Home > ଯୁବ
ପାଠ ପଢିବାର ଇଚ୍ଛା ଥିଲେ ଅର୍ଥ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ହେବ ନାହିଁ: ଇଶ୍ଵର
Khabar Odisha:Civil
ରାଉରକେଲା, ଏପ୍ରିଲ ୨୮(ଖବର ଓଡ଼ିଶା):

ବାପାଙ୍କର ପାନ ଦୋକାନ। ତେଣୁ ୪ ଭାଇ ଭଉଣୀଙ୍କୁ ନେଇ ପରିବାର ଚଳାଇବା କଷ୍ଟକର ଥିଲା। ତେବେ ମୋର ପାଠ ପଢିବାର ଆଗ୍ରହ ଦେଖି ପରିବାର ଲୋକ ମୋତେ ମାମୁଁ ଘର ପଠାଇଦେଲେ। ସେଠାରେ ଛୋଟ ବେଳୁ ଅଜା ଆଇଙ୍କ ପାଖରେ ରହି ପାଠ ପଢିଲି। ଦଶମ ଶ୍ରେଣୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସେଠାରେ ରହି ପାଠ ପଢିଲି। ଭଲ ମାର୍କ ରଖି ସଫଳ ମଧ୍ୟ ହେଲି। ତା’ ପରେ ପାଠ ପଢିବାର ଆଗ୍ରହକୁ ଦେଖି ବାପା ମଧ୍ୟ ମୋ ପାଇଁ ଅହେତୁକ ପରିଶ୍ରମ କରିଥିଲେ। ଲୋନ କରି ପାଠ ପଢିଲି, ପରିବାର ଲୋକଙ୍କ ଭରସା ଓ ମୋ ପରିଶ୍ରମ ଯୋଗୁଁ ମୁଁ ଆଜି ଆଇଏଏସ ହୋଇପାରିଛି। ଗତକାଲି ପ୍ରକାଶ ପାଇଥିବା ଭାରତୀୟ ପ୍ରଶାସନିକ ସେବା(ୟପିଏସସି) ସିଭିଲ ସର୍ଭିସ ପରୀକ୍ଷାରେ ସର୍ବଭାରତୀୟ ସ୍ତରରେ ୧୮୭ତମ ସ୍ଥାନରେ ରହିଥିବା ଇଶ୍ଵର କୁମାର କାଣ୍ଡୋ ଏହା ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି।  

ଓଡ଼ିଶାର ନ ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଓଡିଶାରେ ହିଁ ପରୀକ୍ଷା ପ୍ରସ୍ତୁତି କରି ଏକ ପାନ ଦୋକାନୀ ପୁଅର ପରିଚୟ ନେଇ ଗୌରବ ଅର୍ଜନ କରିପାରିଥିବାରୁ ସେ ଏବେ ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ଅଛନ୍ତି। ଚାକିରୀର ଅବସାଦ ଭିତରେ ରହି ମଧ୍ୟ ସେ ନିଜ ସ୍ୱପ୍ନକୁ ପୂରଣ କରିପାରିଛନ୍ତି। ଏଥିପାଇଁ ସେ ତାଙ୍କ ଶ୍ରେୟ ପରିବାରଙ୍କୁ ଦେଇଛନ୍ତି।        

କଣ କୁହନ୍ତି ଇଶ୍ୱର -  

ଊତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ଆଜମଗଡର ବାସିନ୍ଦା ହୋଇଥିଲେ ବି ବାପା ଶିବ ପ୍ରସାଦଙ୍କର ଲକ୍ଷ୍ନୋରେ ପାନଦୋକାନ ଥିବା ଯୋଗୁଁ  ସପରିବାର ଲକ୍ଷ୍ନୋରେ ରହୁଛୁ। ଦଶମ ଶ୍ରେଣୀ ପାସ କରିବା ପରେ ହାୟର ଷ୍ଟଡି ପାଇଁ ବାପା ବ୍ୟାଙ୍କରୁ ଲୋନ ନେଇ ପାଠ ପଢାଇଥିଲେ। ବିଟେକ ଗାଜିଆବାଦର KIET ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ କଲେଜରୁ ଶେଷ କରିବା ପରେ ରାଉରକେଲା ଷ୍ଟିଲ ପ୍ଲାଣ୍ଟରେ MTT ରେ ୨୦୧୪ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ଯୋଗ ଦେଇଥିଲି। ଚାକିରୀ କରିବା ସହ ସିଭିଲ ସର୍ଭିସ ପାଇଁ ନିଜକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରୁଥିଲି। ମୁଁ ବର୍ତମାନ ଷ୍ଟିଲ ପ୍ଲାଣ୍ଟରେ ଜୁନିୟର ମ୍ୟାନେଜର ଭାବେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିଲେ ମଧ୍ୟ ସଭିଲ ସର୍ଭିସ ପରୀକ୍ଷାରେ ଉତୀର୍ଣ୍ଣ ହୋଇପାରିଛି। ତେଣୁ ପାଠପଢିବାର ଇଚ୍ଛା ଥିଲେ ଅର୍ଥ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ହେବ ନାହିଁ ବୋଲି କୁହନ୍ତି ଇଶ୍ଵର।

  • Tags: