Home > ଖବର ଓଡିଶା ସ୍ପେସିଆଲ
ମୋଦୀ ସରକାରଙ୍କର 2.0 ର ଏକ ବର୍ଷ, ର୍ନିବିବାଦୀୟ ନେତା, ଦୁର୍ବଳ ବିରୋଧୀ ଏବଂ କଠୋର ନିଷ୍ପତି ମୋଦୀଙ୍କୁ କରିଛି ଦେଶର ଏକ ନମ୍ୱର
Khabar Odisha:noncontroversial-leaders-weak-opponents-and-tough-decisions-have-made-Modi-the-number-one-in-the-country
ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ମେ ୩୦ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା):

ଏକ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ଏହି ଦିନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଦ୍ୱିତୀୟ ଥର ପାଇଁ ଏକ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଜନାଦେଶ ସହିତ ଦେଶର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ପଦ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ । ଦ୍ୱିତୀୟ କାର୍ଯ୍ୟକାଳର ପ୍ରଥମ ବର୍ଷରେ ମୋଦୀ ସରକାର ଏଭଳି ଅନେକ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି, ଯାହା ପୂର୍ବରୁ ଦୁର୍ବଳ ଥିବା ବିରୋଧୀଙ୍କ ରାସ୍ତାକୁ ଅଧିକ କଷ୍ଟସାଧ୍ୟ କରିଛି ଏବଂ ବ୍ରାଣ୍ଡ ମୋଦୀ ପୂର୍ବ ଅପେକ୍ଷା ଅଧିକ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ହୋଇଛି।

2014 ରେ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ରୂପରେ ବିଜେପି ଜଣେ ଚତ୍ମକାରୀ ନେତା ପାଇଥିଲା । 'ମୋଦୀ ତରଙ୍ଗ'ର ଏପରି ପ୍ରଭାବ ପଡିଥିଲା ​​ଯେ କେବଳ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ନୁହେଁ, ମୋଦୀ ଫ୍ୟାକ୍ଟର ମଧ୍ୟ ରାଜ୍ୟ ନିର୍ବାଚନରେ ​​ନିର୍ଣ୍ଣାୟକ ହୋଇଥିଲେ। ପାଞ୍ଚ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଦେଶରେ କେବଳ ଭଗୱା ରଙ୍ଗର ତରଙ୍ଗ ଦେଖାଗଲା | 2019 ନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବରୁ ଯେତେବେଳେ କଂଗ୍ରେସ କେତେକ ରାଜ୍ୟରେ ବିଜେପି ଠାରୁ କ୍ଷମତା ଛଡାଇ ନେଇଥିଲା, ସେତେବେଳେ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ​​ମୋଦୀଙ୍କ ରାସ୍ତା କଷ୍ଟସାଧ୍ୟ ହେବ ବୋଲି ରାଜନୈତିକ ବିଶ୍ଳେଷକମାନେ ପୂର୍ବାନୁମାନ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ।

କିନ୍ତୁ 2019 ର ମୋଦୀ ତରଙ୍ଗ ଭୟଙ୍କର ରୂପ ଧାରଣ କରିଥିଲା ଏବଂ ଯେତେବେଳେ ଫଳାଫଳ ଆସିଲା, 300 ରୁ ଅଧିକ ସିଟ୍ ବିଜେପି ପକେଟରେ ପଡିଥିଲା । ମୋଦୀ ବ୍ରାଣ୍ଡ ପ୍ରଭାବ ଦ୍ୱାରା ଆଜି କେନ୍ଦ୍ର ସହ ଅଧାରୁ ଅଧିକ ରାଜ୍ୟରେ ବିଜେପି ସରକାରର ଶାସନ ଚାଲିଛି ।

ବିଜେପିର ପ୍ରତ୍ୟେକ କାର୍ଯ୍ୟରେ ମୋଦୀଙ୍କ ନାମ -

ଦେଶର ରାଜନୀତିର ଗୋଟିଏ ସମୟରେ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଥିବା କଂଗ୍ରେସ ଦଳ ବିରୋଧରେ ବିରୋଧୀମାନେ ଏକଜୁଟ ହୋଇଥିଲେ ଠିକ ସେହିଭଳି ସମାନ ବିରୋଧୀ ଦଳ ଗୁଡିକ ମଧ୍ୟ ମୋଦୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଏକଜୁଟ ହେବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ସଫଳ ହୋଇପାରି ନଥିଲେ । 2019 ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ​​ମୋଦୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବିରୋଧ ଏକ ହୋଇଯାଇଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ଫଳାଫଳ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଏକପାଖିଆ ଥିଲା। ମୋଦୀଙ୍କ ନାମ ଏବଂ କାର୍ଯ୍ୟ ବିଜୟର ଗ୍ୟାରେଣ୍ଟି ହୋଇଗଲା। ବିଜେପିର ପୋଷ୍ଟର, ପାମ୍ପଲେଟ୍ ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ହୋର୍ଡିଂ ଏବଂ ସୋସିଆଲ୍ ମିଡିଆ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କେବଳ ଏକମାତ୍ର ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ହିଁ ତିଷ୍ଠି ରହିଥିଲେ।

କେବଳ ନିର୍ବାଚନ ପ୍ରଚାରରେ ମୋଦୀଙ୍କ ସଫଳତା ସୀମିତ ରହିଯାଇ ନାହିଁ ବରଂ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ହେବା ପରେ ଦେଶ ବାସୀଙ୍କ ପାଇଁ ଅନେକ ଏଭଳି କାର୍ଯ୍ୟ କରିଛନ୍ତି ଯାହା ଅନ୍ୟ କୌଣସି ରାଜନୈତିକ ବ୍ୟକ୍ତି କିମ୍ୱା ଦଳ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ଦଶଥର ଚିନ୍ତା କରିବ | ରାଜନୈତିକ ବିପଦକୁ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ଭାବେ ଗ୍ରହଣ କରିବା ମୋଦିଙ୍କର ଶକ୍ତି । ମୋଦୀ ଏହି ଏକ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଏଭଳି କିଛି ନିଷ୍ପତି ନେଇଥିଲେ ଯାହା ଦ୍ୱାରା ବିରୋଧୀ ଦଳ ମାନେ ମଧ୍ୟ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଗଲେ | ବିମୁଦ୍ରୀକରଣ, 370 ରଦ୍ଦ, ସର୍ଜିକାଲ୍ ଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍, ଏୟାର ଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍ ଭଳି ପଦକ୍ଷେପ ହେଉଛି ଏହାର ଉଦାହରଣ | ଟ୍ରିପଲ ତାଲାକ ଏବଂ ନାଗରିକତା ସଂଶୋଧନ ଅଧିନିୟମ ବିରୁଦ୍ଧରେ କୁହାଯାଏ ଯେ ମୋଦୀ ଯାହା ଥରେ ଭାବି ନିଅନ୍ତି ତାହା କରି ନିଜର ନିଷ୍ଠା ପ୍ରଦର୍ଶନ କରନ୍ତି।

କେବଳ ଏତିକି ନୂହେଁ, ବୁଲେଟ୍ ଟ୍ରେନ୍ ପରି ଏକ ଉଚ୍ଚାଭିଳାଷୀ ଯୋଜନା ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବେ ଦର୍ଶାଉଛି ଯେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ବଡ଼ ସ୍ୱପ୍ନ ଦେଖିବା ଏବଂ ତାହାକୁ ପୂରଣ କରିବା କଳା ମଧ୍ୟ ଜାଣନ୍ତି | ଉଜୱାଲା ସ୍କିମ୍, ଶୌଚାଳୟ, ଗୃହ ଯୋଜନା, କିସାନ୍ ସମ୍ମାନ ନିଧି ପରି ତାଙ୍କର ପଦକ୍ଷେପ ସମାଜର ପ୍ରତ୍ୟେକ ବିଭାଗକୁ କିଛି ଦେବାକୁ ଅଛି ବୋଲି ବାର୍ତ୍ତା ଦେବା ପାଇଁ ଯଥେଷ୍ଟ | ଯୋଗ ଦିବସ, ହାଓଡୀ ମୋଦୀ ଏବଂ ନମସ୍ତେ ଟ୍ରମ୍ପ ଭଳି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ବିଶ୍ୱକୁ ଭାରତର ଏବଂ ମୋଦିଙ୍କ ପ୍ରଭାବକୁ ଅନୁଭବ କରିଥାଏ |

କରୋନା ସଙ୍କଟ ଯୁଗରେ ତାଙ୍କର ଏକ ଆବେଦନ ଉପରେ କରତାଳି ଦେବା କିମ୍ବା ଦୀପ ଜାଳିବା ଦର୍ଶାଏ ଯେ ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ଉପରେ ତାଙ୍କର ପ୍ରଭାବ କେତେ ଗଭୀର।

ମୋଦୀଙ୍କ ସ୍ଲୋଗାନ, ସେଟ କରେ ନୂଆ ଟ୍ରେଣ୍ଡ -

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଶବ୍ଦର ବାଜିଗର କୁହାଯାଇ ପାରିବ। କେବଳ କିଛି ଶବ୍ଦରେ ସେ ନିଜେ ଏବଂ ତାଙ୍କ ସରକାରଙ୍କ ଏଜେଣ୍ଡା ସ୍ଥିର କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ଏହା ମଧ୍ୟ ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ନିକଟରେ ପହଞ୍ଚିଛନ୍ତି। ସେ 'ସବକା ସାଥ ସବକା ବିକାଶ', 'ମୋଦୀ ହେ ତୋ ମୁମୁକିନ ହେ', 'ମେ ଭୀ ଚୌକିଦାର', 'ନା ଖାଉଙ୍ଗା ନା ଖାନେ ଦୁଙ୍ଗା' ଭଳି ସ୍ଲାଗାନ ଯାହା ଦିଲ୍ଲୀରୁ ପଲ୍ଲୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଲୋକମାନଙ୍କ ନିକଟରେ ବେଶ ଆଦୃତି ଲାଭ କରିଥିଲା ।

ତାଙ୍କର ସୋସିଆଲ ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ ଦ୍ୱାରା ଦଶନ୍ଧି ଧରି ଦେଶରେ ଚାଲିଆସିଥିବା ଜାତି ଏବଂ ଧର୍ମ ରାଜନୀତିର ଖେଳର ନିୟମ ବଦଳାଇ ଦେଇଥିଲା | ଦିଲ୍ଲୀ, ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ, ରାଜସ୍ଥାନ, ଝାଡଖଣ୍ଡ, ଛତିଶଗଡ, ପଞ୍ଜାବ ଭଳି ରାଜ୍ୟରେ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନର ଫଳାଫଳ ଦର୍ଶାଉଛି ଯେ ସେହି ରାଜ୍ୟର ଲୋକମାନଙ୍କର ପ୍ରଥମ ପସନ୍ଦ ବିଜେପି ନଥାଇପାରେ କିନ୍ତୁ ଯେତେବେଳେ ମୋଦୀ ଏହି ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ଛିଡା ହୁଅନ୍ତି, ସେତେବେଳେ ବିରୋଧୀ ଦଳର ଅସ୍ତିତ୍ୱ ହିଁ ଶେଷ ହୋଇଯାଇଥାଏ ।

ବିଦେଶରେ ମଧ୍ୟ ମୋଦୀଙ୍କ ଜୟ ଜୟକାର -

ଯେକ କୌଣସି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମକୁ ସଫଳ କରିବା ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କର ଏକ ବଡ଼ ବୈଶିଷ୍ଟ୍ୟ | ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସମ୍ପର୍କରେ 'ମୋଦୀ ମ୍ୟାଜିକ୍' 2014 ଶପଥ ଗ୍ରହଣ ସମାରୋହରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା ଯେତେବେଳେ ସାର୍କ ଦେଶର ନେତାମାନଙ୍କୁ ଶପଥ ଗ୍ରହଣ ସମାରୋହରେ ନିମନ୍ତ୍ରଣ କରାଯାଇଥିଲା। ଏହା ପରେ, ମାଡିସନ୍ ସ୍କୋୟାର ଠାରୁ 2019 ରେ ହଷ୍ଟୋନରେ 'ହାଓଡୀ ମୋଦୀ' ଏବଂ 2020 ରେ ଅହମ୍ମଦାବାଦରେ 'ନମସ୍ତେ ଟ୍ରମ୍ପ୍' ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ହିଁ ସୂଚାଉଛି ଯେ, ମୋଦୀ କିଭଳି ଏକ ଭିନ୍ନ ଏବଂ ବଡ଼ ସ୍ତରରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାର କ୍ଷମତା ରଖନ୍ତି |

ଦୁର୍ବଳ ବିରୋଧୀ ଦଳ କାରଣରୁ ବନିଲେ ନିର୍ବିବାଦୀୟ ନେତା -

ବ୍ରାଣ୍ଡ ମୋଦୀ ଆଜି ଏତେ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଯେ ଏହା ପଛରେ ମୋଦୀଙ୍କ ରାଜନୈତିକ ଆଭିମୁଖ୍ୟ, ପ୍ରଶାସନିକ ଦକ୍ଷତା, ପ୍ରସଙ୍ଗ ବୁଝିବା ଏବଂ ଦୃଢ ଚିନ୍ତାଧାରା ହିଁ ତାଙ୍କୁ ଆଜି ବିରୋଧୀ ଦଳ ମାନଙ୍କ ଆଗରେ ଦେଶର ନିର୍ବିବାଦୀୟ ନେତାର ପରିଚୟ ସୃଷ୍ଟି କରିପାରିଛି । ତେବେ ଏକ ଦୃଷ୍ଟିକୋଣରୁ ଏହା ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ ଯେ ଦୁର୍ବଳ ବିରୋଧୀ ଦଳ ଯୋଗୁଁ ମୋଦୀ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ହୋଇନାହାଁନ୍ତି, ବରଂ ମୋଦୀ ଶକ୍ତିଶାଳୀ, ତେଣୁ ବିରୋଧୀ ଦୁର୍ବଳ ହୋଇଯାଇଛନ୍ତି । ଦୃଷ୍ଟିକୋଣ ଯାହା ହେଉନା କାହିଁକି, ଆଜି ବିରୋଧୀ ଦଳ ଶାସନ କ୍ଷମତାରୁ ବଞ୍ଚିତ ହୋଇଛନ୍ତି ଏଥିରେ କୌଣସି ସନ୍ଦେହ ନାହିଁ। ଏକ ସମୟ ଥିଲା ଯେତେବେଳେ ବିରୋଧୀ ସରକାର ସମଗ୍ର ଦେଶରେ କିଛି ରାଜ୍ୟ ମଧ୍ୟରେ ସୀମିତ ରହିଥିଲେ।

କରୋନା ଯୋଦ୍ଧାଙ୍କୁ ଉତ୍ସାହିତ କରିବା ଏବଂ ସେମାନଙ୍କୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଜଣାଇବା -

ଆଜି କଂଗ୍ରେସ, ଟିଏମସି, ବାମପନ୍ଥୀ ଦଳ, ଝାଡଖଣ୍ଡର ମୁକ୍ତି ମୋର୍ଚ୍ଚା, ବିଜୁ ଜନତା ଦଳ ଏବଂ ଶିବସେନା ଭଳି ଦଳ କେତେକ ରାଜ୍ୟରେ ବିଜେପିକୁ କ୍ଷମତାଠାରୁ ଦୂରରେ ରଖିବାରେ ସଫଳ ହୋଇଛନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଯେତେବେଳେ ଏହି ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ମୋଦୀ ଅଛନ୍ତି ସେତେବେଳେ ସମସ୍ତେ ଅସହାୟ ମନେ ହେଉଛନ୍ତି। ରାଜସ୍ଥାନ, ଛତିଶଗଡ, ବଙ୍ଗଳା, ଓଡିଶା ଇତ୍ୟାଦି ରାଜ୍ୟରେ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନର ଫଳାଫଳ ଏହାର ପ୍ରମାଣ। ଆଜି ପରିସ୍ଥିତି ଏପରି ଯେ ଯେଉଁ ରାଜ୍ୟରେ ବିରୋଧୀ ଦଳର ସରକାର ଅଛନ୍ତି, ସେମାନେ ମଧ୍ୟ ବିଜେପିକୁ ଭୟ କରୁଛନ୍ତି । କର୍ଣ୍ଣାଟକ ଏବଂ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ, ବିଜେପି କ୍ଷମତାକୁ ଓଲଟପାଲଟ କରିବାରେ ସଫଳ ହୋଇଥିଲା, ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ଶିବସେନା ଓ ଏବଂ ସରକାରରେ ସାମିଲ ଥିବା ସହଯୋଗୀ ଦଳ ସର୍ବଦା ଭୟଭୀତ ରହିଛି କାରଣ କେଉଁ ମୂହୁର୍ତ୍ତରେ କିଛି ମଧ୍ୟ ଘଟିପାରେ |

 ମୋଦୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ବିରୋଧୀ ଏକତା ପାଇଁ ଅନେକ ଚେଷ୍ଟା କରାଯାଇଛି, କିନ୍ତୁ ଆଞ୍ଚଳିକ ଦଳର ନିଜସ୍ୱ ଅଭିଳାଷ ମଧ୍ୟ ଏଥିରେ ବାଧା ସୃଷ୍ଟି କରିଛି। ଏପରିକି ଏସପି-ବିଏସପି ୟୁପିରେ ହାତ ମିଳାଇଥିଲା, କିନ୍ତୁ ଏହି ସହଯୋଗୀ ଦଳ ମୋଦୀ ତରଙ୍ଗ ସାମ୍ନାରେ ଠିଆ ହୋଇପାରିନଥିଲେ ଏବଂ ଗତ 6 ବର୍ଷ ଧରି ମୋଦୀ ଦେଶର 1 ନମ୍ୱର ସ୍ଥାନରେ ଅପରିବର୍ତ୍ତିତ ରହିଛନ୍ତି ।

  • Tags: