Home > ଖବର ଓଡିଶା ସ୍ପେସିଆଲ
ଆଜମାରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବା ପାଇଁ ଶୀତ ଦିନେ ଖାଆନ୍ତୁ ଏହି ସବୁ ଖାଦ୍ୟ
Khabar Odisha:how-to-cure-asthma
ଭୁବନେଶ୍ୱର, ଡିସେମ୍ବର ୨୮, (ଖବର ଓଡିଶା)

 ଶୀତ ଦିନ ଆସିବା ମାତ୍ରେ ଆଜମା (ଆସ୍ଥମା) ରୋଗୀଙ୍କ ଅବସ୍ଥା ବିପଦ ପୂର୍ଣ୍ଣ ତଥା ଭାରି ସାଂଘାତିକ ହୋଇଥାଏ । ଆଜମା, ବ୍ରୋଙ୍କାଇଟିସ ଏବଂ ବ୍ରୋଙ୍କିଆଲ୍ ଆଜ୍ମା  ଭଳି ଶ୍ଵାସ ଜନିତ ରୋଗ ର ପ୍ରାଦୁର୍ଭାବ ଥଣ୍ଡା ରେ ଅତ୍ୟଧିକ ପରିମାଣରେ ବଢି ଯାଇ ଥାଏ । ଆମ ସମସ୍ତଙ୍କ କୌତୁହଳର ବିଷୟ ହୋଇଥାଏ ଶୀତ ଦିନେ କଣ ଖାଇବା ଠିକ୍ ଓ କେଉଁ ଖାଇବା ପଦାର୍ଥ ଠାରୁ ଦୁରେଇ ରହିବା ଠିକ୍ ଯାହା ଆଜମା କୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିପାରିବ ।

ଏ ଯାବତ୍ ଏମିତି କିଛି ତଥ୍ୟ ଆସିନାହଁ ଯେ କୌଣସି ଏକ ନିର୍ଦ୍ଧିଷ୍ଟ ଖାଦ୍ୟ ଆଜମା କୁ ବଢାଇବ କିମ୍ଵା କମାଇବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ. ସବୁବେଳେ ସତେଜ ଓ ସୁଷମ ପୌଷ୍ଟିକ ଖାଦ୍ୟ ମୋଟାମୋଟି ଭାବେ ଶରୀର କୁ ସୁସ୍ଥ ଓ ସବଳ ରଖିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ ଏବଂ ଏହା ଆଜମା ରୋଗୀ ମାନଙ୍କ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଲାଭକାରି ସାବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇ ଥାଏ. ଯଦିଓ ଆଜମାର କୌଣସି ସ୍ଥାୟୀ ଚିକିତ୍ସା ନାହିଁ କିନ୍ତୁ ଏହାକୁ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବେ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରା ଯାଇ ପାରେ ।

ଆୟୁର୍ବେଦରେ ଆଜମା ପରି ଗମ୍ଭୀର ରୋଗର ଚିକିତ୍ସା ହୋଇଥାଏ । ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା କିଛି ଘରୋଇ ଉପାୟ ଆଜମା ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ, ଏହି ଶୀତ ରେ କାମ ଆସିପାରେ 

*  ରସୁଣ ଏବଂ ତୁଳସୀ ପତ୍ର ସେବନ କଲେ ଲାଭ ମିଳିଥାଏ ।    

* ରସୁଣ ଆଜ୍ମା ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ରାମ ବାଣ ସଦୃଶ । ପ୍ରତିଦିନ ପାଞ୍ଚ ପାଖୁଡା ରସୁଣ କୁ ୩୦ ମିଲି ଲିଟର ଦୁଗ୍ଧ ରେ ଫୁଟାଇ ଏହି ମିଶ୍ରଣକୁ ସେବନ କଲେ ଉପକାର ମିଳେ ।

*  ପାଚିଲା କଦଳୀକୁ ଚୋପା ସହିତ ନିଆଁରେ ସେକି, ପରେ ଏହାର ଚୋପା ବାହାର କରି କଦଳୀକୁ କାଟି ଗୋଲମରିଚ ମିଶାଈ ଗରମ୍ ଗରମ୍ ଖାଇବା ପାଇଁ ଦେଲେ ଆଜମା ରୋଗୀଙ୍କ ଅବସ୍ଥା ରେ ଉନ୍ନତି ହୋଇଥାଏ ।

* ଲବଙ୍ଗ ଓ ଜୁଆଣି - ଗରମ୍ ପାଣି ରେ ଜୁଆଣି ପକାଇ ଷ୍ଟିମ ନେଲେ ଆଜମା ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ପାଇଁ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ । ଚାରି ପାଞ୍ଚୋଟି ଲବଙ୍ଗ ନେଇ ୧୨୫ ମିଲି ଲିଟର ପାଣିରେ ୫ମିନିଟ ଫୁଟାଇ ସେହି ମିଶ୍ରଣରେ ଗୋଟିଏ ଚାମଚ ଶୁଦ୍ଧ ମଧୁ ମିଶାଇ ଗରମ୍ ପିଇବା ଦ୍ଵାରା ରୋଗୀକୁ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବେ ଲାଭ ହୋଇଥାଏ ।

*  ତୁଳସୀ ଆଜମାକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ପାଇଁ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ । ଏଇ ପତ୍ରକୁ ଭଲ ଭାବରେ ଧୋଇ ସେଥିରେ ଗୋଲ ମରିଚ ମିଶାଈ ଖାଈବା ସହ ଦେଲେ ଆଜମାରେ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ହୋଇଥାଏ । ଏହା ସହିତ ତୁଳସୀ କୁ ପାଣି ସହ ବାଟି ସେଥିରେ ମଧୁ ମିଶାଈ  ଚାଟି ଖାଇଲେ ଉପକାର ମିଳେ ।

* ଆଜମା ଦ୍ଵାରା ଆକ୍ରାନ୍ତ ନ ହେବା ପାଇଁ ହଳଦୀ ଓ ମଧୁ ର ମିଶ୍ରଣ କୁ ଦିନରେ ଚାରି ପାଞ୍ଚ ଥର ଦେଲେ  ଭଲ ଫଳ ମିଳେ. ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର ଆଲର୍ଜି ଯୋଗୁଁ  ମଧ୍ୟ ଆଜମା ହୋଇଥାଏ, ଏହି ଆଲର୍ଜିକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ପାଇଁ ହଳଦୀ ଦୁଗ୍ଧ ପିଇବା ଦ୍ଵାରା ଲାଭ ହୋଇଥାଏ ।  

*  ମଧୁକୁ ଶୁଙ୍ଘିବା ଦ୍ଵାରା ମଧ୍ୟ କିଛିମାତ୍ରାରେ ଆଜମାର ପ୍ରକୋପ ହ୍ରାସ ପାଇଥାଏ ।

* ମେଥିକୁ ପାଣିରେ ଫୁଟାଇ ତାହାର କଢ଼ା ତିଆରି କରି ପିଇଲେ ଆଜମାରେ ଲାଭ ମିଳିଥାଏ ।

* ସୋରିଷ ତେଲ କୁ ଗରମ୍ କରି ଛାତି ରେ ମାଲିସ୍ କଲେ ମଧ୍ୟ ଆଜମାରେ ଆଶ୍ୱସ୍ତି ମିଳେ ।

* ଲେମ୍ବୁ ପାଣି ମଧ୍ୟ ଆଜମା ଜନିତ ରୋଗକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିଥାଏ । ତେଣୁ ପ୍ରତିଦିନ ଖାଦ୍ୟ ସହିତ ଲେମ୍ବୁ ପାଣି ପିଇବା ଅଭ୍ୟାସ ରଖିଲେ ଭଲ ଫଳ ମିଳିଥାଏ ।