Khabar Odisha:25-school-will-be-closed-at-ganjam

୧୦ରୁ କମ ପିଲା, ଗଞ୍ଜାମରେ ବନ୍ଦ ହେବ ୨୫ ସ୍କୁଲ

ବ୍ରହ୍ମପୁର,ଜୁନ ୨୧(ଖବର ଓଡିଶା): ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲ୍ଲାର ୧୧ଟି ବ୍ଲକରେ ଥିବା ୨୫ଟି ସରକାରୀ ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ତାଲା ଝୁଲିବାକୁ ଯାଉଛି । ୧୦ରୁ କମ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ଥିବା ବିଦ୍ୟାଳୟ ଗୁଡିକୁ ବନ୍ଦ କରି ଦିଆଯିବା ନିଷ୍ପତି ପରେ ଗଞ୍ଜାମର ୨୫ଟି ଏପରି ସ୍କୁଲକୁ ଚିହ୍ନଟ କରାଯାଇ ତାଲା ଝୁଲାଯିବାର ନିଷ୍ପତି ନେଇଛନ୍ତି ରାଜ୍ୟ ସରକାର ।

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 21/06/2017
Khabar Odisha:village-become-a-sambalpuri-saree-market

ଗାଁ ପାଲଟିଲା ସମ୍ବଲପୁରୀ ଶାଢୀ ହାଟ

ବରଗଡ,ଜୁନ ୨୧(ଖବର ଓଡିଶା): ବରଗଡ ଜିଲ୍ଲାର ଏକ ଅଖ୍ୟାତ ପଲ୍ଲୀ ଗାଁ ବାଲିଝରୀ ଏବେ ଜିଲ୍ଲାରେ ଚର୍ଚ୍ଚାର କେନ୍ଦ୍ରବିନ୍ଦୁ ହୋଇଛି । ପ୍ରତି ସପ୍ତାହର ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ପଶ୍ଚିମ ଓଡିଶା ଜିଲ୍ଲା ଗୁଡିକରୁ ହଜାର ହଜାର ବୁଣାକାର ଓ କ୍ରେତା ପହଞ୍ଚିଛନ୍ତି ଏହି ଗାଁରେ । ପନି ପରିବା ମଣ୍ଡି ଭଳି ଗାଁର ରାସ୍ତା ପାର୍ଶ୍ୱରେ ବିଭିନ୍ନ ହାତ ତିଆରି ଶାଢି, ଲୁଙ୍ଗି, ଗାମୁଛା, ରୁମାଲର ପସରା ଖୋଲେ ।

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 21/06/2017
Khabar Odisha:Stringent-actions-needed-on-food-adulteration

ଖାଦ୍ୟ ନାଁରେ ବିଷ କିଣୁଛନ୍ତି ଅସାଧୁ ବେପାରୀ, ପ୍ରଶାସନ ନିଦାବିଷ୍ଣୁ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,ଜୁନ ୨୧(ଖବର ଓଡିଶା): ମୁନାଫା କମାଇବା ହୋଇଛି ଲକ୍ଷ୍ୟ । ରାତାରାତି ବଡଲୋକିର ସ୍ୱପ୍ନ ଦେଖୁଛନ୍ତି ଅସାଧୁ ବେପାରୀ । ସମସ୍ତ ଆଇନ୍ କାନୁନକୁ ମୋଡି ମକଚି ଖେଳୁଛନ୍ତି ଖାଉଟିଙ୍କ ଜୀବନ ସହିତ ଖେଳ । ପ୍ରଶାସନର ନାକ ନିଶ ତଳେ ଅପମିଶ୍ରଣ କରି ଖାଦ୍ୟ ନିରାପତ୍ତା ଓ ମାନବ ଅଧିନିୟମକୁ ଉଲ୍ଲଂଘନ କରାଯାଉଥିଲେ ହେଁ ପ୍ରଶାସନ ଶୋଇଛି କୁମ୍ଭକର୍ଣ୍ଣ ନିଦ୍ରାରେ । ୨୦୦୯-୧୦ରୁ ୨୦୧୫ ଅଗଷ୍ଟ ମାସ ସୁଦ୍ଧା ରାଜଧାନୀର ବଡ ବେପାରୀ ମାନେ ନିମ୍ନମାନର ଖାଦ୍ୟ ଦ୍ରବ୍ୟ ବିକୁଥିବା ନେଇ ସରକାରୀ ରିପୋର୍ଟ ଥିଲେ ସୁଦ୍ଧା କାର୍ୟ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ନହେବାକୁ ନେଇ ସାଧାରଣରେ ସନ୍ଦେହ ସୃଷ୍ଟି ହେବାରେ ଲାଗିଛି ।

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 21/06/2017
Khabar Odisha:village-of-boxipali-people-fears-of-sea

ବିଭୀଷିକା ଆଶଙ୍କାରେ ଥରୁଛି ବକ୍ସିପାଲୀ

ବ୍ରହ୍ମପୁର, ଜୁନ୍‌ ୨୧ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ବର୍ଷା ଋତୁ ଆସିଲେ ଲୋକେ ଡରନ୍ତି ସମୁଦ୍ରକୁ । ୨୦୧୩ ଫାଇଲିନ୍‌ ମହାବାତ୍ୟା ଏଠି ମହାତାଣ୍ଡବ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିଲା । ବାହ୍ୟ ଜଗତରୁ ବିଚ୍ଛିନ୍ନ ହୋଇ ପଡ଼ିଥିବା ବକ୍ସିପାଲୀ ଗ୍ରାମରେ ଲୋକେ ସେହି ଦିନଠାରୁ ଆକାଶରେ ମେଘ ଆଉ ଗାଁ ମୁଣ୍ଡ ସମୁଦ୍ରରେ ଭଟ୍ଟ ଜୁଆର ଦେଖିଲେ ଅଜଣା ଭୟରେ ଥରନ୍ତି । ସମୁଦ୍ରର ଖୁବ୍‌ ନିକଟରେ ଥିବାରୁ ଲୋକଙ୍କ ଡର ମଧ୍ୟ ସ୍ୱାଭାବିକ ।

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 21/06/2017
Khabar Odisha:BJD-MP-Tathagata-Satpathy-Naveen-Patanik-Presidential-Election-BJP-Support

ପୁଣି ଲେଖିଲେ ତଥାଗତ, ଏଥର ଟିକେ ହାର୍ଡ ଆଉ ପୁରା ହେଡମାଷ୍ଟରଙ୍କ ଆଡେ

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 20/06/2017
Khabar Odisha:contractor-half-work-finished-by-kandhamala-villages-people

କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କ ଅଧପନ୍ତରିଆ କାମକୁ ପୂରଣ କଲେ ଗାଁ ଲୋକେ, ନିର୍ମାଣ କଲେ ପୋଲ

କନ୍ଧମାଳ,ଜୁନ 15(ଖବର ଓଡିଶା): କୁହାଯାଏ, ଯେଉଁ ଅଞ୍ଚଳର ଗମନାଗମନ ଯେତେ ଉନ୍ନତ, ସେ ଅଞ୍ଚଳ ସେତେ ମାତ୍ରାରେ ବିକାଶ । ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଏବଂ କନ୍ଧମାଳ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ ଗ୍ରାମ ବିକାଶର ଡିଣ୍ଡୁରା ପିଟୁଥିବାବେଳେ ମାଓ ଅଧୁଷିତ ଦାରିଙ୍ଗବାଡି ବ୍ଲକର କିରିକୁଟି ଗ୍ରାମ ପଞ୍ଚାୟତର ମଣ୍ଡିବାନ୍ଦା ଗ୍ରାମକୁ ପଞ୍ଚାୟତ ସଦର ମହାକୁମାରକୁ ସଂଯୋଗୀକରଣ ପାଇଁ ୮ ବର୍ଷ ତଳେ ବ୍ଲକ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ରାସ୍ତା ଏବଂ ପୋଲ ନିର୍ମାଣ ଆରମ୍ଭ କରି ଅଧାରେ ସାରିଦେଇଥିଲେ । ଗ୍ରାମବାସୀ ବ୍ଲକ କାର୍ୟ୍ୟାଳୟରେ ବାରମ୍ବାର ଅଭିଯୋଗ କଲାପରେ

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 15/06/2017
Khabar Odisha:senior-citizen-safe-problems-increases

ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକ ସୁରକ୍ଷା ପ୍ରସଙ୍ଗ: ପାଟି ଖୋଲିଲେ ଏଠି ନିର୍ଯାତନା

ଭୁବନେଶ୍ୱର,ଜୁନ ୧୫(ଖବର ଓଡିଶା): ବୟସାଧିକା ଲୋକଙ୍କ ଉପରେ ଜୁଲୁମ ବଢି ଚାଲିଛି । ଯୁଗ୍ମ ଏକାନ୍ନବର୍ତ୍ତି ପରିବାର ଗୁଡିକ ଭାଙ୍ଗି ଯିବା ପରେ ଏ ସମସ୍ୟା ବେଶି ମୁଣ୍ଡ ଟେକିଛି । ସମାଜରେ ଯୁବା ବର୍ଗଙ୍କ ନିକଟରେ ବୟସ୍କଙ୍କ କଥା ଶୁଣିବା ପାଇଁ ଧୈର୍ୟ୍ୟ ନାହିଁ । ଘର ହେଉକି ବାହାର ପାଟିରୁ ବାହାରି ଯାଉଥିବା କଥା କାହାକୁ ଆଉ ଭଲ ଲାଗେନି । ଆର୍ଥିକ ଦୂରାବସ୍ଥା ଓ ଶାରୀରିକ ଚଳ ପ୍ରଚଳରେ ଅକ୍ଷମତା କାରଣରୁ ବୟସ୍କଙ୍କ ଉପରେ ନିର୍ୟାତନା ହେଉଛି ବୋଲି ବିଶ୍ୱ ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକ ଦୁର୍ବ୍ୟବହାର ସଚେତନତା ଦିବସ ପାଳନ ଅବସରରେ ମତ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି ।

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 15/06/2017
Khabar Odisha:farmer-dont-getting-loan

ନବୀନଙ୍କ ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳୀ: ଋଣ ପାଇଁ ଚାଷୀ ହିନସ୍ତା, ଶେଷରେ କୋର୍ଟର ଦ୍ୱାରସ୍ତ ହେଲେ ଚାଷୀ

ହ୍ମପୁର,ଜୁନ 15(ଖବର ଓଡିଶା) : ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳୀ ହିଂଜିଳିକାଟୁ ବ୍ଲକ ଚାନ୍ଦୁରି ପଞ୍ଚାୟତ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଖଣ୍ଡରା ଗ୍ରାମର ଚାଷୀ ସନ୍ତୋଷ କୁମାର ଗୌଡ ଚାଷୀ ଋଣ ପାଇବା ପାଇଁ ନେକେଦମ ହୋଇଛନ୍ତି । 14 ଜୁଲାଇ 2016ରୁ ଋଣ ପାଇଁ ସେ ଜାରି ରଖିଥିବା ସଂଘର୍ଷର ଅନ୍ତ ହୋଇନାହିଁ । ହିଂଜିଳିକାଟୁ ସମବାୟ ବ୍ୟାଙ୍କ ତାଙ୍କ ଋଣ ଦେବ ଦେବ କହି ବର୍ଷେ ହେଲା ଖେଳୁଛି । ଋୁଣ ଆଶାରେ ସନ୍ତୋଷ ତଳୁ ଉପର ଯାଏଁ ସବୁ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ଗୁହାରି କରି ନିରାଶ ହେବା ପରେ ମନରେ ଆଶା କରି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଅଭିଯୋଗ

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 15/06/2017
Khabar Odisha:much-of-Aids-patient-living-end-out-of-section

ମୂଳରୁ ଚିହ୍ନଟ ହେଉନି, ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଅଛନ୍ତି ଅଧିକ ଏଡ଼୍‌ସ ରୋଗୀ

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ଜୁନ୍‌ ୧୫ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ରାଜ୍ୟରେ ଏଡ଼୍‌ସ ରୋଗୀ ସଂଖ୍ୟା ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଛି । ପୁଣି ପ୍ରଥମରୁ ରୋଗ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇପାରୁନାହିଁ । ଅନେକ ରୋଗୀ ରୋଗ ସହ ଏକାକୀ ଲଢ଼ୁଛନ୍ତି । ରିପୋର୍ଟ ହୋଇ ପାରୁ ନ ଥିବାରୁ ଚିକିତ୍ସା ସୁବିଧା ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଇପାରୁନି । ରାଜ୍ୟରେ ଏଚ୍‌.ଆଇ.ଭି ଚିହ୍ନଟ ହେଉଥିବା ଅଧିକାଂଶ ଲୋକଙ୍କ ସିଡି ୪-୩୦୦ ରହୁଥିବା ଦେଖାଯାଉଛି । ଯାହାକି ଶେଷ ପର୍ୟ୍ୟାୟ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଉଛି । ପ୍ରଥମରୁ ଏଚ୍‌.ଆଇ.ଭି ରୋଗୀଙ୍କ ଚିହ୍ନଟ ପାଇଁ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିବା ଉଚିତ ବୋଲି ଓଡ଼ିଶା ଗସ୍ତରେ ଆସିଥିବା ବିଶ୍ୱ ବ୍ୟାଙ୍କର ଦୁଇ ଜଣିଆ ପ୍ରତିନିଧି ନିଜ ପ୍ରତିକ୍ରିୟାରେ କହିଛନ୍ତି । ରାଜ୍ୟରେ ଅଧିକ ସଂଖ୍ୟକ ସିଡ଼ି-୪ ମେସିନ୍‌ ଲଗାଇବା ସହ ମ୍ୟୁନିସିପାଲଟି ସହାୟତାରେ ଏଚ୍‌.ଆଇ.ଭି ନି

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 15/06/2017
Khabar Odisha:when-The-administration-Awake-after-how-much-breeding-in-road

ଆଉ ରାସ୍ତାରେ କେତେ ପ୍ରସବ ହେଲେ ପ୍ରଶାସନ ଚେତିବ

ଫୁଲବାଣୀ, ଜୁନ୍‌ ୧୫ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ମେ ୨୫ ତାରିଖରେ ଫିରିଙ୍ଗିଆ ବ୍ଲକ୍‌ ସଲାଗୁଡ଼ା ପଂଚାୟତ ଟୁଣ୍ଡୁରା ଗାଁର ଦିମା କହୋରଙ୍କ ପତ୍ନୀ ଏକ ଗଛ ମୂଳେ ପ୍ରସବ କରିଥିଲେ । ଏହି ଘଟଣାର ମାସେ ନ ପୁରୁଣୁ ପୁଣି ଏଭଳି ଏକ ଅଭାବନୀୟ ଘଟଣା ସେହି ବ୍ଲକରେ ଘଟିଛି । ମଙ୍ଗବାର ଫିରିଙ୍ଗିଆ ଥାନା କାଣ୍ଡିଆଁ ଘାଇ ସାହିର ଜଣେ ମହିଳା ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସକୁ ଅପେକ୍ଷା କରି କରି ବୁହା ହୋଇ ଆସୁଥିବା ବେଳେ ରାସ୍ତା କଡ଼ରେ ପ୍ରସବ କରିଛନ୍ତି । ଗାଁକୁ ରାସ୍ତା ନ ଥିବାରୁ ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ଯାଇ ପାରି ନ ଥିଲା ଓ ଆସନ୍ନ ପ୍ରସବାଙ୍କୁ ନିରୁପାୟ ପରିବାର ଲୋକେ ଭାର କରି ବୋହି ଆଣୁଥିଲେ ।

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 15/06/2017
Khabar Odisha:Lord-Jagannath-Treated-With-Phuluri-Tela

ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରକୁ ଗଲା ଫୁଲୁରୀ ତେଲ

ପୁରୀ,ଜୁନ ୧୩(ଖବର ଓଡିଶା): ଶ୍ରୀକ୍ଷେତ୍ରରେ ଆଜି ଅଣସରର ପଞ୍ଚମ ଦିନ । ଶ୍ରୀଜିଉଙ୍କୁ ସୁସ୍ଥ କରିବା ପାଇଁ ଲଗାହେବ ଫୁଲୁରିତେଲ । ସେଥିପାଇଁ କାମରେ ଲାଗିପଡିଛନ୍ତି ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ସେବାୟତ । ସେଥିପାଇଁ ଶ୍ରୀଜିଉଙ୍କ ଦେହରେ ଫୁଲୁରି ତେଲ ଲାଗି ହେବା ପାଇଁ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରକୁ ତେଲ ଯାଇଛି ।

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 14/06/2017
Khabar Odisha:The-way-of-canals-responsible-for-elephants-death

କୋନାଲ ସାଜିଛି ହାତୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁପଥ

ଢେଙ୍କାନାଳ,ଜୁନ ୧୪(ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ବିଗତ କିଛି ବର୍ଷ ହେଲା ଢେଙ୍କାନାଳ ଓ କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲ୍ଲାରେ ଅଧିକ ହାତୀ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରୁଥିବାର ଦେଖାଯାଉଛି । ଏହା ପଛର କାରଣ ହେଲା କେନାଲ । ଦକ୍ଷିଣ ରେଙ୍ଗାଲି କେନାଲ ଓ ବାମ ରେଙ୍ଗାଲି କେନାଲ ମଝି ଅଂଚଳରେ ହାତୀମାନେ ବନ୍ଦୀ ହୋଇ ରହି ଯାଉଥିବା ଦେଖାଯାଉଛି । ହାତୀ ନଦୀ ପାର କରିପାରେ ସିନା, ହେଲେ କେନାଲ ପାର କରିପାରେନା । ହାତୀ ଚଲାପଥରେ କେନାଲ ଖୋଳା ଯାଇଥିବାରୁ ହାତୀମାନେ ଇତଃସ୍ତତଃ ଘୁରି ବୁଲୁଛନ୍ତି । ସୁବର୍ଣ୍ଣରେଖା କେନାଲ ହେତୁ ପୁରୁଲିଆରୁ ହାତୀ ନଦୀ ପାର ହୋଇ ଭଦ୍ରକରେ ପହଂଚିଲେଣି । ଏଭଳି ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ହେଲା, ଜଙ୍ଗଲ ଭିତରେ ବିକାଶ କାମ କଲା ବେଳେ ବନ୍ୟ ଜନ୍ତୁ ବିଷାରଦ ମାନଙ୍କ ମତ ନିଆଯାଉ । କିନ୍ତୁ ଆମ ରାଜ୍ୟରେ ଏଭଳି କାମରେ ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂଙ୍କ ମତକୁ ଶେଷ ଓ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ନୀତି ବୋଲି ଗ୍ରହଣ କରାଯାଏ । ଏହା ବିଡ଼ମ୍ବନାର ବିଷୟ । ହାତୀ ଚଲାପଥ ମଝିରେ କେ

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 14/06/2017
Khabar Odisha:child-labor-survey-remind-after-20-years

୨୦ ବର୍ଷ ପରେ ମନେପଡ଼ିଲା ଶିଶୁ ଶ୍ରମିକ ସର୍ଭେ ପ୍ରସଙ୍ଗ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,ଜୁନ ୧୪(ଖବର ଓଡ଼ିଶା) : ରାଜ୍ୟରେ ୨୦ ବର୍ଷ ଧରି ଆନୁଷ୍ଠାନିକ ଭାବେ ଶିଶୁଶ୍ରମିକ ସର୍ଭେ ହୋଇନାହିଁ । ଶେଷ ଥର ପାଇଁ ୧୯୯୭ ମସିହାରେ ଏପରି ସର୍ଭେ ହୋଇଥିଲା । ୨୦ ବର୍ଷ ବିତିଗଲାଣି ଏକଥା ଶ୍ରମବିଭାଗର ମୁଣ୍ଡକୁ କାହିଁକି ଢୁକୁ ନଥିଲା ତାକୁ ନେଇ ପ୍ରଶ୍ନବାଚୀ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି । ତେବେ ଶ୍ରମ ସଚିବ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଗତ ଫେବୃୟାରୀ ମାସରୁ ରାଜ୍ୟରେ ଶିଶୁଶ୍ରମିକ ସର୍ଭେ କାମର ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି । ୪ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ୮ ଜିଲ୍ଲାର ସର୍ଭେ ସରିଲାଣି । ଆଉ ଦୁଇମାସ ଭିତରେ ଅର୍ଥାତ୍ ଅଗଷ୍ଟ ମାସ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ରାଜ୍ୟରେ ଶିଶୁ

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 14/06/2017
Khabar Odisha:lower-employees-do-not-works-without-PC

ବିନା ପିସିରେ ହଲୁନାହାନ୍ତି ତଳସ୍ତରର ଦଳୀୟକର୍ମୀ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,ଜୁନ,୧୪(ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କ ସମ୍ମିଳନୀରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ପିସି ବନ୍ଦ ପାଇଁ ପରାମର୍ଶ ସିନା ଦେଇଦେଲେ ହେଲେ ତଳସ୍ତରରେ ଦଳୀୟ କର୍ମୀ, ନେତା ଓ ଅଧିକାରୀମାନେ ବିନା ପିସିରେ ହଲୁ ନାହାନ୍ତି । ବିଜେଡ଼ି, ସୁପ୍ରିମୋ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଟଙ୍କିକିଆ ଚାଉଳ ଦେଇ ଭୋଟ ଗୋଟାଉଥିବା ଘଟଣାକୁ ନେଇ ଜଣେ ବିଜେଡ଼ି ସମର୍ଥିତ ସରପଂଚ ଅଧିକ ଉତ୍ସାହିତ ହୋଇପଡ଼ିଛନ୍ତି । ବର୍ଷରେ ତିନିମାସ ନିଜ ପଂଚାୟତରେ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ମାଗଣା ଚାଉଳ ଦେବାର କାର୍ୟ୍ୟକ୍ରମ ଆରମ୍ଭ କରି ସେ ନିଜର ଦାତାପଣରେ ନବୀନଙ୍କୁ ବଳି ଯାଇଥିବା ନେଇ ଚର୍ଚ୍ଚା ହେଉଛି ।

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 14/06/2017
Khabar Odisha:world-blood-donation-camp-observing-today

ଆଜି ବିଶ୍ୱ ରକ୍ତଦାତା ଦିବସ : ଖରାଦିନେ ଓ ଗାଁ ଗହଳିରେ ରକ୍ତଦାନ ଶିବିରକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ଦିଆଯାଉ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,ଜୁନ ୧୪(ଖବର ଓଡ଼ିଶା) : ଆମ ରାଜ୍ୟରେ ବାର୍ଷିକ ହାରାହାରି ୪ଲକ୍ଷ ୨୦ ହଜାର ୟୁନିଟ ରକ୍ତର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି । ଏହା ପୂରଣ ହୋଇଥାଏ ଦାତା ମାନଙ୍କ ସୌଜନ୍ୟରୁ । ରକ୍ତଦାତାମାନେ ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ସଂଖ୍ୟାରେ ଆଗେଇ ଆସୁଥିବାରୁ ଜଣଙ୍କ ରକ୍ତ ଆଉ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ରକ୍ଷାରେ ବ୍ୟବହାର ହୋଇପାରୁଛି । ତେବେ ଖରାଦିନେ ଆବଶ୍ୟକତା ଅନୁଯାୟୀ ରକ୍ତ ସଂଗ୍ରହ ହୋଇପାରୁନଥିବାରୁ କେତେକ ବ୍ଲଡ୍ ବ୍ୟାଙ୍କରେ ରକ୍ତର ଅଭାବ ପରିଲକ୍ଷିତ ହୋଇଥାଏ । ଏହି ଅଭାବକୁ ଦୂର କରିବା ପାଇଁ ଓଡ଼ିଶାର ଗାଁ ଗହଳିରେ ରକ୍ତଦାନ ଶିବିର ଆୟୋଜନ ସହ ଖରାଦିନେ ଅଧିକ ଶିବିର ପରିଚାଳନା କରାଯିବା ଦିଗରେ ସରକାର ପ୍ରାଥମିକତା ଦିଅନ୍ତୁ ବୋଲି ଶହେ ଥରରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ରକ୍ତଦାନ କରିଥିବା ସମାଜସେବୀ ଗୋପୀ ମୋହନ ପଟ୍ଟନାୟକ କହିଛନ୍ତି ।

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 14/06/2017
Khabar Odisha:Rajo-Mohastav-in-Bhubaneswar

ରାଜଧାନୀରେ ରଜ ଉତ୍ସବ

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ଜୁନ୧୪(ଖବର ଓଡ଼ିଶା) : ମାଳ ମାଳ କୋଠା, ପ୍ରଶସ୍ତସଡ଼କ ଆଉ ଆଖି ଝଲସା ବିଜୁଳି ଆଲୁଅରେ ବଦଳି ଯାଇଛି ରାଜଧାନୀର ଚେହେରା । ହେଲେ ଏହି ସହରରେ ବାସ କରୁଥିବା ଗାଁର ମଣିଷମାନେ ନିଜ ପରମ୍ପରାର ଝଲକ ଟିକେ ପାଇବାକୁ ବ୍ୟାକୁଳ ଥିବା ଲକ୍ଷ୍ୟ କରାଯାଉଛି । ଏହାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ରାଜଧାନୀର ବିଭିନ୍ନ ସାମାଜିକ ଓ ସାଂସ୍କୃତିକ ସଂଗ

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 14/06/2017
Khabar Odisha:200-Special-bus-To-Puri-For-Ratha-Jatra-and-meals-get-10

ରଥଯାତ୍ରା ପାଇଁ ୨୦୦ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ବସ୍‌, ଯାତ୍ରୀଙ୍କୁ ୧୦ଟଙ୍କାରେ ମିଲ୍‌

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ଜୁନ୍‌ ୧୩(ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ରଥଯାତ୍ରା ପାଇଁ ପୁରୀକୁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଭାବେ ୧୫୬ ଟ୍ରେନ୍‌ ଚଳାଚଳ ପାଇଁ ପୂର୍ବତଟ ରେଳପଥ ଘୋଷଣା କରିବା ପରେ ରାଜ୍ୟ ପରିବହନ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ୨୪ ଘଣ୍ଟିଆ ବସ୍‌ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯିବା ଘୋଷଣା ହୋଇଛି । ରଥଯାତ୍ରା, ବାହୁଡ଼ା, ସୁନାବେଶ ଦିନ ପୁରୀକୁ ଅଧିକ ୧୦୦ଖଣ୍ଡ ବେସରକାରୀ ବସ୍‌ ପାଇଁ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ । ତା ସହ ଆ

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 13/06/2017
Khabar Odisha:Potagarh-Renovation-became-a-mockery

ଐତିହାସିକ କୀର୍ତ୍ତିରାଜି ଅଲୋଡ଼ା: ପୋତାଗଡ଼ର ପୁନରୁଦ୍ଧାର ପ୍ରହସନ ହୋଇଛି

ଗଞ୍ଜାମ, ଜୁନ୍‌ ୧୩(ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ଐତିହାସିକ କୀର୍ତ୍ତିସ୍ଥଳ ପୋତାଗଡ଼ । ଇତିହାସ କହେ ଚୋଡ଼ଗଙ୍ଗ ଦେବଙ୍କ ରାଜତ୍ୱ କାଳରେ ଏହା ନିର୍ମିତ ହୋଇଥିଲା । ରାଜା ଏଠାରୁ ନୌଯାତ୍ରାରେ ବିଭିନ୍ନ ଅଂଚଳକୁ ଯାଉଥିବା କୁହାଯାଏ । ଗଡ଼ର ଐତିହାସିକ ମହତ୍ୱ କେବଳ ଗଂଜାମରେ ନୁହେଁ ସାରା ଓଡ଼ିଶାରେ ବିଦିତ । ଦୁର୍ଭାଗ୍ୟର କଥା ଏଭଳି ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପର୍ଯ୍ୟଟନସ୍ଥଳୀ ଏବେ ମାଟି ଗଦାରେ ପରିଣତ ହୋଇଛି । ଘୋଡ଼ାଶାଳ, ହାତୀଶାଳ, ଓ ଗଡ଼ର ଅନେକ ପ୍ରାସାଦ ପୋତି ହେବାରେ ଲାଗିଛି । ଏହାର ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟ କରଣ ପାଇଁ ଅର୍ଥ ଆସୁଛି, ଉପକରଣ ଗଦା ହେଉଛି ହେଲେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇପାରୁ ନାହିଁ ନିର୍ମାଣ । ସରକାରୀ କଳଙ୍କୁ ଲଗାଇ ଦୁର୍ଗମ ଆଦିବାସୀ ଅଂଚଳରେ ସଡ଼କ ଓ ସେତୁ ନିର୍ମାଣ କରି ପାରୁଥିବା ବେଳେ ଗଂଜାମ ଜିଲ୍ଲାର ଏକ ପ୍ରମୁଖ ଐତିହା

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 13/06/2017
Khabar Odisha:Stop-Child-Labour-only-show-at-Advertisement

ଶିଶୁ ଶ୍ରମିକ ନିରୋଧ ସଂକଳ୍ପ ଖାଲି ବିଜ୍ଞାପନରେ

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ଜୁନ୍‌ ୧୨(ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ରାଜ୍ୟର ୩୦ ଜିଲ୍ଲାରେ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେଉଛି ଶିଶୁ ଶ୍ରମିକ ପ୍ରକଳ୍ପ । ଏଥିରେ ସେମାନଙ୍କୁ ଚିହ୍ନଟ ଓ ସଠିକ ଥଇଥାନ କଥା କୁହାଯାଇଛି । ୧୪ ବର୍ଷରୁ କମ୍‌ ବୟସର ଶିଶୁଙ୍କୁ କାମରେ ନିୟୋଜନ କରିବା ଦଣ୍ଡନୀୟ ଅପରାଧ ବୋଲି ସମସ୍ତେ ଜାଣନ୍ତି । ପୁଣି ୧୫ ବର୍ଷରୁ ୧୮ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ କିଶୋରଙ୍କୁ ବିପଦ ସଙ୍କୁଳ କାମରେ ନିୟୋଜନକୁ ବାରଣ କରାଯାଇଛି କିନ୍ତୁ ଏହା କେବଳ ନଥିରେ, ବାସ୍ତବତାରେ ନୁହଁ । ରାଜ୍ୟର କଳାହାଣ୍ଡି, ନୂଆପଡ଼ା, କନ୍ଧମାଳ, ଗଜପତି, ସୋନପୁର, ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲ୍ଲାର ଶିଶୁମାନେ

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 12/06/2017
Khabar Odisha:3-lakh-child-Labour-lives-in-Minister-Naveens-Dist

ନବୀନଙ୍କ ଜିଲ୍ଲାରେ ଅଛନ୍ତି ୩ ଲକ୍ଷ ଶିଶୁ ଶ୍ରମିକ

ଛତ୍ରପୁର, ଜୁନ୍‌ ୧୨ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ଗଂଜାମ ଜିଲ୍ଲାରେ ୨୦୧୬ ଅକ୍ଟୋବର ମାସରେ ଶିଶୁ ଶ୍ରମିକ ଗଣନା କରାଯିବ ବୋଲି ସରକାର କହିଥିଲେ ହେଲେ ୨୦୧୭ ମେ ୧୨ ତାରିଖ ସୁଦ୍ଧା ଗଣନା ହୋଇନାହିଁ । ନେହେରୁ ଯୁବ କେନ୍ଦ୍ର ଦ୍ୱାରା ଅଙ୍ଗନୱାଡ଼ି କର୍ମୀଙ୍କୁ ଏଥିରେ ନିୟୋଜିତ କରାଯାଉଥିବା କୁହାଯାଉଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଗଣନା କାର୍ଯ୍ୟ ଆଗକୁ ବଢ଼ି ପାରି ନାହିଁ । ଜିଲ୍ଲା ସ୍ତରୀୟ କମିଟି ସୁପ୍ତ ଅବସ୍ଥାରେ ଅଛି । ଜିଲ୍ଲା ଶ୍ରମ ଅଧିକାରୀ ଏହି କମିଟିର ସଂଯୋଜକ ଥିଲେ । ବେସରକାରୀ ତଥ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲ୍ଲାରେ ଶିଶୁ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୩ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ।

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 12/06/2017
First Previous
1 2 3 4
Next Last Page 1 of 4