For English Prss ctrl+g
Khabar Odisha:farm-labor-kalahandi-youth-jitendra-is-jnusu-president-candidate

ବିଲରେ ମଜୁରୀ ଲାଗୁଥିବା ଓଡ଼ିଆ ଯୁବକ ଦିଲ୍ଲୀ ଜେଏନ୍‌ୟୁର ସଭାପତି ପ୍ରାର୍ଥୀ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ଅଗଷ୍ଟ ୩୦(ଖବର ଓଡିଶା): ଚାଷ ଜମିରେ ମଜୁରୀ ଲାଗୁଥିବା ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ ଆଜି ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ସ୍ଥିତ ଜବାହାରଲାଲ ନେହେରୁ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ସଭାପତି ପଦ ପାଇଁ ଲଢ଼େଇ କରୁଛନ୍ତି । ସେ ହେଉଛନ୍ତି କଳାହାଣ୍ଡିର ପୌରକେଲାର ଜିତେନ୍ଦ୍ର ସୁନା । ଜିତେନ୍ଦ୍ର ଜେଏନ୍‌ୟୁରେ ସଭାପତି ପଦରେ ପ୍ରାର୍ଥୀତ୍ୱ କରୁଛନ୍ତି । ସେ ବିର୍ସା ଆମ୍ବେଦକର ଫୁଲେ ଷ୍ଟୁଡେଣ୍ଟସ୍‌ ଆସୋସିଏସନ୍‌ (ବିଏପିଏସ୍‌ଏ) ପକ୍ଷରୁ ନିର୍ବାଚନ ଲଢ଼ୁଛନ୍ତି ।

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 30/08/2019
Khabar Odisha:Tree-plantation-by-youth-of-cuttack

କଟକକୁ ସବୁଜ ସୁନ୍ଦର କରିବା ଦିଗରେ ଯୁବଗୋଷ୍ଠୀ: ଗଛ ଲଗାଇଲେ, ପ୍ରଶଂସା ସାଉଁଟିଲେ

ଗତ କିଛି ମାସ ପୂର୍ବେ ରାଜ୍ୟରେ ସାମୁଦ୍ରିକ ଝଡ ଫନୀ ତାଣ୍ଡବ ରଚିଥିଲା । ଫନୀର ପ୍ରଭାବରେ ଧ୍ୱସ୍ତ ବିଧ୍ୱସ୍ତ ହୋଇଯାଇଥିଲା ରାଜ୍ୟର ରାଜଧାନୀ ସମେତ ଅନେକ ଜିଲ୍ଲା । ବାତ୍ୟା ପ୍ରଭାବରେ ଭୁଷୁଡି ପଡିଥିଲା ବଡ ବଡ ଦ୍ରୁମ ଓ ଗଛ । ଫଳରେ ରାଜ୍ୟର କ୍ଷୟକ୍ଷତିକୁ ଦୁଇ ଗୁଣ କରିଦେଇଥିଲା ବାତ୍ୟା ଫନୀ । ଫନୀର ପ୍ରଭାବ ଯିବା ପରେ ସର୍ବତ୍ର ବୃକ୍ଷରୋପଣ

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 15/07/2019
Khabar Odisha:politics-odisha-police-detains-400-BJYM-worker

ବେରୋଜଗାରୀକୁ ନେଇ ଗର୍ଜିଲା ବିଜେପି ଯୁବ ମୋର୍ଚ୍ଚା, ପୋଲିସ-କର୍ମୀ ମୁହାଁମୁହିଁ, ୪୦୦ ଗିରଫ

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ଫେବୃୟାରୀ ୦୭ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ‘‘୧୯ ବର୍ଷର ସରକାର, ଛଡ଼େଇ ନେଲା ରୋଜଗାର’’ ନାରାରେ କମ୍ପିଛି ରାଜ୍ୟ ରାଜଧାନୀ ଭୁବନେଶ୍ୱର । କେବେ ସୁଦ୍ଧା ବେକାର ଯୁବ ବର୍ଗଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତି ମିଳିବ ତାହାର ଆଜି ଜବାବ ମାଗିଛନ୍ତି ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍‌ଧାରୀ ହଜାର ହଜାର ବେକାର ଯୁବକ । ଯୁବକ ଯୁବତୀଙ୍କ ଭବିଷ୍ୟତକୁ ନେଇ ଖେଳ ଖେଳୁଥିବା ନବୀନ ସରକାରଙ୍କୁ ଘେରିଛି ବିଜେପି ଯୁବ ମୋର୍ଚ୍ଚା ।

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 07/02/2019
Khabar Odisha:politics-youth-odisha-bjp-yuva-morcha-to-ghero-bidhansabha-today

ବେକାରୀ ସମସ୍ୟା ଉତ୍କଟ: ବିଧାନସଭା ଘେରିବ ବିଜେପି ଯୁବ ମୋର୍ଚ୍ଚା, ସାମିଲ ହେବେ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଅଧ୍ୟକ୍ଷା ପୁନମ ମହାଜନ

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ଫେବୃୟାରୀ ୦୭ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ରାଜ୍ୟରେ ଦେଖାଦେଇଥିବା ଉତ୍କଟ ବେକାରୀ ସମସ୍ୟାକୁ ଆଜି ବିଧାନସଭା ଘେରିବ ବିଜେପି ଯୁବ ମୋର୍ଚ୍ଚା । ରାଜଧାନୀ ରାଜରାସ୍ତାରେ ନିଜର ଶକ୍ତି ଦେଖାଇବ ଯୁବ ମୋର୍ଚ୍ଚା । ଏହାକୁ ଆହୁରି କ୍ରୀୟାଶୀଳ କରିବାକୁ ସାମିଲ ହେବେ ଯୁବ ମୋର୍ଚ୍ଚାର ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଅଧ୍ୟକ୍ଷା ତଥା ସାଂସଦ ପୁନମ ମହାଜନ । ସେଥିପାଇଁ ରାଜଧାନୀରେ ଏକାଠି ହୋଇଛନ୍ତି ହଜାର ହଜାର କର୍ମୀ ।

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 07/02/2019
Khabar Odisha:politics-youth-odisha-bjp-yuva-morcha-to-gherao-bidhansabha

ରାଜ୍ୟରେ ବେକାରୀ ସମସ୍ୟା ଉତ୍କଟ, ବିଧାନସଭା ଘେରିବ ବିଜେପି ଯୁବ ମୋର୍ଚ୍ଚା

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ଜାନୁୟାରୀ ୩୦ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ରାଜ୍ୟରେ ବଢ଼ି ଚାଲିଥିବା ବେକାରୀ ସମସ୍ୟାକୁ ନେଇ ଆନ୍ଦୋଳନକୁ ଓହ୍ଲାବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି ଭାରତୀୟ ଜନତା ପାର୍ଟୀ । ସେଥିପାଇଁ ଆସନ୍ତା ଫେବୃୟାରୀ ୭ରେ ବିଧାନସଭା ଘେରିବ ବିଜେପି ଯୁବ ମୋର୍ଚ୍ଚା । ଏ ନେଇ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ଯୁବମୋର୍ଚ୍ଚା ସଭାପତି ଟଙ୍କଧର ତ୍ରିପାଠୀ ।

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 30/01/2019
Khabar Odisha:Titli-Cyclone-Odisha-Government-Not-Prepared

ମାନିଲେ ସରକାର ! ବନ୍ୟା ପାଇଁ ନଥିଲେ ପ୍ରସ୍ତୁତ

ବାତ୍ୟା ପରେ ବର୍ଷା ହେବ ଏବଂ ବର୍ଷା ହେଲେ ବନ୍ୟା ହେବ । ଏକଥା କିଛି ନୁଆ କଥା ନୁହେଁ । ସୃଷ୍ଟିର ଏହି ଚିରା ଚରିତ କଥା । ଆଉ ଓଡିଶାରେ ଏକଥା ଆଗରୁ ବାରମ୍ବାର ହେଇଛି । ହେଲେ ଆଜି ସଚିବାଳୟରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କର ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବଙ୍କ ବନ୍ୟା ପ୍ରତିକାର ପାଇଁ କରିଥିବା ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନିରେ କହିଲେ କି ସରକାର ବନ୍ୟା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ନଥିଲେ । ଆଗରୁ ବାତ୍ୟା ହେବ ବୋଲି ଆମେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଥିଲୁ । ହେଲେ କନ୍ଧମାଳ ଓ ରାୟଗଡା ସମେତ ଗଂଜାମ ଓ ଗଜପତିରେ ଏପରି ଏତେ ପରିମାଣର ବର୍ଷା ହେବ ତାହା ଆମ୍ଭେ କଳ୍ପନା କରିନଥିଲୁ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ ଆଦିତ୍ୟ ପ୍ରସାଦ ପାଢୀ । ବାତ୍ୟା ହେବ ହେଲେ ବର୍ଷା ହେବ ବୋଲି ଆକଳନ କରିପାରିନଥିବା ବୋଲି କହିବା ପୁଣି ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ ନିଜେ ସ୍ପଷ୍ଟ କରୁଛି ଯେ ପ୍ରଶାସନ କେବଳ ଲୋକଙ୍କ ମନରେ ବିଶ୍ୱାସ ଜମାଇବା ପାଇଁ ଆଉ ଲୋକଦେଖାଣିଆ ଭାବେ ବାତ୍ୟା ପ୍ରସ୍ତୁୁତ କରିଥିଲେ ।

Anil Biswal 12/10/2018
Khabar Odisha:Candidates-deposit-namination-today

ସରଗରମ କଲେଜ କ୍ୟାମ୍ପସ୍‌, ଚାଲିଛି ନାମାଙ୍କନ ଦାଖଲ

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ଅକ୍ଟୋବର ୩(ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ସରଗରମ ହେଉଛି କଲେଜ କ୍ୟାମ୍ପସ୍‌ । ପାରମ୍ପାରିକ ବାଦ୍ୟ, ବାଜା ଓ ଗୀତର ତାଳେ ତାଳେ ନାଚୁଛନ୍ତି ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ । କଲେଜର ଉନ୍ନତି ଏବଂ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ସମସ୍ୟାକୁ ପ୍ରାଥମିକତାରେ ରଖି ସମାଧାନ କରିବାର ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦେଇ ଆଜି ନିଜ ସମର୍ଥକଙ୍କ ସହିତ ନାମାଙ୍କନ ଦାଖଲ କରୁଛନ୍ତି ଆଶାୟୀ ପ୍ରାର୍ଥୀ । ରାଜ୍ୟର କାଁ ଭାଁ କେତୋଟି କଲେଜକୁ ଛାଡ଼ିଦେଲେ ସମସ୍ତ କଲେଜରେ ପ୍ରାର୍ଥୀମାନେ ପଟୁଆରରେ ଆସି ପ୍ରାର୍ଥୀପତ୍ର ଦାଖଲ କରୁଛନ୍ତି ।

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 03/10/2018
Khabar Odisha:sine-die-at-nilgiri-college

ପ୍ରାକ୍‌ ନିର୍ବାଚନୀ ହିଂସା: ନୀଳଗିରି କଲେଜରେ ସାଇନ୍‌-ଡାଏ, ମଧୁସୂଦନ ଲ’ କଲେଜ ନିର୍ବାଚନ ବାତିଲ

ବାଲେଶ୍ୱର, ଅକ୍ଟୋବର ୧ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ଛାତ୍ର ସଂସଦ ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ସରଗରମ ହୋଇଛି କଲେଜ କ୍ୟାମ୍ପସ୍‌ । ସମସ୍ତ ଛାତ୍ର ଦଳ ଗୁଡ଼ିକ ନିଜର ପ୍ରାର୍ଥୀ ଚୟନ କରିସାରିଥିବା ବେଳେ ପ୍ରଚାର ମଧ୍ୟ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଛି । ଛାତ୍ର ସଂସଦ ନିର୍ବାଚନୀ ନେଇ ଆଜି ସମସ୍ତ କଲେଜରେ ବିଧିବଦ୍ଧଭାବେ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି । ସେଥିପାଇଁ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନେ ବେଶ ଉତ୍ସାହିତ ଅଛନ୍ତି ।

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 01/10/2018
Khabar Odisha:Abvp-worker-stages-dharana-at-ravenshaw

୮ ଦଫା ଦାବି ନେଇ ରେଭେନ୍ସାରେ ଏବିଭିପିର ଧାରଣା

କଟକ, ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୧୯(ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ରେଭେନ୍ସା ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଅଖିଳ ଭାରତୀୟ ବିଦ୍ୟାର୍ଥୀ ପରିଷଦ(ଏବିଭିପି) ଛାତ୍ର ସଂଗଠନ ପକ୍ଷରୁ ଦ୍ୱିତୀୟ ଦିନରେ ବି ଧାରଣା ଜାରି ରହିଛି । ୮ ଦଫା ଦାବି ନେଇ କୁଳପତିଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ସମ୍ମୁଖରେ ଛାତ୍ର ସଂଗଠନକ କର୍ମକର୍ତ୍ତାମାନେ ଧାରଣାରେ ବସି ରହିଛନ୍ତି ।

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 19/09/2018
Khabar Odisha:Nua-Odisha-Nirman-conducts-cleaningness-drive-near-Gundicha-Mandir-at-puri

ନୂଆ ଓଡିଶା ନିର୍ମାଣ ଅଭିଯାନ ପକ୍ଷରୁ ଗୁଣ୍ଡିଚା ମନ୍ଦିର ଏବଂ ସ୍ୱର୍ଗ ଦ୍ୱାରରେ ସଫେଇ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ଜନ୍ମବେଦି ଶ୍ରୀଗୁଣ୍ଡିଚା ମନ୍ଦିର ଏବଂ ସ୍ୱର୍ଗଦ୍ୱାରଠାରେ ନୂଆ ଓଡିଶା ନିର୍ମାଣ ଅଭିଯାନ ପକ୍ଷରୁ ଏକ ସଫେଇ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ କରାଯାଇଛି। ରଥଯାତ୍ରାରେ ତିନି ଠାକୁର ଗୁଣ୍ଡିଚା ମନ୍ଦିରରୁ ବାହୁଡିବାର ୭ ଦିନ ବିତିସାରିଥିବା ବେଳେ ମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ଏହି ମନ୍ଦିରକୁ ସଫା କରିବା ପାଇଁ କୌଣସି ଉଦ୍ୟମ ହୋଇନଥିଲା ।

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 29/07/2018
Khabar Odisha:Juva-Odisha-on-hunger-strike

ଅସରାଏ ବର୍ଷାରେ ଜଳମଗ୍ନ ହେଉଛି ନୟାପଲ୍ଲୀ, ସ୍ଥାୟୀ ସମାଧାନ ଦାବିରେ ଯୁବ ଓଡ଼ିଶାର ଆମରଣ ଅନଶନ

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ଜୁଲାଇ ୨୬ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ଅସରାଏ ବର୍ଷାରେ ରାଜଧାନୀ ଭୁବନେଶ୍ୱରସ୍ଥିତ ନୟାପଲ୍ଲୀ ଉବୁଟୁବୁ ହେଉଛି । ଜନସାଧାରଣ ନାହିଁ ନ ଥିବା ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି । ବାରମ୍ବାର ଅଭିଯୋଗ କରିବା ପରେ ମଧ୍ୟ ବିଏମ୍‌ସି, ବିଡ଼ିଏ, ଡ୍ରେନେଜ୍ ଡିଭିଜନ୍ ଏବଂ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ ସାଜିଛି ନୀରବଦ୍ରଷ୍ଟା । ଯାହାର ପ୍ରତିବାଦରେ ଆଜି ଯୁବ ଓଡ଼ିଶା ପକ୍ଷରୁ ଆମରଣ ଅନଶନ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ।

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 26/07/2018
Khabar Odisha:Say-No-To-Cocacola-Yes-To-Coconut

କୋକାକୋଲା ସ୍ପ୍ରାଇଟ ଛାଡନ୍ତୁ ପଇଡ ପାଣି ପିଅନ୍ତୁ

ଆମେ ମାନେ ପ୍ରାୟ ସମସ୍ତେ ମୃଦ୍ୟୁ ପାନୀୟ ମୋହରେ ପଡିଯାଇଛେ । ହେଲେ ଏହି ମୃଦ୍ୟୁ ପାନୀୟ କେତେ ମାତ୍ରାରେ ଆମ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ, ଆମ ଅର୍ଥନୀତି, ଆମ ପରିବେଶକୁ ଖରାପ କରୁଛି ତାହା ଆମେ ଜାଣିଛେ କି ? ଏବେ ସମୟ ଆସିଛି କୋକାକୋଲା, ସ୍ପ୍ରାଇଟ, ପେପସି, ଥମସଅପ, ମିରିଣ୍ଡା ଏସବୁକୁ ଛାଡିବା ଆଉ ପଇଡ ପାଣି ପିଇବା । ତାହେଲେ ଯାଇ ଆମେ ସୁସ୍ଥ ରହି ପାରିବା ଏବଂ ଆମର ଦେଶି ଅର୍ଥନୀତିକୁ ସୁରକ୍ଷିତ ରଖିପାରିବା ।

Anil Biswal 28/06/2018
Khabar Odisha:Reason-behind-different-color-of-Passports

ପାସପୋର୍ଟର ଭିନ୍ନ ରଙ୍ଗ ପଛର କାରଣ

ଦୁନିଆରେ କେବଳ ୪ଟି ରଙ୍ଗର ପାସପୋର୍ଟ ଅଛି । ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦେଶକୁ ଏହି ୪ଟି ରଙ୍ଗରୁ ଗୋଟେ ରଙ୍ଗକୁ ପାସପୋର୍ଟର କଭର ଭାବରେ ବାଛିବାକୁ ପଡିଥାଏ । ପାସପୋର୍ଟ ମୁଖ୍ୟତଃ ୪ଟି ରଙ୍ଗର ଥାଏ, ଲାଲ, ନୀଳ, ସବୁଜ ଏବଂ କଳା । ତେବେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ରଙ୍ଗ ମଧ୍ୟରେ ଭି ଭିନ୍ନତା ଦେଖାଯାଏ ।

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 22/06/2018
Khabar Odisha:Civil

ପାଠ ପଢିବାର ଇଚ୍ଛା ଥିଲେ ଅର୍ଥ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ହେବ ନାହିଁ: ଇଶ୍ଵର

ବାପାଙ୍କର ପାନ ଦୋକାନ। ତେଣୁ ୪ ଭାଇ ଭଉଣୀଙ୍କୁ ନେଇ ପରିବାର ଚଳାଇବା କଷ୍ଟକର ଥିଲା। ତେବେ ମୋର ପାଠ ପଢିବାର ଆଗ୍ରହ ଦେଖି ପରିବାର ଲୋକ ମୋତେ ମାମୁଁ ଘର ପଠାଇଦେଲେ। ସେଠାରେ ଛୋଟ ବେଳୁ ଅଜା ଆଇଙ୍କ ପାଖରେ ରହି ପାଠ ପଢିଲି। ଦଶମ ଶ୍ରେଣୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସେଠାରେ ରହି ପାଠ ପଢିଲି। ଭଲ ମାର୍କ ରଖି ସଫଳ ମଧ୍ୟ ହେଲି।

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 28/04/2018
Khabar Odisha:Odisha-Economic-Survey-Report-Milk-Production

କ୍ଷୀର ଉପ୍ତାଦନରେ ଓଡିଶା ରାଜସ୍ଥାନ ଭଳି ମରୁଭୂମି ରାଜ୍ୟଠାରୁ ବି ପଛରେ : ଓଡିଶା ଅର୍ଥନୈତିକ ସର୍ଭେ ରିପୋର୍ଟ

୨୦୧୦-୧୧ ବର୍ଷ ତୁଳନାରେ ଓଡିଶାର କ୍ଷୀର ଉପ୍ତାଦନ ୨୦୧୪-୧୫ରେ ୨୩୨ ହଜାର ମେଟ୍ରିକ ଟନ ବଢିଛି । ହେଲେ ଦେଶର ଅନ୍ୟଭାଗରେ କ୍ଷୀର ଉପ୍ତାଦନ ଏହି ସମୟରେ ଯେତିକି ବଢିଛି ସେହି ତୁଳନାରେ ଓଡିଶାରେ ଏହା ସେତେ ବଢିନି । କ୍ଷୀର ଉପ୍ତାଦନରେ ଓଡିଶା ଦେଶର ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟ ଯେପରିକି ଆନ୍ଧ୍ର ପ୍ରଦେଶ, ବିିହାର, ଗୁଜୁରାଟ, ହରିୟାନା, କର୍ଣ୍ଣାଟକ, ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ, ପଂଜାବ, ରାଜସ୍ଥାନ ଆଦି ରାଜ୍ୟ ଠାରୁ କମ ରହିଛି । ଦେଶର ସମୁଦାୟ କ୍ଷୀର ଉପ୍ତାଦନର ମାତ୍ର ୧.୩% ଓଡିଶାରୁ ଉପ୍ତାଦନ ହେଉଛି ଯେଉଁଠି ଦେଶର ଜନସଂଖ୍ୟାର ୩.୪୭% ଲୋକ ଓଡିଶାରେ ରୁହନ୍ତି ।

22/03/2018
Khabar Odisha:Odisha-Economic-Survey-Report-Biju-Krushak-Kalyana-Yojana

ବିଜୁ କୃଷକ କଲ୍ୟାଣ ଯୋଜନାରେ ପ୍ରତି ଚାଷି ପିଛା ଖର୍ଚ୍ଚ ୩୬ ପଇସା : ଅର୍ଥନୈତିକ ସର୍ଭେ ରିପୋର୍ଟ

୨୦୧୩ରେ ରାଜ୍ୟରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା ବିଜୁ କୃଷକ କଲ୍ୟାଣ ଯୋଜନା । ରାଜ୍ୟରେ କୃଷକ ମାନଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟଗତ କଲ୍ୟାଣ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ କାମ ପାଇଁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା ଏହି ଜନ କଲ୍ୟାଣ ଯୋଜନା । ହେଲେ ଆଜି ବିଧାନସଭାରେ ସ୍ଥାନିତ ହୋଇଥିବା ରାଜ୍ୟ ଅର୍ଥନୈତିକ ସର୍ଭେ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ ୨୦୧୬-୧୭ ଆର୍ଥୀକ ବର୍ଷରେ ପ୍ରତି ଚାଷି ପିଛା ବିଜୁ କୃଷକ କଲ୍ୟାଣ ଯୋଜନାରେ ଖର୍ଚ୍ଚ ହୋଇଛି ୩୬ ପଇସା । ବିଜୁ କୃଷକ କଲ୍ୟାଣ ଯୋଜନାରେ ରାଜ୍ୟର ୫୭ଲକ୍ଷ ୬୪ ହଜାର ଚାଷୀ ଅର୍ନ୍ତଭୁକ୍ତ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଗୋଟିଏ ବର୍ଷରେ ଏହି ଯୋଜାନରେ ଖର୍ଚ୍ଚ ହୋଇଛି ସମୁଦାୟ ମାତ୍ର ୨୦.୯୭ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ।

Anil Biswal 22/03/2018
Khabar Odisha:GATE-2018-Odishas-Jyotiranjan-Barik-All-India-Topper

ଗେଟ୍-୨୦୧୮: ଓଡ଼ିଶା’ର ଜ୍ୟୋତିରଞ୍ଜନ ବାରିକ ସର୍ବଭାରତୀୟ ଟପ୍ପର

ଗୌହାଟି ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ ଅଫ୍ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି(ଆଇଆଇଟି) ପକ୍ଷରୁ ଗେଟ-୨୦୧୮ ପରୀକ୍ଷା ଫଳ ଶନିବାର ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି। ସର୍ବଭାରତୀୟସ୍ତରରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଗେଟ୍-୨୦୧୮ରେ ଓଡ଼ିଆ ଛାତ୍ର ଜ୍ୟୋତିରଞ୍ଜନ ବାରିକ୍ ଟପ୍ପର ହୋଇଛନ୍ତି।

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 18/03/2018
Khabar Odisha:Student-suicide-in-India

ବଢି ଚାଲିଛି ଦେଶରେ ଆତ୍ମହତ୍ୟାର ହାର,ବଳି ପଡୁଛନ୍ତି ଯୁବପିଢି

ଦେଶରେ ପ୍ରତି ଘଂଟାରେ ଯାଉଛି ଗୋଟିଏ ଲେଖାଏଁ ଅମୂଲ୍ୟ ଜୀବନ । ରାଜ୍ୟସଭାରେ ଦିଆଯାଇଥିବା ଏକ ପ୍ରଶ୍ନର ଉତରରେ ଏହି ତଥ୍ୟ ଜଣାପଡିଛି ।

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 16/03/2018
Khabar Odisha:

ଇତିହାସ ପୃଷ୍ଠାରୁ: ତିବତୀୟ ଜନ ବିଦ୍ରୋହ ଦିବସ

ତିବତୀୟ ଜନ ବିଦ୍ରୋହ ଘଟଣାକୁ ୫୯ ବର୍ଷ ବିତି ଗଲାଣି । କିନ୍ତୁ ତିବତୀୟ ମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସେହି ପୀଡା ଆଜି ମଧ୍ୟ ରହିଛି । କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ଚୀନର ଦାସତ୍ୱରୁ ତିବତ ସ୍ୱାଧୀନ ହୋଇ ପାରି ନାହିଁ । ବିଗତ ବର୍ଷ ଗୁଡିକରେ ଚୀନ ତିବତର ଚୀନୀକରଣର ପ୍ରୟାସକୁ ଆହୃରି ତ୍ୱରାନ୍ୱିତ କରିବାରେ ଲାଗିଛି । ତିବତରେ ଚୀନର ହାନ ଜାତିର ଲୋକ ମାନଙ୍କୁ ରଖାଯାଉଛି । ତିବତୀ ଝିଅ ମାନଙ୍କୁ ଜବରଦସ୍ତି ଚୀନର ଯୁବକ ମାନଙ୍କ ସହ ବିବାହ କରାଇ ଦିଆଯାଉଛି । ତିବତରେ ତିବତୀୟ ମାନଙ୍କୁ ସଂଖ୍ୟା ଲଘୁ କରିବାର ଚେଷ୍ଟା ଚାଲିଛି । ତିବତୀୟ ଜାତିକୁ ଶେଷ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କର ।ଯାଉଛି । ଆଉ ସବୁଠାରୁ ଦୁର୍ଭାଗ୍ୟର ବିଷୟ ମାନବିକ ଅଧିକାରର ବଡ ବଡ କଥା କହୁଥିବା ଦେଶ ମାନେ ଏ ନେଇ ମୌନ ଅଛନ୍ତି ।

Samanwaya Nanda 10/03/2018
Khabar Odisha:interesting-facts-about-Indian-national-flag

ଜାତୀୟ ପତାକା ସମ୍ବଦ୍ଧିୟ କିଛି ଆଚମ୍ବିତ କଲା ଭଳି ତଥ୍ୟ !

ଦେଶର ଜାତୀୟ ପତାକା ଆମ ପାଇଁ ଗର୍ବ ଓ ସମ୍ମାନର ବିଷୟ । ସ୍ୱାଧିନତାର ପୂର୍ବରୁ ୧୯୦୭ ରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ୧୯୪୭ ମଧ୍ୟରେ ଜତୀୟ ପତାକାର ରଙ୍ଗ ଏବଂ ପ୍ରକାରଭେଦ କିପରି କିପରି ଥିଲା ତାହା ସମସ୍ତେ ଜାଣିବା ନିତ୍ୟାନ୍ତ ଆବଶ୍ୟକ । ଆସନ୍ତୁ ଦେଖିବା ଜାତୀୟ ପତାକା ଉପରେ କିଛି ରୋଚକ ତଥ୍ୟ ।

ଖବର ଓଡ଼ିଶା 25/01/2018
First Previous
1 2
Next Last Page 1 of 2