Khabar Odisha:Modi-Effect-Narendra-Modi-Baijayant-Jay-Panda

ବୈଜୟନ୍ତ ଲେଖୁଛନ୍ତି ମୋଦୀଙ୍କ ଓ୍ଵେବ ସାଇଟରେ ବ୍ଲଗ

Anil Biswal 26/03/2017
Khabar Odisha:Swachh-Bharat-Abhijan-From-1-lakh-2000-fullfill

କେମିତି ଚାଲିଛି ସ୍ୱଚ୍ଛ ଭାରତ ଅଭିଯାନ: ଲକ୍ଷେ ଶୌଚାଳୟରୁ ୨୦୦୦ ପୂରା

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୪(ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ସ୍ୱଚ୍ଛ ପରିବେଶ ସୁସ୍ଥ ସମାଜ ଗଠନରେ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ନିର୍ବାହ କରିଥାଏ । ଜାତିର ପିତା ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ସ୍ୱପ୍ନକୁ ସାକାର କରିବାକୁ ଅର୍ଥାତ ୨୦୧୯ ପୂର୍ବରୁ ଭାରତକୁ ଏକ ସ୍ୱଚ୍ଛ ଦେଶ ଗଢ଼ିବାର ସଙ୍କଳ୍ପ ନେଇ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ୨୦୧୪ ଅକ୍ଟୋବର ୨ରେ ଶୁଭାରମ୍ଭ କରିଥିଲେ ସ୍ୱଚ୍ଛ ଭାରତ ମିଶନ । ସ୍ୱଚ୍ଛ ଭାରତ ମିଶନ ଯୋଜନା ଅନୁଯାୟୀ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ପ୍ରତି ରାଜ୍ୟକୁ ଆବଶ୍ୟକ ଅନୁସାରେ ଟଙ୍କା ମଞ୍ଜୁରୀ କରୁଛନ୍ତି ବୋଲି ଡିଣ୍ଡିମି ପିଟୁଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ପରିତାପର ବିଷୟ ଯେ, ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଅପାରଗତା ଯୋଗୁଁ ସ୍ୱଚ୍ଛ ଭାରତ ମିଶନ ମନ୍ଥର ଗତି ଦେଇ ଚାଲିଛି । ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷ ୨୦୧୬-୧୭ ଅପେକ୍ଷା ୨୦୧୫-୧୬ରେ ଅଧିକ ଅନୁଦାନ ମିଳିଥଲା । ୨୦୧୬-୧୭ରେ ୧୩୫୮ କୋଟି ଟଙ୍କା ଥିବାବେଳେ, ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷ ୨୦୧୭-୧୮ରେ ୧୧୮୭.୫ କୋଟି ଟଙ୍କା ଥିଲା ।

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 24/03/2017
Khabar Odisha:There-are-no-arrangement-for-drinking-water-in-43736-Anganwadi-Kendra

୪୩ ହଜାର ୭୩୬ ଅଙ୍ଗନୱାଡି କେନ୍ଦ୍ରରେ ପିଇବା ପାଇଁ ପାଣି ନାହିଁ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,ମାର୍ଚ୍ଚ୨(ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ଶୂନ ରୁ ୬ ବର୍ଷ ବୟସର ପିଲାଙ୍କୁ ନେଇ ଚାଲିଛି ରାଜ୍ୟର ଅଙ୍ଗନୱାଡି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ । ୩ ବର୍ଷ ବୟସର ପିଲାମାନେ ଯୋଡି ହୋଇଛନ୍ତି ପ୍ରାକ୍ ଶୈଶବ ଶିକ୍ଷା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ରେ । କେନ୍ଦ୍ରରେ ସେମାନେ ଦୈନିକ ଦୁଇ ଘଂଟାରୁ ଅଧିକ ସମୟ ବିତାନ୍ତି । ହେଲେ ଏହି ସମୟ ଭିତରେ ପିଲାଙ୍କୁ ଶୋଷ ହେଲେ କିମ୍ବା ଶୌଚର ଆବଶ୍ୟକତା ପଡିଲେ ଘରକୁ ପଠାଇ ଦିଅନ୍ତି ଦିଦି । କାରଣ ଅଙ୍ଗନୱାଡି କେନ୍ଦ୍ରରେ ନା ଅଛି ଶୌଚାଳୟ ନା କରାଯାଇଛି ପିଇବା ପାଣି ଉତ୍ସର ବ୍ୟବସ୍ଥା ।

ଦିଲୀପ ସୁବୁଦ୍ଧି 22/03/2017
Khabar Odisha:Odisha-38--Are-2-But-62-Are-Crorepati

ଓଡିଶା ସରକାରଙ୍କ ୩୮% ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଶିକ୍ଷାଗତ ଯୋଗ୍ୟତା +୨ ବା କମ୍ କିନ୍ତୁ ୬୨% କୋଟିପତି

ରାଜ୍ୟରେ ଅଛନ୍ତି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ମିଶାଇ ସମୁଦାୟ ୨୧ ମନ୍ତ୍ରୀ । ସେଥିରୁ ୧୧ କ୍ୟାବିନେଟ ମନ୍ତ୍ରୀ, ୯ ରାଜ୍ୟ (ସ୍ୱାଧୀନ) ମନ୍ତ୍ରୀ । ହେଲେ ସେଥିରୁ ୮ ଜଣ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କର ଶିକ୍ଷାଗତ ଯୋଗ୍ୟତା ହେଉଛି +୨ରୁ କମ କିନ୍ତୁ ସେଥିରୁ ୧୩ଜଣ ହେଉଛନ୍ତି କୋଟିପତି । ସେହିପରି ୨୧ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୬ ଜଣଙ୍କ ନାଁରେ ଅଛି ଅପରାଧିକ ମାମଲା । ସେଥିରୁ ୪ଜଣଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଅଛି ହତ୍ୟା ଭଳି ସଙ୍ଗୀନ ଅଭିଯୋଗ । ଡକାୟତି ଆଉ କିଡନାପିଙ୍ଗର ମାମଲାବି ଅଛି କିଛି ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ନାଁରେ । ମନ୍ତ୍ରୀ ସୁଦାମ ମାରାଣ୍ଡିଙ୍କ ନାଁରେ ଡକାୟତି ମାମଲା ଥିବାବେଳେ ପ୍ରଫୁଲ୍ଲ ମଲ୍ଲିକଙ୍କ ନାଁରେ ଅପହରଣର ମାମଲା ଅଛି । ଏଭଳି ତଥ୍ୟ ଅାସିଛି ନିର୍ବାଚନ ସଂସ୍କାର ଦିଗରେ ସାରା ଦେଶରେ କାମ କରୁଥିବା ଏକ ଘରୋଇ ସାମାଜିକ ସଂସ୍ଥାର ରିପୋଟର୍ରୁ ।

Anil Biswal 15/03/2017
Khabar Odisha:Prasad-Harichandan-Resign-From-Congress

କଂଗ୍ରେସରେ ବିଦ୍ରୋହ-ଖୋଲିଲାଣୀ ତୁଣ୍ଡ, ଗଡିବ ମୁଣ୍ଡ ! ପ୍ରସାଦଙ୍କୁ ହଟାଅ ଅଭିଯାନ ଜୋରଧରିଲା

ରାଜ୍ୟ କଂଗ୍ରେସରେ ବିଦ୍ରୋହ । ପିସିସି ସଭାପତି ପ୍ରସାଦ ହରିଚନ୍ଦନଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଖୋଲାଖୋଲି ଭାବେ ମୁହଁ ଖୋଲିଛନ୍ତି ଦଳର ଅଧିକାଂଶ ବିଧାୟକ । ଏପରିକି ତାଙ୍କୁ ତୁରନ୍ତ ପିସିସି ପଦବୀରୁ ହଟାଇବାକୁ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଏହି ନେତା । ଯାହାକୁ ନେଇ ଏବେ କଂଗ୍ରେସ ରାଜନୀତି ଏକପ୍ରକାର ଚଳଚଞ୍ଚଳ ହୋଇପଡିଛି । ପଞ୍ଚାୟତ ନିର୍ବାଚନରେ କଂଗ୍ରେସର ଏହିପରି ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ପାଇଁ ସିଧାସଳଖ ଭାବେ ପିସିସି ସଭାପତିଙ୍କୁ ଦାୟୀ କରିଛନ୍ତି ଦଳର ଅଧିକାଂଶ ନେତା । ତେଣୁ ନୈତିକତା ଦୃଷ୍ଟି କୋଣରୁ ପିସିସି ସଭାପତି ପ୍ରସାଦ ହରିଚନ୍ଦନ ନିଜ ପଦବୀରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେବା ଦରକାର ବୋଲି ଅଧିକାଂଶ ନେତା ମାନେ ଦାବି କରିଛନ୍ତି । ଦଳରେ ସଭାପତିଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଦଳର ନେତା ଓ ବିଧାୟକ ମାନେ ତୁଣ୍ଡ ଖୋଲିବା ଆରମ୍ଭ କରିଦେଇଛନ୍ତି । ତେଣୁ ଖୁବଶୀଘ୍ର ରାଜ୍ୟ କଂଗ୍ରେସରେ ଏକ ବଡ ଧରଣର ପରିବର୍ତନ ହେବ ବୋଲି ଦଳୀୟ ମହଲରେ ଆଲୋଚନା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଗଲାଣୀ । ଏପରିକି ପିସିସି ସଭାପତିଙ୍କୁ ହଟାଇବା ଦାବି କରି ବିଧାୟକ ଦଳ ଏଆଇସିସିକୁ ରିପୋର୍ଟ ପ୍ରଦାନ କରିଥିବା ବିଧାୟକ ସ୍ବୀକାର କରିଛନ୍ତି ।

ଶ୍ରୀହରି ଦାଶ 09/03/2017
Khabar Odisha:Free-Education-To-BPL-Children-in-Private-School

ଆର୍ଥୀକ ଦୁର୍ବଳ ଶ୍ରେଣୀର ପିଲା ପଢିପାରିବେ ବେସରକାରୀ ସ୍କୁଲରେ ମାଗଣା , ହେଲେ ନିୟମକୁ ମାନୁନାହାନ୍ତି ବେସରକାରୀ ବିଦ୍ୟାଳୟ

ବିଦ୍ୟାଳୟମାନଙ୍କରେ ଆଉ କିଛି ଦିନ ପରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯିବ ନାମ ଲେଖା । ସରକାରି ନିଦେ୍ର୍ଧଶନାମା ଅଛି ଯେ ସମସ୍ତ ବେସରକାରୀ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ପ୍ରଥମ ଶ୍ରେଣୀରେ ନାମ ଲେଖାଇବାବେଳେ ଅତି କମରେ ୨୫% ଆସନ ଅବହେଳିତ ତଥା ଗରୀବ ଶ୍ରେଣୀର ପିଲାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସଂରକ୍ଷିତ ରହିବ । ଏହି ୨୫% ଆସନରେ ଆର୍ଥୀକ ଦୁର୍ବଳ ଶ୍ରେଣୀର ପିଲା, ଶିଶୁ ଶ୍ରମିକ, ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ପିଲାମାନେ ନାମ ଲେଖାଇପାରିବେ ଓ ଏଥି ପାଇଁ ଖର୍ଚ ସମସ୍ତ ଅର୍ଥ ସରକାର ଉକ୍ତ ବିଦ୍ୟାଳୟକୁ ଭରଣା କରିବେ । ଏ ନିୟମ ଶିକ୍ଷା ଅଧିକାର ନିୟମ ଆଧାରରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଛି । ଏବେ ରାଜଧାନୀରେ ଅଛି ଅନେକ ନାମୀ ଦାମୀ ବେସରକାରୀ ଇଂରାଜୀ ମାଧ୍ୟମ ବେସରକାରି ବଦ୍ୟାଳୟ । ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟର କଥା ହେଉଛି କୌଣସି ବେସରକାରୀ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଏହି ନିୟମକୁ ପାଳୁ ନାହାନ୍ତି କି କୌଣସି ଆର୍ଥୀକ ଅନଗ୍ରସର ପିଲାଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ପଢିବାକୁ ଦେଉନାହାନ୍ତି । ଯଦି କୌଣସିି ଅଭିଭାବକ ଏହି ସରକାରୀ ନିଦେ୍ର୍ଧଶନାମାକୁ ଆଧାର କରି ନାମଲେଖାଇବା ପାଇଁ ଆବେଦନ କରୁଛନ୍ତି ତାହେଲେ ସେମାନଙ୍କୁ ବିଦ୍ୟାଳୟ କର୍ତ୍ତୁପକ୍ଷ ଖୋଲାଖୋଲି ମନାକରି ଦେଉଥିବାର ଅଭିଯୋଗ ମଧ୍ୟ ମିଳୁଛି ।

Anil Biswal 04/03/2017
Khabar Odisha:Odisha-State-Budget-2017-18-Own-Income

ବଜେଟ ବଢୁଛି ହେଲେ ବଢୁନି ରାଜ୍ୟର ନିଜସ୍ୱ ଆୟ

ଚଳିତ ଆର୍ଥୀକ ୨୦୧୭-୧୮ ବଜେଟର ଅଟକଳ ରାଶି ୧,୦୬,୯୧୧ କୋଟି ହୋଇଥିଲା ବେଳେ ସେଥିରୁ ରାଜ୍ୟର ନିଜସ୍ୱ ଆୟ ହେଉଛି ୩୬,୩୦୦ କୋଟି । ରାଜ୍ୟର ନିଜସ୍ୱ ଆୟ ମୋଟ ବଜେଟର ମାତ୍ର ୩୪ % । ରାଜ୍ୟର ଦରମା ପେନସନ ଓ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ପ୍ରଶାସନିକ ଖର୍ଚ ବାବଦରେ ଚଳିତ ବଜେଟରେ ୪୪% ଅର୍ଥ ଖର୍ଚ ହେବାର ଆକଳନ କରାଯାଇଛି । ଅର୍ଥାତ ରାଜ୍ୟର ମୋଟ ନିଜସ୍ୱ ଆୟରୁ ଦରମା ପେନସନ ଦେବାପରେ ପାଖାପାଖି ୧୧,୦୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କାର ନିୟଣ୍ଟ ପଡୁଛି ଯାହା ସରକାର ଭରଣା କରିବେ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଟିକସରୁ । ଏ ସ୍ଥିତି ସ୍ପଷ୍ଟ କରୁଛି ରାଜ୍ୟର ନିଜସ୍ୱ ସମ୍ବଳରୁ ଟଙ୍କାଟିଏବି ବିକାଶ ଓ ଯୋଜନା ମୁଳକ କାମରେ ଖର୍ଚ କରିବାର ସୁଯୋଗ ନାହିଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ପାଖରେ । ରାଜ୍ୟରେ ବିକାଶ ଓ ଯୋଜନା ମୁଳକ ପାଇଁ ଯାହା ବି ଖର୍ଚ ହେବ ସେସବୁ ପାଇଁ ନିର୍ଭର କରିବାକୁ ପଡିବ ରୂଣ ଓ କେନ୍ଦ୍ର ଟିକସ ଓ ଅନୁଦାନ ଉପରେ ।

Anil Biswal 02/03/2017
Khabar Odisha:Bird-counting-not-properly-today-discussion-in-assembly

ପକ୍ଷୀ ଗଣନା ଠିକ ଭାବେ ନ ହେବା ଓ ତାଙ୍କ ସୁରକ୍ଷାକୁ ନେଇ ବିଧାନସଭାରେ ଉଦ୍‌ବେଗ

ଭୁୁବନେଶ୍ୱର, ଫେବୃଆରୀ ୨୮(ଖବର ଓଡିଶା): ଓଡିଶାକୁ ଆସୁଥିବା ବିଦେଶାଗତ ପକ୍ଷୀ ମାନଙ୍କର ଗଣନା ଠିକ ନ ହେବା ଓ ଏଥି ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକୀୟ ଭିତିଭୂମି ନ ଥିବା ଛତିଶଗଡର ଶୀକାରୀ ମାନେ ଆସି ପକ୍ଷୀ ଶୀକାର କରିବା ଘଟଣାକୁ ନେଇ ଆଜି ଗୃହରେ ଉଭୟ ଶାସକ ଦଳ ଓ ବିରୋଧୀ ପକ୍ଷରୁ ଉଦବେଗ ପ୍ରକାଶ ପାଇଥିଲା । ଅନ୍ୟ ପକ୍ଷରେ ପକ୍ଷୀ ମାନଙ୍କର ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକୀୟ ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିବା ଓ ତାଙ୍କର ଖାଦ୍ୟାଭାବ ଦୂର ଲାଗି ଫିଡିଂ ଟ୍ୟାଙ୍କ କରିବା ପାଇଁ ବିଧାୟକ ମାନେ ଦାବି କରିଥିଲେ ।

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 28/02/2017
Khabar Odisha:many-important-question-CM-answer-information-collect-soon

ବିଭିନ୍ନ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସମାନ ଉତର, ତଥ୍ୟ ସଂଗ୍ରହ କରାଯାଉଅଛି

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ଫେବୃଆରୀ ୨୭ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ଓଡ଼ିଶା ପୁଲିସରେ କେତେ ପଦବୀ ଖାଲିଅଛି, ରାଜ୍ୟରେ କେତେ ଲୋକ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରୁଛନ୍ତି ଓ ରାଜ୍ୟ ଗସ୍ତରେ କେଉଁ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଆସୁଛନ୍ତି ତାହାର ତଥ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ନିକଟରେ ନାହିଁ । ଏ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ବିଜେପି ବିଧାୟକ ଦିଲିପ ରାୟ ବିଧାନସଭାରେ ପଚାରିଥିବା ତିନୋଟି ପୃଥକ୍ ପୃଥକ୍ ପ୍ରଶ୍ନର ସମାନ ଉତର ଦେଇ "ତଥ୍ୟ ସଂଗ୍ରହ କରାଯାଉଅଛି' ବୋଲି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ କହିଛନ୍ତି ।

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 27/02/2017
Khabar Odisha:Odisha-depended-other-state-on-Rice-Dal-and-oil

ଆଳୁ, ପିଆଜ, ତେଲ ଡାଲି ପାଇଁ ଓଡ଼ିଶା ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟ ଉପରେ ନିର୍ଭରଶୀଳ

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ଫେବୃଆରୀ ୨୫(ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ଚାହିଦା ମେଣ୍ଟାଇବା ପାଇଁ ଓଡ଼ିଶା ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟମାନଙ୍କରୁ ପ୍ରଚୁର ପରିମାଣରେ ଡାଲି, ତେଲ, ଆଳୁ ଓ ପିଆଜ ଆମଦାନୀ କରୁଛି । ଏହି ସାମଗ୍ରୀ ଗୁଡ଼ିକର ଚାହିଦା ବୃଦ୍ଧି ପାଉଥିବା ଦୃଷ୍ଟିରୁ ବର୍ଷକୁ ବର୍ଷ ଆମଦାନୀ ପରିମାଣ ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଛି। ବିଜେପି ବିଧାୟକ ଦିଲିପ ରାୟଙ୍କ ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତରରେ ଖାଦ୍ୟ ଯୋଗାଣ ଓ ଖାଉଟି କଲ୍ୟାଣ ମନ୍ତ୍ରୀ ସଞ୍ଜୟ କୁମାର ଦାସବର୍ମା ବିଧାନସଭାରେ ଦେଇଥିବା ତଥ୍ୟରୁ ଏହା ଜଣାପଡ଼ିଛି ।

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 25/02/2017
Khabar Odisha:Panchayat-Election-Result-BJD-BJP-Congress

ଭାଙ୍ଗିଗଲା ବିଜେଡିର ଅଧାବଳ, ବିଜେପି ଛଡେଇ ନେଲା ୨୭୮ରୁ ଅଧିକ ଆସନ

ଯଦିଓ ସରକାରୀ ଭାବେ ଫଳାଫଳ ଆସିନାହିଁ ତଥାପି ବେସରକାରୀ ଭାବେ ଯେଉଁ ଫଳାଫଳ ଆସିଛି ସେଥିରେ କେବଳ ଭାରତୀୟ ଜନତା ପାର୍ଟି ତାର ଆସନରେ ବୃଧି କରିପାରିଛି ଯେଉଁଠିକି ଅନ୍ୟ ଦୁଇ ଦଳ ଢେର ଆସନ ହରାଇବସିଛନ୍ତି । ଗତ ୨୦୧୨ ପଂଚାୟତ ନିର୍ବାଚନରେ ନିର୍ବାଚନ ହୋଇଥିବା ୮୫୨ ଆସନରୁ ବିଜୁ ଜନତା ଦଳ ଜିତି ପାରିଥିଲା ୬୫୧ ଆସନ । ମୋଟ ଆସନରୁ ପାଖାପାଖି ୭୬ % ଆସନ ଜିତିପାରିଥିଲା ବିଜୁ ଜନତା ଦଳ ଗତ ନିର୍ବାଚନରେ । ୩୦ରୁ ୨୮ ଜିଲ୍ଲାରେ ଦଳ ହାତେଇପାରିଥିିଲା ଜିଲ୍ଲା ପରିଷଦ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ପଦବୀ । ହେଲେ ଏଥରର ସ୍ଥିତି ହେଇଯାଇଛି ପୁରା ଭିନ୍ନ । ଦଳ ପାଖାପାଖି ୨୦୦ ଆସନ ହରେଇସାରିଛି ତାହା ପୁଣି ବଛା ବଛା ଟାଣୁଆ କହିଲାବାଲା ମନ୍ତ୍ରୀ ଆଉ ବିଧାୟକ ମାନଙ୍କ ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳୀରେ । ୨୮ ଜିଲ୍ଲା ପରିଷଦ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ପଦରୁ ଦଳ ଖସି ଆସିଛି ୧୬ଟି ଜିଲ୍ଲାକୁ । ଦଳ ହରେଇଛି ପାଖାପାଖି ୩୦ % ଆସନ ହରେଇ ହଡବଡେଇ ଯାଇଛି । ଚର୍ଚା ହେଉଛି ବିଜୁ ଜନତା ଦଳର ନେତା, ବିଧାୟକ , ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଅହଙ୍କାର, ଗର୍ବକୁ ସହ୍ୟକରିବାକୁ ଆଉ ରାଜି ନାହାନ୍ତି ଓଡିଶାର ଜନସାଧାରଣ । ହରେଇଥିବା ୧୨ଟି ଜିଲ୍ଲାରେ ଅଛି ଦାନ ମାଝିର ଜିଲ୍ଲା କଳାହାଣ୍ଡି, ଜାପାନୀ ଜ୍ୱରରେ ପୀଡିତ ଜିଲ୍ଲା ମାଲକାନଗିରି । ଅବଶ୍ୟ ଆଉ ୬ଟି ଜିଲ୍ଲାରେ ସ୍ଥିତି ଅସ୍ପଷ୍ଟ ଅଛି ଯେଉଁଥିରୁ ବିଜେଡି ହାତେଇପାରେ ଆଉ ଗୋଟିଏ କିମ୍ବା ଦୁଇଟି ଜିଲ୍ଲା ।

Anil Biswal 22/02/2017
Khabar Odisha:

ନିର୍ବାଚନରେ କଂଗ୍ରେସର ପରାଜୟ ପାଇଁ ପିସିସି ଦାୟୀ: ବିଧାୟକ ଚନ୍ଦ୍ରଶେଖର ମାଝୀ

ଜୟପୁର, ଫେବୃୟାରୀ ୨୧ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା ବ୍ୟୁରୋ): ରାଜ୍ୟରେ ଜାରୀ ରହିଥିବା ପଂଚାୟତ ନିର୍ବାଚନରେ ସମସ୍ତ ଚାରୋଟି ପର୍ୟ୍ୟାୟରେ ରାଜ୍ୟ କଂଗ୍ରେସ ଦଳର ଅତି ନୈରାଶ୍ୟ ଜନକ ପ୍ରଦର୍ଶନ ରହିଛି । କଂଗ୍ରେସର ଏହି ପରାଜୟ ପାଇଁ ପିସିସିକୁ ଦାୟୀ କରିଛନ୍ତି ଜୟପୁର କୋଟପାଡ଼ର ବିଧାୟକ ଚନ୍ଦ୍ରଶେଖର ମାଝୀ ।

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 21/02/2017
Khabar Odisha:BJP-Signs-Congress-Falls-Panchayat-Election-Odisha

ଫୁଟୁଛି ପଦ୍ମ, ଲିଭୁଛି କଂଗ୍ରେସ, ଶଙ୍ଖର ଶବ୍ଦ ଧୀର

ତୃତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ପଂଚାୟତ ନିର୍ବାଚନରେ ଯାହା ଫଳାଫଳ ବେସରକାରୀ ଭାବେ ଆସୁଛି ସେଥିରେ ବିଜୁ ଜନତା ଦଳ ହରାଇ ସାରିଲାଣି ପାଖାପାଖି ୧୩୯ ଜିଲ୍ଲା ପରିଷଦ ଆସନ ଯେଉଁଠିକି ଭାରତୀୟ ଜନତା ପାର୍ଟି ଖାତାରେ ଯୋଡି ପାରିଛି ଅଧିକ ୧୭୯ ଆସନ । ଗତ ୨୦୧୨ ପଂଚାୟତ ନିର୍ବାଚନର ତୃତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ନିର୍ବାଚନ ଶେଷ ସୁଧା ବିଜେଡି ପାଇଥିଲା ୪୨୬ ଆସନ, ଯେଉଁଠିକି ୨୦୧୭ ପଂଚାୟତ ନିର୍ବାଚନର ତୃତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ନିର୍ବାଚନ ଶେଷ ସୁଧା ବିଜେଡି ହାସଲ କରିଛି ୨୮୭ ଆସନ । ପାଖାପାଖି ୩୩ ଆସନ ହରାଇସାରିଲାଣି ଶାସକ ଦଳ । ଉପକୂଳ ଓଡିଶାକୁ ଛାଡିଦେଲେ ବାକି ସବୁଆଡେ ଦଳ ସହୁଛି କ୍ଷତି । ଦଳ ୨୦୧୨ରେ ୨୮ଟି ଜିଲ୍ଲା ପରିଷଦ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ପଦ ପାଇଥିଲା । କିନ୍ତୁ ଚଳିତ ନିର୍ବାଚନରେ ଦଳର ସେ ଦବଦବା ଆଉ ନରହିପାରେ । ଦଳକୁ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ ହେବାକୁ ପଡିବ ୧୫ରୁ ୧୬ ଆସନରେ ଯେଉଁଥିରୁ ଅଧୀକାଶଂ ହେଉଛି ଉପକୂଳ ଓଡିଶାରୁ ।

Anil Biswal 17/02/2017
Khabar Odisha:BJP-BJD-Congress-Panchayat-Election

ବିଜେପିର ଲମ୍ବ ଡିଆଁ, ବିଜେଡିର ପୁଚି, କଂଗ୍ରେସର ସ୍ଲୋ ସାଇକେଲ

ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ପଂଚାୟତ ନିର୍ବାଚନର ଯାହା ଫଳାଫଳ ଆସିଛି ସେଥିରୁ ରାଜ୍ୟରେ ପୁର୍ବରୁ ଚାଲିଆସିଥିବା ଧାରାରେ ପୁରା ପରିବର୍ତନ ଆସିଛି । ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ନବୀନଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱକୁ ଚ୍ୟାଲେଂଜ ଭୋଟ ଫଳାଫଳରେ ଦେଖାଦେଇଛି । ଯଦିଓ ଆଜିବି ବିଜେଡି ଆଗରେ ଅଛି କିନ୍ତୁ ୨୦୧୨ ନିର୍ବାଚନ ଅପେକ୍ଷା ହରେଇଛି ୪୬ଟି ଆସନ । ଗତକାଲି ନିର୍ବାଚନ ହୋଇଥିବା ୧୮୮ ଆସନରେ , ୨୦୧୨ ନିର୍ବାଚନରେ ବିଜେଡି ୧୪୯ଟି ଆସନକୁ କବଜା କରିଥିଲା ବେଳେ ୨୦୧୭ରେ ଏହା ମାତ୍ର ୧୦୩ଟି ପାଇଛି । ଯାହା ୨୦୧୨ ନିର୍ବାଚନ ଠାରୁ ୩୧% କମ୍ । ପାଖାପାଖି ଏକ ତୃତିୟାାଶଂ । ଏପରିକି ଶାସକ ଦଳ ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଝାରସୁଗୁଡା, କଳାହାଣ୍ଡ ଆଉ କନ୍ଧମାଳରେ ଖାତା ଖୋଲିପାରିନାହିଁ । କେବଳ ସେତିକି ନୁହେଁ ୧୦ଟି ଜିଲ୍ଲାରେ ଶାସକ ଦଳ ବିରୋଧି ବିଜେପିଠାରୁ ପଛୁଆ ଅଛି । ପଂଚାୟତ ନିର୍ବାଚନରେ ଓଡିଆ ଫିଲ୍ମ ଜଗତର ବଛା ବଛା ହିରୋ ହିରୋଇନଙ୍କୁ ଆଣି ଢେର କସରତ କରିଥିବା ବିଜୁ ଜନତା ଦଳ ପରିଶ୍ରମତ ଢେର କରିଛି କିନ୍ତୁ ଭୋଟ ଗଣିତରେ ଏହା ସବୁ ଫେଲ ମାରିଛି । ବିଶେଷ କରି ମହାନଦୀ ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ନିର୍ବାଚନ ଆୟୁଧ କରିଥିବା ବିଜେଡି ତାର ଅଙ୍କକଷା ଭୁଲ କରିଦେଇଛି । କିନ୍ତୁ ଏ ଫଳାଫଳରେ ଢେର ଉସ୍ରାହିତ ହୋଇଛି ଭାରତୀୟ ଜନତା ପାର୍ଟି । ବିଜେପି ପୁରା ଲମ୍ବ ଡିଆଁ ମାରି ତାର ଜିଲ୍ଲା ପରିଷଦ ଆସନରେ ୯୦୦% ବୃଧି କରିଛି । ଗତ ୨୦୧୨ ପଂଚାୟତ ନିର୍ବାଚନରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିବା ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ନିର୍ବାଚନରେ ବିଜେପି ମାତ୍ର ୦୭ ଆସନ ପାଇଥିଲା ବେଳେ ଚଳିତ ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ନିର୍ବାଚନରେ ପାଇଛି ୭୧ଟି ଆସନ । ଯାହା ପାଖାପାଖି ୧୦ ଗୁଣ ବଢିଛି । ଦଳର ତୃଣମୁଳ ସ୍ତରରେ ସାଙ୍ଗଠନିକ ବୃଧି, ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଅନେକ ମିଛକୁ ପଦାରେ ପକାଇବା, ଏପରିକି ବିଜୁ ଜନତା ଦଳର କେନ୍ଦ୍ର ଅବହେଳାର ଅଭିଯୋଗକୁ ସଫଳ ଭାବେ ମୁକାବିଲା କରିପାରିବାଟା ବୋଧେ ଏହି ଦଳକୁ ଆଗେଇବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଛି । ଏପରିକି ମହାନଦୀ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ରମଣ ସିଂ କୁ ପ୍ରଚାରରେ ଆଣି ରିସ୍କ ମଧ୍ୟ ଦଳ ନେଇଥିଲା ଯାହା ଦଳ ପାଇଁ ବୋନସ ଭଳି କାମ କରିଛି ଆଉ ବିଜୁ ଜନତା ଦଳର ମୁଖ୍ୟ ଆୟୁଧକୁ ବି ଭଣ୍ଡୁର କରିପାରିଛି । ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୁଣ୍ର କଥା ହେଲା ଉପକୁଳ ଓଡିଶାରେ ଦଳର ସଫଳତା ଯାହା ବିଜେପିଯେ ବିଜେଡିର ବିକଳ୍ପ ଦଳ ହୋଇପାରିବ ତାର ବିଶ୍ୱାସ ବୋଧେ ଓଡିଶା ବାସୀ ଭାବିଲେଣି ସେପରି ଲାଗିଛି । ଅନ୍ୟ ପକ୍ଷରେ ବେଶୀ କ୍ଷତିରେ ପଡିଛି କଂଗ୍ରେସ । ନିଜ ରାଜନୌତିକ କାର୍ଯ୍ୟକମ ଅପେକ୍ଷା ନିଜ ଦଳର ଅର୍ନ୍ତକନ୍ଦଳ ପାଇଁ ସବୁବେଳେ ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ଚର୍ଚାରେ ରହୁଥିବା କଂଗ୍ରେସ ବୋଧେ ସବୁଠୁ ଖରାପ ସମୟରେ ଗତି କରୁଛି । କୁହାଯାଏ କଂଗ୍ରେସର ବଳ ହେଉଛି ଗାଁ ରେ ଥିବା କଂଗ୍ରେସ ଭୋଟର । କିନ୍ତୁ ଯାହା ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ନିର୍ବାଚନର ଫଳାଫଳ ଆସିଛି ତାହା କଂଗ୍ରେସକୁ ଆଶା ଠାରୁ ଅଧିକ କ୍ଷତି ପହଚାଂଇଛି । ୨୦୧୨ ପଂଚାୟତ ନିର୍ବାଚନରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିବା ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ନିର୍ବାଚନରେ କଂଗ୍ରେସ ୨୨ ଆସନ ପାଇଥିଲା ବେଳେ ଚଳିତ ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ନିର୍ବାଚନରେ ପାଇଛି ମାତ୍ର ୩ଟି ଆସନ । ଯଦିଓ ୨୦୧୨ ଫଳାଫଳ କଂଗ୍ରେସ ପାଇଁ ଏତେ ଆଶାଜନକ ନଥିଲା ତଥାପି କଂଗ୍ରେସ ଦ୍ୱିତିୟ ସ୍ଥାନରେ ଥିଲା । କିନ୍ତୁ ୨୦୧୭ ପଂଚାୟତ ନିର୍ବାଚନର ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଫଳାଫଳ କଂଗ୍ରେସକୁ ୩ୟ ସ୍ଥାନକୁ ନେଇଯାଇଛି । ଏପରିକି ଦଳର ଅନେକ ଆଗଧାଡିର ବିଧାୟକ ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳୀରେ ବି ଦଳ ହାରିଯାଇଛି । ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଅପେକ୍ଷା ପିସିସି ସଭାପତିଙ୍କୁ ବେଶୀ ଟାର୍ଗେଟ କରୁଆସୁଥିବା ତାରା ବାହିନିପତି, ନରସିଂହ ମିଶ୍ର ମଧ୍ୟ ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳୀରେ ନିରାଶ ହୋଇଛନ୍ତି । ଦଳ ୨୨ଟି ଜିଲ୍ଲାରେ ଖାତା ଖୋଲିପାରିନାହିଁ । ଉପକୁଳ ଓଡିଶା ମଧ୍ୟରୁ କେବଳ ପୁରୀ, ଗଂଜାମ ଜିଲ୍ଲାରେ ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ମାତ୍ର ଗୋଟିଏ ଗୋଟିଏ ଆସନ ପାଇଥିଲାବେଳେ ଅନ୍ୟ ଜିଲ୍ଲାମାନଙ୍କରେ ଦଳର ହାତ ଖାଲି ହୋଇଯାଇଛି । ଆହୁରି ୪ଟି ପର୍ଯ୍ୟାୟ ନିର୍ବାଚନ ବାକିଅଛି । ଭୋଟରଙ୍କ ମତ ପରିବର୍ତନର ଯେଉଁ ଆଭାସ ମିଳୁଛି ତାହା ହୁଏତ ବାକିଥିବା ଆଗାମି ୪ଟି ପର୍ଯ୍ୟାୟ ପଂଚାୟତ ନିର୍ବାଚନର ଫଳାଫଳକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିପାରେ ।

Anil Biswal 14/02/2017
Khabar Odisha:as-a-centers-minister-no-security-is-given-to-me-by-a-stateramkripal

କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ହିସାବରେ ନା ସିକ୍ୟୁରିଟି ଦେଲେ ନା ପ୍ରୋଟୋକଲ ଦେଲେ: ରାମକ୍ରିପାଲ ଯାଦବ

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ଫେବୃୟାରୀ୦୯(ଖବର ଓଡ଼ିଶା): କେନ୍ଦ୍ର ଗୃହ ଉନ୍ନୟନ ମନ୍ତ୍ରୀ ରାମକ୍ରିପାଲ ଯାଦବ ଭୁବନେଶ୍ଵରରେ ପହଞ୍ଚିଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ହିସାବରେ ତାଙ୍କୁ ଯେମିତି ସୁରକ୍ଷ୍ୟା ବ୍ୟବସ୍ଥା ଏବଂ ପ୍ରୋଟୋକଲ ଦେବା କଥା ସେମିତି ଦିଆଯାଇ ନାହିଁ। ଏହାକୁ ନେଇ କେନ୍ଦ୍ର ଗୃହ ଉନ୍ନୟନ ମନ୍ତ୍ରୀ ରାମକ୍ରିପାଲ ଯାଦବ ସରକାରଙ୍କ ଉପରେ ବର୍ଷିଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ହିସାବରେ ସିକ୍ୟୁରିଟି ତ ଦେଲେ ନାହିଁ, ପ୍ରୋଟୋକଲ ପାଇଲି ନାହିଁ। ରାଜ୍ୟ ସରକାର ମୋ ସହିତ ଯେମିତି ବ୍ୟବହାର କଲେ ଶତ୍ରୁ ସହିତ ମଧ୍ୟ ଏପରି ବ୍ୟବହାର କରାଯାଏ ନାହିଁ। ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଜଣେ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଏପରି ବ୍ୟବହାର କରାଯିବା ଦେଖିଲି। ଯଦି ମୋର କିଛି ହୋଇଥାନ୍ତା ଏହା ଉପରେ ଦାୟୀ କିଏ ରହିଥାନ୍ତା।

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 09/02/2017
Khabar Odisha:Why-Odisha-Happy-On-Central-Budget

କାହିଁକି ଓଡିଶା ଖୁସି ହେବ କେନ୍ଦ୍ର ବଜେଟରେ

ଚଳିତ ବଜେଟରେ ଓଡିଶାପାଇଁ ଘୋଷଣା ହୋଇଛ ଏକ ମହତ୍ୱପୁଣ୍ର ଘୋଷଣା । ଭାରତର ପ୍ରଥମ ସ୍ୱାଧୀନତା ଲଢାଇ ବୋଲି ଅଧିକାଂଶ ଐତିହାସିକ ମାନେ ମାନନ୍ତି ସିପାହି ବିଦ୍ରୋହିକୁ । କିନ୍ତୁ ସିପାହି ବିଦ୍ରୋହର ୪୦ ବର୍ଷ ପୁର୍ବରୁ ଏ ଜାତି ଯେ ଇଂରେଜ ବିରୋଧରେ ଅସ୍ତ୍ର ଉଠାଇଥିଲା ତାହା ଓଡିଶା ବାହାରେ ବହୁତ କମ ଲୋକ ଜାଣନ୍ତି । ଓଡିଆମାନେ ଇଂରେଜମାନଙ୍କ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଦେଶରେ ପ୍ରଥମ ସଂଗଠିତ ସଶସ୍ତ୍ର ସ୍ଵାଧୀନତା ସଂଗ୍ରାମ ଲଢିଥିଲେ । ଦୁର୍ଦଷ ପାଇକ ବୀର ବକ୍ସି ଜଗବନ୍ଧୁଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଏହି ପାଇକ ବିଦ୍ରୋହ ଓ ଓଡିଆଙ୍କ ବୀରତ୍ୱର ଗାଥା ଇତିହାସର ଅତଳ ଗର୍ଭରେ ଲୁଚି ଯାଇଥିଲା । ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କ ସରକାର ପାଇକ ବିଦ୍ରୋହର ୨ ଶହ ବର୍ଷ ପୂର୍ତି ବର୍ଷ ୨୦୧୭ ମସିହାରେ ଏହାର ପାଳନ ପାଇଁ ବଜେଟରେ ବ୍ୟୟବରାଦ ଓଡିଆ ଆତ୍ମ ସ୍ଵାଭିମାନକୁ ମିଳିଛ ବଡ ସମ୍ମାନ । ଏକ ଜାତିର ଇତିହାସ ସେ ଜାତିର ମୂଳପିଣ୍ଡ । ଆଉ ଆଗାମି ପିଢି ଜାଣିବା ଦରକାର କଣ ଥିଲା ଏ ଜାତିର ପୁରୁଣା କଥା । ଯଦି ପାଇକ ବିଦ୍ରୋହର ସ୍ମୃତି ରକ୍ଷା ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଆଗେଇ ଆସିଛନ୍ତି ତା ହେଲେ ନିଶ୍ଚିନ୍ତ ଭାବେ ଏହା ଓଡିଶା ପାଇଁ ଏକ ଖୁସିର କଥା ।

Anil Biswal 01/02/2017
Khabar Odisha:transgender-marry-a-man-in-bbsr

ନିଆରା ବିବାହ: କିନ୍ନରଙ୍କ ହାତ ଧରିଲେ ବାସୁଦେବ

ଖବର ଓଡ଼ିଶା ବ୍ୟୁରୋ: ଧରାପୃଷ୍ଠରେ ଜନ୍ମଲାଭ କରିଥିବା ସମସ୍ତ ପୁରୁଷ ଏବଂ ନାରୀଙ୍କର ନିଜର ଜୀବନସାଥି ଚୟନକୁ ନେଇ ସ୍ୱାଧିନତା ରହିଅଛି । ଏପରିକି କିନ୍ନର, ସମଲିଙ୍ଗି ଆଦି ମାନଙ୍କ ପାଇଁ ନିଜ ନିଜର ଜୀବନସାଥି ବାଛିବାକୁ ନେଇ ବିଶ୍ୱବ୍ୟାପି ବହୁ ଆଇନ୍‌ କାନୁନ୍‌ର ବ୍ୟବସ୍ଥା ରହିଛି । କେତେକ ରାଷ୍ଟ୍ର ଏହାର ବିରୋଧ କରୁଥିଲେ ହେଁ ଭାରତ ଏହି ବିବାହକୁ ସ୍ୱିକାର ଦେଇଛି। ହେଲେ ଏପରି ବିବାହ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥାଏ ଲଜ୍ଜା ଏବଂ ସମାଜ ପ୍ରତି ଥିବା ଭୟର ପ୍ରଭାବ । ଯାହାଫଳରେ କିନ୍ନର ଏବଂ ସମଲିଙ୍ଗି ମାନଙ୍କୁ ନିଜ ଜୀବନ ସାଥୀ ରୂପେ ବାଛିବାକୁ ସମସ୍ତେ ଉଣାଅଧିକେ ସଙ୍କୋଚ କରିଥାନ୍ତି। ତେବେ ତିନିବର୍ଷ ତଳେ ସୁପ୍ରୀମ କୋର୍ଟ ଏଥିନେଇ ରାୟ ଦେବା ପରେ ପ୍ରଥମ କରି ଓଡ଼ିଶାର ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଜଣେ କିନ୍ନରଙ୍କ ହାତ ଧରିବା ପରି ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ପଦକ୍ଷେପ ନେଇ ଚର୍ଚ୍ଚାର କେନ୍ଦ୍ରକୁ ଆସିଛନ୍ତି ।

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 27/01/2017
Khabar Odisha:teacher-sets-record

ରେକର୍ଡ଼ ସୃଷ୍ଟି କଲେ ଶିକ୍ଷକ: ୧୭୦ ଶଦ୍ଦରେ ୫୦ ଲକ୍ଷ ବାକ୍ୟକୁ କଲେ ନିର୍ମାଣ

ମୁମ୍ବାଇ, ଜାନୁଆରୀ ୨୪(ଖବରଓଡ଼ିଶା): ଅସମ୍ଭବକୁ ସମ୍ଭବ କରି ଦେଖାଇଛନ୍ତି ମୁମ୍ବାଇର ମାଧ୍ୟମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟର ଜଣେ ଶିକ୍ଷକ। ମାତ୍ର ୧୭୦ଟି ଶଦ୍ଦ ମଧ୍ୟରେ ସେ ୫୦ ଲକ୍ଷର ବାକ୍ୟ ଗଠନ ପୂର୍ବକ ଏକ ବିରଳ ସଫଳତା ହାସଲ କରି ରେକର୍ଡ଼ ସୃଷ୍ଟି କରିଛନ୍ତି। ତାଙ୍କ ନାମ ବାବାସେହେବ ଚାଭନ। ଏହି ୩୭ ବର୍ଷୀୟ ଶିକ୍ଷକ ଜଣଙ୍କ ସ୍କୁଲରେ ପଢ଼ୁଥିବା ତଥା ବିଶେଷ ଇଂରାଜୀ ଶଦ୍ଦ ମନେରଖି ପାରୁନଥିବା ପିଲାଙ୍କ ପାଇଁ ଏପରି ଏକ ପ୍ରଶଂସନୀୟ କାର୍ୟ୍ୟ କରିଛନ୍ତି। ଖୁବ୍‌ ଶିଘ୍ର ତାଙ୍କର ଏହି ପରାକାଷ୍ଠାକୁ ‘ଇଣ୍ଡିଆ ବୁକ୍‌ ଅଫ ରେକର୍ଡ଼’ ଦ୍ୱାରା ମାନ୍ୟତା ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ।

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 24/01/2017
Khabar Odisha:subash-bose-birth-anniversary

ମନେ ପଡ଼ୁଛନ୍ତି ନେତାଜୀ, ଏବେବି ଝୁରୁଛି କଟକ...!

ଆଜି ଦେଶବ୍ୟାପି ପାଳିତ ହେଉଛି ମହାନାୟକ ନେତାଜୀ ସୁବାଷ ଚନ୍ଦ୍ର ବୋଷଙ୍କ ଜୟନ୍ତି । ସୁବାଷ ବୋଷଙ୍କ କଥାକୁ ମନେ ପକାଇଲେ ମନକୁ ଆସେ,‘ତୁମେ ମୋତେ ରକ୍ତ ଦିଅ ମୁଁ ତୁମକୁ ସ୍ବାଧିନତା ଦେବି’ ଉକ୍ତିଟି । ଜଣେ କଠୋର ହୃଦୟର ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ବ ଭାବେ ପରିଚିତ ଥିଲେ ସେ । ଯେତେଜଣ ସନ୍ତାନ ପାଇଁ ଓଡ଼ିଶା ମାଟି ଗର୍ବ ଅନୁଭବ କରିଥାଏ ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ସୁବାଷ ବୋଷ ଥିଲେ ଜଣେ । ତେବେ ଓଡ଼ିଶା ସହିତ ସୁବାଷ ବୋଷଙ୍କର ଅତି ନିବିଡ଼ ସଂପର୍କ । ସେ ୨୩ ଜାନୁଆରୀ ୧୮୯୭ ତାରିଖରେ ଅପରାହ୍ନ ୧୨.୧୦ ମିନିଟ୍‌ରେ କଟକ ଜିଲ୍ଲା ଓଡ଼ିଆ ବଜାରର ଜଣେ ବଙ୍ଗଳୀ ପରିବାରରେ ଜନ୍ମ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ । ମାତା ଶୀମତି ପ୍ରଭାବତୀ ଦେବୀ ଏବଂ ପିତା ଜାନକି ନାଥ ବୋଷଙ୍କ ଔରୋଷରୁ ଜନ୍ମିତ ୧୪ ଜଣ ଛୁଆଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ସୁପୁତ୍ର ସୁବାଷ ବୋଷ ଥିଲେ ନବମ ସନ୍ତାନ । ନେତାଜୀଙ୍କ ପିତା ଜଣେ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଓକିଲ ଥିବା ବେଳେ ମାତା ଜଣେ ଧର୍ମ ପରାୟଣା ମହିଳା ଥିଲେ । ପିଲାଦିନୁ ପଢ଼ାରେ ବେଶ ହୁସିଆର ଥିଲେ ସୁବାଷ ବୋଷ । ୫ ବର୍ଷ ବୟସରେ ୧୯୦୨ରେ ଶିକ୍ଷାଜୀବନ ଆରମ୍ଭ କରି ପ୍ରୋଟେଷ୍ଟାଣ୍ଟ ୟୁରୋପିଆନ୍ ସ୍କୁଲରେ ପ୍ରାଥମିକ ଶିକ୍ଷା ସମାପ୍ତ କରିଥିଲେ । ପରେ ସେ ୧୯୦୯ରେ ରେଭେନ୍ସା କଲେଜିଏଟ ସ୍କୁଲକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତରିତ ହୋଇଥିଲେ । ସେଠାରେ ପ୍ରଥମ ଦିନରେ ହିଁ ତାଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଜଣେ ବିଚକ୍ଷଣ ଏବଂ ଅଦ୍ବିତୀୟ ପ୍ରତିଭାକୁ ଦେଖି ପାରିଥିଲେ ସ୍କୁଲର ପ୍ରଧାନଶିକ୍ଷକ ବେଣି ମାଧବ ଦାସ ମହୋଦୟ । ସୁବାଷ ବୋଷ ଜଣେ ଗୁରୁ ଏବଂ ଆଦର୍ଶ ଭାବେ ପରିଗଣିତ କରୁଥିଲେ ଶ୍ରୀଯୁକ୍ତ ବେଣି ମାଧବଙ୍କୁ । ସ୍କୁଲରୁ ଦଶମ ଶ୍ରେଣୀରେ ଦ୍ବିତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ଉନ୍ନିତ ହେବା ପରେ ଉଚ୍ଚ ଶିକ୍ଷା ପାଇଁ ନେତାଜୀ କଲିକତାର ପ୍ରେସିଡ଼େନ୍ସି କଲେଜରେ ଦାଖଲ ହୋଇଥିଲେ। ତେବେ ମହାନଦୀ ପାଇଁ ସୁବାଷ ବୋଷଙ୍କର ଅହେତୁକ ଆକର୍ଷଣ ରହିଥିଲା । ସେ ନିଜେ ମହାନଦୀ କୂଳରେ ବସି ନିଜର ସୁଖଦୁଃଖ ତଥା ଭାଷଣସବୁକୁ ଲେଖୁଥିଲେ। ସେତେବେଳେ ୧୯୧୩ରେ ଓଡ଼ିଶାରେ ମାଟ୍ରିକ ପଢ଼ୁଥିବା ପୁଅମାନଙ୍କ ପ୍ରତି ବହୁତ ସହାନୁଭୁତି ଥିଲା ବୋଷବାବୁଙ୍କର। ସେଥିପାଇଁ ସେ କଟକ ଖାନନଗର ସ୍ଥିତ ଉଚ୍ଚ ପ୍ରଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟକୁ ଯାଇ ମିଠା ବାଣ୍ଟିବା ସହ ସେମାନଙ୍କୁ ପରିକ୍ଷାରେ ଉତ୍ତୀର୍ଣ୍ଣ ହେବା ପାଇଁ ଉପଦେଶ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ। ଏହାକୁ ସ୍କୁଲର ପ୍ରଧାନଶିକ୍ଷକ ଥିବା ଗିରିଧର ନାୟକ ମହୋଦୟ ଦେଖି ସୁବାଷ ବୋଷଙ୍କୁ ପ୍ରଶଂସା ନକରି ରହିପାରିନଥିଲେ।

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 23/01/2017
Khabar Odisha:Education-Status-In-Odisha

ରାଜ୍ୟରେ ଶିକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥାର ଏ କି ଅବସ୍ଥା ?

ପଂଚମ ଶ୍ରେଣୀରେ ପଢୁଥିବା ୪୮.୪% ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ଦ୍ୱିତୀୟ ଶ୍ରେଣୀ ପାଠ ଜାଣନ୍ତି ନାହିଁ । ମାତ୍ର ୨୬.୬% ପିଲା ତିନି ଅଙ୍କରେ ଏକ ଅଙ୍କ ହରଣ କରିପାରନ୍ତି । ଏବଂ ଅଷ୍ଟମ ଶ୍ରେଣୀରେ ପଢୁଥିବା କେବଳ ୪୫.୪% ପିଲା ଇଂରାଜୀ ବାକ୍ୟ ପଢିପାରୁଛନ୍ତି । ଚଳିତ ବର୍ଷ ସଂସ୍ଥା ପକ୍ଷରୁ ଓଡିଶାର ୮୪୦ ଟି ବିଦ୍ୟାଳୟ ପରିଦର୍ଶନ କରାଯାଇଥିଲା । ଏଥିମଧ୍ୟରୁ ୪୦୫ ଟି ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟ ରହିଛି । ସର୍ଭେ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ ୬ ରୁ ୧୪ ବର୍ଷ ବୟସର ୮୮.୯% ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ସରକାରୀ ଏବଂ ୮.୯% ପିଲା ଘରୋଇ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଯାଉଛନ୍ତି । ୨.୨% ପିଲା ଏ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସ୍ୁଲ ମାଟି ମାଡିନାହାନ୍ତି । କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ ଏହି ରିପୋର୍ଟରେ ଆହୁରି ଅନେକ ଏହିପରି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ଚକିତ କଲାଭଳି ତଥ୍ୟ ରହିଛି । ଯାହା ସମସ୍ତ ଅଭିଭାବକଙ୍କ ଠୁ ଆରମ୍ଭ କରି ପ୍ରତ୍ୟେକ ଜ୍ଞାନୀ ଗୁଣି ବୁଦ୍ଧିଜୀବି ଓ ଶିକ୍ଷାବିତ ମାନଙ୍କ ମହଲରେ ଏକ ଆନେ୍ଦାଳନ ସୃଷ୍ଟି କରିବ ।

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 20/01/2017
First Previous
1 2
Next Last Page 1 of 2