି, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଉଦ୍ଧବଙ୍କ ପାଇଁ ସିଏମ୍ ପଦବୀ ବଞ୍ଚାଇବା କଷ୍ଟକର ହୋଇପଡିଛି।

ପ୍ରକୃତରେ ଉଦ୍ଧବ ଠାକରେ 28 ନଭେମ୍ବର, 2019 ରେ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବରେ ଶପଥ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ। ସମ୍ବିଧାନର ଧାରା 164 (4) ଅନୁଯାୟୀ, ଶପଥ ଗ୍ରହଣ କରିବାର 6 ମାସ ମଧ୍ୟରେ ରାଜ୍ୟର ଯେକୌଣସି ଗୃହର ସଦସ୍ୟ ହେବା ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ଅଟେ। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଉଦ୍ଧବ ଠାକରେ ତାଙ୍କ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଚେୟାର ସୁରକ୍ଷିତ ରଖିବା ପାଇଁ ମେ 28 ପୂର୍ବରୁ ବିଧାନସଭାର ସଦସ୍ୟ ହେବା ଆବଶ୍ୟକ।

ଉଦ୍ଧବ ଠାକରେ ବିଧାନସଭାର ସଦସ୍ୟ ହେବାକୁ ତାଙ୍କ ଦଳର ଯେକୌଣସି ଜଣେ ବିଧାୟକଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ପଦରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେବାକୁ ପଡିବ। ଏହା ପରେ ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗଙ୍କୁ ଆସନ୍ତା 29 ତାରିଖର 45 ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ଉପ-ନିର୍ବାଚନ ଘୋଷଣା କରିବାକୁ ପଡିବ। ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ, ଶିବସେନାର ବିଧାୟକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଯେତିକି ଅଛି ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ସେ ତାଙ୍କର କୌଣସି ବିଧାୟକଙ୍କ ଇସ୍ତଫା ଦେବାକୁ ଚାହୁଁନାହାଁନ୍ତି ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି । ଦ୍ୱିତୀୟ ଉପାୟ ହେଉଛି ବିଧାନ ପରିଷଦର ସଦସ୍ୟତା ପାଇବା | ଏଥିପାଇଁ ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗକୁ ମାତ୍ର 15 ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଜାରି କରିବାକୁ ପଡିବ।

ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ବିଧାନ ପରିଷଦର 9 ଜଣ ସଦସ୍ୟଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟକାଳ 24 ଏପ୍ରିଲରେ ଶେଷ ହେବ। କରୋନା ସଙ୍କଟ କାରଣରୁ ସ୍ଥଗିତ ରଖାଯାଇଥିବା ଏହି 9 ଟି ବିଧାନ ପରିଷଦ ଆସନରେ ନିର୍ବାଚନ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ । ଅନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ କାଳ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହାକୁ ଘୁଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି। ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଉଥିଲା ଯେ ଉଦ୍ଧବ ଠାକରେ ବିଧାନ ପରିଷଦର 9 ଟି ଆସନ ମଧ୍ୟରୁ କୌଣସି ଗୋଟିଏରେ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରିପାରନ୍ତି, କିନ୍ତୁ କରୋନା ସଙ୍କଟ କାରଣରୁ ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗ ଅନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ କାଳ ବିଧାନସଭା ପରିଷଦ ନିର୍ବାଚନ ସ୍ଥଗିତ ରଖିବାରି ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହା ଉଦ୍ଧବ ଠାକରେଙ୍କ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ପଦ ପାଇଁ ଆଶଙ୍କା ସୃଷ୍ଟି କରିଛି।

ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ପାଇଁ ଏବେ ଉଦ୍ଧବ ଠାକରେଙ୍କ ପାଖରେ ଦୁଇଟି ବିକଳ୍ପ ବାକି ଅଛି | ପ୍ରଥମ ବିକଳ୍ପ ରାଜ୍ୟପାଳ ଭାଗବତ ସିଂ କୋଶିଆରିଙ୍କ ଉପରେ ନିର୍ଭର କରିବ। ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ରାଜ୍ୟପାଳଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ମନୋନୀତ ହେବାକୁ ଥିବା ବିଧାନ ପରିଷଦର ଦୁଇଟି ଆସନ ବର୍ତ୍ତମାନ ଖାଲି ଅଛି। ଏହି ଆସନ ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ରାଜ୍ୟପାଳଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧବ ଠାକରେଙ୍କ ନାମ ମନୋନୀତ କରିବାକୁ ସୁପାରିଶ କରିପାରିବେ। ଯଦି ରାଜ୍ୟପାଳ ଭାଗବତ ସିଂ କୋଶିଆରି ସରକାର ପଠାଇଥିବା ନାମରେ ସହମତ ହୁଅନ୍ତି, ତେବେ ଉଦ୍ଧବ ଠାକୁର ତାଙ୍କ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଆସନ ବଞ୍ଚାଇବାରେ ସଫଳ ହୋଇପାରିବେ।

ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ପଦବୀ ବଜାୟ ରଖିବା ପାଇଁ ଉଦ୍ଧବଙ୍କ ପାଖରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ବିକଳ୍ପ ମଧ୍ୟ ରହିଛି ତାହା ହେଉଛି ଯେ ସେ ପୂର୍ବ ଶପଥ ଗ୍ରହଣର 6   ମାସ ପୂରଣ ହେବା ପୂର୍ବରୁ ମଧ୍ୟ ସେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ପଦରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେଇ ଦିଅନ୍ତି । ଏହା ପରେ ତାଙ୍କୁ ପୁଣିଥରେ ସିଏମ୍ ପଦ ପାଇଁ ଶପଥ ନେବାକୁ ପଡ଼ିବ, ଯାହା ତାଙ୍କୁ ବିଧାନସଭାରେ ଯୋଗଦେବା ପାଇଁ ପୁଣି 6 ମାସ ଅଧିକ ସମୟ ଦେବ ବୋଲି ରାଜନୈତିକ ବିଶେଷଜ୍ଞ ମାନେ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି |

  • Tags: