For English Prss ctrl+g
Khabar Odisha:honey-farmer-tension-odisha-government-prafulla-samaal-tejeswar-parida

ମହୁ ଚାଷୀଙ୍କ ନାଁରେ ଟଙ୍କା ଚଳୁ....ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରଫୁଲ ସାମଲ ଓ ଖଦୀ ବୋର୍ଡ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ତେଜେଶ୍ୱର ପରିଡା

ମହୁଚାଷୀଙ୍କ ନାଁ ନେଇ ରାଜ୍ୟ ରାଜକୋଷ ଲୁଟ । ଏଥିରେ ଏମଏସଏମଇ ବିଭାଗର ମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରଫୁଲ ସାମଲ ଓ ରାଜ୍ୟ ଖଦୀ ଓ ଗ୍ରାମ୍ୟଦ୍ୟୋଗ ବୋର୍ଡର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ତେଜେଶ୍ବର ପରିଡାଙ୍କ ଆଡକୁ ବିଜେପିର ଅଙ୍ଗୁଳି । ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାଇଛନ୍ତି ଦଳର ରାଜ୍ୟ ସମ୍ପାଦକ ଶିଶିର ଗମାଙ୍ଗୋ । ନିଜର ଫେସବୁକରେ ଏକଥା ଉଲ୍ଲେଖ କରିବା ସହ ସିଧାସଳଖ ଭାବେ ସରକାରଙ୍କ ଆଡକୁ ଉଠାଇଛନ୍ତି ଅଙ୍ଗୁଳି ।

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 21/05/2018
Khabar Odisha:india-successfully-tested-brahmos-supersonic-cruise-missile-from-test-range-along-odisha-coast

ବ୍ରହ୍ମୋସ୍ ସୁପରସୋନିକ୍ କ୍ରୁଜ୍ ମିସାଇଲର ହେଲା ସଫଳ ପରୀକ୍ଷଣ

ଆଜି ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ପକ୍ଷରୁ ବ୍ରହ୍ମୋସ୍ ସୁପରସୋନିକ୍ କ୍ରୁଜ୍ ମିସାଇଲର ପ୍ରଥମ ସଫଳ ପରୀକ୍ଷଣ ହୋଇଛି । ପରୀକ୍ଷଣର ଉଦେଶ୍ୟ ଏହି ମିସାଇଲର କାର୍ୟ୍ୟ ଅବଧିକୁ ୧୦ରୁ ୧୫ ବର୍ଷ ପର୍ୟ୍ୟନ୍ତ ବୃଦ୍ଧି କରିବା ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି ।

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 21/05/2018
Khabar Odisha:Have-once-again-urged-Odisha-Government-to-reduce-taxes-on-fuel-says-Union-Minister-Dharmendra-Pradhan-on-PetrolPriceHike

ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଟିକସ କମାଇଲେ ତୈଳ ଦର କମିବ : ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର

ରାଜ୍ୟରେ ହୁ ହୁ ହୋଇ ବଢିଚାଲିଛି ତୈଳ ଦର। ପେଟ୍ରୋଲ ଓ ଡିଜେଲ୍ ଦର ବଢିବାରେ ଲଗାମ ଲାଗୁନି । ଯାହାକୁ ନେଇ ଖାଉଟିଙ୍କ ମନରେ ଅସନ୍ତୋଷ ଦେଖାଦେଇଛି। ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ କେନ୍ଦ୍ର ପେଟ୍ରୋଲିୟମ ମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଟିକସ କମାଇଲେ ତୈଳ ଦର କମିବ ବୋଲି ଗଣାମାଧ୍ୟମ ଆଗରେ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି ।

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 21/05/2018
Khabar Odisha:Panther-spotted-in-Hemagiri-forest-of-Sundergarh-Odisha

ଓଡିଶାରେ ଠାବ ହେଲା କଳା ବାଘ

ଓଡିଶାରେ ଠାବ ହୋଇଛି “ବ୍ଲାକ ପାନ୍ଥର ବା କଳାବାଘ”। ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଜିଲ୍ଲା ହେମଗିରି ଜଙ୍ଗଲରେ ଏହି କଳା ବାଘକୁ ଠାବ କରିଛି ବନ ବିଭାଗ। ବନ ବିଭାଗ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ, କଲରାପତରିଆ ପ୍ରଜାତିର ଏହି ବାଘର ଶରୀର ରଙ୍ଗ ଗାଢ କଳା।

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 21/05/2018
Khabar Odisha:3d-formula-of-CM-Naveen-Patnaik

ନବୀନ ବଖାଣିଲେ ନିଜର ସଫଳତା, ଥ୍ରୀ-ଟି ପରେ ‘ଥ୍ରୀ-ଡି’ ଫର୍ମୁଲା ଉପରେ ଜୋର

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ମେ ୨୧ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ଓଡ଼ିଶାରେ ବିଜେଡି ସରକାରଙ୍କ ଚତୁର୍ଥ ପାଳିର ଚାରି ବର୍ଷରେ ଶିକ୍ଷା, ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ, କୃଷି ଦକ୍ଷତା ଆଦି କ୍ଷେତ୍ରରେ ରହିଛି ୧୦ଟି ସଫଳତା । ଯାହାକୁ ଆଜି ଉପସ୍ଥାପନ କରିଛନ୍ତି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ । ଏହା ସହିତ ଆଗାମୀ ୨୦୧୯ ନିର୍ବାଚନକୁ ନିଜ ନାମରେ କରିବାକୁ ନବୀନ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି ରଣନୀତି । ପ୍ରଥମେ ଥ୍ରୀ-ଟି ସୂତ୍ର ପରେ ଏବେ ‘ଥ୍ରୀ-ଡି’ ଫର୍ମୁଲା- ଡିଟର୍ମିନେସନ୍‌, ଡିଭୋସନ୍‌ ଓ ଡେଡିକେସନ୍‌ (ଦୃଢ଼ ସଂକଳ୍ପ, ଭକ୍ତି, ସମର୍ପଣ) ଆପଣେଇଛନ୍ତି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତରୀ ନବୀନ। ଆଜି ରାଜ୍ୟ ସଚିବାଳୟରେ ବସିଥିବା ମନ୍ତ୍ରୀ ପରିଷଦ ବୈଠକରେ ଏହାର ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ।

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 21/05/2018
Khabar Odisha:Sonia-Gandhi-homage-to-Rajiv-Gandhi

ଆଜି ରାଜୀବଙ୍କ ଶ୍ରାଦ୍ଧ ଦିବସ: ସୋନିଆ, ରାହୁଲ, ପ୍ରିୟଙ୍କାଙ୍କ ସହ ମନମୋହନ ଦେଲେ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି

ଆଜି ପୂର୍ବତନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ରାଜୀବ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ୨୭ତମ ପୁଣ୍ୟତିଥିରେ ସାରା ଦେଶ ତାଙ୍କୁ ମନେ ପକାଉଛି । ଦେଶର ବହୁ କଂଗ୍ରେସ ନେତା ତାଙ୍କୁ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ସ୍ଥିତ ବୀରଭୂମୀକୁ ଯାଇ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି ଜଣାଉଛନ୍ତି । ଆଜି ସକାଳୁ ପତ୍ନୀ ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀ, ପୁଅ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ, ଝିଅ ପ୍ରିୟଙ୍କା ଗାନ୍ଧୀ, ଜ୍ୱାଇଁ ରବର୍ଟ ଭଦ୍ରା, ପୂର୍ବତନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମନମୋହନ ସିଂ ଓ ପୂର୍ବତନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ପ୍ରଣବ ମୂଖାର୍ଜୀ ରାଜୀବ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କୁ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି ଦେଇଛନ୍ତି ।

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 21/05/2018
Khabar Odisha:Dharmendra-Pradhan-laid-stone-Bottling-plant-in-Bolangir

୧୪ଟି ଜିଲ୍ଲାର ଆବଶ୍ୟକତାକୁ ପୂର୍ଣ୍ଣ କରିବ ବଲାଙ୍ଗୀର ବଟଲିଂ ପ୍ଲାଂଟ : ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ମେ ୨୧(ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ଭାରତ ପେଟ୍ରୋଲିୟମ୍ କର୍ପୋରେସନ୍ ଲିମିଟେଡ୍ ପକ୍ଷରୁ ଆଜି ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲ୍ଲାର ବିରକାନୀ ଠାରେ ଏକ ଏଲପିଜି ବଟଲିଂ ପ୍ଲାଂଟର ଭିତିପ୍ରସ୍ତର ସ୍ଥାପନ କରାଯାଇଛି । କେନ୍ଦ୍ର ପେଟ୍ରୋଲିୟମ୍ ଓ ପ୍ରାକୃତିକ ଗ୍ୟାସ ମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ ଏବଂ କେନ୍ଦ୍ର ସାମାଜିକ ନ୍ୟାୟ ଓ ସଶକ୍ତିକରଣ ମନ୍ତ୍ରୀ ଥାୱରଚାନ୍ଦ ଗେହଲଟ୍ ବଟଲିଂ ପ୍ଲାଂଟର ଭିତ୍ତିପ୍ରସ୍ତର ସ୍ଥାପନ କରିଛନ୍ତି ।

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 21/05/2018
Khabar Odisha:PCC-president-appeals-PM-on-4-problems-of-Odisha

ଓଡ଼ିଶାରେ ୪ ବଡ଼ ସମସ୍ୟା: ସମାଧନ କର, ଓଡ଼ିଶା ଆସ

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ମେ ୨୧ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ଆସନ୍ତା ୨୬ ତାରିଖରେ ଓଡ଼ିଶା ଆସିବେ ପ୍ରଧାନ ମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି । ଐତିହାସିକ ସହର କଟକ ବାଲିଯାତ୍ରା ପଡ଼ିଆରେ ବିଶାଳ ସମାବେଶରେ ଜନସାଧାରଣଙ୍କୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରିବେ ମୋଦି । କେନ୍ଦ୍ରରେ ବିଜେପି ଶାସନର ଚତୁର୍ଥ ବର୍ଷର ପୂର୍ତ୍ତି ହିସାବ ରଖିବେ । ଏଥିପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ବିଜେପି କାର୍ୟ୍ୟାଳୟରେ ବସୁଛି ଘନ ଘନ ବୈଠକ । ରାଜ୍ୟ ମୁଖିଆ ମଧ୍ୟ ସ୍ଥିତି ଅନୁଧ୍ୟାନ କରୁଛନ୍ତି । ମାତ୍ର ଓଡ଼ିଶା ଆସିବା ପୂର୍ବରୁ ରାଜ୍ୟର ଚରୋଟି ବଡ଼ ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ କରି ଆସିବାକୁ ଆହ୍ୱାନ କରିଛନ୍ତି ପିସିସି ସଭାପତି ନିରଞ୍ଜନ ପଟ୍ଟନାୟକ ।

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 21/05/2018
Khabar Odisha:Bugunia-calls-strike-for-declared-NAC--other-3-demand

ଏନଏଏସି ସମେତ ତିନି ଦଫା ଦାବି ନେଇ ୧୨ ଘଣ୍ଟିଆ ବେଗୁନିଆ ବନ୍ଦ, ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ଅବରୋଧ

ବେଗୁନିଆ, ମେ ୨୧(ଖବର ଓଡ଼ିଶା) : ଯୋର ଧରିଛି ବେଗୁନିଆକୁ ଏନଏଏସି ପ୍ରଦାନ ଦାବି । ବେଗୁନିଆ ସଚେତନତା ମଂଚର ଡାକରାରେ ପୁରା ସହରରେ ପାଳନ କରାଯାଇଛି ବନ୍ଦ । ଆନ୍ଦୋଳନକାରୀମାନେ ଖୋର୍ଦ୍ଧା- ବଲାଙ୍ଗିର ୫୭ ନମ୍ବର ଜାତୀୟ ରାଜପଥକୁ ଅବରୋଧ କରିବା କାରଣରୁ ଉଭୟ ପାଶ୍ୱର୍ରେ ଗାଡ଼ି ମଟର ଅଟକି ରହିଛି । କେବଳ ଜରୁରୀକାଳୀନ ଗାଡ଼ି ଓ ବାଇକକୁ ଛଡ଼ା ଯାଉଛି । ଆନ୍ଦୋଳନକାରୀମାନେ ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ଉପରେ ତମ୍ବୁ ପକାଇ ବସି ରହିଛନ୍ତି । ବେଗୁନିଆରେ ସମସ୍ତ ସରକାରୀ ଓ ବେସରକାରୀ ଅଫିସ ବନ୍ଦ ରହିଛି । ବ୍ୟବସାୟିକ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ ଗୁଡ଼ିକ ବନ୍ଦ ପ୍ରତି ସମର୍ଥନ କରି ଦୋକାନ ବଜାର ବନ୍ଦ କରିଦେଇଛନ୍ତି ।

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 21/05/2018
Khabar Odisha:state-ministerial-meeting

ଆଜି ବସୁଛି ରାଜ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରୀ ପରିଷଦ ବୈଠକ

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ମେ ୨୧(ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ଆଜି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କର ଚତୁର୍ଥ ପାଳି ଚାରି ବର୍ଷ ପୂରଣ କରୁଛି । ବିଗତ ଦିନ ମାନଙ୍କରେ ଦଳର ପ୍ରଦର୍ଶନ କେମିତି ରହିଛି ଏବଂ କ’ଣ ସବୁ ବାକି ରହି ଯାଇଛି ତାହାକୁ ନେଇ ମାନସ ମନ୍ଥନ ଚାଲିଛି । ଏହା ସହିତ ଆଗାମୀ ନିର୍ବାଚନରେ କିପରି ନବୀନ ପଞ୍ଚମ ପାଳିକୁ ବି ନିଜ ନାମରେ କରିବେ ସେ ନେଇ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଛି ରଣନୀତି । ତେବେ ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ପୂର୍ବରୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ସମସ୍ତ ବିଭାଗର କାର୍ୟ୍ୟ ସମୀକ୍ଷା କରିବା ପରେ ଆଜି ରାଜ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରୀ ପରିଷଦ ବୈଠକ ବସିବାର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ରହିଛି ।

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 21/05/2018
Khabar Odisha:Millet-food-stal-at-BBsr-street

ସହରରେ ମାଣ୍ଡିଆ, ବାଜରା ଆଦି ଦେଶୀ ଖାଦ୍ୟର ପସରା : ଜମିଲା ଭିଡ଼, ଲୋକେ କଲେ ତାରିଫ

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ମେ ୨୧(ଖବର ଓଡ଼ିଶା) : ଦହିବରା, ଗୁପଚୁପ୍, ମୋମୋ ସାଙ୍ଗକୁ ଚାଟ୍ ଓ ଚାଓମିନର ଖାଦ୍ୟ ସହ ଅଭ୍ୟସ୍ତ ଥିବା ସହରବାସୀଙ୍କ ନିକଟରେ ପହଂଚିଛି ନିଆରା ଖାଦ୍ୟର ପସରା । ମାଣ୍ଡିଆ ଲଡ଼ୁ, ମାଣ୍ଡିଆ ଖିରି, ମାଣ୍ଡିଆ ପକୋଡ଼ା, ବରା, କାଙ୍ଗୁ ଖିରି, ମକା ଭଜା, କୁଇରି ଉପମା ଆଦି ଭଳି କି ଭଳି ଖାଦ୍ୟ । ସହରବାସୀଙ୍କ ନିକଟରେ କ୍ଷୁଦା ପେନ୍ଥା ଜାତୀୟ ଶସ୍ୟରୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଖାଦ୍ୟର ସ୍ୱାଦ ଓ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଉପାଦେୟତା ପହଂଚାଇବା ପାଇଁ ଏଭଳି ଉଦ୍ୟମ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି । ବିଗତ ୫ଦିନ ଧରି ରାଜଧାନୀର ୟୁନିଟ୍-୧, ସତ୍ୟନଗର, ଶାସ୍ତ୍ରୀନଗର, ରେଳଷ୍ଟେସନ ନିକଟରେ ଏଭଳି ଖାଦ୍ୟର ଷ୍ଟଲ ଖୋଲିଛି । ସହରବାସୀ ଏହିସବୁ ଖାଦ୍ୟକୁ ଖାଇବା ସହ ପ୍ୟାକ କରି ଘରକୁ ନେଇଛନ୍ତି । ସହର ଗ୍ରାହକମାନେ ମିଲେଟ ଖାଦ୍ୟର ଏପରି ମଜା ଉଠାଉଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ।

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 21/05/2018
Khabar Odisha:Death-will-case-muna-died-in-SCB-medical

ରାଜ୍ୟରେ ଗରିବଙ୍କ ପାଇଁ ଏମିତି ଦରଦ : ଇଚ୍ଛା ମୃତ୍ୟୁ ମାଗି ମେଡ଼ିକାଲ ଚଟାଣରେ ପଡ଼ି ପଡ଼ି ଚାଲିଗଲା ଜୀବନ

ବରଗଡ଼, ମେ ୨୧(ଖବର ଓଡ଼ିଶା) : ଆମ୍ବ ଗଛରୁ ପଡ଼ି ଅଚଳ ହୋଇଗଲା ଦେହ । ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ବନ୍ଧା ପଡ଼ିଲା ଜମି ଓ ଘର । ରୋଜଗାରିଆ ଏକମାତ୍ର ସଦସ୍ୟର ଏଭଳି ସ୍ଥିତିରେ ପୁରା ପରିବାର ହତାଶ ହୋଇ ପୁଅକୁ ବଂଚାଇ ଦେବା ପାଇଁ କାକୁତି ମିନତୀ ହେଲେ । ହେଲେ କେହି ଶୁଣିଲେନି ।

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 21/05/2018
Khabar Odisha:To-day-is-zero-shadow-day

ଆଜି ଶୂନ୍ୟ ଛାୟା ଦିବସ, ମଧ୍ୟାହ୍ନରେ ହଜି ଯିବ ନିଜ ଛାଇ

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ମେ ୨୧(ଖବର ଓଡ଼ିଶା) : ଆଜି ଶୂନ୍ୟ ଛାୟା ଦିବସ । ନିଜ ଛାଇ ମଧ୍ୟ ନିଜେ ଦେଖି ପାରିବେନି । ମଧ୍ୟାହ୍ନରେ ସୃଷ୍ଟି ହେବ ଭ୍ରମ । ମଧ୍ୟାହ୍ନ ୧୧ଟା ୪୩ ମିନିଟରେ ଆଜି ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ଏଭଳି ଛାଇ ହଜିଯିବା ଭଳି ବିରଳ ଦୃଶ୍ୟକୁ ଦେଖିହେବ । କଟକରେ ଆସନ୍ତା କାଲି ଏପରି ସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି ହେବ । ବର୍ଷକୁ ଥରେ କିମ୍ବା ଦୁଇଥର ଏଭଳି ସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥାଏ ବୋଲି ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ କହିଥାନ୍ତି । ଚଳିତ ବର୍ଷ ଜୁଲାଇ ୨୨ ତାରିଖରେ ଅନୁରୂପ ଏଭଳି ଦୃଶ୍ୟ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିବ । ବୁର୍ଲାରେ ମେ ୨୮, ରାଉରକେଲାରେ ଜୁନ ୨, ବଲାଙ୍ଗିରରେ ମେ ୨୩ ଏବଂ ଜୁଲାଇ ୨୦, ବାରିପଦାରେ ମେ ୩୧ ତାରିଖରେ ଶୂନ୍ୟଛାୟା ଅନୁଭୂତ କରିହେବ ବୋଲି ପଠାଣି ସାମନ୍ତ ପ୍ଲାନେଟୋରିୟମର ଉପ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଡ଼ଃ ଶୁଭେନ୍ଦୁ ପଟ୍ଟନାୟକ କହିଛନ୍ତି ।

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 21/05/2018
Khabar Odisha:Administration-remain-salient-pond-excavation-by-villagers

ନବୀନ ସରକାରଙ୍କୁ ପୁରିଲା ୧୮ ବର୍ଷ : ପାଣି ଟୋପେ ନାହିଁ, ପ୍ରଶାସନ ଶୁଣୁନି-ପୋଖରୀ ଖୋଳିଲେ ଗ୍ରାମବାସୀ

ବାଲିଗୁଡ଼ା, ମେ ୨୧(ଖବର ଓଡ଼ିଶା) : ଗତ ୨୦୦୦ ମସିହାରେ କ୍ଷମତାକୁ ଆସିଥିଲା ବିଜେଡ଼ି । ଏବେ ଦଳକୁ ୧୮ ବର୍ଷ ପୁରି ୧୯ ଚାଲିଛି । ରାଜନୀତିରେ ୧୮ ବର୍ଷ ଧରି ନିରୁଙ୍କୁଶ ଲମ୍ବା ଶାସନ କିଛି କମ୍ କଥା ନୁହଁ । ଦୀର୍ଘଦିନ ଶାସନ ପାଇଁ ନବୀନ କରିଛନ୍ତି ରେକର୍ଡ଼ କିନ୍ତୁ ଏକଥା ସତ୍ୟ ଯେ ନବୀନଙ୍କ ଶାସନରେ ବିକାଶ କମ୍ ଓ ପ୍ରଚାର ଅଧିକ ହୋଇଛି । ୧୮ ବର୍ଷର ସ୍ଥିର ସରକାର ସମୟରେ ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ମୌଳିକ ଆବଶ୍ୟକତା କିଭଳି ସ୍ଥିତିରେ ରହିଛି ତାହା ଗୋଟିଏ ଘଟଣାରୁ ଜାଣନ୍ତୁ । କନ୍ଧମାଳ ଜିଲ୍ଲା ବାଲିଗୁଡ଼ା ବ୍ଲକ ମିଡ଼ିଆକିଆ ପଂଚାୟତରେ ଲୋକେ ମୁନ୍ଦାଏ ପାଣି ପାଇଁ ଦହଗଞ୍ଜ ହେଉଛନ୍ତି । ତିନିଶହରୁ ଊଦ୍ଧ୍ୱର୍ ପରିବାର ଗାଁରେ ଅଛି ଗୋଟିଏ ପୋଖରୀ । ପୋଖରୀରେ ଲୋକେ ସ୍ନାନ ଶୌଚ ପାଇଁ ନିର୍ଭର କରିଥାନ୍ତି । ପୋତି ହୋଇ ପଡ଼ୁଥିବା ପୋଖରୀର ପୁନଃରୁଦ୍ଧାର ପାଇଁ ଲୋକେ ପ୍ରଶାସନକୁ କହି କହି ଥକି ପଡ଼ିଲେ ।

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 21/05/2018
Khabar Odisha:To-day-Naveen-govt-complete-4th-year-of-4th-term

ଆଜି ପୁୁରୁଛି ନବୀନଙ୍କ ଚତୁର୍ଥ ପାଳିର ଚତୁର୍ଥ ବର୍ଷ : ହୋଇଛି ମାଳ ମାଳ ଯୋଜନା, ଘୁଞ୍ଚୁନି ଚାଷୀ ଓ ବେକାରୀଙ୍କ ଭାଗ୍ୟ

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ମେ ୨୧(ଖବର ଓଡ଼ିଶା) : ଗତ ୨୦୧୪ ମେ ୨୧ ତାରିଖରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଚତୁର୍ଥ ପାଳିର ଶାସନ ଗାଦିରେ ବସିଥିଲେ । ଚତୁର୍ଥ ପାଳିର ଚତୁର୍ଥ ବର୍ଷ ଆଜି ପୁରୁଛି । ଲମ୍ବା ସମୟ ଧରି ଓଡ଼ିଶାର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଗାଦିରେ ବସିବାରେ ନବୀନ ସୃଷ୍ଟି କରିଛନ୍ତି ରେକର୍ଡ଼ । କେନ୍ଦ୍ର ଅବହେଳାକୁ ପ୍ରସଙ୍ଗ କରି ଶାସକ ବିଜେଡ଼ି ଓଡ଼ିଶାର ମିଛ ବିକାଶକୁ ବ୍ୟାପକ ଭାବରେ ପ୍ରଚାର ପ୍ରସାର କରାଇ ନିରଙ୍କୁଶ କ୍ଷମତା ଭୋଗ କରିଚାଲିଛି । ରାଜ୍ୟରେ ହୁ ହୁ ହୋଇ ଆଳୁ ପିଆଜ ଭଳି ଦରଦାର ବୃଦ୍ଧି ପ୍ରସଙ୍ଗ ହେଉ କି ବ୍ଲକରେ ପିସି କାରବାର ହେଉ ସାଧାରଣ ଜନ ଜୀବନକୁ ଅତିଷ୍ଠ କରୁଥିବା ସମସ୍ୟା ନେଇ ନବୀନ ଶାସନ ନୀରବ ଦ୍ରଷ୍ଟା ହୋଇଆସିଛି ।

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 21/05/2018
Khabar Odisha:jaypur-airport--UDAN-ops-at-Jeypore-Koraput-and-Utkela-Kalahandi-Usha-Padhi

ଜୁନ୍ ୧୫ ସୁଦ୍ଧା ଜୟପୁର ବିମାନଘାଟି ହେବ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ : କାର୍ଯ୍ୟର ସମୀକ୍ଷା କଲେ ଯୁଗ୍ମ ସଚିବ ଉଷା ପାଢୀ

କେନ୍ଦ୍ର ବେସାମରିକ ବିମାନ ଚଳାଚଳ ବିଭାଗ ଯୁଗ୍ମ ସଚିବ ଉଷା ପାଢୀ ଆଜି ଜୟପୁର ବିମାନ ବନ୍ଦର ଅଗ୍ରଗତି କାର୍ଯ୍ୟର ସମୀକ୍ଷା କରି ଫେରିଛନ୍ତି । ତାଙ୍କ ସହ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ବେସାମରିକ ବିମାନ ଚଳାଚଳ ଅଧିନସ୍ଥ ଡିଜିସିଏ ଡେପୁଟି ଡାଇରେକ୍ଟର ମନୋଜ ଗର୍ଗ, ଏୟାରପୋର୍ଟ ଅଥୋରୋଟି ଅଫ ଇଣ୍ଡିଆର କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହି ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଭି.କେ ଗୁଲାଟି, ବିସିଏସିର ଅତିରିକ୍ତ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ୟୁ.କେ. ବନ୍ଦୋପାଧ୍ୟାୟ ପ୍ରମୁଖ ବିମାନ ଘାଟିରେ ପହଞ୍ଚି କାର୍ଯ୍ୟର ସମୀକ୍ଷା କରିଥିଲେ ।

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 20/05/2018
Khabar Odisha:Dharmendra-Pradhan-At-2nd-Foundation-Day-celebration-of-SDI-at-Mancheswar-Bhubaneswar

ଯୁବକଙ୍କୁ ଆତ୍ମରୋଜଗାର, ଆତ୍ମନିର୍ଭରଶୀଳ ଓ ସ୍ୱାଭିମାନ କରିବାକୁ ପଡିବ : ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ

ସ୍ୱାଭିମାନର ସହ ବଞ୍ଚିବାର ଚାବିକାଠି ହେଉଛି ଦକ୍ଷତା ବିକାଶ । ବିଗତ ଦିନର ପାଠପଢା ଓ ରୋଜଗାର ମଧ୍ୟରେ ଯେଉଁ ଦୂରତା ଥିଲା ଏହା ଦକ୍ଷତା ବିକାଶ ମାଧ୍ୟମରେ ପୂରଣ କରାଯାଇ ପାରିବ । ଯୁବକଙ୍କୁ ଆତ୍ମରୋଜଗାର, ଆତ୍ମନିର୍ଭରଶୀଳ ଓ ସ୍ୱାଭିମାନ କରିବାକୁ ପଡିବ । ଯୁବପୀଢି ମାନଙ୍କୁ ଆତ୍ମନିର୍ଭରଶୀଳ କରିବା ପାଇଁ ସମାଜର ସହଯୋଗ ଦରକାର । ୧୫ ବର୍ଷରେ ପହଁଚୁଥିବା ୯ ଲକ୍ଷ ଓଡ଼ିଆ ଯୁବପୀଢିଙ୍କର ରୋଜଗାର କଥା ଚିନ୍ତା କରିବାକୁ ପଡିବ ବୋଲି କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି।

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 20/05/2018
Khabar Odisha:Kalabaisakhi-Alert-Odisha

୯ ଜିଲ୍ଲାରେ କାଳବୈଶାଖୀ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା, ରାତି ୧୧ଟା ୩୦ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସତର୍କ ସୂଚନା

ରାଜ୍ୟର ୯ଟି ଜିଲ୍ଲାରେ କାଳବୈଶାଖୀ ବର୍ଷା ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଥିବା ନେଇ ଭୁବନେଶ୍ୱର ଆଞ୍ଚଳିକ ପାଣିପାଗ କେନ୍ଦ୍ର ପକ୍ଷରୁ ପୂର୍ବାନୁମାନ କରାଯାଇଛି। ଆଜି ରାତି ୧୧ଟା ୩୦ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୯ ଜିଲ୍ଲାବାସୀଙ୍କୁ ସତର୍କ ରହିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଛି । ଏହି ଜିଲ୍ଲା ଗୁଡ଼ିକ ହେଲା ବୌଦ୍ଧ, ସୋନପୁର, ବରଗଡ଼, ଅନୁଗୁଳ,

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 20/05/2018
Khabar Odisha:Dharmendra-Pradhan-Narendra-Modi

ମୋଦି ଶାସନରେ ଓଡିଶା ପାଇଁ ବିଭିନ୍ନ ଉପଲବ୍ଧି ମଧ୍ୟରୁ ୪୮ଟି ପ୍ରମୁଖ ସଫଳତାର ଦସ୍ତାବିଜ୍ ହେବ ଲୋକାର୍ପିତ : ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରର ଦାୟିତ୍ୱ ନେବାର ୪ର୍ଥ ବର୍ଷ ପୂର୍ତି ଦିବସ ୨୬ ମଇରେ କଟକର ଐତିହାସିକ ବାଲିଯାତ୍ରା ପଡିଆରେ ଦେଶ ସାମ୍ନାରେ ତାଙ୍କ ସରକାରର ରିପୋର୍ଟ କାର୍ଡ ରଖିବେ ବୋଲି ବିଜେପି ରାଜ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟକାରିଣୀରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିବା କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ ସୂଚନା ଦେଇ କହିଛନ୍ତି।

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 20/05/2018
Khabar Odisha:Petrol-Hikes-Issue--Cooment-DharmendraPradhan

ପେଟ୍ରୋଲ ଦର ବୃଦ୍ଧି ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ପାଇଁ ଚିନ୍ତା ଚାଲିଛି : ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ

ଓଡ଼ିଶା ସମେତ ଦେଶର ଅନ୍ୟ ସବୁ ରାଜ୍ୟରେ ତୈଳ ଦର ବୃଦ୍ଧି ହେବା ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ରଖିଛନ୍ତି ବିଭାଗୀୟ ମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ । ତୈଳ ଉତ୍ପାଦନକାରୀ କମ୍ପାନୀର ଉତ୍ପାଦନ ହ୍ରାସ ପାଉଛି। ଯାହାର ପ୍ରଭାବ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବଜାର ଉପରେ ପଡ଼ୁଛି। ଏହି କାରଣରୁ ଲଗାତାର ତୈଳ ଦରରେ ବୃଦ୍ଧି ଘଟୁଛି। ତେବେ ଏହାର ସମାଧାନ ପାଇଁ ଭାରତ ସରକାର କିଛି ନା କିଛି ଚିନ୍ତା କରୁଥିବା ଶ୍ରୀ ପ୍ରଧାନ କହିଛନ୍ତି।

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 20/05/2018
First Previous
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Next Last Page 1 of 568